Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Aktif Makale 818 Sayılı Borçlar Kanunu İle Türk Borçlar Kanunu Karşılaştırmalı Tablosu Ve Tasarının Kısa Tanıtımı

Yazan : Ahmet Turan
Hukukçu

818 SAYILI BORÇLAR KANUNU İLE TÜRK BORÇLAR KANUNU TASARISININ KARŞILAŞTIRMALI TABLOSU ve TASARININ KISA TANITIMI


Bu incelememizde 818 sayılı Borçlar kanununda yapılan değişiklik ve eklemelere genel olarak değinmekle yetinilmiştir.

Bilindiği üzere Türk Borçlar Kanunu Tasarısı taslağı halen Başbakanlığa sunulmuş bulunmaktadır. Buradan Bakanlar kurulunda görüşüldükten sonra tasarı olarak TBMM başkanlığına gönderilecektir.

Genel bir değerlendirme yapacak olursak; Borçlar kanununun dili sadeleştirilmeye çalışılmıştır. Bu uygulama genel olarak olumlu olmakla birlikte cümlelerin kurulmasında dilbilgisi kurallarına riayet edilmediği gibi kimi yerleşik terimler üzerinde de oynanmıştır. Bu haliyle tıpkı TCK da olduğu gibi BK da da aynı hataya düşülmüştür.

818 sayılı Borçlar Kanunu liberal bir anlayışın sembolü olmakla birlikte tasarı daha anti liberal hükümleri içeren karma bir yapıyla bezelidir. Ticari hayatı olumsuz etkileme tehlikesi bulunmakla birlikte genel olarak olumlu ve kabul edilebilir müdahalelere yer verilmiştir.

Kimi çok özel düzenlemelere yer verilmekle genel ve temel kanun anlayışına uygunluktan sapıldığı dikkatten kaçmamaktadır.

İş kanunlarını ilgilendiren düzenlemelere yer vermekten kaçınılmamıştır.

Bu kısa ve genel değerlendirmeden sonra yeni eklenen ve mevcut maddede değişiklik yapılan hususları tek tek ve fakat kısa kısa açıklamaya çalışmak istiyorum.Bunu yaparken tabloda mevcut kanun ile tasarının karşılık geldiği maddeler aynı anda görülecek tasarı maddelerinin altına ise kısa açıklamalar eklenecektir.

818 sayılı kanunun adı sadece Borçlar Kanunu iken Tasarının adı TÜRK BORÇLAR KANUNU olarak değiştirilmiştir. Bilindiği gibi diğer temel kanunların tamamının önünde Türk sıfatı yer almaktadır.
Açıklamalarım, sadece değişiklik ve yeniliklerle sınırlı olacaktır. Mevcut kanunla aynı olup sadece arılaştırılan hükümler değerlendirilmeyecektir.


(Makale uzunluğu nedeniyle link olarak eklenmiştir. İndirmek ve tamamını okumak için lütfen buraya tıklayınız ve çıkan sayfanın üstündeki DOWNLOAD FİLE seçeneğini seçiniz.)
Bu makaleden kısa alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"818 Sayılı Borçlar Kanunu İle Türk Borçlar Kanunu Karşılaştırmalı Tablosu Ve Tasarının Kısa Tanıtımı" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Ahmet Turan'e aittir ve makale, yazarı tarafından Türk Hukuk Sitesi (http://www.turkhukuksitesi.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.


[Yazıcıya Gönderin] [Bilgisayarınıza İndirin][Arkadaşa Gönderin]
» Makale Bilgileri
Tarih
10-05-2007 - 09:43
(5794 gün önce)
Makaleyi Düzeltin
Yeni Makale Gönderin!
Değerlendirme
Şu ana dek 5 okuyucu bu makaleyi değerlendirdi : 5 okuyucu (100%) makaleyi yararlı bulurken, 0 okuyucu (0%) yararlı bulmadı.
Okuyucu
21034
Bu Makaleyi Şu An Okuyanlar (1) :  
* Son okunma 2 saat 46 dakika 44 saniye önce.
* Ortalama Günde 3,63 okuyucu.
* Karakter Sayısı : 2146, Kelime Sayısı : 260, Boyut : 2,10 Kb.
* 12 kez yazdırıldı.
* 54 kez indirildi.
* Henüz yazarla iletişime geçen okuyucu yok.
* Makale No : 589
Yorumlar : 2
Merhaba, Metne ulaşmaya çalışıyorum ama malesef başarılı olamıyorum. Yardımlarınızı rica ediyorum... Kolaylıklar...(...)
Merhaba, makaleye erişebilmek için eklenen linke tıkladığımda ilgisiz bir site çıkıyor. Acaba makaleye nasıl ulaşabilirim? Yardımcı olur iseniz sevinirim.(...)
Makalelerde Arayın
» Çok Tartışılan Makaleler
» En Beğenilen Makaleler
» Çok Okunan Makaleler
» En Yeni Makaleler
THS Sunucusu bu sayfayı 0,02900910 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.