Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

» KAHDEM Hakkında
Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), Türk Hukuk Sitesi Kadın Hakları Çalışma Grubu tarafından kurulan ve yönetilen sanal bir destek merkezidir.

KAHDEM kadın hakları ihlalleri ile karşılaşan kadınlarımızın internet ortamında kimliklerini gizleyerek sorunlarını paylaşmalarına ve Çalışma Grubu üyelerinin destek mesajlarına ulaşmalarına yardımcı olur.

» THS Kadın Hakları ve KAHDEM Çalışma Grupları
THS KAHDEM HÇG Üyeleri
Grup Koordinatörleri :
Av. Habibe Yılmaz Kayar
av-ufuk

Üyeler :
Adli Tip (Avukat)
Av. Engin EKİCİ (AVUKAT)
Av. Işıl KACAR (Avukat)
AV. KAMİLE YILMAZ ARISOY (AVUKAT)
Av. Oktay Durmaz (Avukat)
Av. Safiye Yüksel (Avukat)
Av. Sami Günsen (Avukat)
Av.Bülent AKÇADAĞ (Avukat)
Av.Cengiz Aladağ (Avukat)
Av.Denizcan Sarıkaya (Avukat)
Av.Fatma Dündar (AVUKAT)
Av.Ferahfeza (Avukat)
Av.Gülay Kaya (Avukat)
Av.Gülümser Yavuz (Avukat)
Av.Gökçeçiçek Ayata (Avukat)
Av.Habibe YILMAZ KAYAR (Avukat)
Av.Hülya Gülbahar (Avukat)
Av.Mehmet Saim Dikici (Avukat)
av.murat kılıç (Avukat)
Av.Nilay TOPRAK (Avukat)
Av.Nurperi Sancak (Avukat)
av.semire nergiz (Avukat)
Av.Seyhan Çoban Wiles (Avukat)
av.simlagürcan (Avukat)
Av.Suat Ergin (Avukat)
Av.Suna SOYDAŞ (Avukat)
Av.Tuğba Elmas (Avukat)
Av.Ufuk Bozoğlu (AVUKAT)
Av.Ünzile Küçüköner (Avukat)
Av.İrem OKUR (AVUKAT)
Avukat Kamer Akgül (Avukat)
avukat zeynep (Avukat)
avukatselvi (Avukat)
Av_Medine Çiçek (Avukat)
ayseunluce (Avukat)
Ayşe KARHAN AKÇADAĞ (Avukat)
BaharB (Avukat)
Caglayan K. (Öğretim Üyesi/Sosyolog)
Doç. Dr. Özge Yücel (Öğretim Üyesi)
Doç.Dr.Kadriye Bakırcı (Öğretim Görevlisi)
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA (Hukuk Fakültesi Dekanı)
elzemseyler (Avukat)
filorinalı 1 (Avukat)
Gemici (Sosyal Danisman)
halit pamuk (Hukukçu)
hukukcu (Avukat)
ISIL YILMAZ (Avukat)
kezzy (Hukukçu)
Levent Cirit (Avukat)
naile (Avukat)
Nur Deniz (Hemşire)
pluvia (Avukat)
sevilkerem (AVUKAT)
syavuz (Avukat)
Themis99 (Avukat)
Tugce Ellialti (Sosyolog / Arastirma Gorevlisi / Doktora Ogrencisi)
İzzet Doğan (Avukat)
HÇG Forumundan
12.10. Kadinlarin Nafaka Hakkina Dokunmayin ! - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
13.11. Bir Dünya Kadın - ersintoker
20.02. 8 Mart 2012 Kahdem Basın Açıklaması - Av.Ufuk Bozoğlu
9.01. Kadın Haberleri 2012 - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
3.11. 25 Kasım 2011 Kahdem Bildirgesi - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Gruba Katılma
» THS Kadın Hakları Çalışma Grubuna Kadın Haklarının geliştirilmesi faaliyetlerine katkıda bulunmayı amaçlayan ve grubun hedeflerini ve ilkelerini paylaşan herkes katılabilir.

» Gruba Katılım için öncelikle Türk Hukuk Sitesi üyesi olunması gerekir. (THS Üyesi değilseniz üye olmak için tıklayınız)

» Gruba soru sorma amaçlı üyelik başvuruları kabul edilmez. Soru sormak isteyen ziyaretçilerin, bu linkte açıklamaları takip etmeleri beklenir. Gruba katılım grup içinde yapılacak çalışmalara ve organizasyonla aktif olarak katılmayı gerektirir.

» Gruba katılmak isteyen site üyeleri, bu sayfayı ziyaret ederek katılım başvurusunda bulunabilirler.

Gruba katılım koordinatörün onayına tabidir.

» Gruba ve siteye katılım, THS üyelik ve site yararlanma sözleşmesine tabidir.

» Yanıt Bekleyen Sorular


Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) forum alanı, THS Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerimizin zor durumda olan kadınlarımıza, kadın haklarına ilişkin problemlerinde önerilerde bulundukları bir iletişim platformudur.

Bu alana soru göndermek için site üyesi olmak gerekmemektedir. Alan kural ve ilkelerine uygun nitelikteki sorular KAHDEM editörleri tarafından onaylandıktan sonra alanda yayınlanır.

Aşağıda daha önce sorulmuş soruları ve yanıtlarını bulabilir, eğer sorunuz daha önce alanda yanıtlanmamışsa, sorunuzu alana gönderebilirsiniz..

Kadın Hakları İle İlgili Sorunuz mu Var? Sormak İçin Buraya Tıklayınız


Yeni Yanıtlanan Sorular :
Eşim ben evde yokken sarhoş bir halde eve gelip yemek yok bahanesiyle var olan yemeğimle beraber mutfaktaki bütün eşyalarımı balkondan aşağı fırlatmış kendisinden verdiği zararı karşılamasını istiyorum fakat oralı olmuyor verdiği bu zararın karşılığını tazminat davası açarak ödemesini sağlayabilir miyiz merak ediyorum ev oğlumun üzerine fırlattığı eşyaların birine bile dokunmadım attığı yerde duruyorlar

Merhaba, 44 yaşında boşanmış bayanım. Eşimden ayrıldıktan sonra dul olan annemin evinde yaşamaya başladım. Bu ev babamdan kalma. 3 kardeşiz, babam vefat edince evi paylaşmayıp annemizin üzerine yapmıştık. Abim ve ablam evli olup kendi evlerinde ikamet ediyorlar. Diğer taraftan 7 yıl önce ben de evli olduğum sırada ablamla beraber biriktirdiğimiz para ile xxx küçük bir yazlık aldık. Bu evin tapusunu da ablamla ben, kocalarımızın borçları yüzünden annemizin üzerine yaptık, n'olur n'olmaz diye. Şimdi 7 yıl sonra bazı konuşmalardan anladım ki abim tek kuruş ödemediği halde evimizde hak iddia ediyor. Tapu annemin üzerine nasılsa diye ümitleniyor. Allah göstermesin annemize bişe olcak olsa abim hiç düşünmeksizin kendini bu eve mirasçı olarak gösterip hak iddia edecek! Annem, ablamla bana .... yazlığı bir an evvel üzerinize alın diyor. Ablam hala eniştemin borçlarından dolayı üzerine almak istemiyor. Senin üzerine yapalım diyor.

1. sorum; eniştemin yaptığı borçlardan ablam sorumlu mu ? Bu borçlardan dolayı ablama haciz gelir mi ? Yani üzerine mülk alırsa ilerde sorun olur mu ?
Tapuyu benim üzerime alırken yarısı ablamındır diye bir ibare koydurmak mümkün mü ? Böyle bir ibare konulursa yasal olarak yine icra, haciz gibi durumlarda tapuda ki ibare söz konusu olur mu ? Alacakları olan kişilere hak doğurur mu ?

Ayrıca benim çocuğum yok. Olacağı da yok. Ablamın bir oğlu var. 13 yaşında. Ben ise, evin tapusunun tamamı üstüme yapılsa da, benim hakkım olan yarı bedelde ileride ablamın oğluna kalsın istiyorum. Abime yada ilerde onun çocuklarına kalsın istemiyorum. Zira abim ve eşinin durumları çok çok iyi. Biz ise ablamla mağduruz. Ablamın bir kızı vardı öldü, kendisi işsiz kocası işsiz. Borçlarından başka bişileri yok. Ben de çalışıyorum ablama destek olup kendi başımın çaresine bakıyorum. Ama başka da bişimiz yok. Bu durumda tapu dairesinde ne yapabiliriz ? Benim üzerime yapıldığında bu söylediğim sebeplerden tapuda bir takım şartlar konulabilir mi ? Annem tapuyu bize devrederken satış yolu mu göstermeli miras olarak mı göstermeli ? iki şekilde de sonradan abim hak iddia edebilir mi ? Dediğim gibi abim bişi ödemedi.

.İyi günler dilerim. İyi ki varsınız...

Merhaba değerli avukatlarımız,Eski eşimle 3 yıl önce boşanmamiz gerçekleşti 30 yillik evliydik ve 3 çocuğum var....
Çocuklarımla oturduğum evimin Katkı payı davası devam ediyor şuan.Eski eşimin Yeni Karısı Çocuklarımla yaşadiğim evi kendisi için istemiş...Eski eşim de söz vermiş senet imzalamiş kadına..Kadın benim istediğim anlaşilir diye kendi erkek kardeşi ve eski eşim arasinda bir senet hazırlatmiş..Katkı payı davasında bana sıfır lira düşmesi için evimin iki katı değerinde bir senet imzalatmiş eski eşime...ŞİMDİ karısını kaybetmemek için evimi satışa çıkarttı bedelini yeni eşine vermek için..EV İcrada satışta şuan bedel bilgiside mal paylaşimi davasi avukatıma gelmiş...SENET BORÇLARI KANUNEN ÖNCELİKLİYMİŞ.BEN ŞAİBELİ SENET DİYE DAVA BASLATMAK İSTEDİM LAKİN EVE TEDBİR KONULMADI TEDBİR TALEBİ RED OLDU.BEN SATIŞ GERÇEKLEŞMEDEN BU SATIŞI NASIL DURDURABİLİRİM ? Anlaşmali bir borç olduğunu ispat etmesine ederim telefon ses görüşmeleriyle LAKİN BENİM EVİN SATİŞİNİ DURDURMAM ŞART...EV SATİLDİKTAN İCRADA SONRA KAZANSAM NE FAYDA.. mal paylaşimina konu olmasin diye herseyi satıp düğününü yapan eski eşimin üstüne kayıtlı olan tek şey çocuklarla oturduğumuz bu evdi zaten...İtiraz ederseniz seneti kaynima düğün borcumu ödediği için yaptim derim mahkemede diyor .. Bana yol gösterin ne olur bir malı veya maaşi olmayan bir kadınım.. fakirlik belgemle adli yardim talep ettim o da red olmuş.LÜTFEN BANA YOL GÖSTERİN AVUKATLARİMİZ..

İyi günler 9 yaşında oglumun velayeti bende babası hergun görüntülü görüşmek istiyor oğlum sıkılıyor hergun görüşmek istemiyor hatta telefonu zorla veriyorum konuşması için ,birde hergun istisnasız böyle aramalar oluyor bunun bir sınırı yokmudur çocuk şikayetçi açıkçası ne yapabilirim

8 Temmuz itibarıyla Kahdem Portalına ilişkin bazı sayısal bilgiler şöyledir:

198 503 mesajların toplam okunma sayısı

95 konu sayısı

308 mesaj sayısı

2089 konuların okunma ortalaması


Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerine,destek veren THS üyelerine ve hayalerimize inanan Admin'e
Teşekkürler


Saygılar

Merhaba
Sizlerden bir konu hakkında yardım rıca edıyorum

Ben 3 bucuk aylık evlı 3 aylık hamıleyım.Evlenmeden once beraber oldugum erkek arkadasım evlendıgım gunden berı benı ,eşimi ve ailesini rahatsız etmektedir.Aynı zamanda sosyal medya aracılıgı ıle ve e mail yolu ıle tarafıma hakaret içeren mesajlar gondermektedir..Tüm mesajların ve aramaların ekran gorunütulerı tarafımda mevcuttur.Bu durumdan inanılmaz rahatsız olmak ıle beraber savcılıga kendısını sıkayet etmek uzereyım fakat ıkametgahım halen baba evımdedır.Rahatsız eden kısıyı sıkayet ettıgım takdırde savcılık aracılıgı ıle tarafıma gelebılecek konu ıle ılgılı evrakların takıbı bu sekılde benım ıcın zor olacagından ve de babamın hastalıgı sebebıyle evraklarımın ıkametgahıma gıtmesını ıstememekteyım.Şuanda gecıcı bır ıkamet de kaldıgımızdan dolayı benı rahatsız eden kısıyı nasıl sıkayet edebılecegım ve bır an önce ceza alması hakkında bana yol gostermenızı rıca ederım.

Saygılarımla

Eşimle geçen yıl ağustos ayında evlendik. Anlaşarak ayrılmak istiyoruz. Ancak 1 yıl dolmadan anlaşmalı olarak boşanamıyoruz. Ben devlet memuruyum ve boşandıktan sonra ailemin yanına atamanı yaptırmak istiyorum atama ayımız ise eylül ayı. En çabuk şekilde nasıl boşanabiliriz.

» Bosanma
İyi günler evliyken kredi ile kendi ustume kayıtlı ev aldık,su anda katılma alacağı davasinin sonuna gelmek üzereyiz evin değeri belirlendi ancak birde şu an evin kirasi da 1000 TL olarak belirlenmiş,ama ben evi 3 yıl önce sattım ve kira almadım,diğer yorumlarınızda kira dahi alsanız katılma alacaginda hesaplanmaz ev sizin uzerinize ise kira alabilirsiniz onda hak sahibi olmaz diye yazılarınızi okudum hesaplamada bilirkişi kira hesaplar mi

Merhaba, ben de eşim de çalışıyoruz. Ortak katkı sağlayarak bir ev aldık ve su an boşanmak istiyoruz. Tapuda eşimin ismi yazıyor. Boşanma esnasında evin satılmasını da istemiyoruz. Ev aile konutu değil içerisinde kiracı var.
Acaba Tapu dairesinde herhangi bir işlem yapılmadan bosanma neticesinde tek tapunun ortak yapıya cevrilmesi olabilir mi? Ya da bunu biz nasıl ortak tapuya cevirebiliriz?
Diğer ihtimal ise, tapuyla uğraşmak istemezsek eşim ev bedelinin yarısını bana ödemek zorunda kalır mı? Bu bedele neye göre karar verilir
Anlaşmalı tek celse de boşanmak istiyoruz. Önümüze cikan tek engel bu ev. Bunu en pratik yoldan nasıl çözebiliriz?

Annem ve biz(yani çocukları) babam tarafından yıllardır psikolojik ve fiziksel şiddette uğruyoruz .Artık dayanamıyoruz .Annem boşanmak istiyor fakat 1 TL' si bile yok. Ücretsiz avukatta alamıyoruz çünkü babamın üstüne ev, araba , motor , arsaları vs. var .Ama annemin üstüne hiçbir şey yok .Annem ev hanımı hiç çalışmadı .Anneme de hiç para vermiyor .Ücretsiz avukat alabilmemiz için de fakirlik belgesi almamız lazım fakat babamın üstünde şeyler olduğu için anneme fakirlik belgesi verilmedi.Ama Ücretsiz avukat alabilmemiz için bu belge gerekli .Artık dayanamıyoruz .Lütfen yardım edin .Annem boşanamazsa ya o ölecek ya da biz ...Lütfen yardım edin .Ne yapabiliriz?

Merhabalar iyi günler bundan iki ay önce eşimle kaçma kararı aldık fakat benim okumuş olduğum okul olduğu için resmi nikahı okulların kapandığı tarihe almak zorunda kaldık bu süre zarfında hamile kaldım doktor kontrolüne gitmemde eşim veya benim için bir sorun olur mu ?

Merhabalar.ben eşimden boşandım cocukların velayeti bende.eşim memur bende özel sektörde çalısıyorum aylık çocuk yardımını eşim alıyor.bu yardımı almak için bana ödenmesi için nereye başvurmam gerekiyor.nasıl bir yol izlemeliyim.sadece bunun için avukat tutacak maddi gücüm yok.şimdiden teşekkür ederim.

1-ihbar olunan kişinin, ihbar edene yonellik siddet tehditi, hakaret, aşagilama veya küçuk düşürmeуi içeren soz ve davranislarda bulunmamasi için UYARILMASINA, 2- Тedbir kararinin 1 AY SURE ile gecerli olduguna;B tehlikenin devam edeceginin anlasilmasi halinde, mahkemece res'en, korunan kisinin уa da Bakanlik ve Kolluk gorevlilerinin istemi üzerine tedbirlerin süresinin ve şeklinin degistirilmesine, tedbirlerin kaldirılmasina veya aynen devam etmesine karar verilebilecegine

şeklinde yazılmış kollukta sadece uyarı cezası var uzaklaştırma kaldırılmış dediler ama 1 aylık tedbir sözcüğü de geçiyor çıkan net karar nedir? Anlayamadım aydınlatırsanız çok sevinirim Teşekkürler,iyi günler, kolaylıklar.

Merhaba esimle temmuz 2012 de evlendik, 6 ve 1.5 yasinda kizlarimiz var, şiddet nedeniyle 3 kere uzaklastirma, parmagimi kirdigi icinde kamu davasindan kaynakli 8 ay 22 gun ceza aldi. Bıri evlilik oncesi 2010 yilinda aldigim digeri evlenmeden 2 ay once (135 bin tl 35.000 nakit 100.000 kredi)aldigim 2 adet konutu 2018 de satip degeri olcusunde banka kanaliyla doviz ve altin aldim.6 ay once de bir arsa aldim. Tapuda alis satis fiyatlari eksik gosterildi. 2016 eylulunde evlilik oncesi sahip oldugum döviz, altin ve dügun takilarimin bedelini esime sirket kurmasi ocin verdim (bununla ilgili esim imzali bir belge verdi bana) bu insaat şirketi benim adima bir arsa aldi ve kat karsiligi 12 daireli bir apart yapti, 6 daire benim adima, vekaletname ile de satis yaptilar, uzerimde 4 apart daire var. Sirket esim ve ortaginin üzerine, sirket adina 8 katli halen devam eden bir insaat,Istanbul da bir arsa var. Esim bosanma protokolu hazirlatmis, bana ve cocuklara nafaka vb vermeyip, uzerimdeki 4 apart daireyi, arsanin yari bedeli olaak 300bin tl yi, bankadaki doviz ve altinin yarisini istiyor. Evlendigimiz tarihten 1 ay sonra baslamak uzere esime borclari icin sürekli para verdim, ortagina para gonderdim, baska ilde bulunan is yerinde calisan kisiye maas ödedim. Esim sürekli gezdi, yedi ve içti... çocuklarimin gelecegi icin yaptigim birikimi onunla paylasmak istemiyorum, ben 2. Esiyim, daha ilk esine de mal paylasim davasi acmis.
Döviz altinin degerlenmesinden ötürü hak iddia edebilir mi? Ben ne yapmaliyim, şaştım kaldim...

Merhaba. Bir konuda çok yardıma ihtiyacım var. 23 yaşındayım Yaklaşık 2 yıldır evliyim 5 aylık bir kızım var. Eşim bipolar evlenmeden önce bunu bana söylemişti ilaçlarını uzun süredir kullanmıyor, kullanmayı redediyor. Çoğu zaman iyi fakat sinirlendiği zaman bambaşka biri oluyor. Eşim ve kayınvalim ile yaşıyorum. Aşırı dinci insanlar. Eşim baskıcı, piskolojik şiddet ve fiziksel şiddet görüyorum. O nasıl istiyorsa öyle yaşıyorum. Boşanma konusunu eşime açamıyorum eğer açarsam yine şiddet gösterecektir. Annesi ile bu konuyu konuştugum zaman bana çocugu vermeyeceğini ve eğer alırsamda'anneninde babanında kanını dökerim!' Diye tehditte bulundu. Boşanmak istiyorum diyede beni haklı görmüyormuş çünkü beni seviyormuş falan. Eğer boşanırsam babam ile yaşayacağım ve bir gelirim yok çalışırsamda bebeği kimseye bırakamam. Ne yapabilirim lütfen akıl verin?

Merhaba boşanma davamda gerekçeli kararı karşı tarafa tebliğ edilmesi için dilekçe verdim. Gerekçeli kararı elden tebliğ aldım. Temyiz süresi geçti. Davalının tebliğ mazbatası sisteme 30 nisanda işlenmiş ama benim tebligatı elden aldığıma dair bir kayıt yok kesinleşme şerhi için mahkeme kalemine başvurmalımıyım yoksa beklemeli miyim

Eski eşim ile 2015 yılında boşandık. Kendisi üst düzey bir devlet memuru . 2015 yılında.Musterek çocuğa 700.00 Tl nafaka bağlandı. 2020 yılına değin her yıl cüzi miktarlarda artış yaparak 2020 yilinda nafaka 1600.00 Tl olarak yatırdı. 2020 yilinda emekli oldu. Kendisinin başkaca bakmakla yükümlü olduğu kimsede yok. Yaptığı cüzzi artışların tefe tüfe oranından yüksek olduğunu ve emekli olduğu için artık nafakada artış yapmayacağını söyledi. Neticede emekli maaşı da 10.000.00 Tl olan birisi. Emekli olan kişi nafaka artırımı yapmaz mı? Ayrıca yüklü miktarda emekli ikramiyesi aldı. Ancak tüm gelirlerini başkalarının üstüne yapıyor. Kendini mahkeme süreçlerinde sanki fakir biri imiscesine acindiriyor. Mal varlığını başkası üstüne de yapsa aldığı yüklü miktarda ikramiye ve gelirler mahkemece dikkate alınır mı ve emekli olduğu için nafakada artırım talebimiz reddedilir mi ? Çünkü nafaka artırımı davası açmayı düşünüyorum.

şiddeti geçimsizikten açılan boşanma davamız red oldu ve aradan 4 ay geçti boşanma davamız açılmadan babamın adresinde kayıtlıydım şimdi ise eşimin adresinde gözüküyorum ik eşimden 2 tane çocuğum var bu eşimden ise çocuklarım yok bu eşim bana adresimden çocuklarıyın ve kendi kaydımı sildirmemi istiyor. hukuki olarak aile olduğumuzdan dolayı adres kaydını sildirmek istemiyorum ve konut şehr almak istiyorum. sormak istediğim eşim nüfusa gidip tek yaşıyrum adreste kimse yok deyip sildirebilir mi.

slm eşimin altattığına çok eminim ama gecerli bir kanıtım yok kanıtlar aynı tarihte aynı kadınla tatile gitmeleri resimleri var aynı yerde aynı açıda bunu kanıtolarak kullanabilirmiyim kadın memur onun işine engel olur mu dava dosyasında bulunması eşim evde bana sürekli hakaret ve piskolojik baskı uyguluyor 4 tane çocuğum var ilgilenmiyor aslasadece para veriyor gerisine karışmıyor tazminat davası açmak ıstıyorum yeterli mi bunlar

Merhaba
Yaklasik 2 yildir evliyim. Esimin eski esi ile bosanma davasinda tedbir ve yoksulluk nafakasina hukmedilmis. Ancak eski es evlilik birligi icinde baskasiyla birlikte olup cocuk dunyaya getirmis, cocuk esimin uzerine kaydedilmisti dava acip duselttirdi.

Sormak istedigim evlilik birligi icinde baska birisinden cocuk dunyaya getiren kisiye nafaka odemek istemiyoruz. Kesinlesmis mahkeme karari.

1. Yoksulluk nafakasinin tamamini,
2. Tedbir nafakasininda en azindan baskasindan olan cocugun dunyaya geldigi tarihten itibaren geriye donuk 9 aylik hamilelik ve oncesinde de birliktelik hayatin olagan akisina uygun oldugundan yine belirli bir sure geriye donuk iptal ettirmek istiyoruz. Bu durumda hangi mahkemeye dava acmamiz gerekir? Yardimci olabilirmisiniz.

Merhabalar, öncelikle böyle güzel bir platform oluşturduğunuz için tüm site avukatlarına minnettar olduğumu belirtmek isterim.
Eşimin ikinci bir telefonu olduğundan şüphelendiğim için sahibi olduğu dükkan kameralarının görüntülerini kendi telefonundan geriye sayarak gördüm ve ekran videosu alarak kaydettim. Ancak soruşturma yaptığımda bu ikinci telefonun hattını kendi üstüne almadığını yeğeninin üstüne olduğunu buldum. Ancak ikinci telefonunun numarasına ulaşıp kaydettiğimde whatsapp, telegram gibi uygulamalarda profil fotoğrafına eşim kendi resimlerini koyduğunu gördüm. Bu hattın faturaları eşimin banka hesabında otomatik ödemede olduğuna dair dekontlar da elimde mevcut. Tüm bu durumları mahkemeye sunduğumda, işbirlikçi yeğeni bu hat benim ve ben kullanıyorum şeklinde bir savunma yaparsa ne yapmalıyım? Bu hat üzerinden 5 ten fazla kadınla beni aldattığından eminim. Ve bu ikinci telefonu eve getirmeyip iş yerinde bırakıyor. Nasıl bir yol izlemeliyim, delillerim yeterli mi?

2017 tarihinde evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeni ile boşanma davamız açıldı bu sırada ben (kadın ) yüklü borç edindim işyeri açmak için ama kriz nedeni ile banka kredilerini ödemyemedim. altıncı duruşmamıza çıktığımızda banka bizim boşanacağımızı her ne şekilde öğrendiyse ilgili borçtan dolayı mahkemeye evrak göndermiş. ve eşimin imzası olduğundan dolayı eşimin kişisel malllarına şerh koydurmuşlar içinden çıkamadığım durum bildiğim kadarıyla borçlar kişisel yani kişiye aittir neden eşimin evine satılamaz şerh koydular ve şuanki açamada boşanamıyoruz mahkemenin kanaati borçtan kaçmak olarak düşünülüyor ve ileri bir tarihe ertelendi. ve banka bu borc ödenmeden şerhin kalmayacağını söylüyor. bu borç boşanmamıza engel mi.

Yaklaşık 8 ay önce boşanma davası açtım. Ancak halen ön duruşma günü belli olmadı. Eski avukatımı azlettim çünkü ilk 5 ay nafaka kararı bile çıkmadı ve cevaba cevap dilekçesini 2. Cevap dilekçesi olarak gönderdiği için dilekçeler dönemi en az 2 ay daha uzadı. Davalı eş, oğluma ben mahkeme kalemini bile satın alırım süründürürüm onu şeklinde cümleler sarf etmiş. Yeni avukatım mahkeme gününün belli olması için talep dilekçesi gönderdi ancak gün 2 haftadır halen belirlenmedi. Kalemdeki çalışanlar hakimin önüne kasıtlı olarak dosyayı götürmüyor olabilirler mi? Sorduğum hiçbir hukukçu bu kadar sürede duruşma belli olmamasının altında mutlaka bir art niyet vardır dediler. Hukuki olarak ne yapmam gerekiyor? 8 ay önce açtığım davada bir duruşma bile olmadan adli tatil zamanı gelecek bu gidişle.

iyi günler
20.02.2020 yılında boşanma davamız red oldu. . Dava sonuçlandıktan sonra ayrı yaşadık.Eşim ( erkek ) bana sadakat yükümlüğünden dava açmış ve maddi manevi tazminat istemiş.
Çünkü eşim peşime dedektif tutmuş ( bu benim eşimle ikin çi evliliğim ilk eşimden çocuklarım var ) ilk eşimin şuan ki oturmuş olduğum eve girip çıktığını belgelemiş ilk eşimle çocuklarımın dışında hiç bir münasebetim olmadı her hangi bir sadakatsizlik yapmadım ,sadece eve gelip gidiyordu

sormak istediğim ilk eşimle görüşmem sadakat yükümlüğüne girer mi?
sadakat yükümlülüğünde istenilen tazminat yüksek tutulmuş benim her hangi bir gelirim yok özel bir şirkette temizlik işi yapıyorum aldığım asgari üçret

evlilik birliğini temelinden sarsılması nedeni ile boşanma davamız bundan bir buçuk yıl önce red oldu ben davacı (kadın ) eşim davalı idi boşanma davamız red olduktan sonra kendi numaramı değiştirdim ve bana ulaşmasını engelledim. tekrar boşanma davası açmak istiyorum bir bucuk sene içerisinde eşim bana eve dön çağrısında bulunmadı ve hiç bir sorumluluklarını yerine getirmedi bundan dolayı dava açabilirmiyim

iyi günler boşanma davamız red olduktan sonra eşime hiç bir şekilde ulaşamıyorum telefon numarasını değiştirmiş. eşimin sadece üvey kızına yazıyorum onada baban nerde diye sorduğumda sanane diye cevaplar veriyor. mersisde kayıtlı adreside annesinin adresi
sormak istediğim
savcılık kanalı ile eşimin iletişim bilgilerine ulaşabilirmiyim

Merhabalar, 1.5 yıllık evliliğimin ardından cekismeli davami açtım. 8 aylık hamile iken babamin evine geldim, burda dogum yaptım, esim hastaneye 2. Gun geldi çocuğumuzu gördü ve gitti. Aile binasinda olmamdan ve eşim ve aileisnin anneme karşı duyduğu nefretten bu durumlara geldik.2 kere evimi terk ettim, ilkinde eşim gururumu kırdı aileisnin içinde beni kovdu bende ertesi gün babama geldim, esim ailesiyle gelip beni götürdü guvendim gittim.2. terk etme sebebimde uzerimde baskı kurmasiydi aile konusunda, beni kendi ailesine karşı hep yakın tutup kendi ailemden koparmaya çalıştılar ailece, hamilelikten dolayı zaten aşırı bunalımdaydim, dayanamadim, sadece değer görmek, sevildigimi bilmek istedim. Ben cok cabaladim biraraya gelmek için sonradan. Ama esim beni silmişti dunden razi gibi. 6 ay geçti hicbir maddi ve manevi desteğini görmedim. Dilekcem kısa, öz ve dogruydu. Karsi taraftan gelen dilekceyle şoka uğradım. Ev işi yemek vs bunlari yapmadığım, annemin agzina baktigim, aile mahremimi aileme anlattığım vs gibi igrenc şeyler yazılmıştı. Ben bu durumda acikcasi biraz cekindim çünkü aile binasi ve ablalari enistesi ve diğer akrabalari buna şahit olacaktır. Hepsi evimde yemis içmiş insanlardır ve en önemlisi esimin yapısını hepsi cok iyi biliyo ona ragmen onu savunacaklardir. Bu arada oglumu ailesinden dahi kimse gormeye gelmemiştir.Evimden ayrildiktan sonra esimin instagram hesabina giriş yaptım sifresini gormustum evde giris yaparken, her şeyini takip ettim bunu da dilekcemde söyledim. Ama savciliga suc duyurusunda bulunucaz bunlar iftiradır seklinde yazmislar. Karı kocayiz sifresini ogrendim evimdeuken bu suç teskil eder mi. Ben bu süreçte kendimi nasıl savunabilirim. Hakimim duruma bakışı nasıl olur.Degerli goruslerinizi bekliyorum

Merhaba 2016 yılında var olan 100 gram altınları 13 bin tl satip evde durmasin diye bozdurup bankaya altin dolar gibi yatırdım. Zaman zaman bozup degerinide artirdim.Eşimle boşanmak istemekteyim. Bu paradan ve sünnete çocuga takılan altınlardan hak talep edebilir mi?

Merhabalar. Öncellikle yardımlariniz için teşekkür etmek istiyorum. Ben 11 ay önce eşimden anlaşmalı boşandım. Evi eşime verdım Çoçuk için nafaka istemedım çunkü kendisi yardım edecegine söz verdı. Boşandiktan sonra çoçuga hiç bir para göndermedı. Kızım şuan 7 yaşinda velayeti bende. Maaşim yetmiyor. Zor durumdayim. Ben şimdi çoçuk için nafaka isteyebilirmiyim? Yoksa bu hakkımı kaybettim mi?

Yaklaşık 1 yıl önce evlendim. Evlendikten sonra eşimde garip davranışlar farkettim. Nesnelerle konuşup kahkaha atması gibi. Bu gibi davranışları evliliğimizi çekilmez yaptı. Hem bu durum hemde eşimin psikolojik bir rahatsızlığı olup ailesinin bunu benden gizlediklerini düşünüyorum ancak hiç rapor almamışlarsa belli bir dönem ilaç kullanıp bırakmışsa bunu nasıl kanıtlayabilirim?Evliliğimizin iptali mi istenir böyle bir durumda? Birde bebeğimiz var velayet durumu nasıl olabilir ben özel sektörde çalışıyordum evlilik dolayısıyla işten çıkmak zorunda kalmıştım hala çalışmıyorum. Bir süredir de ayrı kalıyoruz kendisi tek başına duruyor, ben ve bebeğim ailemde kalıyoruz çünkü doğum haftamda psikoz dediğimiz kendi kendine konuşma gibi davranışları çok arttı ve onunla yalnız kalmaktan korkuyorum. Ancak telefonla iletişim halindeyiz.Bu durumun boşanma durumunda benim için sıkıntı oluşturma durumu var mıdır?


THS Sunucusu bu sayfayı 1,11254001 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.