Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

» KAHDEM Hakkında
Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), Türk Hukuk Sitesi Kadın Hakları Çalışma Grubu tarafından kurulan ve yönetilen sanal bir destek merkezidir.

KAHDEM kadın hakları ihlalleri ile karşılaşan kadınlarımızın internet ortamında kimliklerini gizleyerek sorunlarını paylaşmalarına ve Çalışma Grubu üyelerinin destek mesajlarına ulaşmalarına yardımcı olur.

» THS Kadın Hakları ve KAHDEM Çalışma Grupları
THS KAHDEM HÇG Üyeleri
Grup Koordinatörleri :
Av. Habibe Yılmaz Kayar
av-ufuk

Üyeler :
Adli Tip (Avukat)
Av. Engin EKİCİ (AVUKAT)
av. naime şahin (Avukat)
Av. Oktay Durmaz (Avukat)
Av. Safiye Yüksel (Avukat)
Av. Selin Nakıpoğlu (Avukat)
Av.Adnan Koray (Avukat)
Av.Cengiz Aladağ (Avukat)
Av.Fatma Dündar (AVUKAT)
Av.Ferahfeza (Avukat)
Av.Gülay Kaya (Avukat)
Av.Gülümser Yavuz (Avukat)
Av.Gökçeçiçek Ayata (Avukat)
Av.Habibe YILMAZ KAYAR (Avukat)
Av.Hülya Gülbahar (Avukat)
Av.Mehmet Saim Dikici (Avukat)
Av.Nilay TOPRAK (Avukat)
Av.Nurperi Sancak (Avukat)
av.semire nergiz (Avukat)
av.simlagürcan (Avukat)
Av.Suat Ergin (Avukat)
Av.Suna SOYDAŞ (Avukat)
Av.Ufuk Bozoğlu (AVUKAT)
Av.Ünzile Küçüköner (Avukat)
Av.İrem OKUR (AVUKAT)
Avukat Kamer Akgül (Avukat)
avukat zeynep (Avukat)
avukatselvi (Avukat)
Av_Medine Çiçek (Avukat)
ayseunluce (Avukat)
BaharB (Avukat)
Caglayan K. (Öğretim Üyesi/Sosyolog)
Doç.Dr.Kadriye Bakırcı (Öğretim Görevlisi)
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA (Hukuk Fakültesi Dekanı)
Dr. Özge Yücel (Yardımcı Doçent)
esra başyiğit (Avukat)
filorinalı 1 (Avukat)
Gemici (Sosyal Danisman)
hukukcu (Avukat)
ISIL YILMAZ (Avukat)
kezzy (Hukukçu)
Levent Cirit (Avukat)
naile (Avukat)
Nur Deniz (Hemşire)
pluvia (Avukat)
syavuz (Avukat)
Themis99 (Avukat)
Tugce Ellialti (Sosyolog / Arastirma Gorevlisi / Doktora Ogrencisi)
YILDIZ HUKUK (Avukat)
İzzet Doğan (Avukat)
Özgür DİKTAŞ (Avukat)
HÇG Forumundan
13.11. Bir Dünya Kadın - ersintoker
20.02. 8 Mart 2012 Kahdem Basın Açıklaması - Av.Ufuk Bozoğlu
9.01. Kadın Haberleri 2012 - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
3.11. 25 Kasım 2011 Kahdem Bildirgesi - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
16.08. Üyemiz Zeytinn'e Açık Teşekkür - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
2.04. Kadını Şiddetten Koruma Kanunu Teklifi - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Gruba Katılma
» THS Kadın Hakları Çalışma Grubuna Kadın Haklarının geliştirilmesi faaliyetlerine katkıda bulunmayı amaçlayan ve grubun hedeflerini ve ilkelerini paylaşan herkes katılabilir.

» Gruba Katılım için öncelikle Türk Hukuk Sitesi üyesi olunması gerekir. (THS Üyesi değilseniz üye olmak için tıklayınız)

» Gruba soru sorma amaçlı üyelik başvuruları kabul edilmez. Soru sormak isteyen ziyaretçilerin, bu linkte açıklamaları takip etmeleri beklenir. Gruba katılım grup içinde yapılacak çalışmalara ve organizasyonla aktif olarak katılmayı gerektirir.

» Gruba katılmak isteyen site üyeleri, bu sayfayı ziyaret ederek katılım başvurusunda bulunabilirler.

Gruba katılım koordinatörün onayına tabidir.

» Gruba ve siteye katılım, THS üyelik ve site yararlanma sözleşmesine tabidir.

» Yanıt Bekleyen Sorular
Bosanma - 21.04
Nafaka - 21.04


Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) forum alanı, THS Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerimizin zor durumda olan kadınlarımıza, kadın haklarına ilişkin problemlerinde önerilerde bulundukları bir iletişim platformudur.

Bu alana soru göndermek için site üyesi olmak gerekmemektedir. Alan kural ve ilkelerine uygun nitelikteki sorular KAHDEM editörleri tarafından onaylandıktan sonra alanda yayınlanır.

Aşağıda daha önce sorulmuş soruları ve yanıtlarını bulabilir, eğer sorunuz daha önce alanda yanıtlanmamışsa, sorunuzu alana gönderebilirsiniz..

Kadın Hakları İle İlgili Sorunuz mu Var? Sormak İçin Buraya Tıklayınız


Yeni Yanıtlanan Sorular :
Eşimle Boşandik. 50.000 Tl.'lik Taki Davasi Açacağim, Ne Kadar Harç öderim, Lütfen Yardimci Olun.

Ben 2.5 yildir özel bir sektörde calisiyorum... Eşimle burda
Tanıştık ve 4 ay önce de evlendik hala ayni işyerinde çalışmaktayız.
Fakat eşim ayni yerde çalışmaktan biraz huzursuz. Yasal
Olarak evlendiğin 1 yıl içinde ayrilirsan tazminat alınabileceğini biliyorum.
Patronumun bana işten ayrılıp sana tazminat verdiğim zaman
Başka hiçbir iste calisamazsin ! Calistigin takdirde aldığın tazminatı
Bana tekrar ödemek zorundasın dedi. Ne kadar doğru bilmiyorum
Yardımci olursanız sevinirim... Teşekkürler

» Miras
Kahdem merkezi çalışanlarına saygılarımla; 50 yaşında 2 çocuk annesiyim.Babamın vefatından sonra sahip olduğu mülkten yasal hak payı sahibiyim.Ama maalesef doğulu aile kültürü gereği buna hakkım olmadığı düşünülerek 2 erkek kardeşime bırakılmak isteniyor.Buna yanaşmadığım için manevi baskı görüyorum.Ayrıca annemin sahibi olduğu evin yaşarken oğullarına bir şekilde devir veya başka bir yolla bırakılacağını düşünüyorum.Bu durumda önceden yapabileceğim bir şey var mıdır? Şimdiden teşekkürler..

Merhabalar bizim eşimle boşanma davamız halen sürmekte ve 2 yaşında bir oğlum var hakim oğluma ve bana her ay ödenmesi üzere nafaka bağladı kendisiyle hiçbir şekilde görüşmüyoruz ve konuşmuyoruz eski eşim her ay düzenli olarak nafakayı yatırıyor geçen ay kendisi hatayla iki kez nafaka ödemesi yapmış bu ay da ödeme yapmadı bu durumda hatalı bulunuyor mu size sormak istiyorum cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Merhabalar,

Aldatıldım, eşimden boşanmak için protokol hazırlanacak. Kızım için kararlaştıracağımız iştirak nafakasının yıllık artış oranını en yüksek olacak şekilde yazılmasını istiyorum.
Hangisi yazılmalıdır: TÜFE, TEFE, ÜFE mi, İTÖ tüketici endeksine göre mi, yoksa sabit bir oran mı belirlenmeli (%10 gibi)?
Acilen cevabınıza ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,
ben 5 ay önce boşanma davası açtım, bu esnada maddi durumumdan dolayı av.tutamadım ve daha sonra dilekçe verdiğim 2 ay sonra öğrendim adli barodan avukat talebinde bulundum,ama yalnız bana verilen avukattan detaylı bilgi alamıyorum.Benim 1 yaşında ikiz erkek çocuklarım var babamın evinde kalıyorum eşim 7 aydır ne bana nede çocuklarına maddi manevi hiç bir destek vermiyor evden hiç bir eşyamı ve çocuklarımın ve kendimin hiç bir ihtiyacımı alamadım oturduğumuz evde evlenmeden önce kendisinin olan bir evi, bu durumda ben ve çocuklarım ne haklara sahibim ne alabilirim karşı taraftan bu arada unutmadan şunu da belirtim dilekçemde
nafaka ve maddi, manevi tazminat ta istedim.Ve karşı taraf yani eşim bu durumdan haberdar olunca kendisi de özel bir av. tutup bu talep ettiklerimi vermemek için uğraşıyor.bu konuyla ilgili beni detaylı bir şekilde bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler...

Merhaba
Eşim beni bir süredir aldatıyor.Bunu ses kayıtlarıyla öğrendim.Ama başka bir ispatım olmadığından bir süredir göz yummaya çalıştığım bu duruma tartışmaların sonucunda eşimin feci şekilde darp etmesiyle,son vermeyi düşünüyorum
ama oturmuş olduğumuz ev ile ilgili sıkıntıma çare aramaktayım.Darp olduğu gün darp raporu alıp eşime evden uzaklaştırma kararı verdirdim.Ama kendisi bu duruma dahada sinirlendi ve evimizi benden borç senedim var icraya koydurup senden alacağım diye beni tehdit ediyor.
Oturmuş olduğumuz eve benim ailemin verdiği parayla aldık yetmeyen bölümüde ben kredi çektim ödüyorum.Yani aslında ev benim sayılır ama eşim dediğini yaparsa evimi vermek zorunda kalacağım vebu durumda çocuğumla yaşayabilmemiz imkansız.Eşim emekli,parasınıda bizden saklıyor doğru düzgün eve katkısıda yok.Ben kamuda çalışan bir memurum.evin geçimini ben sağlıyorum.Acaba diyorum aile konutu şerhi böyle illegal yoldan açılacak bir icrayı engelleyebilirmi?yoksa bu durumda boşanmayı göze alamayıp aldatılma ve dayağa seyircimi kalayım.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Degerli avukatlar,

Gecen Haziranda davaci oldugum ve de son durusmada hakimin sozlu olarak bosanmaya hukmettigi davamda tam vekalet verdigim avukatimin abimin baskisiyla (o da esimin ailesinin bana zarar vereegini dusundugu icin cunku abime gelip tehditler savurmuslar) gerekceli karar cikmadan davadan beni feragt ettirdigini gecen hafta abimden ogrendim. Oysa ki bana karsi tarafin uzatmaya gittigini davanin yargitayda oldugu soylenmisti. Simdi ben ayni aile mahkemesine yeni bir avukat ile basvurup avukatima ayri bir yazili dilekce vermedigimi benden habersiz bir sekilde davamdan feragat ettirildigimi bu nedenle yargilamanin kaldigi yerden devam etmesini ayni zamanda da aldigim tehditler icin korunma karari cikarilmasini isteyebilir miyim? Ya da esimin ailesinin tehditlerine sessiz kalmasi gibi yeni gelisen bir olayla tekrar bosanma davasi acip eski redolmus davamdan da bu nedenle benden habersiz feragat ettirildigimi mi dile getirmeliyim? Uzerinden bir sene gecmedigi icin ve de avukatima vekalet disinda yazili bir dilekce de vermedigim icin feragatin iptali soz konusu olur mu? Cok caresizim ne olur bir yol gosterin tesekkurler

» Tehdit
Merhabalar eski erkek arkadaşımdan aldığım tehditler geceleri evimi arayıp aileme ağza alınmaz küfürler yüzünden savcılığa şikayette bulundum.İşlemler yoğunluktan dolayı geç oldu 1 sene geçince.Ben o zamana kadar telefonlarımı değiştirdim.İsimle bulunabildiği için ailemide buldu onlarında telefon numaralarını değiştirdik. Değiştirince bana ulaşamadı çünkü farklı bölgelerde ikamet etmekteyiz.Savcılık beni çağırdı ifademi aldı beni artık rahatsız etmediğini söyledim.Şimdi mahkeme için çağırılmaktayım acaba neden beni bilgilendirirseniz sevinirim bu konularda bilgim yok teşekkür ederim.

Öncelikle değerli site yöneticilerine bizlere bu imkanı sağlarken verdiğiniz gönülden destek için teşekkür ederek sorumu sormak istiyorum.
30 yıllık fiziksel-psikolojik-ekonomik-cinsel şiddete eşi tarafından maruz bırakılmış bir bayan olarak adli yardım aracılığıyla eşime hem boşanma davası hemde mal varlığının çok olması sebebiyle ve çocuklarımla birlikte yıllardır yaşamadığımız zülum( sopalı-demirli-bıçaklı-silahlı) kalmaması sebebiyle yüksek miktar maddi ve manevi tazminat davası açıldı. Yine dava aşamasında ve öncesinde çeşitli mahkemelerden koruma-uzaklaştırma ve adres bilgilerinin gizliliğine ilişkin kararlar alındı.Şu ana kadar Aile mahkemesi tedbir nafakasına ve aile konutu şerhine karar verdi,merak ettiğim soru ise;

Boşanma kararıyla birlikte x miktar maddi-manevi tazminata karar verir ise,
- eşim bu karar ile ilgili tapuya giderek aile konutu şerhini kaldırabilir mi? veya hakim aynı kararlarla birlikte kaldırır mı?
- eşimin tazminat vermemek için hem kararların kesinleşmesini önlemek adına temyiz de bulunup hem de bu süre zarfında mal varlığını başkasının üzerine devretmeyi planladığını akrabasından öğrendim, bu tazminat kararına ilişkin boşanma veren mahkemeden veya hangi mahkemeden tedbir kararı alınır ve başka türlü bu durumu önleme yani tazminatın güvene alınması nasıl sağlanır?

Şimdiden değerli site yöneticilerine ve üyelerine ilginiz için teşekkür ederim

benim 2. kocam ölürse, onun benden olmayan diğer kızları çalıştıkları halde maaş'a ortak olabilirler mi?

Merhaba ben size eşimle olan problemlerimden bahsedeceğim. 19 yıllık evliyim Eşimden şiddet görüyorum. 2 tane çocuğum var ve problemlerden onlarda etkileniyor. Eşim alkol kullanıyor ve sürekli evde bir huzursuzluk ve şiddet oluyor. Elimde bir kaç sene önce aldığım bir darp raporum var, boşanmak istiyorum davayı ben açarsam neler yapabilirim size sormak istedim. Şimdiden teşekkürler.

iyi akşamlar ben altı yıldır evliyim ve üç yaşında bir kızım var eşimden boşanmak istiyorum yarın boşanmak için baş vursam bu süre ne kadar sürer nafaka ve kızımın velayeti içinde ayrı ayrı davalar mı açmam gerekli ayrıca nafaka hangi durumlarda verilmiyor.

Slm Babam Almanyadan ve türkiyeden emekli türkiyede yaklaşık 6-7 ay kalıyor yabancı kadınla annemle nikahlı 14yıldırki anneme para göndermiyo sadece annem evi ve yutdışı saglık sigortasından yaralanıyor ayrılmadn nafa almak için yaklaşık aylık nafaka nekadar olur ben emekli biri oldugum için malum avukata verirsem geriye dönük 14 yılıda alabilirmiyiz türkiyeden dava açarsak yurt dışından belge istenirse nasıl alınacak dava ne kadar sürede biter ANNEMİ güvence altına almak istiyorum şimdiden tşk.

Merhabalar,ben 23 yillik evli 2 cocuk annesiyim.Esim 5 yillik emekli,ancak eve para vermiyor ve faturalari odemiyor.Maasinin bir kisminin uzerime yatirilmasi mumkun mudur ve nereye basvurmam gerekmektedir?

Merhabalar, biz eşimle 3 yıl önce ayrıldık boşanma davamız biraz sorunlu oldu, velayet bana verildi ve karar kesinleşene kadar çocuğa nafaka aylık 100-tl olarak belirlendi, çocukla ilişkisi her ayın 1. ve 3. cumartesi olarak belirlendi,boşanmadaki sorunlardan dolayı kararı temyiz ettim karar geldiğinde hakim bey boşanmayı kesinleştirdi ve davanın geri kalan kısmı ret oldu, bundan sonra eşim nafakayı ve çocukla olan ilişkisini kesti, ben eşimin ikinci eşi idim, şimdi 3. evliliğini yaptı ilk eşinden çocuğu yanında ve şimdiki evliliğinden de bir çocuğu olmuş, şimdi size sormak istediklerim; mahkeme ret olduğundan dolayı nafakayı ödemedi bu durumda görüş günlerinin de yeniden dava açılarak düzenlenmesi gerekir mi, velayet halen bende midir ben çalışmıyorum ama annem ve babam vefat ettiği için onların maaşını ben alıyorum maddi manevi çok şükür bir sorunum yok karşı tarafın durumu ortada velayet davası açsa benden alabilir mi, bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Sayin ilgili,

UYAP sisteminden ya da yargitay in dosya bilgileiyle sorgu sayfasinda davaci oldugum davanin yayinlanmamasini isteyebilir miyim? Dosya numarami ogrenen herkesin girip bakabilmesini istemiyorum, davam ilk kez yargitaya gittiginde numarayi ogrenen tum davali yakinlari girip bakiyordu sonuclanip sonuclanmadigina, i yerel mahkemenin kararini tekrar temyize gonderecegiz ama bu sefer dosyamin gizliligini nasil saglariz?

mrh ben 10 aylık evliyim evlendigimiz zamandan bu yana evimiz düzenimiz olmadı bunun yanı sıra 10 ay evlilik sürecinde sık sık dayak hakaret tartaklamak aşagılamak küçük düşürmek çevreye karşı benim gururumu ayaklar altına sermek gibi davranışlarda bulundu kocam son tartışmadada evi terkedip ailemin yanına geldim 2 aydır ayrıyız ve boşanmak istiyorum daha öncede tehtit ve dayak sonucu 2 3 defa karakola gidip şikayetçi oldum darp raporumda var şimdi davayı nasıl açabilirim tek celsede nasıl boşanabilirim bana bu konuda yardımcı olurmusunuz nasıl bir yol izlemem gerektigini bilmiyorum şimdiden teşekkür ederim

Merhaba,
Şubat ayının sonunda evlilik dışı bir çocuğum oldu. Doğumdan sonra başvuru yaptım bebeğim daha bir buçuk haftalıkken aldılar. Daha sonra araştırdım ki 6 haftalık olmadan alınmaması gerekiyormuş.Ama alacak olan ailenin durumu çok iyi olduğu için biraz da ısrarla o zaman vermek istemezsin gibi sözlerle aldılar. şuan aileye verileli 4 buçuk hafta oldu. Sormak istediğim şuan bebeğimin babasıyla evlenip bebeğimi alabilir miyim? Neler yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba.. boşanma davam devam ederken kredi yoluyla 2010 yılında alınan daire için boşanma kararından sonra mal rejimi davası açtım..boşanma davası henüz temyizde..mal rejimi davasının 2. duruşmasında belediye,tapu müdürlüğü gibi yerler den bi takım belgeler iştendi..fakat dün 3. Duruşmada karar verildi kararda; dava konusu taşınmazın tapu kayıtlarına göre 22/06/2012 tarihinde davalı tarafından devredildiği ve boşanma davasının 18/11/2011 tarihinde açılması nedeniyle mal rejimi sona erdiğinden taşınmazın değerini TMK 229/2 maddesi kapsamında edinilmiş mallara eklenecek değer olarak kabul edilecek şartlar oluşmadığından davanın REDDİNE..bu durumda ne yapmalıyım maddi imkanım yok..eşim polis memuru ve davanın olduğu ilde hatırı sayılır bi çevresi var .yardımınızı bekliyorum fikirleriniz ben-i için önemli..teşekkürler

Merhaba,ben 2009 yılında bulduğum fabrikada ön muhasebede işe başladım.Fakat patronum çok askıntı çıktı ve ben işe başladıktan 6 ay sonra boşanmış olduğumu öğrendi ve ne yapıp edip benimle ilişki başlattı bu ilişkiden 3 ay sonra bana fabrikada dayak attı derken biz mahkemelik olduk ve mahkememizden 4 ay sonra şahıs bana mesaj atıp sevgimden istifade edip ilişkiyi tekrar başlattı ona çok inanıp güvendim ve tam 2013 e kadar devam ettik ve 2013 te ben gebe kaldım aldırmamı istedi ama benim ilk çocuğumdu bunu yapamadım doktora zorla aldırmaya götürüldüğümde ben ağlayınca şahıs tamam aldırma her türlü bakacam dedi fakat diğer bir sorun ben aileme bunu diyemezdim ve bir evde 9 ay hiç çıkmadan gebelik geçirdim hamileliğimin 7.ayında bu şahıs oturduğu sitedeki arkadaşlarıyla 1 hafta kıbrısa tatile gitti ve düşündüğüm gibi bir kadınla bu tatilden sonra o kadınla hoca nikahı kıyıp evlenmiş benide bu arada gebeliğim 7.ayından itibaren eften müften sebeplerle ilişkiye devam etmeyeceğini çocuğa maddi destekte bulunacağını belirtti fakat ben sadece maddi destekle olmayacağını çocuğa soyisim vermesinin önemini anlattıkça kabul etmedi ve bana dava açarsam çocuğu kabullenmeyeceği gibi parayı keseceğinide söyledi bundan 2 hafta önce tekrar aynı konuyu görüştük bu arada hoca nikahı kıydığı kadına beni çok özür dilerim ama benim hakkımda öyle çirkin şeyler söyleyerek anlatmış ve kadın beni aradı sankikocasının peşindeymişim gibi eşimi niye arıyorsunuz dedi bende çocuğumdan bahsettim ben biliyorum dedi ve bu olaydan sonra çocuğumun babası bana iyice kinleşti ve parayıda kesti şuan 4 aylık bebeğimle çalışamadan ailemden gizli bu işi götürüp davayı açmaya çalışıyorum çok zor durumdayım

Babam almanyadan ve türkiyeden emekli yaklaşık 14yıdır anneme para göndermiyor nikahlı karısı oldugu halde annem için nafaka alabilirmiyim 6 ay burda altı ay almanyada kendi bizden ayrı yazlıgında kalıyor bana yol gösterin lütfen anneme ben bakıyom istiyomki ilerde güvençesi olsn sadece saglık sigortasndan yararlanıyor annem birde oturdugumuz evinden şimdiden tşkler.

Esimle ABD'de bosandik. Kararin Turkiye'de gecerli olmasi icin tanima ve tenfiz davasi acmak gerekiyor sanirim. Ancak bu davayi acmak icin ABD'deki kararin tercumesi, apostil serhi vs gerekiyor. Zaten ulkeler arasinda karsiliklilik gibi bir durum soz konusu degil. Onun yerine Turkiye'de iki tarafi temsil edecek avukatlar bulup normal bir bosanma davasi acilabilir mi? ABD'deki bosanmayi bildirmek zorunlu mudur?

Merhabalar,
Ben kadın danışma merkezinde sosyolog olarak çalışıyorum. Bize gelen başvurulur ışığında size bir soru soracağım. Kadınlar darp raporu alabilmek için hastanelere gidiyor fakat hekim kolluğa bildiriyor ki böyle bir zorunluluğu var kolluk ise şikayetçi olmadan darp raporu alamazsın diyor. Bizler polis memurları ile görüştük aynı cevabı aldık bilgileri gizli kalsın dosya numarasını ve tarihi kadına verin daha sonraki davada kullansın diye fakat yardımcı olmuyorlar. Daha önceki sorularda Av. Habibe Hanım bu konuda bilgi vermiş bu bilginin hangi kanunda geçtiğini detaylı yazarsanız bizde Emniyet ile bir görüşme yapıp bunun bilgisini aktaralım yani bunu uygulamaya geçirelim istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

merhaba,

ayrıldığım erkek arkadaşım sürekli beni tehdid ediyor.

iş yerime gelip orada ağıza alınmayacak hakaret etti işi bırakmak zorunda kaldım. beni sürekli aileme ve çevreme özel de yaşadığım konuları anlatmakla tehtit ediyor. bütün özel konuları arkadaşlarımın yanında anlatarak beni grurumu ayaklar altına alıp rencide etmek saygınlık ve itibarıma leke sürmek. ve yeni bir ilişkiye başlamasın diye özel hayatımı deşifre etmek le sürekli tehtit alıyorum ne yapmalıyım. huzum kalmadı sürekli korku içinde yaşıyorum.

Merhaba 17.06.2013 gunu bosanma davasi actim evliligim 2 yil surmedi bile bu 2 yil icinde bircok kez karakolluk olduk bicok kez uzakastirma cezasi aldi ve ben 1 hafta kadin siginma evinde kaldim su an ailemle yasamaktayim bi kac tanede darp raporum var bu evlilikten cocugum yok her zaman asagiladi onur kirici sozler sarfetti istemedigim halde eve erkek arkadaslarini gegirdi ve bir cogunda haber bile vermezdi arkadaslarinin yaninda bile bana hakaret ederdi iftirada atti iftiranin yalan olduguda mahkeme karariyla anlasildi daha buraya yazamadigim bircok sebebim var bosanma davasi acmam icin hazirandan bu yana ayriyiz haziran ayinda evden kactim ve birdaha donmedim bu ay yani nisan 2014 te bosanma davamiz var bu ilk dava olucak 10 ayda 1 mahkeme anca gelebildl benim ogrenmek istedigim bu dava celiskili olarak acildi karsi taraf bosanmayi kabul etmiyor ben bir an once bosanip kurtulmak istiyorum cunku hala tehtit ve hakaretleri devam etmekte ben en kisa zamanda nasil bosanabilirim aileme yuk olmak istemiyorum calismak icin ise girdim takip edip is yerini basti o benim karim calisamaz dedi engel oluyor cok zor durumdayim 7 ay once nafaka davasi acilmis aylik 500 tl ama bir kurus odemedi nafaka davasida mayis ayinda 2. Davasi gorulucek eger yine odememis olursa hapis cezasi cikabilirmi bosanmam tahminen kac dava surer kesinlikle birlesmemiz soz konusu degil yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden cok tesekkur ederim

merhaba ben 47 yaşındayım ve babam yaklaşık 1 ay önce vefat etti kendisi emekli idi ve ben onun sağlık hakkından yararlanıyordum kendisi trafik kazası sonucu hayatını kaybetti karşı taraf %80 sorumlu .7 kardeşiz , 2 kardeşimden biri üniversite okuyor biri 18 yaşından küçük ve bende eşimden boşandım hiç bir gelirim yok ağabeylerim sigortadan trafik kazası sonucu öldüğü için belli bir miktarda bize para ödeneceğini söyledi ve kendi benim imzam olmadan ve diğer 6 kardeşim imza atmadan tek kendi başvurusunun yeterli olacağını bizim sigoradan gelen paradanda hak alacağımızı söyledi biz başvurmadan tek kardeşin başvurusu yeterli mi yoksa bizde mi başvurmalıyız ? diğer maddi durumu iyi olan kardeşlerimde bu paradan alabilecek mi ? beni aydınlatırsanız sevinirim eşimden ayrı oldugum için bende alabilecekmiyim

Annemden miras yoluyla kardeşimle ortak bir ev kaldı.Bu evin %50 hissesini kardeşimden satın aldığımda bu ev edinilmiş mal olarak kabul edilir mi.Ben bu evin kişisel malım olarak kalmasını ve benden sonra çocuğumun kullanmasını istiyorum.

Annem ve babam boşanacaklar. Ben 15 yaşında kızım ve 10 yaşında engelli bir erkek kardeşim var. Kardeşim bakıma muhtaç ve annemin ona bakması gerekiyor. Ben de annemle yaşamak istiyorum. Annem çalışmıyor ama eğer boşanırşarsa ananemlerde kalıcaz. Yani bize bakabilir. Babam çalışıyor. Bizim vekaletlerimiz kime verilir yardımcı olursanız sevinirim.

8 Temmuz itibarıyla Kahdem Portalına ilişkin bazı sayısal bilgiler şöyledir:

198 503 mesajların toplam okunma sayısı

95 konu sayısı

308 mesaj sayısı

2089 konuların okunma ortalaması


Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerine,destek veren THS üyelerine ve hayalerimize inanan Admin'e
Teşekkürler


Saygılar


THS Sunucusu bu sayfayı 0,12635493 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.