Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

» KAHDEM Hakkında
Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), Türk Hukuk Sitesi Kadın Hakları Çalışma Grubu tarafından kurulan ve yönetilen sanal bir destek merkezidir.

KAHDEM kadın hakları ihlalleri ile karşılaşan kadınlarımızın internet ortamında kimliklerini gizleyerek sorunlarını paylaşmalarına ve Çalışma Grubu üyelerinin destek mesajlarına ulaşmalarına yardımcı olur.

» THS Kadın Hakları ve KAHDEM Çalışma Grupları
THS KAHDEM HÇG Üyeleri
Grup Koordinatörleri :
Av. Habibe Yılmaz Kayar
av-ufuk

Üyeler :
Adli Tip (Avukat)
Av. Engin EKİCİ (AVUKAT)
Av. Işıl KACAR (Avukat)
AV. KAMİLE YILMAZ ARISOY (AVUKAT)
av. naime şahin (Avukat)
Av. Oktay Durmaz (Avukat)
Av. Safiye Yüksel (Avukat)
Av. Sami Günsen (Avukat)
Av. Selin Nakıpoğlu (Avukat)
Av.Bülent AKÇADAĞ (Avukat)
Av.Cengiz Aladağ (Avukat)
Av.Denizcan Sarıkaya (Avukat)
Av.Fatma Dündar (AVUKAT)
Av.Ferahfeza (Avukat)
Av.Gülay Kaya (Avukat)
Av.Gülümser Yavuz (Avukat)
Av.Gökçeçiçek Ayata (Avukat)
Av.Habibe YILMAZ KAYAR (Avukat)
Av.Hülya Gülbahar (Avukat)
Av.Mehmet Saim Dikici (Avukat)
av.murat kılıç (Avukat)
Av.Nilay TOPRAK (Avukat)
Av.Nurperi Sancak (Avukat)
av.semire nergiz (Avukat)
av.simlagürcan (Avukat)
Av.Suat Ergin (Avukat)
Av.Suna SOYDAŞ (Avukat)
Av.Tuğba Çapar (Avukat)
Av.Ufuk Bozoğlu (AVUKAT)
Av.Ünzile Küçüköner (Avukat)
Av.İrem OKUR (AVUKAT)
Avukat Kamer Akgül (Avukat)
avukat zeynep (Avukat)
avukatselvi (Avukat)
Av_Medine Çiçek (Avukat)
ayseunluce (Avukat)
Ayşe KARHAN AKÇADAĞ (Avukat)
BaharB (Avukat)
Caglayan K. (Öğretim Üyesi/Sosyolog)
Doç.Dr.Kadriye Bakırcı (Öğretim Görevlisi)
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA (Hukuk Fakültesi Dekanı)
Dr. Özge Yücel (Yardımcı Doçent)
elzemseyler (Avukat)
filorinalı 1 (Avukat)
Gemici (Sosyal Danisman)
halit pamuk (Hukukçu)
hukukcu (Avukat)
ISIL YILMAZ (Avukat)
kezzy (Hukukçu)
Levent Cirit (Avukat)
naile (Avukat)
Nur Deniz (Hemşire)
pluvia (Avukat)
sevilkerem (AVUKAT)
syavuz (Avukat)
Themis99 (Avukat)
Tugce Ellialti (Sosyolog / Arastirma Gorevlisi / Doktora Ogrencisi)
İzzet Doğan (Avukat)
HÇG Forumundan
13.11. Bir Dünya Kadın - ersintoker
20.02. 8 Mart 2012 Kahdem Basın Açıklaması - Av.Ufuk Bozoğlu
9.01. Kadın Haberleri 2012 - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
3.11. 25 Kasım 2011 Kahdem Bildirgesi - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
16.08. Üyemiz Zeytinn'e Açık Teşekkür - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Gruba Katılma
» THS Kadın Hakları Çalışma Grubuna Kadın Haklarının geliştirilmesi faaliyetlerine katkıda bulunmayı amaçlayan ve grubun hedeflerini ve ilkelerini paylaşan herkes katılabilir.

» Gruba Katılım için öncelikle Türk Hukuk Sitesi üyesi olunması gerekir. (THS Üyesi değilseniz üye olmak için tıklayınız)

» Gruba soru sorma amaçlı üyelik başvuruları kabul edilmez. Soru sormak isteyen ziyaretçilerin, bu linkte açıklamaları takip etmeleri beklenir. Gruba katılım grup içinde yapılacak çalışmalara ve organizasyonla aktif olarak katılmayı gerektirir.

» Gruba katılmak isteyen site üyeleri, bu sayfayı ziyaret ederek katılım başvurusunda bulunabilirler.

Gruba katılım koordinatörün onayına tabidir.

» Gruba ve siteye katılım, THS üyelik ve site yararlanma sözleşmesine tabidir.

» Yanıt Bekleyen Sorular


Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) forum alanı, THS Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerimizin zor durumda olan kadınlarımıza, kadın haklarına ilişkin problemlerinde önerilerde bulundukları bir iletişim platformudur.

Bu alana soru göndermek için site üyesi olmak gerekmemektedir. Alan kural ve ilkelerine uygun nitelikteki sorular KAHDEM editörleri tarafından onaylandıktan sonra alanda yayınlanır.

Aşağıda daha önce sorulmuş soruları ve yanıtlarını bulabilir, eğer sorunuz daha önce alanda yanıtlanmamışsa, sorunuzu alana gönderebilirsiniz..

Kadın Hakları İle İlgili Sorunuz mu Var? Sormak İçin Buraya Tıklayınız


Yeni Yanıtlanan Sorular :
İyi günler. Benim anlaşmalı boşanma davam 31 ekimde oldu. Gerekçeli karar postayla 17 kasımda bana tebliğ edildi. 7 aralıkta mahkeme kalemine gittiğimde hala tebliğ edildiğine dair belgenin gelmediğini söylediler. Tebliğ edildiğine dair belge gelmezse bu durumda ne yapmam gerekir ?

merhaba, 6 ay kadar önce şiddetli geçimsizlikten açılan boşanma davam,boşanmalarına diye sonuçlandı. Ben kararı temyiz ettim.Sonucu bekliyorum.Mahkeme sırasında oturduğumuz ev bana tahsis edilmişti. Hala bu evde yaşıyorum. Tapuya şerhde koydurdum.Çocuğumuz yok. Ben çalışıyor olduğum için nafakada bağlanmadı. Boşanma sebebimizde ef püf sebeblerin geçimsizliğe yol açmasıymış kişisel anlaşmazlık vs. gibi..
Her neyse Eşim davayı açar açmaz evden gitmişti. O gideli tam 2 yıl oldu. Şimdi de 3 ay önce yurtdışına yerleştiğini öğrendim.
2 yıldır yalnız yaşadığım bu evde çok yalnızlık çektim. Ve 1,5 ay kadar önce, annemin evinde iki çocuğuyla yaşayan ablamı, yeğenlerimle beraber evime aldım. Eniştem ise oturduğum bu semtte bir ev tutmuş ve annemin evinden artık ayrılcaklarını söyleyip yeni tuttuğu evin tadilatını yapıyordu. Bu sırada okullarda açıldığından yeğenlerim zor durumda kalmasınlar diye benim yanıma taşınmalarını istedim.Ablam ve çocukları evleri hazır olunca gitceklerdi. Eniştem bir aya kadar hallederim demişti ama sonra bitakım bahaneler üretip ablama küstü, ayrılcam demeye başladı.

Ne var ki, benim ablam ve çocuklarıyla evimde oturdam bazı komşularımı rahatsız etmiş hiç sebepsiz. Çekememezlikten olduğunu düşünüyorum. Ve bu komşularım, eşime ve onun ailesine, benim evde ablam ve yeğenlerimle yaşadığımı haber vermişler. Ve bizlerden şikayetçi olmuşlar. Yok efendim ablam niye temizlik yapıyormuş yok efendim çocuklar ses yapıyormuş vs. Bunların hepsi uydurma zaten çocuklar tüm gün okulda akşamda ödevlerini yapıp erkenden yatıyorlar. Bizim kimseye bir zararımız yok ama kıskançlık işte...Burda ahlak dışı herhangi bişi yaşanmıyor. Eniştemi bile hiçbir zaman evime almadım zati hoşlanmam kendisinden sorumsuz biridir.
Eşimin ailesi avukatlarına söylemiş. Avukatlarıda beni arayarak bu evin yalnızca bana tahsis edildiğini ailemin gelip benimle kalamıycağını, bu eve yerleşmelerinin yasak olduğunu hakkımda yasal süreç başlatcaklarını söyledi. Ben durumun geçici olduğunu yakında gitceklerini söyledim ama şu anda eniştemin tutumu sebebiyle gitcek bi evleri yok. Tabii annenin evine geri dönsünler o zaman diyorlar. Ama nasıl dönsünler, ev tutuldu zannederek okul kayıtlarını bu semte aldılar. Şimdi okullarının kaydını yeniden değiştirmeleri hem çocukların psikolojisi için çok zor olucak. Ben istiyorum ki okul kapanana kadar benimle kalsınlar. Belki o esnada eniştem durumunu toparlar ya da bi ev hazırlar, giderler. Artık o da olmazsa okul kapanınca annemin evine geri dönerler. Bu kadar bir süre için ablam ve çocukları benimle kalamazlar mı ? Bu gerçekten yasak mı ? Bana yasal süreç dedikleri nedir ? Ne yapabilirler ? Evimde nasıl yaşayacağıma onlar mı karar verecek ? Ailemin buraya temelli yerleştiğini iddia ediyorlar. Yukarda da yazdığım gibi 2 yıl yalnız yaşadım. Ailem evimi istila etcek olsaydı eşim gideli 2 yıl olmuş çoktan gelip yerleşirlerdi..Ama şu an zaruri bir durum sözkonusu. Böyle bi durumda benim aileme yardımcı olmamın ne sakıncası var.? Sen git o zaman ailenle annenin evinde yaşa diyerek sürekli satışıyorlar. Ben annemin evine bazı özel nedenlerden dolayı dönmek istemiyorum. Zira benim işyerim oturduğum eve yakın. neden gideyim. Hem daha kararı temyiz edeli 4 ay oldu. Gittiği yere kadar oturmak istiyorum. Benim ne gibi haklarım var. Yani dedikleri yasal süreci başlatcak olurlarsa ben ne yapmalıyım. ?
Ayrıca eşimin annesi mesaj atarak, kızları olan görümcemde facebooktan bana yine uzun uzun mesajlar yazarak çok çirkin kelimelerle hakaret ettiler, Onurumu, gururumu rencide ettikleri gibi aşağladılar. Daha önce sırf bana yönelikti bu tutumları. Şimdi anneme ablama enişteme de bu kötü sözleri sarfettiler ( Açgözlüler, Soyguncular, Çingene, Arsızlar, Utanmazlar, Seviyesizsin...vs. gibi ) Görümcemin bana yazdığı mesajlar aynı anda kalp hastası olan abimede gidiyor. O da okudu bunları. Aynı mesajlar ablamın cep telefonuna da gönderilmiş. Görümcem facebooktaki paylaşımlarıma bile müdahale ediyor. Eşimle bir resmimizi paylaşmıştım onu silmezsen seni facebooktaki tüm arkadaşlarına anlatır rezil ederim diye tehdit bile etti. Bana böyle davranmaya hakları var mı ? Onları şikayet etmelimiyim ? Komşularım eskisi gibi evime gelip yiyip içemedikleri için ablam ve çocuklarının yanıma yerleşmesinden rahatsız ve en önemsiz sebepleri bahane ederekten bana sataşmaya çalışıyorlar. Yok efendim gece uyanıp neden tuvalete gidipte sifonu çekmişiz ! hayretler içindeyim. Davam sürerken tanıklık etmelerini istemiştim. Kabul etmediler yine bile onlara küsmedim hep evimde ağırladım. Ama bana yıllarca dedikodudan başka bişi vermediler. Şimdi bende ablamın gelişiyle onlara mesafe koyuncu delirdiler.Eşime ve ailesine ulaşıp hiç olmayan bahanelerle onları bana kışkırtıyorlar..Ben davanın reddini istemiştim. Boşanmayı kabul etmeyişliğim herkese dert oldu. Komşularım bile neden kocamın ayrılmayı kabul etmiyorum diye gelip bana saldırmadığını öldürmediğini ? eşimin ailesinin neden gelip kapıma dayanıp bana sataşmadığını niye bir olay çıkmadığını bu zamana kadar diye merak edip soruyorlar. İşte halim bu..İnsanlar olay çıksa huzur bulcaklar. Bu durumda bu komşularımla ilgili ne yapmamı önerirsiniz ?
Eşim dava açtığı sırada çok bunalmıştım. O zamanlar bu birkaç komşumun Güleryüzlerine aldanıp onlara eşim ve ailesiyle ilgili, bana yaptıklarıyla ilgili bazı şeyler anlatmıştım. Şimdi görümcemin yazdığı mesajlardan anlıyorum ki ,komşularıma 3 yıl önce anlattığım bu mevzuları bile kaynanama kızına eşime hep haber vermişler. Eşim ve ailesi benim bu anlattıklarımı -ki çok özel ve önemli şeyler değil
- ayrı bir dava konusu edebilirler mi ? Ya da eşim beni kusurlu gösterip tazminat istemek adına komşuları da şahit ederse bu anlattığım bikaç bişi yüzünden beni sorumlu tutarlar mı ? Kusurabakmayın çok uzun yazdım. Çok teşekkür eder iyi günler dilerim. Sağolun, varolun...

8 Temmuz itibarıyla Kahdem Portalına ilişkin bazı sayısal bilgiler şöyledir:

198 503 mesajların toplam okunma sayısı

95 konu sayısı

308 mesaj sayısı

2089 konuların okunma ortalaması


Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerine,destek veren THS üyelerine ve hayalerimize inanan Admin'e
Teşekkürler


Saygılar

İki ay önce eşimin psikolojik şiddetinden evimi terk etmek zorunda kaldım. Tarafıma ertesi hafta başka adama kaçtı diyerek boşanma davası açtı. Ben de boşanmak istiyorum. Bir bayan arkadaşımda kalıyorum başka biri yok sahitlerim var. Eve gelen tebligatı gorumceme aldırmışlar bana tebliğ edildi gorunuyor mahkemede. Çocuklarımı evimi ve nafakami istiyorum ne yapabilirim.

iyi günler. eşimden boşanmak istiyorum. avukattan randevumu aldım. fakat eşim psikolojik sorunları olan agresif bir insan. konuyu ona açmaya korkuyorum. uzaklaştırma isteyeceğim istemesine ama ilk aşamada onunla yüzyüze gelmekten ve dava açtığımı söylemekten korkuyorum. boşanma mevzusunu daha önce açmaya çalıştığımda üzerime yürüyüp beni tartakladı, bir kaç kere de vurdu. sonra telefonumu alıp kiler gibi kullandığımız karanlık odaya kapattı. bir gün orada tuttuktan sonra çıkardı. fikrim değişti dedim, inanmadı. bu seferde öldürürüm bir şey yaparsan deyip çocuğu alıp gitti. 2 gün korkudan uyuyamadım. günde bir kez arayıp çocuğumla konuşmama izin verdi. tehditlerle tuttu yanında. ortalığın biraz sakinleşmesini bekledim. haberi yok ama yarın avukata gidip dilekçemi veriyorum. elimde biraz param var, o da ancak karnımı doyurur bir iki gün. kalacak yerim, tanıdığım yanında kalabileceğim kimsem yok. kredi kartım bile yok. eşimin çekip bana koklatmadığı kendime ait iyi bir maaşım var. fakat o maaşı alıncaya kadar da açıktayım. ailem de yok.
dilekçeyi verdikten sonra neler olur anlatır mısınız? evimde kalabilir miyim? yanıma ilk yüzyüze geleceğimiz zaman için polis verirler mi? verirlerse hemen evden çıkmasını sağlarlar mı?
ne olur yardım edin. yoksa hiç gitmeyip avukata ömrüm boyunca çekmek zorunda kalıcam bu adamı. çok korkuyorum.

Merhabalar,
2013 tarihinde reşit oldum, anneannem sağ iken çocukları arasında mal paylaşımı yaptı ve bu satış usulü ile oldu. Annem boşanmayı düşündüğü için, edinilmiş malı olmaması açısından ben annemin hakkına düşenleri satın aldım. tek çocuğum. 2014 yılında annem ile babam anlaşmalı boşandılar. Annemde intifa olmak üzere hala çıplak tapu sahibi benim. Annem, bir başka konu hasebiyle mal edinmiyor. Fakat, babam tekrar evlenmeyi düşünüyor ve ben, vefatım halinde bugün ve gelecekte benim üzerime kayıtlı olan/olacak mülk, para vs. hiçbirinden babamın miras yoluyla yararlanmasını istemiyorum.Evli değilim, çocuğum yok, evlenmek ya da çocuk yapmak gibi bir niyetim de yok. Bunun için vasiyetname hazırlamamı önerdiler, fakat yasal bağlayıcılığı noktasında babama itiraz hakkı doğuyor ve ne yazık ki babam benim mirasımdan ferağ etmek için hiçbir sözleşmeye yanaşmıyor.
Ben de son çözüm olarak mirastan ıskat davası açmak istiyorum.
Nitekim feragat etmeyeceğini öğrendikten sonra kendisinin iyi niyetini sorguladığım için kendisi ile manevi bağım da son buldu.
Bu zamana kadar çalışmadı, annemi aldattı, bana huzursuz bir ev ortamı oluşturdu, babalık görevlerini yerine getirmedi.
Mirastan ıskat davası açtığımda delil olarak neleri sunabilirim? Şahit göstermek işime yarar mı? Bu zamana kadar borcunu harcını ödedik onlara dair de delillerimiz var. Kadınlarla olan fotoğrafları, bu zamana kadar çalışmadığına dair SGK primleri, vs.
Ayrıca beni telefonda intihar etmekle tehdit etti. Fakat konuşma kayıtları tutulmadığı için bunu delillendiremiyorum.
Genelde baba ve annenin çocuğu men ettiği görülmüş ama çocuğun ana-babayı ret ettiği görülmemiş olduğu için hukukta var olan bu haktan yararlanmamın zor olduğunu söyleyenler oldu ama ben genç bir kadın olarak eğer mümkün ise bütün yolları denemek ve başarıya ulaşmak istiyorum.

2009 da evlendim.6 yaşında bir oğlum var eşimle boşanmaya karar verdik fakat henüz işlemleri baslatmadik. Kendisi davayla ugrasamayacagini ve davayı benim açmamı istiyor ben çalışmıyorum ailemle yaşamayı düşünüyorum. Müşterek ikamet ettiğimiz evi de bir miktar ailem destek verdi onun dışında konut kredisiyle aldık eşim ödemelerini yaptı fakat bende dışardan boya,saç vs işler yaparak geçinmeye destek oldum hep.suan evi satmak istiyor benim hak talep etmem için hemen hukuki süreci başlatmam gerekiyor mu? Suan evi satsa herhangi bor hak talep edebilir miyim? Boşanma davası açmadan herhangi bir tedbir koydurmam mümkün mü? Çok teşekkür ederim

Merhabalar
Daha önce Aile Mahkemesi,karşı tarafı Dava Tarihinden itibaren Nafakaya ve Avukatlık vekalet ücretine Mahkum etti.
Karşı Taraf Makbuz veya kağıda yazılı imza karşılığında Nafaka parasını ödedi.
Temyiz edilmesi sonucu Yargıtay kusur durumuna göre Nafaka alması usul ve Yasaya uygun değil dir diye kararı bozdu.
Aile Mahkemesi de Yargıtay Kararına uyarak MK 175 Maddesi oluşmadığından Davanın Reddine karar verdi.
Nafaka yükümlüsü Ödemiş olduğu makbuz veya kağıda yazılan nafaka Paralarını,Avukat vekalet ücretini Faizi ile geri alacağını söylüyor.
Ödenen Nafaka ve Vekalet ücretini geri alabilir mi
Geri alınmaması için ne yapabilirim.Üzerimde herhangi bir mal varlığı ve almış olduğum Maaş yok

Merhaba aldatma sebebiyle bosanmak istiyorum barodan avukat talep ettim fakat benim kullanamadigim sadece tapusu uzerime olan bir daire var ayrica esim kendi isyerinde calisan olarak beni gosteriyor fakat bir maas almiyorum.Rezmi olarak görünen bu durumlarin bana maddi hicbir getirisi yok.Ailemin yanindayim gelirim olmadigi icin avukat tutamiyorum anlasmali bosanmayi esim kesinlikle kabul etmiyor.Avukat yardimi alabilecegim bir yer bulabilir miyim?

Merhabalar
2015 yılında eşimden boşandım. İşsiz olduğum için hakim bana ve müşterek çocuğa nafaka bağladı. Eşim davayı temyiz etti ve bir yıl sonra Yargıtay mahkemeyi onayan kararını verdi. Sormak istediğim şu;
1)Halen işsizim ve her durumda nafaka artırım için başvurabilir miyim? Hakimin ayrıca bunu belirtmesine gerek var mı? Eğer artırım için dava açarsam ne zaman açmam gerekir?
2)Babam vefat etti ve Emekli Sandığı'ndan babamın bana düşen maaşını alabilir miyim? Eğer alırsam karsı tarafın bana ödediği nafakayı sona erdirme hakkı döğer mı?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Çok teşekkür ederim.

Doğuma 5 gün kala eşim ve ailesi beni evden attılar.doğum sonrası tekrar evime geldim.Sonrasında yine yalan dolanla beni evden attılar fakat biraz olaylı oldu polis 1 gün sonra onları evden çıkarttı. eşim eve gelmedi.6 ay sonra boşanma davası açtım.darp raporum vardı.eşim akli dengesi yerinde değildir,çalışamaz evlenemez dedi.adli tıpdan olumlu rapor aldım.vs.vs. şahitlerin doğrulukları vs.vs.hakim eşit kusurlu boşadı 2 senenin sonunda.çocuğa 400 lira nafaka. ama eşim çok buldu.yargıtaya gönderdi davayı.tam 1 senedir orda dosya.3 buçuk arabamı vermiyor.altınlarımı satarak ev aldık,ankaradan ailesi yaşıyor içinde.annesinin evine kira vergisi vermemesi için bizim evde kiracı sıfatındalar.ben kira bedelini almak için onlara ne yapabilirim.çünkü onlar hem evimden hem arabamdan faydanıyorlar bende onların borcunu ödüyorum.

Merhabalar esimle bi tartışma miz oldu. Ve tokat attı. Bana bende rapor aldım şikayet ettim ama biz baristik ve mahkemeye çıkmamız gerekiyor eşim hapisemi gircek acaba korkuyorum yaa bebekimiz de oldu daha yeni ne yapmamiz lazım yani baristikmi diceZ

1999 yilinda esimden bosandim. 2 cocugumun velayeti ve 1 ev 1 araba mahkemece bana verildi. Şu anda 2. Evlilik yapmayi düşünüyorum. Benim vefatim halin de babalarindan bana verilen bu ev ve arabanin çocuklarima kalmasini istiyorum. 2. Esimin bu mallardan pay almamasi icin hukuki olarak ne islem yspmam gerekir. Tesekkurler.

Biz eşimle 3 yıllık evliyiz evlendikten 3 ay sonra 160 bin tl ye ev aldık ben bütün düğün takılarımı verdim ailemde 10 bin tl gibi bi yardım yaptı..Şımdi 1 yıldırda ayrıyız kaynanam beni annemin evine bıraktı ve eşim de hiç arayip sormadı bir kaç defa geldiler ama sorunlarımizı çözemedik. O yüzden şimdide boşanma davası açtım. Oda karşı dava açmış dava da şöyle diyor eşim takılarını üzerinde gotürmüştür.ailesi maddi destek yapmamştır evi 90 bin tl ye aldım 85 bin tl kredi çektim eşımın altınlarını satma gibi bi durum yok demiş. Ve muhtemelen tapuda 160 bin tl lik evi 90 bin tl göştermişler. Ev alınirken benim ailem ve onun ailesi beraber sattılar benim altınlarımı. Sattığımiz kuyumcu sadece 10 tane cumhuriyet altınını not etmiş benim takılarimn hiç birini kayıt etmemiş galiba fazla vergi ödememek için ailemde 10 bin tl yi elden verdiler bankadan havale falan yapmadılar hiç bi delil yok ben kendi altınlarımi ailemin katkısını ve evden hakkımı nasıl alırım .Biraz karısık anlattım ama lütfen yardımcı olun. Çocugum yok

Merhaba ben 3 aylık evliyim ve eşimle anlaşamıyorum kaynanam da sürekli bana hakaret ediyo önceden -----'de oturuyodum evlenince kaydımı -----'ya aldırdım boşanmak için hangi adliyeye gitmem lazım ve evrak olarak ne hazırlamam lazım yardımcı olurmusunuz lutfen

iyi günler. Eşimle boşanmak istiyoruz ancak mal paylaşımında sorun ysşıyoruz. şöyleki; 8 sene önce ziynet eşyalarımı satarak ve öncesinde yaptığımız birikimlerin üstüne bir miktar kredi çekerek ev aldık. kredi ödemeleri devam etmektedir. geçen sürede evin değeri 2ye hatta 3e katlanmıştır. ev eşim üzerinedir. ben de kefilim. çalışıyorum ve ödemeyi birlikte yapıyoruz.

eşim evin paylaşımından bana sadece çekilen ve ödenen kredi miktarının yarısını vereceğini söylüyor. fakat öncesinde var olan birikilerimiz, harcadığımız paralara ve evin değerine göre bu çok komik bir miktar. bu tür durumlarda mahkemenin vereceği hükmün de böyle olduğunu iddia ediyor. Doğru mudur?

» Bosanma
İyi gunler bosanma davam bitti 3 bucuk yasinda kizim var velayeti bende,seneye anasinifina gondermek istiyorum ancak devlet okuluna verecegim,babasi ozel okula gitmesi icin israr ediyor,benim maddi imkan su anda bu kadar,ekstra kizimi hafta sonlari kursa goturuyor,devlet okuluna gitmesi velayetin benden alinmasi icin sebep olabilir mi tesekkurler

Boşanmak için hangi evrakları hazırlamam gerekiyo yardımcı olabilirmisiniz

merhaba,

30.06.2016 da mahkeme boşanma kararı verdi ve 27.0.2016 tarihinde gerekçeli kararını yazdı.

bölge adliye mahkemesinde hukuk dairesi var olmasına rağmen benim dosyam 20 temmuzdan öce karar verildiğinden yargıtaya gidecekmiş, böyle bir durum var mı? bilgi verebilirmisisiniz? internetten araştırdım ama bulamadım buna dair birşey.

bölge adliye mahkemesinde yapılmış olsa en azından duruşmaya kolay katılabilir meramımızı onlarada anlatabilirdik diye düşünüyorum.

ben 65 yaşında bir bayanım eşimin eski eşi vefat ettikten sonra eşimle evlendim ve iki çocuğum oldu.eşimin diğer eşinden 8 çocuğu vardı. 28 yıldır ona hizmet ediyorum ve alzaihmır hastası bazen dengesini kaybediyor. Bütün mal varlığını öbür eşinden olan oğluna veriyor ve ne beni ne oğlumu düşünmüyor bizi herseyden mahrum ediyor ve her Fırsatta küfür ediyor beni evden koyuyor git diyor gitmiyorum bu konumda dava açarSam elime onun malından birsey geçer mi lütfen yardım

Aşağıda bulunan protokol çerçevesinde boşandım.Bu protokole göre katkı payı,katılma alacağı,değer artış payı alacağı v.b taleplerim için dava hakkım var mıdır ve ne kadar sürede bu dava açılmalıdır.Kimi boşanma sonrası 1 sene ,kimi 10 sene diyor.Kanun en son kaç sene hak tanımıştır.


Alıntı:
"2-Taraflar evlilik içinde eski medeni kanun ve yeni medeni kanun döneminde muhtelif mallar edinmişlerdir.
Edinilen bu malları taraflar paylaşmışlardır. Bu paylaşım neticesinde birbirlerinden ev eşyaları için bir talepleri yoktur.
Boşanma tarihinde tarafların adlarına kayıtlı bulunan menkul ve gayrimenkuller taraflara ait olacaktır.
EA’ın adına kayıtlı bulunan araba ve gayrimenkullerdeki , SA ’ın katılım payı ve edinilmiş mallardaki alacağı ve yoksulluk nafakası için toplam 70 000,00 (Yetmiş bin Tl ) , para ödenecektir. Bu paranın yirmibin TL sı peşin, geriye kalan Elli bin TL sı üç yılda eşit taksitler ile EA tarafından SA'ya ödenecektir. Toplamda Yetmiş bin TL sının ödenmesi ile SA'nın , bu boşanma sebebiyle EA'dan başkaca bir talebi yoktur.

3-Tarafların birbirlerinden yukarıda ikinci maddede belirtilen Yetmiş bin TL sının ödenmesi dışında, yoksulluk nafakası tedbir nafakası manevi tazminat , maddi tazminat adı altında ve başkaca bir talepleri yoktur."

Iyi gunler,
Uc sene once tanimadigim biri tarafindan tecavuze ugradim. Sonunda bayilip kaldim tek basima oldugumu hatieliyorum. Aileme anlatmadim kimseye anlatamadim. Tecavüzden sonra kimse ile birlikte olmadım. Evlenilecek bir insan olmadigimi dusunuyorum artik.
Uc seneye yonelik idari bir islem yapilabilir mi? Kamera kayitlari saklaniyor mu, hts kaydi ulasimi nasil baska bir yol var mi konuyla ilgili yardimci olursaniz sevinirim.

Merhaba Iyi gunler,
Ben 41 yasinda evli bir bayanim. Yillar once ben 13 yasinda iken, 20li yaslardaki oz kuzenimin tacizine ugradim. Halamin evinde kaldigimiz gece halamin oglu gece ben uyurken beni taciz etti ve ben uyandigimda elleri vucudumda pijamamin dugmeleri acikti. Aileme soyledim fakat bu olay ortbas edildi. Halamin oglu sabah evden kacti ama babam onu bulup dovmus. Sonrasinda baba tarafinda bazilari beni yalanla sucladilar, onun boyle birsey yapmayacagini soylediler ve biz bir sure sonra baba tarafiyla tum iliskileri kestik. Annem babam da ilerki yillarda bosandilar. Gecen hafta babam kalp krizi gecirdiginde bir baska halami 18-20 yil sonra ilk defa gordum, ve ondan kucukken bana taciz eden sahsin bir ilkokulda mudur oldugunu ogrendim. Biliyorum zamanasimi diye bir sey var. Fakat egitim alaninda calisan biri bu, pekala bana yaptigini baska cocuklara da yapiyor olabilir. Ayrica bana yaptiginin cezalandirilmamis olmasi beni hala cok yaraliyor. Bu konuda ne yapabilirim? Maalesef avukat tutacak param da yok.

Merhabalar benim 5 yaşında evlilik dışı bir çocuğum var. Babasını tanıyor çocuk benim üstüme ama baba yerinde babasının ismi yazıyor. Babası uyuşturucu maddeler kullanan ve şiddete eğilimli olan birisi. 6-7 ayda bir arıyor kızını görmek istiyor gördüğü zamanda kızıma iyi davranmıyor. Şimdi tekrar aradı ama ben telefonu açmadım haftaya seninle mahkemede görüşeceğiz dedi. Dava açarsa kazanabilme şansı var mı kızım onun soyadını mı alır? Kazanamaması için ne gibi şeyler sunmam gerekir tehdit mesajları duruyor başka da bir delilim yok. Evlensem kızımı evlendiğim kişinin üstüne alabilir miyim? Öyle olursa babası bir hak iddia edebilir mi?

Merhaba;

biten ve lehime sonuçlanan davada,

>>"davacı kendisini avukatla temsil ettirdiğinden 1800 tl vekalet ücretinin davalıdan alınarak davacıya verilmesine"
>>birleşen davada davacı-karşı davalı kendisini avukatla temsil ettirdiğinden 1800 tl avukatlık ücretinin davalı-karşı davalıdan alınarak davacı-karşı davalıya verilmesine yazmaktadır.

burada bi kaç avukata sordum bu ücret avukatın diyor, ama zaten ben avukata ücretimi ödedim. bu ücret kime ait? avukata ise nedenleri hakkında yardımcı olabilirmisiniz.

Oncelikle verdiginiz bu hizmet icin tesekkurler,
Esimin uyguladigi darp sonucu sikayetci oldum ve kamu davasi acildi henüz durusma gorulmedi.
esimin evliligimiz suresince baska bir kadina uyguladigi darptan dolayi cezasi ertelendi. Ertelenen kararda tekrar olmasi halinde hapis cezasi yaziyordu.
bu ceza o kadina tekrar darp ederse hapis cezasi mi yoksa bana uyguladigi darp sonucunda da hapis cezasi alabilir mi

Merhaba
Geçen hafta ayrı yaşadığımız eşim hakkında çocuğa şiddet ve çocuk kaçırmadan dolayı savcılığa şikayette bulundum. Kardeşide tanıklık yapacak diye yazdım dilekçeme. Dilekçeyi verdiğim esnada ifademi aldılar, dilekçemin havaleli örneğinide aldım. Havale de dosyasına yazan yerin üstü çizilmiş ve S.K. Yazıyor. Bu dilekçemi mobil imzam ile uyaptan takip edemiyorum. Dilekçemle ilgili ne yapıldığını ne aşamada olduğunu nasıl öğrenebilirim. Şuan şikatey ettiğim il değil başka bir ilde ikamet etmekteyim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Merhabalar,ben 3 senelik evliyim ve 11 aylik bir kizim var. Esimin islerinin kotu gitmeye baslamasindan beri kavgalarimiz artti. Ozellikle bana hakaretleri, ignelemeleri, aramiz iyiyken bile ustume gelmeleri cogaldi. Ozellikle de beni cok asagilar, benle hep dalga gecer oldu. Gerek fiziksel gerek duygusal ozelliklerimle ilgili yapiyor bunu. Kucuk bebegimin yaninda sesle yukseliyor. O yuzden bu evliligi surdurmek istemiyorum ama. Bu gerekcelerle bosanma davasi acabilir miyim? Bu surecte annemde kalsam kizimla sorun teskil eder mi? Cevaplarinizi rica ediyorum. Tesekkurler.

Bugün eşimle boşandık anlaşmalı olarak ancak edevlet üzerinde şuan ''Ara duruşması yapıldı, duruşma ertelendi'' yazıyor boşanma olduğu yazıyor elimdeki kağıtta da 15 gün sonra gelin gerekçeli kararı alın denildi ama neden böyle yazıyor avukat arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

» Kuma
merhaba bir tanıdığım bayan 19 yaşında kuma gitmiş 22 yıldır aynı şahısla yaşıyor 22 yılı zehirgibi ağlayarak geçmiş en ufak bir tartışmada adam beğenmiyorsan çekgit diyor. resmi nikahda ilk eşte çocukları hiç olmamış nasıl bir hakkı var bu kumanın 22 yıllık eşinden. şahıs 2 eşiylede aynı evde yaşıyor


THS Sunucusu bu sayfayı 0,43454099 saniyede 17 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.