Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

» KAHDEM Hakkında
Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), Türk Hukuk Sitesi Kadın Hakları Çalışma Grubu tarafından kurulan ve yönetilen sanal bir destek merkezidir.

KAHDEM kadın hakları ihlalleri ile karşılaşan kadınlarımızın internet ortamında kimliklerini gizleyerek sorunlarını paylaşmalarına ve Çalışma Grubu üyelerinin destek mesajlarına ulaşmalarına yardımcı olur.

» THS Kadın Hakları ve KAHDEM Çalışma Grupları
THS KAHDEM HÇG Üyeleri
Grup Koordinatörleri :
Av. Habibe Yılmaz Kayar
av-ufuk

Üyeler :
Adli Tip (Avukat)
Av. Engin EKİCİ (AVUKAT)
Av. Işıl KACAR (Avukat)
AV. KAMİLE YILMAZ ARISOY (AVUKAT)
av. naime şahin (Avukat)
Av. Oktay Durmaz (Avukat)
Av. Safiye Yüksel (Avukat)
Av. Sami Günsen (Avukat)
Av. Selin Nakıpoğlu (Avukat)
Av.Bülent AKÇADAĞ (Avukat)
Av.Cengiz Aladağ (Avukat)
Av.Denizcan Sarıkaya (Avukat)
Av.Fatma Dündar (AVUKAT)
Av.Ferahfeza (Avukat)
Av.Gülay Kaya (Avukat)
Av.Gülümser Yavuz (Avukat)
Av.Gökçeçiçek Ayata (Avukat)
Av.Habibe YILMAZ KAYAR (Avukat)
Av.Hülya Gülbahar (Avukat)
Av.Mehmet Saim Dikici (Avukat)
av.murat kılıç (Avukat)
Av.Nilay TOPRAK (Avukat)
Av.Nurperi Sancak (Avukat)
av.semire nergiz (Avukat)
av.simlagürcan (Avukat)
Av.Suat Ergin (Avukat)
Av.Suna SOYDAŞ (Avukat)
Av.Tuğba Çapar (Avukat)
Av.Ufuk Bozoğlu (AVUKAT)
Av.Ünzile Küçüköner (Avukat)
Av.İrem OKUR (AVUKAT)
Avukat Kamer Akgül (Avukat)
avukat zeynep (Avukat)
avukatselvi (Avukat)
Av_Medine Çiçek (Avukat)
ayseunluce (Avukat)
Ayşe KARHAN AKÇADAĞ (Avukat)
BaharB (Avukat)
Caglayan K. (Öğretim Üyesi/Sosyolog)
Doç.Dr.Kadriye Bakırcı (Öğretim Görevlisi)
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA (Hukuk Fakültesi Dekanı)
Dr. Özge Yücel (Yardımcı Doçent)
elzemseyler (Avukat)
filorinalı 1 (Avukat)
Gemici (Sosyal Danisman)
halit pamuk (Hukukçu)
hukukcu (Avukat)
ISIL YILMAZ (Avukat)
kezzy (Hukukçu)
Levent Cirit (Avukat)
naile (Avukat)
Nur Deniz (Hemşire)
pluvia (Avukat)
sevilkerem (AVUKAT)
syavuz (Avukat)
Themis99 (Avukat)
Tugce Ellialti (Sosyolog / Arastirma Gorevlisi / Doktora Ogrencisi)
İzzet Doğan (Avukat)
HÇG Forumundan
13.11. Bir Dünya Kadın - ersintoker
20.02. 8 Mart 2012 Kahdem Basın Açıklaması - Av.Ufuk Bozoğlu
9.01. Kadın Haberleri 2012 - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
3.11. 25 Kasım 2011 Kahdem Bildirgesi - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
16.08. Üyemiz Zeytinn'e Açık Teşekkür - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Gruba Katılma
» THS Kadın Hakları Çalışma Grubuna Kadın Haklarının geliştirilmesi faaliyetlerine katkıda bulunmayı amaçlayan ve grubun hedeflerini ve ilkelerini paylaşan herkes katılabilir.

» Gruba Katılım için öncelikle Türk Hukuk Sitesi üyesi olunması gerekir. (THS Üyesi değilseniz üye olmak için tıklayınız)

» Gruba soru sorma amaçlı üyelik başvuruları kabul edilmez. Soru sormak isteyen ziyaretçilerin, bu linkte açıklamaları takip etmeleri beklenir. Gruba katılım grup içinde yapılacak çalışmalara ve organizasyonla aktif olarak katılmayı gerektirir.

» Gruba katılmak isteyen site üyeleri, bu sayfayı ziyaret ederek katılım başvurusunda bulunabilirler.

Gruba katılım koordinatörün onayına tabidir.

» Gruba ve siteye katılım, THS üyelik ve site yararlanma sözleşmesine tabidir.

» Yanıt Bekleyen Sorular


Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) forum alanı, THS Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerimizin zor durumda olan kadınlarımıza, kadın haklarına ilişkin problemlerinde önerilerde bulundukları bir iletişim platformudur.

Bu alana soru göndermek için site üyesi olmak gerekmemektedir. Alan kural ve ilkelerine uygun nitelikteki sorular KAHDEM editörleri tarafından onaylandıktan sonra alanda yayınlanır.

Aşağıda daha önce sorulmuş soruları ve yanıtlarını bulabilir, eğer sorunuz daha önce alanda yanıtlanmamışsa, sorunuzu alana gönderebilirsiniz..

Kadın Hakları İle İlgili Sorunuz mu Var? Sormak İçin Buraya Tıklayınız


Yeni Yanıtlanan Sorular :
Merhabalar, ben üniversite yıllarımda dort kişinin cinsel saldırısına ugradim ve zaman zaman psikolojik olarak kötü dönemler geçirdim.Herhangi o bir
başvuruda bulunmadim çünkü hastane rapor vermwdi.Babam kotulestigim zamanlarla ilgili doktorlara yanlış ve eksik bilgilendirme yaptı ve yanlış taniyla defalarca beni akıl hastanesine kapattı.Daha yeni, Çapa,dan adli tıp raporu çıktı kendi basvurum üzerine, travma sonrası stres sendromunun bir turuymus yaşadıklarım (disosiyatif bozukluk) ve kotulesmelerim, bana konan taniyla ortusebilirmis. Uc sorum var, birisi yanlış tanı ve ozgurlugumden mahrum bırakılarak ve fazladan, gereksiz ilaç kullandirilarak geçirdiğim zamanlarla ilgili babama tazminat davası açabilir miyim? Kendisi ben lohusayken fiziki şiddet o de uygulayıp, ben savcılığa basvurunca o hasta deyip içinden cikmistir.Bir de, eşim de bana hasta muamelesi yapıp, ileri bir tarihte babamla birlikte mahkemeye verdiğinden ve zorla yatırılmama yol açtığından,güven sarsilmasi sebebiyle boşanma davası açip hem nafaka hem çocuğumun velayetini isteyebilir miyim? İsteyebilirsem, bu geçmiş yatislar velayete engel teşkil eder mi? Bunu okumaya zaman ayırdığınız için ve olası cevaplariniz için şimdiden cok teşekkür ederim.

Merhabalar annemle babamın yıllarca kötü giden bi evlilikleri oldu suan babam yeni aldığı eve taşınmak istiyor ama annem ve kardeşler olarak bizler taşınmak istemiyoruz annem babam izin vermedigi icin hiç çalışmamış ve ne bi sigortası ne bi maaşı yok korktugu icin boşanamıyor annem boşanırsa annemin sigortası vs olur mu yada boşanmadan dava ile maas bölüşümü olur mu? Birde malları satmasından korkuyoruz bunun içinde bir çözüm var mı simdiden tesekkür ederim

Merhabalar,

Bir sorum olacaktı:
kızımın velayeti bende, baba ile görüşeceği günler mahkeme kararı ile belirlendi.
Ancak babanın akrabaları haftada 2 gün kızımın okuluna gidip kızımla görüşüyorlar. pek önemsemedim ancak, akrabaların geldiği günler kızımın bana karşı tavırları değişmeye başladı. Ödevlerini yapan kızım, onların geldiği günler bana zorluk çıkarıyor, ödevlerini yapmıyor, o günler huzursuzluk yapıyor. Bu böyle devam ederse büyük sıkıntılar yaşayacağız demektir.
Bunu nasıl engellerim veya sınırlarım?
şimdiden teşekkür ederim

Bizce esim ile iki yıl önce bosandik . Çocuğun velayeti bana verildi. Yasal görüşme günler o tespit edildi. Ve kendisi Bugüne değin yasal görüşme günlerinde gelerek kararda yazılı olduğu şekilde çocuk ile görüşme talebinde bulunmadı. Bu tarihte artık çocuk okul hayatına başladı. Kendisi ile aynı illerde yaşamıyoruz. Kullandığı telefon numarasını iptal ettirmiş. Ben devlet memuruyum . Zaman zaman çocuk ole ilgili olarak önemli sağlık problemleri yaşadık. Eğitim ve okulu ile ilgili olarak bazı çocuğun eğitim hayatını ve fiziksel sagligini olumsuz yonde etkileyecek onemli problemler de yasadi. Özellikle tek başına maddi ve manevi üstesinden gelemiyeceğim sağlık problemlerinde tarafıma ailem yardımcı ve destek oldular. Eski eşime gerek internet hesaplarından ve gerekse işyerini arayarak çocuğun önemli sağlık problemlerinin olduğunu bu dönemlerde benden ziyade küçük çocuğun kendisinin maddi ve manevi desteğine ihtiyacının bulunduğunu her ne kadar iletti işlemde hiçbir şekilde çocukla ilgilenmedi be bu desteği çocuğa vermekten imtina etti sorum soyle amacım bu adamla irtibat ve iletişim kurmak asla değil. Ancak cocuk ile ilgili onemli problemlerin cozulmesi ve maddi ve manevi desteginin cocuk icin saglanmasi hususu baba icin yasal bir sorumluluk mu velayet anne de ise ve cüzi bir miktar nafaka ise karşılaşılan sorunların üstesinden gelmiyor annenin maddi gücü de buna elverişli değilse velayet sırf anneye verildiği için baba nafaka haricinde çocuk ile ilgili diger tüm sorumluluklarından bir şekilde kurtuluyor mu ? Bu konuda özellikle çocuğun ve benim hayata gecirebilecegimiz adlı yasal haklarımız var mıdır. Bu haklarımız nelerdir ?

Ben daha önce de yazmıştım 2 senelik evliyiz şuan 21 aylık oğlum var 8 ağustos günü eşim evi terk etti 1 hafta kadar kendi evimizde kaldım daha sonra ben akrabamın evine gittiğimde evimizin kapısını kırdı ve o günden beri annemde kalıyorum o kadar barışalım dememe rağmen seninle barışırsam ailem beni silicek artık dedi ve o kadar para çocuğa bez vs istememe rağmen 2 ay içerisinde toplam 200 300 tllik para ve yarım paket bez getirdi. Annemlerin maddi durumu yok ve artık çok zorlanıyoruz. Olacağı varsada davaaçarsam olmaz diyerekten dava da açmadım. Şehir dışında yaşayan çocukluk arkadaşım var bekar ve düzgün kız eşimde tanıyo biletini herşeyini alayım bütün masrafların benden yanıma gel hem kafa dağıt hemde çocuk için değişiklik olur dedi. Eğer dava falan açılırsa eşim bunu bana karşı kullanabilir mi yani aleyhime olur mu mahkemede kusurlu olur muyum?

1 yil önce bosandim.Katki payi davasi actim Ev hanimiyim 30 yil evli kaldim.Suan cocugumla yaşi(16)Esimin uzerine kayitli olan evde yasiyorum.Evden atmak istiyor.Benim Hic altinim veya param olmadigi icin ve ev hanimi oldugum icin Katki Payi Davasinda 2010 da alinan evimiz icin KatKIMI ISPAT EDEMEZSEM ne kadar oranda Pay alabilirim? Cok fakirlik cektik 30 sene kirada kaldim tam evi aldik eşim beni bosadi.2si resit 1i 16 yasinda 3 kizimla sokakta kalmak üzereyiz.
CALISMAMIS EV HANIMI OLARAK oturdugum evden bana ne kadar Pay Duser?
Cok tesekkur ediyorum simdiden.

Merhabalar bizlere sagladiginiz bu guzel desteginiz icin cok tesekkur ederim..Evlilik disi bir cocuga sahibim ve kizlik haneme kaydettirip soyadimi verdim..Baba hanesine herhangi bir isim yazdirabiliyoruz..Babayla bir bagim mevcut degil..Bu gibi cocuklarin velayet hakki annenindir deniliyor..Fakat yurt disina cikmak icin yasadigimiz sikintilar daha pasaport dairede basladi ve yunanistan shengen icin basvurumda kizim icin nufustan vukuatli kagidi,nufus mudurlugunun islak imzali kanun maddesiyle beraber belirttigi velayet annenindir kagidini sunmama ragmen gelen cevap baba ismi yaziyorsa baba vardir ve izni gerekir oldu..Bana shengen verilmesine ragmen 3 yasindaki kizim red almistir..T.C Bana verDigi bu hakka ait nasil bir belge sunmaliyim,nereye basvurnaliyim..vizesiz ulkelere gecis icinde kapi cikidinda sikinti yasarmayim,yanimda nasil bir kagit bulundurmaliyim..yardimci olursaniz cok sevinirim..Saygilarimla

8 Temmuz itibarıyla Kahdem Portalına ilişkin bazı sayısal bilgiler şöyledir:

198 503 mesajların toplam okunma sayısı

95 konu sayısı

308 mesaj sayısı

2089 konuların okunma ortalaması


Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerine,destek veren THS üyelerine ve hayalerimize inanan Admin'e
Teşekkürler


Saygılar

Merhabalar
Esim baska bir kadinla ask icerikli mesajlasiyor. Bunlari baska sosyal medya adrrslerinden de yakaladim. Bu mesajlari not aliyorum bir defterde kaydediyorum. Baska sekilde nasil bu yazismalari ispat edebilirim? Bunu ailesine soyledigimde bana kimse inanmiyor. Beni iftira atmakla sucluyorlar. Lutfen yardimci olun. Cok zor durumdayim.

Eşim boşanma davası açtı bende boşanmak istemediğini belirten dilekceyi verdim sanırım dilekçe gitmiş şayet bosanmak isterse talepler sıralandı sosyal medaya üzerinden hakaret mesajı yazmış ve küfür etmiş ama isimim yazmıyor hakaret davasi acabilirmiyim?

Uzun süren bir evliliğim oldu. Bu evlilikten 3 tane çocuğum dünyaya geldi. Ancak son 5 yıldır yemediğim dayak edilmediği hakaret kalmadi. Bir çok kez darp raporu aldım ve kadın sığınma evinde kaldim. Her seferinde bosayacagiz seni diye ailem tarafından kaldırılarak kadın sığınma evinden çıkarırdım ve çeşitli tehditlere maruz kalarak yeniden o şiddet gördüğüm Eve geri dönmek zorunda kaldım. Artık dayanacak gücüm kalmadı ve kaçmak istiyorum bu hayattan Ancak ailem ve eşimin beni bulup canıma zarar vermesinden korkuyorum. Devlet memuru olduğum için beni bulmaları daha kolay olur diye korkuyorum.Eğer kaçma girişiminde bulunur isem çocuklarımın velayetini kaybeder miyim? Devlet benim adım ve ikamet bilgilerimi saklar mi? Eşim issiz güçsüz olduğu gibi yığınla borç boynuma yikmakta. Bu durum benim çocuklarımın velayetini almama yardımcı olurmu. Gerçekten dayanacak gücüm kuvvetim kalmadı ne olur bir yardım edin

Merhaba
öncelikle desteğiniz için teşekkür ederim. 7 yıllık evliyiz iki çocuğumuz var. Eşim üç ay önce boşanma davası açtı, dava açtıktn sonra evi terketti. Avukatımın beceriksizliği nedeni ile cevap hakkı kullanamadım süreyi geçirdim. Duydugum kadarı ile bir kadınla birlikte imiş ama ispatlayamıyorum. Ayrıca boşanma davası açtıktan sonra sürekli beni ve ailemi rahatsız etti. iki hafta önce anlaşmalı boşanma metni imzaladık ve mahkemeye verdik. birkaç gün önce ise mesaj attı davayı geri çektiğine dair bir evrak görüntüsü attı. sonrada bana ve aileme mesajlar attı barışmak istediğine dair. Onurlu bir kadın olarak bu adamla bir çatı altında kalmak istemiyoru. şu durumda ne yapmam gerekir maddi manevi haklarım nelerdir?
cevabınız için tekrar teşekkür ederim

Öncelikle merhabalar, 3 çocuk annesiyim eşimin bir yıl önce beni aldattığını öğrendim ama çocuklarım için evliliğimi sürdürdüm (halen kadınla görüşüyor) ailem bu durumu öğrenince eşimle sokak ortasında kavgaya girişti ve eşimin darp raporu mevcut kardeşime uzaklaştırma kararı aldırdı, şuan eşim annesinin evinde yaşıyor ve benim ve çocuklarımı boşanma sonrasında evden çıkaracağını iddaa ediyor.Büyük çocuğum 19 yaşında ve üniversite okuyor, Ortanca Lise 2,Küçük olan ise daha 8 yaşında ve ilkokula gidiyor, 39 yaşındayım şu yaşıma kadar hiçbiryerde çalışmadım ama çocuklarım için gerekirse çalışırım, avukatlara sorum var boşandıktan sonra çocuklarımla beraber evsizmi kalacağım? eşim çocuklarımın masrafını karşılayacak mı ? mahkemede ne yapmam gerekiyor ?
Eşimin banka borçları var ve devlette kayıtlı bir mülkü veya görülür bir işi yok benim adıma bir taksisi var.Oturduğumuz ev eşimin annesine ait.

Merhaba, 6 ay once aile mahkemesinden tarafima her ay tedbir nafakasi odenmesi karari cikti. Esim bu nafakalarin sadece birini odedi icra yoluyla. Geri kalan 5 aylik nafaka odenmedi.. İcra takibi de kesinlesti. Ancak dun mahkrmeye sordugumda esimin bu karara itiraz ettigi ve itirazin kabul oldugu soyleniyor. Benim bundan hic haberim olmadi. Aylarca nafakanin odenmesini bekledim hatta icra mahkrmesine dava actim odenmeyen nafakalar icin. Ben magdur durumdayim. Bebegimle beraber. Maddi imkanim yok. Calisamiyorum. Bebegim kucuk. Durumumu zaten mahkemeye bildirmistim. Neden simdi itiraz kabul oldu anlamiyorum. Magdur olan biziz. Esim ne bana ne de cocugumuza hamilelik doneminde ve sonrasinda sahip cikmadi. Mahkeme neyi hakli gorup onun itirazini kabul etmis olabilir anlamak mumkun degil. Bu itiraza karsi ne yapmaliyim? İtiraz ettigi bana hic bildirilmedi.

26 yaşındayım, annem beni nikahsız doğurmuş ve beni babamın nüfusuna kayıt ettirmemiş ve doğumumu ondan saklamış...
annemin evlilik kaydı yok ve bana biyolojik babam hakkında hiç bir bilgi vermiyor hukuki yola başvurarak biyolojik babamı bulmam mümkün mü?

Merhabalar,
Yabancı uyruklu bayan arkadaşımın durumunu paylaşarak hukuksal görüş ve destek nasıl alabiliriz.

Durum;
Yabancı uyruklu bayan evlilik dışı yaşadığı Türk erkek den bir çocuk sahibi olur. Daha hamilelik aşamasında yaşadıkları anlaşmazlıktan dolayı bayan ülkesine geri dönmek zorunda kalır. Hamile olarak ülkesine döndüğünde çocuk dünyaya gelmeden kendi uyruğundan bir erkek ile evlenir. Çocuk dünyaya geldiğinde de kocasının nüfusuna kaydedilir. Aradan 2 yıl geçtikten sonra boşanmaya karar verirler ve mahkemeye müracaat edip ayrı yaşamaya başlarlar. Boşanma davası devam ederken Türk baba tekrar temas kurarak çocuğunu tanıma işlemini yapmak istediğini ve Türk vatandaşlığına geçirerek tüm bakım masraflarını karşılamak istediğini ama karşılığında anne ile birlikte Türkiye'de yaşamalarını ister. Yabancı anne durumu kabul eder. Ancak bir takım tereddütleri var. Bu arada çocuk şimdi 3 yaşında

Cevap bulunması gereken sorular;
1. Gerçek Türk baba çocuğu nüfusuna kayıt edebilmesi için hangi yollar mevcut ve yabancı uyruklu babanın nüfusundan çıkarılmadan mümkün mü?
2. Türk baba çocuğu nüfusuna kaydettikten sonra çocuk Türk vatandaşı olacak mı?
3. Çocuğun velayet hakkı kimde kalır?
4. Annenin durumunun maddi yetersizliği ileri sürülerek velayet hakkı babaya verilir mi ?
5. Anne velayet hakkını alırsa Türkiye de yaşadıklarında yurt dışına gitmek isterse babadan yazılı izin alması gerekiyor mu?

Merhaba kayınpederinin evinde oturuyorum müstakil ev eşim boşanma.davasi açtı b3nde avukatla görüştüm serh koydurabilirmiyimm kayınpederinin evinde yasiorum hala ? eşimde kayınpederine bu durumda başka bir konut tahsis edilmesini talep edebilirmiyim sonuçta bosanmicamNasıl bir Yol izlemem gerekior şimdiden tsk ederim ( ev eşime ait deil ) kayinpederimin)

merhaba.mahkemeden istenmediği halde telefon dökümleri çıkartılmış.aslında bana gönderilen mesajlar delil olabilir sonuçta dökümlerde mesaj içerikleri bulunmuyor öyle değil mi.
zaten konumuz boşanma ve mal paylaşımı aldatılma yüzünden dava açmadım.buradan birşey tespit edilemez ne yapmam gerekiyor.

Merhabalar eşimle boşanmak istiyorum,daha dava açılmadı.tapuda ikimizin 1/2 hisseli evi var.uzaklaştırma kararı verildi kendisine.izaleyi şuyu açacakmış.sorum aile konutu şerhi konulmuş ev izaleyi şuyu davası ile satılır mı,boşanmanın bitmesi mi beklenir

Eşim boşanma davası açacakmış.Hakkımda açılmış olan boşanma davasını eşimin açtığı gün e devletten öğrenebilir miyim? Açtığı gün e devlete düşer mi yoksa bana tebligat geldikten sonra mi e devlette görünür?

Eşim asker bundan bir ay önce X---ilinde görev yapıyordu şimdi ise K......'ta 1 aydır görev yapıyor.boşanma davası açacakmis. Ben de Y---- ilinde yaşıyorum. Davayı nerede açar? Şimdiki görev yerinde mi görülür duruşmalar? Bilgi verirseniz.

İyi günler 4 yasinda kizim var velayeti bende bu sene anaokuluna kayit ettirdi zaten bütün masraflarini ben karsiliyorum,okula gittiğini veya hangi okula gittiğini söyleme zorunlulugum var mi. Çünkü kendisi yardim etmek yerine her yerde sorun cikaran bir insan olduğu için söylemekten cekiniyorum acikcasi teşekkür ederim

Merhaba;

soybağının reddi davasına bağımlı olarak,

hasımsız olarak açılan küçüğe kayyım atanması davasında, mahkeme masraflarına hükmedilmediğinden, bu masraflar nasıl tahsil edilebilir. eşimin antayada açtığı dava yetkisizlik nedeniyle hatay iline geldi ve burada görülmekte. şimdi eski eşim de bu dava için buraya gelip gidiyor. son duruşma yapılacak ve kayyım ataması yapılacak. burada eski eşim benden mahkeme masraflarını istiyor, aksi durumda tazminat davası açacağını sylüyor. bu mümkün mü? mahkeme için gelip gittiğini, yol yemek ve konaklama ücretlerinide bu tazminat davasında isteyeceğini söylüyor. yeni bir dava söz konusu olursa o davanında asrafları olacak, uzak bir ilden geldiğinden haliyle masraflarda yüksek. fatura olmaksızın ben bu harcamayı yaptım diyerek talepte bulunması ve bu talepler için maddi tazminat davası açması mümkün mü?bu dava mümkünse hatay damı açması gerekiyor. gerekçeli karar dan sonra dava için gelip masrafları yükseltmesinden korkuyorum.

yardımlarınız için teşekkürler şimdiden.

2009 yılında evlendim 6 yıldır ayrıyiz.esimle.ama nikâhliyiz.. bi kadınla birlikteliligi var ve bu kadın eşimden çocuğu olduğunu idda edior.( eşimde kendinden emin deil) her iki tarafa tazminat davası alabilirmiyim? Çocuğun bu birliktelilikten olduğuna emin olduktan sonra ne gb haklarım olabilir? Şimdiden tşk ederim

Ben ağır hak ihlalleri içerisinde neticelendirilmiş olunan Aile Mahkemesi ile ilgili olarak bir konuda Sayın HSYK ya müracaat etmiş isem de ; müracaatım işleme konulmamış, işleme konulmayan müracaatıma ilişkin karara itiraz etmiş ve en nihayetinde ise yeniden inceleme talebinde de bulunmuş bu talebimde reddedilmiştir. Bu halde kanımca ve kanaatimce izleyeceğim başka bir hukuksal yol kalmadığından ihlal edilen Anayasal Haklarımın tespiti ve giderilmesi maksatlı olarak Anayasa Mahkemesine gideceğim. Ancak Sayın HSYK nın verdiği en nihai karara karşı Anayasa Mahkemesine müracaat ve başvuruda bulunacağım mahkeme ya da makam konusunda bilgim yoktur. Sayın Hukukçularımızdan istirhamım ve yardım istediğim konu ; bu müracaatımı hangi makama ya da merciiye / mahkemeye teslim edeceğim konusunda bana yardımcı olmaları ve Anaya sa Mahkemesine müracaat harcımı nereye yatıracağım konusunda beni bilgilendirmeleridir. Bu hususta ve bana yardımcı olacak Sayın Avukatlarımıza ise hassasiyet ve ilgilerinden ötürü ise şimdiden Saygı ve teşekkürlerimi bildirmek isterim. İyi çalışmalar

Mehaba eşim boşanma davası açtı ama ben boşanmak istemiorum asgari ücretleyim sigortaliyim 1400 tl maaş imin 856 tlsi kredi ödememe gidior kalan 500 tl ile geçinmem söz konusu deildir eşimden boşanmadan nafaka talep edebilirmiyim bazi yerlerde asgari ucretle calisan bayanların nafaka talep edebilecek yazıyor asli nedir ogrenbilirmiyim?

Merhaba
Eşimle 1 yıllık evliyiz ama son 3 aydır ayrıyız cinsel birlikteliğimiz sırasında sürekli hakaret ve kötü davranışlarda bulunuyordu hayat kadını muamelesi yapıyor bu durumları kayıt altına alamayacağıma göre nasıl ispat edebilirim sırf bu davranışları yüzünden depresyona girdim ve ayrılma kararı aldım yardımcı olurmusunuz

2ay önce boşanmak niyetiyle bebeğimi de alıp ailemin yanına sığındım. Bu süre zarfında eşim ve ailesi boşanma isteğimi hazmedemedikleri için evime hırsızlık yapmaya gittiğim iddiasında dahi bulundular. Ki binanın önünden dahi geçmedim. Kendisiyle ve ailesiyle sağlıklı iletişim kurulabilir durumda değil hala. Diplomam dahil kişisel eşyalarımı ve bebeğimin eşyalarını alabilmek için (diğer şeyleri almadığımı ya da zarar vermediğimi tutanak altına alabilecek) resmi bir yol var mıdır?

Merhabalar22.04.2017 tarihinde eşim ile evlendim 5 ay lik evlilik sürecinde üzerine düşen bütün görevlerimk tamamla yaptığıma inanıyorum.. ara ara tartışmalar yaşadık en son tartışmamış anne evim kalirim lafı oldu .. 5 aylık bir evlilik ve aranıp sorulmadim.polis merkezine şikayette bulunup evime girdim evimde tüm.esyalar toplanmıştı ( resimledim ) kitlit değiştirilmişti beni evden kovdular kayınpederin ve kocam (elimde ispatlayabileceğim mesajlar var)Anne evinde kaldığım süre 1 gün evime dondum ve yukarıda yazmış olduğum manzara ile karşılaştım ...esim benden boşanmak istior aile baskisi ile.. ortada bir suc zina v.s yok yukarıda anlatmış olduğum gibi haklarım nelerdir nasıl bir yol izlemeliyim
Bu arada evime dondum ve psikoljik baskılar anlaşmalı boşanmam.icin baskılar başladı iş yerim arandı çevreme daha boşanmadan ayrıldığını soylemis esimle oturdugumuz ev babasına ait beni orada barındırmak.istemiolar ne gb haklarım.var

Merhaba benim sorum şu;
Eski eşimle 21 şubatta anlaşmalı olarak boşandım.21 nisanda nüfustan düştüm.Ancak martta başkasından hamile kaldım.İddet müttedi olduğu için evlenemiyorum.Ve bebeğimiz şu an 30 haftalık,doğumu 27 kasıma denk geliyor.Benim hesabıma göre iddet müttedi 17 şubat gibi bitiyor.Ben doğum yaptıktan sonra bebeğimi biyolojik babasının üzerine nüfustan tanıma yoluyla kaydettirebilirmiyim.ya da 17 şubatı bekleyip nikahımızı kıyıp ondan sonra kaydettirebilirmiyim.Okuduğum kadarıyla iddet müttedinde doğan bebek eski eşe kaydoluyormuş.Kanuni haklarım nelerdir bunun bir çaresi var mı.Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkür ederim.


THS Sunucusu bu sayfayı 0,89431810 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.