Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

» KAHDEM Hakkında
Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), Türk Hukuk Sitesi Kadın Hakları Çalışma Grubu tarafından kurulan ve yönetilen sanal bir destek merkezidir.

KAHDEM kadın hakları ihlalleri ile karşılaşan kadınlarımızın internet ortamında kimliklerini gizleyerek sorunlarını paylaşmalarına ve Çalışma Grubu üyelerinin destek mesajlarına ulaşmalarına yardımcı olur.

» THS Kadın Hakları ve KAHDEM Çalışma Grupları
THS KAHDEM HÇG Üyeleri
Grup Koordinatörleri :
Av. Habibe Yılmaz Kayar
av-ufuk

Üyeler :
Adli Tip (Avukat)
Av. Engin EKİCİ (AVUKAT)
av. naime şahin (Avukat)
Av. Oktay Durmaz (Avukat)
Av. Safiye Yüksel (Avukat)
Av. Selin Nakıpoğlu (Avukat)
Av.Adnan Koray (Avukat)
Av.Bülent AKÇADAĞ (Avukat)
Av.Cengiz Aladağ (Avukat)
Av.Denizcan Sarıkaya (Avukat)
Av.Fatma Dündar (AVUKAT)
Av.Ferahfeza (Avukat)
Av.Gülay Kaya (Avukat)
Av.Gülümser Yavuz (Avukat)
Av.Gökçeçiçek Ayata (Avukat)
Av.Habibe YILMAZ KAYAR (Avukat)
Av.Hülya Gülbahar (Avukat)
Av.Mehmet Saim Dikici (Avukat)
av.murat kılıç (Avukat)
Av.Nilay TOPRAK (Avukat)
Av.Nurperi Sancak (Avukat)
av.semire nergiz (Avukat)
av.simlagürcan (Avukat)
Av.Suat Ergin (Avukat)
Av.Suna SOYDAŞ (Avukat)
Av.Ufuk Bozoğlu (AVUKAT)
Av.Ünzile Küçüköner (Avukat)
Av.İrem OKUR (AVUKAT)
Avukat Kamer Akgül (Avukat)
avukat zeynep (Avukat)
avukatselvi (Avukat)
Av_Medine Çiçek (Avukat)
ayseunluce (Avukat)
Ayşe KARHAN AKÇADAĞ (Avukat)
BaharB (Avukat)
Caglayan K. (Öğretim Üyesi/Sosyolog)
Doç.Dr.Kadriye Bakırcı (Öğretim Görevlisi)
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA (Hukuk Fakültesi Dekanı)
Dr. Özge Yücel (Yardımcı Doçent)
esra başyiğit (Avukat)
filorinalı 1 (Avukat)
Gemici (Sosyal Danisman)
hukukcu (Avukat)
ISIL YILMAZ (Avukat)
kezzy (Hukukçu)
Levent Cirit (Avukat)
naile (Avukat)
Nur Deniz (Hemşire)
pluvia (Avukat)
syavuz (Avukat)
Themis99 (Avukat)
Tugce Ellialti (Sosyolog / Arastirma Gorevlisi / Doktora Ogrencisi)
YILDIZ HUKUK (Avukat)
İzzet Doğan (Avukat)
Özgür DİKTAŞ (Avukat)
HÇG Forumundan
13.11. Bir Dünya Kadın - ersintoker
20.02. 8 Mart 2012 Kahdem Basın Açıklaması - Av.Ufuk Bozoğlu
9.01. Kadın Haberleri 2012 - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
3.11. 25 Kasım 2011 Kahdem Bildirgesi - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
16.08. Üyemiz Zeytinn'e Açık Teşekkür - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
2.04. Kadını Şiddetten Koruma Kanunu Teklifi - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Gruba Katılma
» THS Kadın Hakları Çalışma Grubuna Kadın Haklarının geliştirilmesi faaliyetlerine katkıda bulunmayı amaçlayan ve grubun hedeflerini ve ilkelerini paylaşan herkes katılabilir.

» Gruba Katılım için öncelikle Türk Hukuk Sitesi üyesi olunması gerekir. (THS Üyesi değilseniz üye olmak için tıklayınız)

» Gruba soru sorma amaçlı üyelik başvuruları kabul edilmez. Soru sormak isteyen ziyaretçilerin, bu linkte açıklamaları takip etmeleri beklenir. Gruba katılım grup içinde yapılacak çalışmalara ve organizasyonla aktif olarak katılmayı gerektirir.

» Gruba katılmak isteyen site üyeleri, bu sayfayı ziyaret ederek katılım başvurusunda bulunabilirler.

Gruba katılım koordinatörün onayına tabidir.

» Gruba ve siteye katılım, THS üyelik ve site yararlanma sözleşmesine tabidir.

» Yanıt Bekleyen Sorular


Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) forum alanı, THS Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerimizin zor durumda olan kadınlarımıza, kadın haklarına ilişkin problemlerinde önerilerde bulundukları bir iletişim platformudur.

Bu alana soru göndermek için site üyesi olmak gerekmemektedir. Alan kural ve ilkelerine uygun nitelikteki sorular KAHDEM editörleri tarafından onaylandıktan sonra alanda yayınlanır.

Aşağıda daha önce sorulmuş soruları ve yanıtlarını bulabilir, eğer sorunuz daha önce alanda yanıtlanmamışsa, sorunuzu alana gönderebilirsiniz..

Kadın Hakları İle İlgili Sorunuz mu Var? Sormak İçin Buraya Tıklayınız


Yeni Yanıtlanan Sorular :
.19 yıllık evliyim 17 ve 7 yaşlarında iki kızım var eşimle yıllardır anlaşamıyoruz boşanmayada yanaşmıyor beni sürekli çocuklarımla tehdit ediyordu şuan oda ayrılalım diyor fakat çocukları mahkeme kime verirse diyor ben çocuklarımın velayetini almak istiyorum çocuklarda beni istiyor küçük kızım bana aşırı düşkün benimle yatıp benimle kalkıyor ben den ayrılırsa piskolojisi bozulur eşimde dengesiz bir insan mahkeme açıldığında ne yapıcağını kestiremiyorum mahkeme süreci uzun bir süreç olabilir bu sürede çocukların geçici velayetini almak istiyorum hem geçici velayeti hem mahkeme aşamasında nasıl bir yol izlemeliyim.davayı ben mi açmalıyım geçici velayet kararı çıkana kadar aynı evde mi kalmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

Merhabalar, eşimin bana hakaret ve tehditten ötürü savcılık tarafından verilen 6 ay uzaklaştırma cezası var.
Ve boşanma aşamasındayız annemin evinde kalıyorum bebegimle eşim ve ailesi çocuğu sorma bahanesiyle sürekli arayıp hakarette ve tehditte bulunuyorlar.
Bu uzaklaştırma cezası neticesinde telefonlarına bakmasam ve eşimle gorusmesem boşanma davasında bana karşı suçlamalar da bulunursa haklı çıkar mı?
Bebeği özledim ve göstermek istemiyorsun diyor.
Ama beni dışarıda bir yere çağırıyor açıkçası zarar verecek ve ya Bebeğimi kaciracak diye korkuyorum.

Merhaba

eşimle yaklaşık bir yıl önce aldatma yüzünden evlerimizi ayırdık. Yani ben beni aldattığını öğrendim ve o gece kavga ile birlikte ayrıldık.Fakat aradan 2 ay sonra onu çok özlediğimden ve bulunduğum boşluktan dolayı onu görmeye gittim.O gün onu görünce bana yaptığını ve herşeyi unutarak yeniden görüşmeye başladım.sürekli konuştuk ve msjlaştık.dışarda da görüşmemize devam ettik bir süre.bu süre içinde otelde de iki defa konakladık. bu arada boşanma davasını açmıştım hemde zina ile.görüştüğümüzden de ne onun ailesnin nede benim ailemin haberi vardı.dava günü yaklaşınca öğrendim ki eşim bu belgelerin hepsini mahkemeye sunmuş delil olarak. tabi bende bu süreçte davadan vazgeçmemiştim. şimdi sorum şu eşim ve avukatı zinayı af ettiğim gerekçesi ile davanın reddini istiyorlar bu mümkünmü? yani dava düşer mi? evet bu süreçte eşimle görüştüm gezdik toztuk ama evlilik birliği yeniden kurulmadı yani aynı evi paylaşmadık.hakim davayı reddedermi? yoksa kabul edermi?

Eşimle sözlü olduğumuz dönemde hamile kaldım ve evlilik öncesi olduğu için kürtaj oldum.
Şu an 3 yıllık evliyiz ve bir kızımız var.
Eşim bu evlilik öncesi yaşanan olayı bana karşı kullanabilir mi?
Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba, eşimin eve gelmediği bir gecenin sabahi geceyi geçirdiği bir eskort tarafinda mesaj yakaladım.
Ve gelen mesajı kendi telefonumla resim çektim ve bayan eşimin telefonuyla aradığım da gayet samimi bir şekilde açtı.
Eşim sesini duymama ve resmini görmeme rahmen o kişinin erkek olduğunu eşime şaka yapıldığını söylüyor.
Bu olay açık bir şekilde kanitlariyla birlikte elimde.
Biraz araştırma neticesinde bu şahsın para karşılığı eşimle birlikte olduğunu ve bu işi yaptığını öğrendim.
Fakat eşimle ağız birliği yaparak bayanın evli olduğunu atılan samimi mesajın da eşinin attığını one sürüyorlar.
Fakat bayan evli bile değil.
Eşim bunca şeye rağmen beni kizimla tehdit etmeye başladı.
Kızım şu an 5 aylık.
Bu kadar kanıta rağmen yalancı sahitlerle kızımı benden alabilir mi lütfen yardımcı olun.

oncelikle herkese iyi gunler.Ben bosandigim kisiden nafaka alamamaktayim ve bunun uzerine icra ceza dairesine basvurdum fakat kisinin uzerine hicbir mal varligi kayitli olmadigi ortaya cikti.Benim bunun uzerine yapacagim bir sey yok mudur?Yani simdi ne yapmaliyim nereye basvurmaliyim tesekkur ederim.

Merhabalar değerli hukukçularımıza hukuksal kararlarda büyük mağduriyetler yaşayan bir anne olarak iki sorum olacak. Birinci sorum ;
Boşanma davamız yerel mahkeme bünyesinde ağır bir mağduriyet içerisinde adli tatil öncesinde noktalandı. temyiz hakkımı ise yine adli tatil öncesinde ve zamanında kullandım ve gerekli itirazda bulundum. Ancak bugün mahkeme esas ve karar numarası ile internetten Yargıtay dosyasını sorguladığımda ; itirazın yargıtaya ulaşmadığını gördüm ve endişelendim. İtiraz dilekçesini vereli yaklaşık bir buçuk ay oluyor bu halde ne yapmalıyım.
ikinci sorum ise ; Eşinden şiddet mağduru bir bayanım ve eşimden özellikle de hamilelik dönemlerimde dört kez düşük tehlikesi yaşayacak kadar ağır şiddetler gördüm ve bunların hepsini mahkemede kanıtladım. Eşim evlilik öncesinde de psikolojik tedaviler görmüş biri. bunu da mahkemede kanıtladım. Eşim iki yıl süren dava sürecinde hiçbir şekilde şu an beş yaşında olan kızımız ile görüşme talebinde bulunmadı sadece direk velayeti talep ediyordu. kizim beş yaşında olmasına rağmen babası kızım ile hiç ilgilenmedi ve dava öncesinde de uzun süre ayrı yaşadığımız için kızım babayı madden ve manen hiçbir şekilde tanımıyor. Yolda görse dahi bu benim babam diyemez. Bu halde Adli tıp ve mahkeme uzmanlarının yaptığı boşanma davası incelemesinde ; babanın şiddete eğilimli olduğundan ; ve çocuğun babayı hiç tanımadığından fiziksel ve ruhsal sağlığı açısından yatılı olmamak kaydı ile hafta sonları ve kendini güvende hissedecek şekilde önce anne ve uzmanlar ve daha sonrasında uzmanlar eşliğinde görüşebilmesi konusunda bilimsel mütala ve raporlarını yazdılar. Ancak karar ; sanki normal bir boşanma imiş gibi uzmanların ve adli tıbbın kararları çiğnenerek ; babasını hiç tanımayan kızımın üstelikte bir başka ilde bulunan babaya bir ay süre ile yatılı , ve hafta sonları da yatılı olarak verilmesine karar verildi. Bu karara da temyiz içerisinde itirazımı yaptım. Ancak kızımın fiziksel ve ruhsal sağlığını hiçe sayarak verilen bu kararın iptaline karşı nasıl bir yol izlemeliyim. Başka nereye müracaat edebilirim. Bir anne olarak ciddi anlamda bugüne kadar fiziksel ve ruhsal tam ve sağlıklı bir yaşa getirdiğim kızımın uzman raporları dahi hiçe sayılarak verilen bu kararlar nedeni ile bozulmasından ciddi anlamda endişe ve tedirginlik duymaktayım.
Kanunlar şiddet uygulayan eş ve babadan mı yoksa şiddeti yaşayan eş ve çocuklardan mı yana ? Hakimlerimiz bu kadar düzenleme ve yasa çıkarılırken nasıl beş yaşındaki bebek yaşındaki bir çocuğun hayatını tehlikeye atma cesaretini gösterebiliyorlar anlayamıyorum ?
Kanunlarımız evet şiddet yaşayan kadınlar dan yana . Ancak verilen kararların kanunlar ile uyumlu olup olmadığının mutlak surette sayın üst makamlarımızca tahlil edilerek değerlendirilmesi gerekiyor .
Erkek kadından statü, maddi ve ekonomik anlamda daha iyi bir konumda ise bir şekilde yine kendi lehine çözümler bulabiliyor . Şimdi bu kararı veren hakim ; beş yaşındaki bir çocuğun fiziksel yada ruhsal sağlığı bozulmasına sebebiyet verdiği takdirde benim çocuğumu ya da çocuğumun sağlığını bana geri getirebilir , verebilir mi ? Ben ve benim gibi bir çok kadın ve çocuk eşlerimizin mevki, makam ve rütbeleri nedenleri ile ; hukuksal kararlar ile gerçekten mağdur ediliyor ve , ediliyoruz .

İyi günler dilerim. Eşim benden boşanmak istiyor. Son 1 yıl kadarda ayrı yaşıyoruz. Ben ona bekarken arkadaşlığımız sırasında 31 değilde 29 yaşındayım demiştim.

Eşim bekarken kullandığım telefon numarasından benim daha önce görüştüğüm kişileri belirleyebilir mi acaba ?

Şimdi eşim eski telefon hattımdan ya da benim e-mail adresimden yola çıkıp bilgisayarıma bi şekilde ulaşarak benim 6 - 7 sene öncesine dayalı e-maillerime ya da başka bilgilere ulaşabilir mi ?

evlilik öncesi yaşananlar dava açıldığında konu edilebilir mi ? Eşim bu yaşla ilgili söylediğim yalandan ötürü beni boşayabilir mi ?

Ben dava da onun telefon ve internet hattının araştırılmasını sağlayabilir miyim ?

Diğer taraftan eşim benim bakire olmadığımı iddia ediyor. Halbuki evlendiğimiz hafta beni doktora götürdü ve doktor hanımda eşiniz bakiredir dedi öylece doktordan çıktık

Şimdi 7 sene önce çıktığım birisine ulaşıp evine gitmişim diye öğrenirse buna dayanarak mahkemede hak elde edebilir mi ? Benim haklarım bu doğrultuda nedir acaba ? Biraz uzun oldu kusurabakmayın.

Esimle anlasmali bosanma davasi actik daha Gunu belli olmadi bu arada esimin uzerine kayitli telefondan benim baska sahislarla yaptigim konusmalarin dokumanini cikarmis simdi bunlarla beni tehditediyo ayrica cocogumuzun velayetini alacagini ve bana gostermeyecegini bwni rezil edip orurdugum yeri terk edecegini hatta akrabalaeimin hepsini arayip bu konuyuda herkeze anlatdi ve beni rwncide etti .bu konuda Ne yapmalitim cocugumu aliemi bana yardimci olmanizi istiyorum tesekkurler

Eşimle 2 yıllık evliliğimizden 6 aylık bir kızımız var.
Eşim hamileliğim boyunca bana ağır hakaretler ve asagilamalarda bulundu. Aile büyükler doğum sonrası geçer düzelir dedi ve bi nevi teselli ettiler.
Eşim bu süre içinde eve geç gelmeye bazen hiç gelmemeye başladı.
Eşimin 32 yaşında olmasına rağmen sigorta girişi dahi yoktur yasadışı bir işi var ve iyi bir geliri var.
Evlenirken sigortası olmadığı için bütün eşyaları adıma aldık fakat eşim odeye bilecek durumu varken bana zorluk olsun diye odemedi şu anda adıma açılmış 6 icra dosyası var.
Ve son olarak ihanete uğradım ve elimde kanitim da var.
Yaklaşık 3 ay önce de tehdit ve hakaretten ötürü 6 aylık uzaklaştırma cezası aldı.
Ben boşanmak istiyorum fakat kızımı bende bırakmayacağını her türlü alacağını söylüyor.
Uzaklaştırma cezası olduğu için evin kilidini değiştim ve bu sürede şahsı eşyalarını istedi hazırlayıp Oturduğum site güvenliğine teslim ettim fakat onların hatası sonucu çöpe atılmış.
Bunun olay tutanagini tutturdum ve bu yasanan olaydan ötürü kasıtlı yapıldığını söylerek eşim ve ailesi beni arayıp hakaret etti.
Ben sadece kızımın velayeti ni istiyorum.
Bu yaşanan olaylarda belgeler ve tutanaklar elimde olmasına rağmen inkar edeceğini ve kızımı alacağını söylüyor.
Yapabilir mi bunları
.

merhaba benim ablam hem zihinsen hemde fiziksel olarak biraz engelli eşide fiziksel engelliydi. bazı olaylar geçti bunların başından hem kayın pederinden hem de kocasından şiddet görüyordu bize anlatmıyordu çünkü oğlula tehdit ediliyordu söylediğim gibi hem zihinsel hende bazı engelleri vardı ablamın eşi benzeri olmayan bir kumpas düzenlendi ablam başkasına kaçtımı kaçırıldımı bizde bilmiyoruz şuan mahkeme deva ediyor ablamın oğlunu mahkeme kararınca haftada bir göstermeleri lazımdı getirmiyorlar ailemde üstelemiyor bunun için görüşlerinizi bekliyorum

babam annemden sürekli gizli işler yapıyor kredi çekmiş haberimiz yok ödeyemedi evimizi sattı arabamızı sattı bu kez arama almak ıcın tekrar kredı cektı annem artık bıktı benden gizli işler yapmasın herşeyden haberim olsun benden gizli birşey alıp satamasın diyor bunun için nereye dilekçe verilmesi gerekiyor yardım edin şimdiden teşekkürler

iyi günler
benim bir tanıdığım var fransaya evlendi 8 sene önce eşi ve ailesinin fransa da dükkanları evleri var evlendikten 2 ay sonra hamile kaldı evliliklerinin ilk yılı dolunca eşi intihar etti hastaymış söylememişler.ev eşi öldükten sonra kadına kaldı.çocuk 3-4 yaşlarındayken kadın türkiye ye geldi ailesini ziyarete eşinin tarafı kadına bi belge imzalatmış kalan evin kirasını alsın vergisini ödesin diye yalnız bu belge kadın türkiyede olduğu süre için geçerli.ancak onlar bu belgeyi de kullnarak çocuğun velayetini almak üzere dava açmışlar çocuğa bakmıyor ilgilenmiyor diye.kadın bunu sonradan öğreniyor.şu an çocuk 7 yaşında kadın geçen sene ikinci evliliğini yaptı bi kızları oldu.evlendiği kişi çok iyi çocuğa hiç üvey evlat muamelesi yapmıyor el üstünde tutuyor.kadın velayeti almak için mücadele ediyor.bu arada kadın evin 3te 1ini çocuğun üzerine yaptı.şimdi fransa'nın velayet sistemine göre bu nasıl oluyor ve nasıl bir yol izlenmesi gerek.kadın şu anda yine fransa'da yaşıyor.çocuğu arada alıyor eski eşinin tarafı.kadın görmelerine de karışmıyor.
iyi çalışmalar

şiddet görüldüğüne dair rapor şikayetçi olmadan alınabilirmi

alınabiliyorsa delil niteliği taşırmı? velayet almamıza yardımcı olurmu

Merhaba. Annem yaklaşık bir ay önce babam surekli alkol kullanıp bizi tehdit ettiği ve eve almadığı için önce boşanma davası sonra karakoldan uzaklaştırma ve çağrı üzerine koruma kararı aldı. Bugün yeni bir kağıt geldi eve hakim uzaklaştırma kararını bozmuş. Eşlerin aynı evde olması deliller icin daha sağlıklı diyor. Aslında babam polis olduğu için bir yolunu bulup bozdurmuş gibi duruyor. Böyle bir şey nasıl olur? Korkuyoruz şimdi 2 kardeşim daha var her an eve gelebilir diye. Ne yapabiliriz? Teşekkürler simdiden.

Merhaba. Ben 3 yıl önce boşandım. 11 ve 7 yaşında 2 oğlum var. Velayetleri babalarında. Ben çocuklarımında rızasını alarak yeniden evlendim. Fakat bu durumda eski esim çocuklar ile hiçbir şekilde görüşmeme engel oluyor. Bu durum yasları itibari ile çocukları da etkiliyor. Yeni esim ile çocukların velayetlerini almak ve yanımızda yaşamalarını istiyoruz. Böyle bir durumda çocukları alma şansımız nedir? Şimdiden tesekkür ederim.

merhaba

1 yıldır süren bir boşanma davam var. 10 yaşında bir kız çocuğum var. Velayet ile ilgili karar verilirken pedagog görüşmesi oldu ve kızım annemle yaşamak istiyorum diye söylemde bulundu. Bu arada ben annesiyim kızımın geçici velayeti babasındaydı. Eşim kızımı kaçırdı ve bana göstermiyor.Ben çalışan bir bayanım ve evladımı büyütürken annem yardımcı oldu yani kızıma ben işte olduğum zamanlar annem baktı. Boşanma davamız görüldü ve hakim kızımın velayetini babaya verdi .gerekçe olarakta kızıma anne şefkati vermediğimi ve bundan sonrada çalıştığım için annemin tarafından anne şefkati alacağını düşüdüğü için babasına verdi. ben kararı temyiz ettim. Merak ettiğim şey temyizde karar bozulurmu? böyle bir karar hukuğa uygunmu?

Merhabalar

ben bir kaç ay önce eşimle tartışarak evimi terk ettim şuan kadın sığınma evinde kalıyorum 11 aylık bir oğlum var ancak tartışmadan önce ki gece çocuğum erken uyandığı için babasına kızdığımdan dolayı fevri bir davranış yaparak çocuğu mu soğuk havaya çıkartım eşim bana içeri gir soğuk hava çocuğu hasta edeceksin dedi bende ona sinirimden oh olsun ona ceza birdaha yapmaz şeklinde bir cevap verdim bunu eşimin ailesi de duydu eşim benden boşanmak istiyor ve çocuğu alacağını da iddia ediyor bu olay etki eder mi ?
Annesi ve babasının şahitliği kabul görür mü bu olayda ?

Eşimin evlenmeden önce kendisinin olan arabasını iki yıl önce sattık, üzerine ben ihtiyaç kredisi çektim ve yeni araba aldık. Araba eşimin üzerine, kredi ödemesi halen devam ediyor. 4 ay kadar önce eşim arabayı takas karşılığı verip, yeni araba aldı ancak arabayı babasına aldığını, bizim de bir süre babasının eski arabasıyla idare edeceğimizi, üzerine de babasının bize bir miktar para vereceğini söyledi. Halen arabaların ikisi de babasının üzerine, paradan haber yok. Eşimin niyetinden şüpheliyim. Şu an boşanma davası açıyorum. Avukatım üzerine bir bardak soğuk su için, kanıtlaması çok zor dedi. Doğru mudur? Kanıtlanabilirse de bekarlıktan kalan arabasınının bedelini talep edebilir mi?

eşimle boşandık, mal paylaşımı için dava açacağız, evli iken kredi ile ev almıştık. krediyi eşim çekmişti ve halen kredi ödemesi devam ediyor. çekilen kredi borcundan ben de mesul muyum? eğer evin yarı parasını ona ödeyip evi almak istersem bankanın kredi borcunu kim ödemeli?

esımın benı aldattıgını ogrendım elımde tel mesajları ve foto var karsı tarafta evlı esımden bı sartla elımdekılerı orataya dokmem evı benım ustume gecırmesını ıstedım bunun ıcın ne yapabılırım

eşimden şiddet gördüm iki çocuğum var 1 ve 9 yaşlarında .çocuklarımı memleketine annesinin yanına kaçırdı hukuiki işlemleri başlattım çocuklarımı alabilirmiyim neler yapabilirim

Büyük erkek kardeşim bana şiddet uyguluyor. Hakaret ve tehdidin yaninda fiziksel şiddet de mevcut.183 ü arayıp bilgi aldım. Evden uzaklastirilmasi mumkun sanırım. Ama nasıl ve ne kadar süre. Bittiğinde yine geri dönecek. Ailemin de bu konuda yani uzaklastirma konusunda bana destek olacaklarindan emin değilim. Nasıl bir yol izleyebilirim. Çünkü gerçekten rahatsız oluyorum ve nasıl cozecegimi bilmiyorum.

merhaba.1 ay kadar önce eşim ve kendimin imzalarımızın olduğu anlaşmalı boşanma dilekçemizi verdik.2 hafta önce tensip zaptı geldi.anlayamadığım 1.maddede davacı delillerini sunma konusunda ihtar ediliyor.davacı benim ve bu anlaşmalı boşanma .davecıdan ne delili istiyor anlamış değilim.ve diğer maddede davalı cevap dilekçesi vb.konular var.sormak istediğim eşim (davalı)ve ben (davacı)hiç bir cevap vermezsek adresimize duruşma gunu gelirmi..teşekkurler

Merhaba.


Eşimin tek geliri emekli maaşı olarak görünüyor. Verasetle kalan mallar eşim ve kardeşleri arasında bölüşülmedi. Bu yüzden mahkemeye başvursam bile maaşının sadece belli bir kısmını alabileceğimi öğrendim, doğru mudur? Nafakamı tam ve düzenli olarak alabilmem yasal olarak mümkün mü? Teşekkür ederim. Hayırlı çalışmalar dileklerimle..."

slm,eşim benden boşanmak istediğini söyledi.sebebi ise benden gizli ailesine kredi çekmesi ve para göndermesini kabullenmediğim için yaşadığımız tartışmalarda ailesi hakkında olumsuz söylemlerim tabi bunlar bahaneleri.(psikoljime verdiği ağır tahribatlardan ben 2 yıl önce felç geçirdim.şimdilik iyiyim ama sağlık sorunları yaşıyorum.stressiz yaşamam gerektiğini söyledi doktor.)bu sebeplerden dolayı butün esyalarını topladı ev arayacağını söyleyerek gitti.sorum ise biz 1 yıl önce kredi ile ev aldık.evi ipotek ettirip satacağını söylüyor.5 yasındaki oğlum ve benim mağdur olmamam için bende tapuyu bana verdiğinde krediyi ödeyebileceğimi belittim.ama bunu kabul etmiyor.benim bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor.boşanmayı istediği için bende kabul edecğim.ama bundan sonraki süreçte oğlumun ve benim haklarım nelerdir.çalısan bir bayanım.nafaka alabilirmiyim.

Merhaba;
20 yıldır evliyim. Eşim evliliğimiz süresince maddi ve manevi şiddet uyguladı. Son yıllarda iş çığırından çıktı. 2013 Aralık ayında sözlü şiddet uyguladığı için polis çağırdım. Şahitlerin ifadesi neticesinde de para cezası aldı. Sürekli namusuma iftira atıyor. Bunun sonucunda bana şiddet uygulayıp beni evden kovdu. Yaklaşık 1 yıldır akrabamın evinde kalıyorum. Çalışmıyorum, maddi durumum da yok. Boşanmak ta istemiyorum. Evden ayrı olmama rağmen - ki kovuldum, tedbir nafakası almam mümkün müdür? Çok mağdur durumdayım. Lütfen yardımcı olun.

» Tehdit
Merhaba. Kız kardeşim ayrıldığı erkek arkadaşı tarafından mesajla tehdit ediliyor. Elinde görüntüler olduğunu,Facebook da yayınlayacağını hatta bunları kardeşimin eski eşine vereceğini çalıştığı yerde rezil edeceğini soyluyor. Tehdit eden kişi İstanbul'da. Her hafta ayağıma geleceksin diye mesajlar geliyor. Ne yapması gerekir kardeşimin?

Eşimden 2007 yılında ayrıldım. 2 çocuğum var 14 ve 19 yaşlarında.Aile mahkemesi çocuklarıma 200 200 bana ise 400 olmak üzere toplamda 800 tl nafaka bağladı. Ayrıldığım şansın üzerinde taşınır veya taşınmaz mal varlığı veya herhangi bir hesabı yok.Ayrıldığım kişi özel avukatlık yaptığı için nafakamı düzenli tahsil edemiyorum . Sadece CMK'dan girdiği davaların parasına haciz koydum fakat sadece girdiği takdirde 3 ayda bir girdiği dava dosyası karşılığı parayı alıyoruz.Eğer CMK'ya girmezse yada girdiği duruşmaların evraklarını idari işlere teslim etmezse onuda alamıyoruz.Şu anda birikmiş 23 binden fazla alacağımız var. Lütfen yardımcı olun ne yapmamız lazım.

merhaba ben 3 yıl önce eşimden ayrıldım 1 tane kızım var 8 yaşında mahkeme kararında yaz tatılınde 1 ay kalıyor 15 temmuz 15 agustos tarıhlerı arasında gitmek istemiyor ve bu defa gittiğinde saçlarını kesmişler çok üzüldüm moralim bozuldu ..babasının yeni eşi kesmiş saçlarını ben o kadar bakım yaparken ben kızımı yatılı olarak göndermek istemiyorum iyi davranmadıklarını bildiğim için ne yapmalıyım hukuki olarak lütfen yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkür ederim


THS Sunucusu bu sayfayı 0,41687894 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.