Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

» KAHDEM Hakkında
Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), Türk Hukuk Sitesi Kadın Hakları Çalışma Grubu tarafından kurulan ve yönetilen sanal bir destek merkezidir.

KAHDEM kadın hakları ihlalleri ile karşılaşan kadınlarımızın internet ortamında kimliklerini gizleyerek sorunlarını paylaşmalarına ve Çalışma Grubu üyelerinin destek mesajlarına ulaşmalarına yardımcı olur.

» THS Kadın Hakları ve KAHDEM Çalışma Grupları
THS KAHDEM HÇG Üyeleri
Grup Koordinatörleri :
Av. Habibe Yılmaz Kayar
av-ufuk

Üyeler :
Adli Tip (Avukat)
Av. Engin EKİCİ (AVUKAT)
AV. KAMİLE YILMAZ ARISOY (AVUKAT)
av. naime şahin (Avukat)
Av. Oktay Durmaz (Avukat)
Av. Safiye Yüksel (Avukat)
Av. Sami Günsen (Avukat)
Av. Selin Nakıpoğlu (Avukat)
Av.Adnan Koray (Avukat)
Av.Bülent AKÇADAĞ (Avukat)
Av.Cengiz Aladağ (Avukat)
Av.Denizcan Sarıkaya (Avukat)
Av.Fatma Dündar (AVUKAT)
Av.Ferahfeza (Avukat)
Av.Gülay Kaya (Avukat)
Av.Gülümser Yavuz (Avukat)
Av.Gökçeçiçek Ayata (Avukat)
Av.Habibe YILMAZ KAYAR (Avukat)
Av.Hülya Gülbahar (Avukat)
Av.Mehmet Saim Dikici (Avukat)
av.murat kılıç (Avukat)
Av.Nilay TOPRAK (Avukat)
Av.Nurperi Sancak (Avukat)
av.semire nergiz (Avukat)
av.simlagürcan (Avukat)
Av.Suat Ergin (Avukat)
Av.Suna SOYDAŞ (Avukat)
Av.Tuğba Çapar (Avukat)
Av.Ufuk Bozoğlu (AVUKAT)
Av.Ünzile Küçüköner (Avukat)
Av.İrem OKUR (AVUKAT)
Avukat Kamer Akgül (Avukat)
avukat zeynep (Avukat)
avukatselvi (Avukat)
Av_Medine Çiçek (Avukat)
ayseunluce (Avukat)
Ayşe KARHAN AKÇADAĞ (Avukat)
BaharB (Avukat)
Caglayan K. (Öğretim Üyesi/Sosyolog)
Doç.Dr.Kadriye Bakırcı (Öğretim Görevlisi)
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA (Hukuk Fakültesi Dekanı)
Dr. Özge Yücel (Yardımcı Doçent)
esra başyiğit (Avukat)
filorinalı 1 (Avukat)
Gemici (Sosyal Danisman)
hukukcu (Avukat)
ISIL YILMAZ (Avukat)
kezzy (Hukukçu)
Levent Cirit (Avukat)
naile (Avukat)
Nur Deniz (Hemşire)
pluvia (Avukat)
syavuz (Avukat)
Themis99 (Avukat)
Tugce Ellialti (Sosyolog / Arastirma Gorevlisi / Doktora Ogrencisi)
İzzet Doğan (Avukat)
Özgür DİKTAŞ (Avukat)
HÇG Forumundan
13.11. Bir Dünya Kadın - ersintoker
20.02. 8 Mart 2012 Kahdem Basın Açıklaması - Av.Ufuk Bozoğlu
9.01. Kadın Haberleri 2012 - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
3.11. 25 Kasım 2011 Kahdem Bildirgesi - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
16.08. Üyemiz Zeytinn'e Açık Teşekkür - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Gruba Katılma
» THS Kadın Hakları Çalışma Grubuna Kadın Haklarının geliştirilmesi faaliyetlerine katkıda bulunmayı amaçlayan ve grubun hedeflerini ve ilkelerini paylaşan herkes katılabilir.

» Gruba Katılım için öncelikle Türk Hukuk Sitesi üyesi olunması gerekir. (THS Üyesi değilseniz üye olmak için tıklayınız)

» Gruba soru sorma amaçlı üyelik başvuruları kabul edilmez. Soru sormak isteyen ziyaretçilerin, bu linkte açıklamaları takip etmeleri beklenir. Gruba katılım grup içinde yapılacak çalışmalara ve organizasyonla aktif olarak katılmayı gerektirir.

» Gruba katılmak isteyen site üyeleri, bu sayfayı ziyaret ederek katılım başvurusunda bulunabilirler.

Gruba katılım koordinatörün onayına tabidir.

» Gruba ve siteye katılım, THS üyelik ve site yararlanma sözleşmesine tabidir.

» Yanıt Bekleyen Sorular


Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) forum alanı, THS Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerimizin zor durumda olan kadınlarımıza, kadın haklarına ilişkin problemlerinde önerilerde bulundukları bir iletişim platformudur.

Bu alana soru göndermek için site üyesi olmak gerekmemektedir. Alan kural ve ilkelerine uygun nitelikteki sorular KAHDEM editörleri tarafından onaylandıktan sonra alanda yayınlanır.

Aşağıda daha önce sorulmuş soruları ve yanıtlarını bulabilir, eğer sorunuz daha önce alanda yanıtlanmamışsa, sorunuzu alana gönderebilirsiniz..

Kadın Hakları İle İlgili Sorunuz mu Var? Sormak İçin Buraya Tıklayınız


Yeni Yanıtlanan Sorular :
merhaba.
28 yaşında 2 üniversite mezunu tahsilli bir bayanım.KKTC vatandaşı tc de çalışma izni olmayan biriyle 1 yıllık evliliğim oldu.ancak kumarbaz ve gerçek bir dolandırıcı.benim gibi pek çok insanı dolandırdığını öğrendim ancak hepsi ayrı şehirlerde ve kimseye herhangi bir borcuna karşılık imza ya da beyanı yok.evliliğimin ilk aylarında kumar borcu sebebiyle borçlandığını ve senede imza atmazsam başımızın belada olduğunu söyledi.saygın bir işim ve kariyerim vardı çok utandım ve imzamı attım kefil oldum.şehir değiştirdim bana ödediğini söylediği senet borcu yüzünden bana maaş haczi kararı çıkmış bilmiyorum nasıl.işimi bırakmak zorunda kaldım .aylar oldu ve maaş haczim sebebiyle yeni iş bulmakta zorlanıyorum.nereye gitsem durumumu anlattıktan sonra işe alınmıyorum.bu arada boşandım borç faiziyle beraber artıyor.kendisi tc vatandaşı olmadığı ve yasal olarak çalışmadığı için borç bana kaldı.aslında çalıştığı yerin adresini ve ev adresini biliyorum.ne yapabilirim?bir kadın olarak maddi değil manevi olarakda çok büyük hasar gördüm ayrıca beni aldattığını ve jigololuk yaptığını da öğrendim en azından sınır dışı olsa biraz olsa rahatlıycam.lüks hayatına devam ederken ben borcunun yükünü taşıyorum.şuan geçimim sağlamak için ek işler ne bulursam yapıyorum.çok zor durumdayım

Merhaba,
Moldova vatandaşıyım.
10 yıldır Türkiye'de yaşıyorum. 2 yıl önce bir Türk vatandaşı ile evlendim. 1 yaşında kız çocuğum var. Eşimin üzerinden oturum iznim var. Henüz Türk vatandaşı olmadım.
Eşimden hakaret görüyorum. Aile içi sözlü şiddet var. Aynı zamanda,
Eşim sosyal medya mecralarında beni aldatıyor. Bunları telefon ve bilgisayar üzerinden yapıyor. Elimde başka kadınlarla olan cinsel içerikli yazışmalar ve aynı yazışma içerisinde bana hakaret eden mesajlar var. Aynı zamanda başka kadınların görselleri telefonunda mevcut. Bunları kendimde kanıt mahiyetinde gösterebilmek için kaydettim.
Boşanmak istiyorum. Fakat çocuğumu vermemekle ya da kağıt imzalayıp çocuğunu bırakırsan boşarım gibi cümlelerle tehdit ediyorlar.

İşim yok. Annemin yanına yerleşme durumum var. Ama korkuyorum.
TC için başvursam sonuçlanır mı? Bu süreçte alabilir miyim?
Çalışırsam, çocuğumun bende kalması daha kolay olur diye düşünüyorum. Ailesinin yanında kaldığım için korkuyorum. Boşanma işlemleri başladığında, çocuğum ve benim güvenli kalabileceğim bir yer var mıdır?
Ailem de kalmamın da bir çözüm olacağını düşünmüyorum çünkü rahatsız edilmeler ve tehdit edilmeler bu süreç içerisinde devam edecektir.

Boşanma süreci için nasıl ilerlemeliyim, ne yapmalıyım?

5 sene önce çocuklarımın velayetini babalarının tehtitleri ile zorla babasına verdim.Şimdi geri almak istiyorum.Fakat velayet almadan çocukları ayrı tutuğum evime götürürsem suçlu duruma düşermiyim.Yoksa velayet davasımı açacağım.Baba alkolik işsiz birçok karaktere bürünüyor.Ama bunları ispatlar belgem yok,şahidim yok.Çocukları gizlice kaçırsam olur mu?Çocuklarda onunla durmak istemiyorlar.Çocukları çocuk esirgeme yurduna verip geri alınca maaş ödüyorlar mı çünkü benim ekonomik durumum çok kötü .

7 aylık evliyim boşanmak istiyorum.hangi durumlarda manevi tazminat alabilirim? rica etsem bilgilendirebilir misiniz?

Annem ve babamın boşanma durumu var.Ama ne yapacagımızı bilmiyoruz.
Babam emekli ikramiyesi dahil maddi olan herşeyi kumar, kadın gibi yerlerde harcadı. Bu sebeple 2 yıl önce oturdukları evi(babamların evlendikten sonra yaptırdıkları fakat tapusu dedemin üzerine olan bir ev) ortak karar vererek kiraya verdiler ve annem abimin yanına taşındı.Babamda şehirler arası tır şoförlüğü yapıyor.
Babam 7 ay önce sudan bir sebeple annemi boşayacağını söyledi.Ama hiç bir adım da atmıyor.Biz çocuklarıyla da görüşmüyor.Anneme de maddi olarak 2 yıldır hiç yardım etmiyor.
Mal varlığı olarak da bir tek tapusu annemin üzerine olan yayla arazisi var.
Annemin ikameti şuan abimin yanında, Muğla'da. Babamın ikameti de Adana'da.
Bir şeyler olsun istiyoruz artık.Ama nereye nasıl başvuracağımızı bilmiyoruz.

*Tedbir nafakası talebi avukat tutmadan halledilebir mi? Anneme baro avukat verir mi?Baronun avukatı ne derece ilgilenir?
*Tedbir nafakası için annemin ikametinin olduğu yere mi başvurması gerekiyor?

15 senelik evliliğin sonunda boşandık.5 senedirde aynı evde yaşamaya zorlanıyorum çocukları kullanarak bunları yapıyor.15 senedir dayak hakaret küçük düşürme aşağılama psikolojik ve diğer diğer şiddet uygulamış olup boşandıktan sonrada aynı evde aynı sorunlar devam ediyor en son çok kötü döverek ve psikolojik şiddet uygulayarak ölümle tehtit etti.Bir kaç gündürde sürekli içerek gelip çocuklarımla beni rahatsız ediyor.Bulunduğumuz ev kayınvalidemin ama o bizim yanımızda durmuyor.Polise gittiğimde de bir ceza almaz birşey yapamazsın tekrar eve gelir diyor.Çocuklar 17 ve 15 yaşlarında erkek onları yurda versem kendimde sığınma evine gitsem güvenli olurmu? Ne yapacağımı bilmiyorum.Şikayetçi olursam onunda aynı eve dönermişiz o yüzden şikayetci olamadım.Çok kötü ölümle tehtit altındayım evde tüfeği var ve kendisi güçlü biri ayrıca sürekli aşırı alkol alıp daha da kendinde güç hissediyor.Bu durumda ne yapmam gerekir.Biz hiç kurtulamayacakmıyız ne olur yardım edin.

merhaba, 24 yaşında 8 aylık evliyim bundan on gün önce kayınvalidem suçsuz yere beni evden kovdu.eşimde git gelme dedi telefonda.bende annemgile geldim.akşam babama anlattım olanları babam gelmeseydin dedi.evlenmemize aracı olanla istemediğim halde geri götürdü.kapıdan girdiğimde kayınvalidem tuu rezil diyerek yüzüme tükürdü.gururum incindi.eşim aracının zoruyla aradı ben geldim dedim.ama durmak istemiyordum ki gururum incinmişti.ve zaten eşimin beni sevmiyor bana karşı hoşgörülü ve anlayışlı değil ve o evde bizim özelimiz yok.ben onun yanında kendimi ifade edemiyorum.çünkü anlamıyor beni.ertesi gün birçok olay oldu.gururum incindi gitmek istedim ve bırakmadılar bende polisle beraber çıktım evden.şu an annemgildeyim.dün akşam uzlaşamadık o evde yaşamak istiyor aynı şekilde bende orda yaşamak istemiyorum.ayrılma kararı aldık.burda kim haklı kısaca anlatmaya çalıştım.

Evlilil disi bir cocugum var toplum baskisindan cekindigim icin ayrica bazi haklardan yararlanmasi icin cocugumu abimin nufusuna kaydettirebilir miyim?

Mrb 36 Yillik Eşimden Şiddetli Darp Ve Hakaret Görmekteydim 3 Yil Önce Boşandim Birdaha Evlilik Yapmadim 3 Kiz Çocuğum Var.
15/05/2015 (1 Hafta)önce Eşim Vefat Etti Hiç Bir Sosyal Güvencem Yok Ayda 200 Tl Nafaka Aliyorum 200 Tl Nafakam Öldüğü Için Kesilirmi Yoksa Eşimden Maaş Alabilirmiyim Çok Mağdurum Acil Cevap Bekliyorum Tşk.

26 mart 2014 te türkiyede ikinci evliliğimi yaptım eşim amerikada yaşıyor ve orda ticaretle uğraşıyor bir mal varlığı ve yatırımları orada nikahtan önce benden önceki evliliğinden olan çocukları ve bu zamana kadar edindiği mal varlığını korumak yada benim bu birikimden bi hak talep etmemem için bu sözleşmeyi istediğini bundan sonraki kazancı ve yatırımlarının benim için olacağını belirtti ve çocuklarınında içi rahat etsin diye bu sözleşmeyi talep ettiğini ve zaten türkiyedeki malları için olduğunu,amerikada bu sözleşmenin geçerli olmadığını bana söyledi bu söze güvenerek noterde yapılan sözleşmeyi imzaladım şimdi içim rahat değil.Acaba ben bunu yaparak bütün haklarımdan vaz mı geçtim bi anlaşmazlık olsa ve ayrılmak zorunda kalsa hukuki olarak hiç bir hakkım yok mudur bu evlilikten söz hakkım yok mu lütfen cevap verirseniz sevinirim içim rahat değil eşimin bu yaklaşımı zaten samimiyetinden şüphe ettirdi teşekkür ederim

merhabalar, eşimin açtığı boşanma davası reddedilmişti, şimdi anlaşmalı boşanmayı düşünüyorum, bir miktar para ve yoksulluk nafakası almayı düşünüyorum acaba, ben 50 bin lira civarı bir para ile anlaşmalı boşanırsam ve yanında yoksulluk nafakasıda istersem ileride eşim, bu yoksulluk nafakasının benim alacağım 50 bin lira ile yoksul durumumun ortadan kalktığını iddia edip nafakanın kalkmasını talep edebilir mi?

yada özel bir üniversiteye gidersem nafakamın kesilmesini isteyebilir mi? böyle yada benzer bir şey olur mu? şimdiden teşekkür ederim.

mrb. Actigim bosanma davasini kaybettim 5 yıllık bi hukuk surecinden sonra ...simdi 3 yillik ayri yasama suredinin dolmasini bekliyorum bir yilim kaldi fakat esim tarafindan mahkemede elinde benimle ilgili deliller oldugunu mahkemede gorusecegimizi soylemisti .kaybettigim mahkemede benimle ilgili hicbir delil bisey yoktu ...ben bayan ögretmenim esimde memur..elinde herhangi bisey varsa benim mahkemeyi kaybetme olasiligim var mi vede benden tazminat vermem gibi bir durum olabilir mi birde 10 yasinda oglumuz var hep benimle kaldi ..onunda davada sahitlik durumu yada konusma hakki olur mu ...tskkklerrr

Evvela sitede emeği geçen tüm Hukukcu kişilere teşekkürlerimi arz ederim ..21 senelik evliğim ama boşanmak istiyorum gerek sorumsuzluğu gerekse savruk yatırımları nedeniyle birde başka bir kadın girince hayatımıza ayrılmayı istiyorum ama eşimin borçları beni ürkütüyor net açıklamıyor hiç bir şeyi pskolojik baskı yaparak kredi çekmemi istiyor .eşimin tlfnunda bir numara gördüm gece aranmış numarayı aradım bir bayan ,3 yıldır eşimle işi gereği ayrıyız 2 haftaya bir geliyor..Eşim işim var diyerek kadının bulunduğu memlekete gidiyor eşimin zina yaptığını nasıl kanıtlayabilirim ? Kanıtlasam zina suç değilmiş Boşanmak istiyorum,ama aldatan eşim, boşanırsam borçlarına bende oratağım kanıtlamak için ses cihazı koymak istedim yasal olmadığını öğrendim tlf aramalarını döküman çıkarmak istedim online işlemlerden oda yasal değilmiş özel hayata müdahale oluyormuş bu kadar yasak kural varken zina yaptığını nasıl kanıtlayabilirim Kadının bulunduğu memlekete giderek suç üstü yapmak beni sıkıntıya düşürürmü ? borçlarına ortak olmadan hakkım olanı alıp selamete çıkmak istiyorum borçlarına ortak olmadan bu evliliği nasıl noktalarım ne yapmam lazım ? Teşekkür ederim ..

Ben 10 aylık evli bir kadınım. Eşimle çok severek evlendik. Ailem ilk başlarda evlenmeme çok mani oldu ama ben yine de evlendim. İlk zamanlar her şey çok güzel di. Taa ki kayın babamın düğünde takılan altınları \'bize ev alacağı vaadiyle\' benden alarak bütçemizin çok çok üstünde ev ve eşyalar almasıyla bizi borcun içine sokması zamanına kadar. Eşimin ailesi her zaman eşimle benim arama girmiş bize özel hayat bırakmamış bizim aramızı bozmuştur. Herşey kaynımın benim bile oturamadığım yeni alınan eve bazı kadınlar getirip birlikte olmasıyla başladı. Ben bundan şikayet etmeye başladığımda kayın babam ve eşimden küfür işiterek hırpalandım. Evliliğimin 3üncü ayından beri her zaman küfür kavga ve itiş kakışa maruz kaldım. Fakat bunları korktuğum için aileme söyleyemedim. Şuan 5 aylık hamileyim ve eşimle kavga ettik. Çenemi sıkarak bana küfürler ederek canımı yaktı sonra da beni ailemin evine bıraktı. Şimdi ne yapacağımı bilmiyorum. Alınan ev eşimin üzerine olmadığından hak iddaa edemiyorum. Çektiğim onca sıkıntı da cabası. Boşanmak için avukata gidecek yol param dahi yok. Çalışırken eşim maaşımı elimden alıyordu. Şimdi aileme ne diyeceğimi, nereye gideceğimi ve haklarımı yani hiçbir şeyi bilmiyorum. Manevi tazminat davası açabilir miyim. Lütfen yardım edin..

Mrb..ben bosanma davasi actim ve davayi kaybettim simdi ayri yasiyoruz esimle 3 yillik surecin bitmesini bekliyorum tekrar dava acmak icin..esimle ayni ilde farkli ilcelerde yasiyoruz ...ben baska bi ilde ikamet etmeye baslarsam gittigim ilde mahkeme acabilirmiyim yoksa esimin ikamet ettigi ilde mi acmak zorundayim ...yada farkli ilcelerdeyiz benim ikamet ettigim ilcede adliye yok yakjn bi ilceden istedigim yerden davayi acabilirmiyim yoksa merkezden mi acmak zorundayim ...ilginize simdeden tsk. ederim

Merhabalar ;

6 ay önce 14 yaşında ki kızımın velayetini almak için açmış olduğum davayı kazandım. Kızımın velayetini aldım. Karşı taraf kararı temyiz etti. Dosyam şuan Yargıtay da ön inceleme de. 14 yaşında ki kızım mahkeme de hakim karşısın da benimle yaşamak istediğini bizzat beyan etti. Sonuç itibari ile en çok merak ettiğim konu Yargıtay karar verirken kızımın beyanını göz önün de bulundurur mu ? Yani açıkcası çocuğun düşünceleri etkili olur mu ? Son olarak şuan ön inceleme de olan dosyamın karar aşaması yakınmıdır ? Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Mrb babam annemi evdeki yardımcı kadınla aldatıyor annem felçli evi kadının üstüne yaptım demiş.annem den habersiz evi satabilirmi bunu nasıl
öğrenebiliriz.satmadıysa satılmaması için annem ne yapabilir

Merhaba ben Danimarka'da yasıyorum ve uc yaşındaki yeğenime ben bakıyorum. Annesi Danimarka Vatandaşı babası turk Vatandaşı. Babası sadece uc kez Türkiye'ye giriş yapti. Annesi çocuğu doğurur doğurmaz bana ve anneme verdi hic bir şekilde kendisi bakmadı. Baba deseniz zaten hic bir şekilde çocuğun hayatında olmadi. Bir kez Babasına tatile diye yolladık annesi ile birlikte hem barışırlar diye. Babaannesi yeğenimin evden kovmuş bir yaşındaki cocuk halıyı batırdı diyerekten. Bunun uzerinde zaten adım atmadılar Türkiye'ye. Baba ilgilenmedi. Annede boşanmaya başvurdu. Danimarka'da baba burda Kayıtlı olmayınca tum çocuğun haklarını vekaletini sadece anneye verdi. Iki yıl sonra anne evlenmeye karar verip çocuğu bırakıp Türkiye'ye gitti. Çocuğun babasi bunu fırsat bilip sırf intikam almak niyetine simdi bize tehtit telefonları ediyor. Baba hic bir şekilde çocuğun Kimliğini uzerine almadı. Ben teyzesi olarak cocuk arkadaşlar iki yasında idi turkiyede Kimliğini ben çıkardım. Kafa kağıdı olsun diye. Devlet benim ve annemin baktığını biliyor. Para talep bile etmedik bakıcı parası veriyor devlet onu bile almadan yeğenime 8 aydır bakıyorum. Annem deseniz öyle. Uc Yıldır Babalık yapmayan Adam'ı biz arayıp çocuğumla görüş dedik yaza Türkiye geleceğiz tatil al dedik. İlkin vaktim yok diyen adam. Çalışmam gerekiyor diyen adam simdi bize tehditler ediyor. Çocuğu alacam mahkemeye başvuracağım o cocuk benim hakkım. Diyoruz bak cocuk beni anne biliyor. Kendi annesini bile anne bilmiyor. Elimizde kağıt var çocuğun bakimizi bizde kurcalama devlet bizden de alır Danimarkalı aileye verir bu aile cok ic savaş yasiyor psikolojisi bozulacak diye kurcalama dedik. Yok diyor ben başvuracağım Danimarka konsolosluğuna gidip çocuğumu isteyeceğim diyor. Simdi bizim ne yapmamız gerekiyor baba boyle bir sey yaparsa Türkiye devleti. Danimarkalı bir çocuğu alabilirmi? Annesine dedim gerekirse Danimarka'ya gelir çocuğuma sahip çıkarım sorun degil ama bir araştıralım alma Hakkı varmi dedi. Anne çocuğu Türkiye götüremiyor. 12 yasında küçük oldugu icin bosanirken Şart konulmuş sanırım. Tum velayet annede ama evlenirse 12 yasına kadar babada kalacak diye. Turkiyede yasayan bir Baba'nın simdi seneler sonra ortaya cikip çocuğu isteme Hakkı varmi? Ben bunu Öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

merhabalar, boşanma davasında kazanılan maddi, manevi tazminat ve ziynet aylık olarak mı ödenir yoksa nakit olarak mı alınır?( karşı tarafın sadece maaşı var) ve tazminat ile ziynet, boşandıktan sonra kadının işe girmesi veya tekrar evlenmesi söz konusu olursa ortadan kalkar mı? şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle böyle bir hizmet vermeniz takdire şayan emekleri geçen herkese teşekkür ederim.Bilgi ve aydınlatmanıza ihtiyacım var 14 yaşında evlendirildim şu an 36 yaşındayım 2 evladım vardı 1 kaybettim sene 2013 ocak ayı mahkeme hala devam ediyor ağır cezada cinayet zanlıları kanıtlar üzerinde hile yapınca bırakıldı geri alındı tekrar bırakıldı hal böyle olunca diğer oğlumu alıp memleketten ayrıldım eşim borçlarını ödeyip geleceğini söyledi ama gecen surecde her gün bizi biraz daha ihmal etti sonrasında eşimin eve geldiğinde sürekli telefonunun kapalı olduğunu farkettim şarja taktım açtım açılmadı tlf kapağını açtım batarya ve telefona temas edilen noktaya peçete kapattığını gördüm çıkardım tekrar açtım tlf gece 11 12 saatleri arasında 7-8 arama yapılmış numarayı kendi tlf gizliye alarak aradım kadın çıktı eşim inkar etti numarayı 118 80 den adı ve soyadından öğrendim soyadından yola cıkıp facebookda arastırdım gayet rahat ve gizemli bir kadın eşim bir hafta geliyor bir hafta gelmiyor eve gelmediği zamanlarda tlf 2-3 gün kapalı tevafuk para istedik yatırdığı bölge H. çıktı konuştum ayrılmak istiyorsan sana zorluk çıkarmam ayrılalım diye inkar ediyor ve sürekli yalan söylüyor.Elimde şu an kanıt olarak 3 defa banka atmsinden yatırılan paranın dökümü var kadının numarası ve eşimin eve gelmemesi geçen sürecde ama eşimin telefonu bir öğretmenin üzerine kayıtlı numarayı kendi kullanıyor bu kanıt sayılırmı ? H.la bağlantısı var ben A.da ev hanımıyım eşimle kadının durumunu kanıtlayamıyorum ne yapmam lazım hem maddi hem manevi sıkıntı içindeyim aydınlatırsanız çok sevinirim

Eşim ile hayatında başka bir kadın olup olmadığını sormam üzerine bir tartışma yaşadık.Eşim bana hakaret edip şiddet uygulamaya kalkınca yetişkin oğlum araya girdi.Bunun üzerine eşim 9 ay önce evi terk etti.

Geçtiğimiz ay eşim dilekçesine:
;" yıllarca tüm kazancımı ve kira gelirlerimi eşime teslim ettim,10 bin lira olması gereken birikimimi harcadığını öğrendim,bana hakaret ederek onur kırıcı söylemlerde bulundu,7 ay önce evi terk edip çalıştığım yerin deposunda yaşamaya başladım,birikimlerim ile 2002 öncesi satın aldığım biri 3 katlı 2 adet taşınmazı duyduğum güven neticesinde ev hanımı olan eşimin adına kaydettim,evlilik birliğimiz karşılıklı güvensizlik neticesinde çekilmez hale geldi boşanmak istiyorum

"diyerek boşanma davası açtı.

Bu ayın 4 ünde tebligat gelmiş.Evde bulamayan postacı kapıya 05/05 tarihli kağıt yapıştırmış.Yetişkin kızımı ziyarete şehir dışına gittiğim için tebligattan ayın 7 sinde haberdar oldum.8 inde muhtarlıktan tebligatı aldım.Bir kaç avukat arkadaşla görüştükten sonra adıma açılmış davanın reddini isteyerek karşı dava açmaya karar verdim.Bazı avukatlar 10 bazılarıysa 14 gün sürem olduğunu söyledi.Görüştüğüm avukatlardan birine genel vekaletname verip ücret konsunda yarısını peşin yarısını 1 ay sonra ödemek koşuluyla sözlü olarak anlaştık

.Avukatım dilekçemi bu gün ilgili mahkemeye sunacaktı ancak bazı aksilikler yaşamış ve dava ile ilgili harcı yatıramadan vezne kapanmış.Hemen beni arayıp konu ile bilgilendirdi.Dilekçeyi ilgili mahkemeye bıraktığını,yalnız harcı yatıramadan veznenin kapandığını,ayın 18 inde şehir dışında olacağını,benim içinde bir sakıncası yoksa harcı benim yatırıp yatıramayacağımı,ilgili mahkemenin kalemine vezneden aldığım dekontu dosyama eklemelerini söylememin yeterli olacağını söyledi.Bende olur becerebileceksem neden olmasın dedim.Pazartesi sabahtan gideceğim.umarım becerebilirim.
Sorum şu ;
1-Avukatım ile sözlü anlaşma yapmış olmamın menfaatlerim açısından ileride zararını görebilirmiyim.Yazılı anlaşma yapmak istersem avukatımı gücendirmiş olurmuyum.

2-Avukatım açılan davanın boşanma davasından çok kar payı davasına benzediğini,boşanma davasında maddi manevi tazminat ve nafaka isteyeceğini,dava değerinin yüzde 15 ini avukatlık ücreti olarak talep edeceğini söyledi.Taşınmazlarda bu kapsama giriyor mu dediğimde,bilirkişi atanıp taşınmazların değeri dava konusu olursa ki olacak onlarda girer dedi.Davayı kazansak bile bu parayı ödeme durumum olmadığını,bahsettiği parayı ödeyebilmek için evimi mi satmak zorunda kalacağımı sordum.Avukatım da onu boşanma davasından sonra konuşur hallederiz,belkide karar sonrası tazminat taleplerimiz olumlu sonuçlanır ve eşiniz kar payı davası açabilmek için gerekli bedeli bile ödeyemez dedi.Kafam biraz karıştı açıkçası.Belgeler deliller ve şahitler ile zaten ispatlayabildiğim kanunen benim olan bir hakta avukatımın neredeyse çocuklarım kadar pay alabiliyor olması bana biraz tuhaf geldi.Beni kandırmak istediğini düşünmüyorum.Zira kandıracak olsa bu hakkını açık açık dile getirmezdi.Ancak büyük sıkıntı yaşarım böyle bir durum olursa.

Avukatımında kalbini kırmadan nasıl bir önlem alabilirim.Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

30 yıllık eşimle uzun zamandır sorunlarımız var. şuan ayrı yaşıyoruz, ben oğlumun yanında yaşıyorum, eşimin bana hiçbir maddi yardımı yok, sormak istediğim,
benim evlenmeden önce babamdan kalan benim adıma tapusu olan küçük bir yayla arazim var, arsa tapusu olan, evlendikten sonra bu arsaya yaylalık ev yaptırdık ama evin tapusu yok,
şimdi eşim benden boşanacağını söyledi, ben de artık katlanamıyorum ona,
her türlü pisliğini gördüm bu yaşıma kadar, çocuklarım için katlanmıştım,
boşanma durumunda bu yayla evinden bir hak iddia edebilirmi sadece benim adıma arsa tapusu var
tapuda ev görünmüyor,
ayrıca şimdide benim rızam olmadan bu evi kiraya verdi banada hiç para vermedi.
ayrıca tedbir nafakası isteyebilirmiyim, neler yapmam lazım tedbir nafakası için, teşekkürler...

merhabalar, benim boşanma davam devam ederken tedbir nafakası olarak 500 tl alıyordum, nafakam 750 tl ye yükseltildi daha sonra karşı tarafın isteği üzerine tekrar 500 tl ye düşürüldü, karşı taraf ilamsız icra yolu ile bana ödediği 750 liranın, 500 tl ye düşürüldüğü için 250 şer lik kısımlarını geri istedi,bende icra dairesi ile görüşerek bu durumu bildirdim ve bana icra dairesindeki görevli yanlış bir takip yapıldığını durumu düzelteceği söylendi. aradan 1,5 yıl geçti ve ben uyaptan sordurduğumda davanın halen açık olduğu söyleniyor borçlu sıfatıyla gözüküyormuşum ve 602 lira borçluymuşum, diğer giderlerle birlikte 1000 tl yi aşarmış, yani bu durum nedir anlamadım benim en son yine nafakam 750 olarak karar verildi. benim ne yapmam gerekiyor?

merhabalar. kızkardeşim 3 yıl önce 7 ay evli kaldığı eşinin kendisini aldatması ve gördüğü ciddi baskı yüzünden ( tek başına karşı binadaki bakkala bile gidemezdi) beni aradı ve i.dan k.ki evimize getirdim. getirdiğimde kardeşim hamile idi. doğum ve sonrası sürece kadar eşi bir kez bile aramayı bırakın imam nikahlı olarak başkası ile evlendi. ve sgk sını nafaka ve tazminat ödememek için iptal ettirdi .. çalıştığı zaman sgk yatırılmasını istemiyor. bugünde kardeşim sağlık ocağına gidince kendi bilgisi olmadan sahte imzamı belgemi artık nasıl yaptıysa sağlık ocağındaki kaydını i.a tekrar aldırmış. kardeşlim muayene olamadı. şimdi sizlerden yardım istediğim bilgi istediğim konular şunlar

1- Nasıl olurda sırf imam nikahlı eşini hastaneye görürmek için benim kardeşimin imzasını kullanarak götürebilir. bunu yapan devlet kuruluşu nasıl olurda farketmez ?

2- sgk sını bilerek iptal ettiğini, ve kardeşimle evli iken başka telefonlarla başka kadınlarla konuştuğunu hatta daha dava sonuçlanmadan başkasından imam nikahlı cocuğu olduğunu ispatlamamıza rağmen neden temyize gidilince bize ödemesi için karar kıldığı nafaka ve tazminattan vazgeçildi.. ve bunun için ne yapabilirim.

Vakit ayırdığınız için tşk ederim. Saygılarımla...

AVUKATLARDAN YARDIM BEKLİYORUM.

merhaba arkadaşlar.
nasıl başlayacağımı bilmiyorum, içimden geldiği gibi yazıcam. anlatmam gerek, dayanamıyorum.
özellikle benden büyüklerin bana yol göstermesini istiyorum..

ben 20 yaşındayım. gayet sıradan bi insanım. gezip tozan birisi değilim, sürekli evdeyim.
benim derdim babam olacak adam.
artık öyle bir duruma geldik ki, onun kanını taşıdığım için iğreniyorum.
anlatmaya çalışıcam şimdi..

babamla aramız hiçbir zaman iyi olmadı. hiçbir zaman bir baba kız ilişkimiz olmadı. bana hep nefret dolu gözlerle baktı. küçükken çok üzülürdüm. ben ona ne yaptım ki derdim. en ufak şeyde bağırıp çağıran birisi kendisi. durumu iyiyken önüne gelene verirdi. ama şimdi çıkmaza girdi ve her şeyin acısını bizden çıkartıyor.

sürekli bir açık arama derdinde. evde 5 dakika beni göremesin demediğini bırakmıyor. sürekli huzursuzum. mutsuzum. annem senelerdir bizim için katlanıyor ve emekliliğini bekliyor.
abim askere gideli 6 ay oldu. bu süre içinde benim üstüme daha çok gelmeye başladı. sürekli bela okuyor bana hiçbir şey yapmadığım halde hıncını benden alıyor. abim ameliyat oldu ve izne geldi. 25 gün burada kalacaktı.
geldiğinin ikinci günü arkadaşıyla dışarı çıktı diye arayıp bağırıp çağırdı.
abim için kartı istemiştik ve alışveriş yapmıştık. 60 lirayı geçmesin dedi, bizde biraz geçmişiz bunu.
haftaya alışveriş yapmayız dedik. çünkü alışverişi internetten kendisi yapıyor. bize para vermiyor.
abim geldiğinde internetten bakıp görmüş. bağırıp çağırdı. ama nasıl bağırıyor anlatamam.
annem haftaya alışveriş yapmayız vs dedi. ve beyefendi evi terk etti.
benim eşyalarımı çantaya koy dedi gitti. 10 gün boyunca yoktu. ama feysten sürekli abime mesaj atıp geriyordu bizi.
boşanmak için çok geç kaldıklarını söyledi. şu an bulunduğumuz evden çıkmamız gerekiyor ayın sonuna kadar. bu ev bizimdi ama borçları yüzünden sattı. borçlarının bitmesi gerekirken hala 130 bin borcu var.
elimizdeki tek şey evdi. ev sahibinin yiğeni oturacağı için çıkmamızı istiyordu. ev sahibiyle bile inatlaşmış ve bizim hiçbir şeyden haberimiz yok. bizi hizmetçisi gibi görüyor.
ve biz evden çıkmayacağımızı söyledik. annem boşanmak için ne gerekiyorsa yapsın dediğinde emri olur merak etmesin diyordu. o evden çıkın başka ev bulun kirayı öderim diyordu.
ev sahibiyle konuştuğumuzda öğrendik. ve ev aramaya başladık.
bu arada annemle babam 5 senedir ayrılar aynı evin içinde olsalar da.
nedenini de söylüyorum.
5 sene önce halıları yıkamaya vermiştik. geldiğinde annem aldı. o da evdeydi.
ve anneme halıcıyla fısır fısır ne konuşuyorsun demişti. ondan önce de anlaşmazlıklar var tabi ki.
bu durumdan sonra hiçbir şekilde konuşmuyolardı. sonra yanaşmaya çalıştı anneme.
ve konuşmadıkları için her şeyi ben yapıyorum evde. arada kaynayan ben oluyorum her lafı bana ediyor.
inanın evden çıktığım yok kardeşimi parka götürmek dışında.
en son ki mesajında istanbula bir süre gelmeyeceğini söyledi birkaç saat sonra mesaj atıp yarın istanbulda evde olucam dedi. 10 günün sonunda geldi. ve sanki biz terketmişiz evi gibi hareketleri.
gideceği zaman anneme gidip bir şey söyleme bırak dedim. annem gene de nereye gidiyosun hastasın dedi. cehennemin dibine dedi git başımdan dedi.
annem boşanacaktı. konuşmasını bekliyorduk. dün gece abimle konuşmuş. babanız yok sizin demiş.
benden pek bir şey beklemeyin yani filan demiş. bu nasıl bi insan anlamıyorum gerçekten.
ona muhtaç olmamız için elinden geleni yapıyor. abimin askerde olmasını kullanıyor.
mesajlarından birisinde de sen askerliğini bitirene kadar AİLENİN yanında olma düşüncesindeyim. siz bilirsiniz tabi bilemem filan demişti.
annem de kimsenin başında durmasına ihtiyacı olmadığını, evi tutup kendisinin oturmasını söyledi.
aile yok diyen kendisi, aileyi yok eden de kendisi. borçlar ödenirdi ama aile bulunmaz dedi.
keyfi bilir deyip duruyordu.
şimdiyse abime benden bir şey beklemeyin diyor. abim geldiğine pişman oldu.
artık o kadar dolmuşum ki o kadar çok ağladım ki anlatamam. annem vazgeçti.
emekli olana kadar..
2018e kadar böyle yaşamaya mahkum muyuz biz? ananeme gidebilirdik. biliyorum öyle de zor kolay değil.
ben hiçbir şey bilmesem de iş bulacaktım. vazgeçme diyordum anneme.
huzursuzluktan bıktım. suratını dahi görmek istemiyorum.
15 sene bizim için, şimdi de kardeşim için mi katlancaksın diyorum. ama istemese bile köşeye sıkışmış durumda.
ve beyefendi bunu bildiği için burdan vuruyor. bir dediği diğerini tutmuyor.
bizi hapsetmek için elinden geleni yapıyor. bu durumdan bıktım artık..
ne yapacağımı bilmiyorum elim kolum bağlı. bir ay sonra sınavım var çalışamıyorum bile.
sinirlerim çok bozuk. ben fazla bir şey istememiştim oysa, sadece normal bi hayatım olsun istemiştim.
biliyorum öyle çalışıp kira ödeyip yaşamanın kolay olmadığını.
ama böyle de hiç değil. sırf kaynamış suyu alıp makarna yaptım diye allah belanı versin diyen bir insan.
ve bu özetin özeti inanın..
annem vazgeçsin istemiyorum. ağladığını görmek istemiyorum. bunları hiç haketmiyor.
abim boşanmasını istemiyor. çünkü gittiğinde aklı bizde kalacak.
nolur bana bi fikir verin. ne yapmam gerektiğini bilmiyorum, yasal olarak haklarımız neler bilmiyorum.
anneme dava açalım diyorum. ve bu olayları bilen arkadaşı öyle kolay değil diyor. en doğrusu bu diyor.
karışık anlattıysam ve çok uzattıysam kusura bakmayın. titriyorum bunları yazarken, gözlerim hala şiş..
okuyan herkese şimdiden teşekkür ederim..

3 yıl önce eşimden anlaşmalı olarak boşandık. Avukatım ıslak imzalı anlaşmayı kendisi aldı ve bana fotokopisini verdi. Bir daha da kendisinden bunu geri alamadım. Boşandıktan sonrada bana yapılacak birşey var mı belirtmedi. Şimdi ben velayeti gösteren asıl bir belgeye sahip değilim. Tekrar bu belgeyi nereden nasıl alabilirim.
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

İyi günler
Yaklaşık 3 ay önce eşimle anlaşmalı boşandık.hakim 3 aylık ve 16 aylık iki çocugumun velayetini bana verdi ve 500 tl çocuklar için nafaka bağladı.evlilik sırasında eşimin taksitlerini ödediği fakat dayısının üzerine olan evden yaklaşık 15.000, evlendiğimde eşime verdiğim 150 gr altın,ve düğünde takılan altınlarımı,ev eşyalarının yarısınıda boşandıktan sonra geri ödeme sözü verdigi için eşime bırakarak anlaşmalı boşandım. Fakat bu para ve altınlarımı istememe rağmen katiyen geri.vermiyor.bu para ve altınlarımı dava açarak geri alma şansım varmı.Birde iki çocuk için hükmedilen nafaka çok az 800 tl bakıcı parası,mamaları,bezleri,giysileri Vs derken baya külfetli oluyor.nafaka arttırım davası açsam. Nafaka artarmı. Birde çocuklarımla soy adımın ayrı olmasını istemiyorum onlara kendi soy adımı verebilirmiyim. Lütfen yardımcı olun.. Teşekkürler

mrb...ben oglum icin actigim nafaka davasini kazandim esimle yari yasiyoruz ama bosanamadik... icra takibi baslattim nafaka icin fakat icraya itiraz etti ve bende avukatim araciligiyla dava actim 16.10.2014 de davayi kazandim fakat hala esimin maasindan kesinti yapilmamakta 7 aydir...ben burda avukatimin ihmali oldugunu dusunuyorum defalarca gitmeme ragmen beni onumuzdeki ay yatar diyerek oyaladii ben kendisini bimer e sikayet edebilirmiyim yada hangi yollara basvura bilirim mahduriyetimin giderilmesi icin ...

Merhaba eşim beni evden kovuyor bu ikinci kez evden kovulmam 2013 yılında beni dövdü elimden altınlarımı aldı şiddet gördüm daha sonra ailemin yanına sıgındım 6 ay ayrı kaldık bu süre içinde sürekli aradı benimle barışmak icin ailem onaylamadı ama eşim beni ikna edip tekrar eve getirdi şimdi ise boşanip evden gitmemi istiyor piskolojik siddet uyguluyor benim gidecek yerim yok... ama ben eşimin evden çıkması için neyapabilirim çaresizim bana yardım edin

Merhabalar esimle bosanali uc yil oldu bosandigimzda hamileydim alkol yuzunden bitti evliligimiz. Bebegimi tek basima dunyaya getirdim sadece ailem vardi suan iki yasina yeni girdi babasi iki yilda uc defa gormeye geldi ben yeni bir evlilik yaptim dokuz ay oldu ve bebegim baba demeyi simdiki esimde ogrendi. Benim evlendigimi duyan eski esim velayeti almak icin dava acmis ve asli olmayan bir cok sey iddia etmis. Suan ikinci durusmaya cikicaz sahit davetiyelerim gelmedi cok korkuyorm lutfen yardimci olun


THS Sunucusu bu sayfayı 0,42648101 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.