Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

» KAHDEM Hakkında
Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), Türk Hukuk Sitesi Kadın Hakları Çalışma Grubu tarafından kurulan ve yönetilen sanal bir destek merkezidir.

KAHDEM kadın hakları ihlalleri ile karşılaşan kadınlarımızın internet ortamında kimliklerini gizleyerek sorunlarını paylaşmalarına ve Çalışma Grubu üyelerinin destek mesajlarına ulaşmalarına yardımcı olur.

» THS Kadın Hakları ve KAHDEM Çalışma Grupları
THS KAHDEM HÇG Üyeleri
Grup Koordinatörleri :
Av. Habibe Yılmaz Kayar
av-ufuk

Üyeler :
Adli Tip (Avukat)
Av. Engin EKİCİ (AVUKAT)
av. naime şahin (Avukat)
Av. Oktay Durmaz (Avukat)
Av. Safiye Yüksel (Avukat)
Av. Selin Nakıpoğlu (Avukat)
Av.Adnan Koray (Avukat)
Av.Bülent AKÇADAĞ (Avukat)
Av.Cengiz Aladağ (Avukat)
Av.Denizcan Sarıkaya (Avukat)
Av.Fatma Dündar (AVUKAT)
Av.Ferahfeza (Avukat)
Av.Gülay Kaya (Avukat)
Av.Gülümser Yavuz (Avukat)
Av.Gökçeçiçek Ayata (Avukat)
Av.Habibe YILMAZ KAYAR (Avukat)
Av.Hülya Gülbahar (Avukat)
Av.Mehmet Saim Dikici (Avukat)
av.murat kılıç (Avukat)
Av.Nilay TOPRAK (Avukat)
Av.Nurperi Sancak (Avukat)
av.semire nergiz (Avukat)
av.simlagürcan (Avukat)
Av.Suat Ergin (Avukat)
Av.Suna SOYDAŞ (Avukat)
Av.Ufuk Bozoğlu (AVUKAT)
Av.Ünzile Küçüköner (Avukat)
Av.İrem OKUR (AVUKAT)
Avukat Kamer Akgül (Avukat)
avukat zeynep (Avukat)
avukatselvi (Avukat)
Av_Medine Çiçek (Avukat)
ayseunluce (Avukat)
Ayşe KARHAN AKÇADAĞ (Avukat)
BaharB (Avukat)
Caglayan K. (Öğretim Üyesi/Sosyolog)
Doç.Dr.Kadriye Bakırcı (Öğretim Görevlisi)
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA (Hukuk Fakültesi Dekanı)
Dr. Özge Yücel (Yardımcı Doçent)
esra başyiğit (Avukat)
filorinalı 1 (Avukat)
Gemici (Sosyal Danisman)
hukukcu (Avukat)
ISIL YILMAZ (Avukat)
kezzy (Hukukçu)
Levent Cirit (Avukat)
naile (Avukat)
Nur Deniz (Hemşire)
pluvia (Avukat)
syavuz (Avukat)
Themis99 (Avukat)
Tugce Ellialti (Sosyolog / Arastirma Gorevlisi / Doktora Ogrencisi)
YILDIZ HUKUK (Avukat)
İzzet Doğan (Avukat)
Özgür DİKTAŞ (Avukat)
HÇG Forumundan
13.11. Bir Dünya Kadın - ersintoker
20.02. 8 Mart 2012 Kahdem Basın Açıklaması - Av.Ufuk Bozoğlu
9.01. Kadın Haberleri 2012 - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
3.11. 25 Kasım 2011 Kahdem Bildirgesi - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
16.08. Üyemiz Zeytinn'e Açık Teşekkür - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
2.04. Kadını Şiddetten Koruma Kanunu Teklifi - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Gruba Katılma
» THS Kadın Hakları Çalışma Grubuna Kadın Haklarının geliştirilmesi faaliyetlerine katkıda bulunmayı amaçlayan ve grubun hedeflerini ve ilkelerini paylaşan herkes katılabilir.

» Gruba Katılım için öncelikle Türk Hukuk Sitesi üyesi olunması gerekir. (THS Üyesi değilseniz üye olmak için tıklayınız)

» Gruba soru sorma amaçlı üyelik başvuruları kabul edilmez. Soru sormak isteyen ziyaretçilerin, bu linkte açıklamaları takip etmeleri beklenir. Gruba katılım grup içinde yapılacak çalışmalara ve organizasyonla aktif olarak katılmayı gerektirir.

» Gruba katılmak isteyen site üyeleri, bu sayfayı ziyaret ederek katılım başvurusunda bulunabilirler.

Gruba katılım koordinatörün onayına tabidir.

» Gruba ve siteye katılım, THS üyelik ve site yararlanma sözleşmesine tabidir.

» Yanıt Bekleyen Sorular
Icra - Dün


Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) forum alanı, THS Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerimizin zor durumda olan kadınlarımıza, kadın haklarına ilişkin problemlerinde önerilerde bulundukları bir iletişim platformudur.

Bu alana soru göndermek için site üyesi olmak gerekmemektedir. Alan kural ve ilkelerine uygun nitelikteki sorular KAHDEM editörleri tarafından onaylandıktan sonra alanda yayınlanır.

Aşağıda daha önce sorulmuş soruları ve yanıtlarını bulabilir, eğer sorunuz daha önce alanda yanıtlanmamışsa, sorunuzu alana gönderebilirsiniz..

Kadın Hakları İle İlgili Sorunuz mu Var? Sormak İçin Buraya Tıklayınız


Yeni Yanıtlanan Sorular :
3 kız kardeşiz . Babam biz küçükken vefat etti . Velayet anneme kaldı . Bu sürede annem üzerimizdeki malların bir kısmını sattı . Onkolojide tedavi görüyorum dedi . Araştırdık yalanmış . Hata yaptım dedi . Şimdi önüne gelenden borç alıyor . 3 yıl önce iki evimizi satıp ödedik rezil olmamak için . Ben artık borcunu ödemek istemiyorum . Borç aldıkları bizim kapıya geliyor . Şimdi intihar ederim , sizi rezil ederim , beni dövüyorlar derim borçlarımı ödeyin diyor . Oturduğumuz ev kaldı sadece. Ne yapabilirim ? Aynı evde yaşıyoruz .

Merhabalar; eski eşim tarafında ikametgahım sildirilmiş ,hiçbir bilgialınmadan ve araştırma yapılmadan adreste oturup oturmadığıma dair.Bu bi suçmudur nufus müdürlüğünü ve bu şahsı şikayet edebilirmiyim böyle bi hakkım varmı? teşekkürlerr

merhabalar,eski eşim tarafından uzun süredir oturduğum evin kilidi değiştirildi,eve döndümde bunu görünce 155 i aradım fakat kanunen evde bi hakkım olmadığı için polis bişey yapamıcanı söledi(hakkında uzaklaştırma koruma kararım vardı ama onun süresi geçmiş)tekrar aile mahkemesine başvurmamı söylediler,bu durumda nasıl bir yol izlemem lazım,nasıl beyanda bulanayım verdiniz bilgiler için şmdidn tşkrlr

Acil yardımınızı bekliyorum .karşılıklı boşanma davamız var ,ilk önce karşı taraf açtı sonra ben ,ben pisikolojik ve fiziki şiddet içki ve aldatma dan dolayı dava açtım karşı tarafda ilgisiz ,Bakımsız çocuğa şiddet gösteren, anne olduğumu ve ev işleri ,eşine şiddet Gösteren bi tenzip hazırlamışlar .6 yaşında bir oğlum var ve elimden almak için bir anneye bu çirkin iftiraları söylemekten çekinmiyor. Bana karşıda çocuğun hastalandığı zamandaki raporu kullanacağını söyledi bu durumda çocuğumun istemediği takdirde çocuk babaya verile bilirmi? Ben kendimi ispatlamam için nasıl bi yol izlemeliyim.

Merhabalar annem 2'ci eşinden tam 5 yıldır ayrı ikamet ediyor nasıl boşanabiliriz lütfen yardımcı olun çok teşekkürler.

iyi günler
1-eşimin beni aldatması üzerine bosanma ve maddi manevi tazimanat davası actım dava sonuclandı bosandık ve 25 bin TL lik tazminat kazandım fakat bu parayı alamıyorum cunku eşimin üzerine sadece bir ev var ve sadece emekli maası var bunlarda koruma altında oldugu için alamıyoruz neler yapmam gerekir ?
2-eşimle 2001 yılından önce ortak almıs oldugumuz ama onun adına kayıtlı yazlık evimiz vardı fakat bosanmadan 1 yıl öncesinde bunu 200bin TL'ye satılmıs ve bu paraylada baska sehirden ilk önce ilişkisi oldugu ayrılmamıza sebep olan kadının üzerine sonrada abisinin üzerine tapuyu geçiriyorlar burdanda bir hak idia edebilir miyim ?
3-200 bin tl ye sattıgı satmıs oldugu yazlık evden sonra yine bankaya yatırmadıgı için ve tapuda üzerine bişey olmadıgı için parasının olupta ödemediğini iddia edebilir miyiz ?

Merhabalar,
Eşime karşı verilmiş elimde 6 aylık uzaklaştırma kararı var. Hakaret ve tehditten ötürü. Ve çekişmeli boşanma davası açtım.
Bana mahkeme tarafından gönderilen kagitta bebegim küçük olduğu için geçici velayetin bende olmasi ve babasının sadece ayin 1. Ve 3. Haftalari 1 saat görme izni verilmiş.
Fakat esim benım gozetimim altinda hafta da 2 kez görüyor.
Bunun bana karşı kullanabilir mi?
Mahkeme de ben çocuğumu sık sık gidip gördüm verilen uzaklastirma kararina rahmen diye.
Bunu öğrenmek istiyorum.
Yoksa mahkemenin ona verdiği izinlere mi uymaliyim.
Şimdiden teşekkür ederim.

» Velayet
merhabalar...
ben küçük yaşta alemın ıznı olmadan bı evlılık yaptım bu evlılık 10 yıla yakın surdu ama bana 10 asır gıbı geldı 2000yılında anne oldum bı kızım oldu kızım ıcın herseye katlandım şiddet hakaret taciz tecavuz işkence yaşamadıgım şey kalmadı sadece kızım ıcın katlandım anlatamyacagm okadar kötu seylere maruz kaldım kı antisosyal kişilik bozuklugu ve madde uyustrucu alkol bagmlısı olan eskı esım en son bana zorla uyuşturucu hap içirnce bu sekılde ne ınsan olabılıyrdum nede kızıma annelık yapabılıyordm gözumu kararttım ve kactım istanbulda yasayan babamn yanına sıgındım ve tehtıtler yakınlarıma zarr vermeler kendını kesıp saga sola saldırmalr başladı ben boşanma davasını actım bana sureklı olarak tehdıt mektupları mesajlar gelıyordu yakınlarım aılem artık bıkmıstı en son olarak da eskı esımle aynı sehırde yasayan kız kardeslerım ve onların cocuklarıyla tehdıt edınce cocugumun velayetınden vaz gecmek zornda kaldım mecbur kaldım velhasıl kızımn velayetını aldı .. ve boşanma davası bıttı kızımı görme hakkım var ama ben cesaret edıp gıdıp göremıyorum kızımı arayamıyorum kızımla görusemıyorum en ufak bı kızımı görme talebınde bulndugumda ölumle tehdıt edılıyorum acıkcası cok korkuyorum .. kızım suan ne sartlarda yaşıyor hıc bı fıkrım yok kendısı sureklı cezaevne gırıp cıkıyor uyusturucu kullanıyor kızım ıcınde cok korkuyorm ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun

Merhaba ,iki evlilik yaptim.Ilk evliligimden 7 yasinda oglum var.Ben satis danismani olarak calisiyorum.750 Tl maas aliyorum,maasim icraya kesiliyor.Uzun bir surede kesilecek.Esim eve bakmadigi icin bosanmak istiyorum.Duzenli bir iste calismiyor.Hatta nafaka bile veremez o derece.Ayrica surekli borc yapiyor beni de borclandirdi.Bosanmak istiyorum .Ayrilirken benim adima olan borcu ustlene bilir mi ? Calisiyorum sosyal yardim alabilir miyim belediyeden? Uzerime birsey yok evim kira 600 Tl,bu sehirde akrabam kimsem yok ailem uzakta onlarinda durumu iyi degil.Care bulamiyorum .Cocugum icin egitim bursu alabilir miyim ? Her gecen gun beni de borc batagina surukluyo kurtulmak istiyorum .Destek olmazsa tek basima gecinmem mumkun degil.Lutfen bir yol gosterin...Tesekkurler...

Eşimle ayrıldık karşı taraf temyiz e gönderdi noksan eksikliğinden geri dönüş oldu bu ne kadar süre ile sonuçlanir 2010doğumlu bir oğlumuz var mahkemenin verdiği karar dogrultsnda oglm babası ile kişisel ilişki kuruo Ana okuluna oğlumu görmeye gitmiş ben karar dışında görüşmesni çok istemiorm çünkü çocuk egtimindn olaçk karşı taraf bnu aliskanlik haline getirecek gidp görmesi yasal mi görmesini istemezsem ne gbi bir yola basvurmaliym

ben 72 yaşındayım. 5-6 yıl önce kızım ms hastası olduğu için kocası tarafından yıllarca bakılmamış en son kendini taşıyamaz hale gelince, kocası boşanmak istedi. Biz de anne baba olarak boşanmasını istedik. Bu süre içinde kızı annesinin kapısını kilitleyip birine kaçtı.

Boşanma sırasında erkek iki çocuktan 24 yaşındaki babasında kalsın istedik biz çünkü evlendirmesini bize mali yük getirmemesini istedik. Büyük çocuk zaten memur dışarda bu arada biz ____'da ikamet ediyoruz.

Ben kızıma bakıyordum kızım çocuklarını özlediği için gelip gidiyorlardı. Bu arada biz kızıma bir daire ve bir arsa vermiştik. Bir yıl sonra kaçan kız geldi ziyarete. Ben de eşim köyde olduğu için 1 aylık yanına gittim kızıyla bir ay kaldı yani. Ben döndüğümde beni kovdular. Neyse ben köye geri döndüm. Bir dairede oğluma vermiştik tam karşısında o bakıyor göz kulak oluyordu. Rahattım yani.

Ama kız tekrar _____'a dönmüş. Eve de babasının yanında kalmasını istediğimiz çocuğu yerleştirmiş. Neyse bu çocuk ona bakıyor güya sabah işe gidiyor kapısını kilitleyip akşam 8 gibi geliyor bu arada kızım ms hastası ya iyice yatağa mahkum hale getirmişler kalkamıyor kızıma ben bakarken fizik hareketleri yaptırıyor ihtiyaçlarını karşılayabiliyordu ama çocuk onu altı ayda yatağa mahkum etti oğlum defalarca tuvaletten yıkılıp klamış kaldırıp yatırmış ama kapı kilitli olduğu için sesini duyduğunda bu ardımı yapabilmiş.

Neyse gün geldi çocuk askere gitti ve annesini ____'a kızın yanına bırakmış bundan ne benim ne de oğlumuN haberi yok. Sonradan duyduk. yaklaşık 1 yılı aşkın orda benim derdim bir anne olarak 49 yaşındaki kızımı yatağa mahkum olmuş kızımın sesini bile duyamamak. Telefon açıyorum açmıyorlar adresleri yok.En son bu bayramda tanımadıkları bi hattan aradım kızımın sesi gitmiş akli dengesi bozulmuş en azından öyle hissettim. Konuşurken kızımın kızı bana yabancı telefon diye açtım yoksa açmazdım intikam alıyorum diyordu bir dahada açmıyo yine intikamda ne derseniz güya ben evi arsayı elinden alacakmışım kızımın alacağım şeyi neden vereyim ki. Kısaca ben 1 yıl bakarken selam vermeyen çocukları bir yıl sonra ne değiştide anneleri oldu bir kez hastaneye götürmeyen çocukları şimdi intikam alıyormuş sözde.

Ben kızımın sağlığından endişe ediyorum hukuken kızıma nasıl ulaşır onu nasıl görebilirim. hatta alıp kendim bakabilirmiyim şu an yakalak kızım. Ona bakan kızının 2 küçük çocuğu var ilgilenmediğini ve ona eziyet ettiğini düşünüyorum. Ben 72 yaşındayım mal mülkle işim yok sadece kızımı özlüyorum yüzünü görmek istiyorum ve bunu hukuken istiyorum varsa eğer tşk ederim cevap verirseniz ne yapabilirim.

merhaba, ben 20 yirmi yıllık evliyim 1 yaşında bir kızım ve 20 yaşında bir oğlum var. oturmuş oldum ev ailemin adına 2000 senesinden beri oturuyoruz. Devlet dairesinde taşeron aracılığı ile çalışıyorum eşimin şirketi var ancak zarar olarak gözüküyor maddi açıdan para sorunu yok kızım ve oğlum özel okulda okuyor taksitleri oğlumun ki benim adıma üniversitede kızımın ki eşimin adına iki arabamız var birinin kredisi benim adıma diğerini ki onun adına hala devam etmekte kredi kartlarımız var.
eşim belli bir miktarda kullanmam için çek verdi ve zamanı henüz gelmedi en az 8 ay sonra kullanabileceğim yani çeklerin zamanı var kaybolmaması için bankaya yatırdım. Eşim sürekli içki içtiği için artık dayanamıyorum çocuklarım ve ben psikolojik şiddet görüyoruz ertesi gün gelip özür diliyor kızdığı zaman çekleri ver diyor vermeyeceğimi onların benim 20 senelik hakkım olduğunu belirtiyorum hırsızlık çeki derim diyor çekler onun müşterisinden almış olduğu çeklerdir. Çocuklarım çok yıprandı benimde aynı şekilde tedaviye yanaşmıyor senin yüzünden içiyorum diyor içkili olduğunda benden ilgi göremedikçe hakaret iftira bağırıp çağırıp küfür etme komşulara rezil olduk çaresizim boşandığımda param yok aldığım maaş yetmez çocuklarımın okul paralarını ödemez kredimi ancak öderim tüm yaşamım alt üst olur haklarımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

ben bankadan emekliyim.eşim emekli öğretmen .arkadaşının
karısı ile beni aldattı.kadını bırakmıyor.2001 yılından
önce koop.ile babamın sayesinde yazlık evimiz oldu.bizden
habersiz yazlık evi 220.milyara satmış.biz sonra duyduk
bu durumda boşanma davası ile maddi manevi tazminat açtık.
1 yıl sononda temmuz 2014 yılında mahkeme bitti.25.milyar
maddi manevi tazminat kazandık.fakat alamıyoruz.4 gün önce
ilamlı icra takibi yaptırdık.biraz onun uğraşmasını istedik
tazminatı nasıl alırız.denizlide kendi adına kışlık evi
var.onun üstüne tedbir koydurabilirmiyiz.yazlık ev için tapu iptali olurmu. saygılar.

Vasisi olduğum yiğenimin soy adını anne kızlık soyadıyla değiştirebilirmiyim.ablam eşi tarafından 2010 yılında öldürüldü.baba cezaevinde.
Yeni çikan kanunla bu yapılabilirmi

sayın kadın hakları yazacağım konu nekadar içerikli olur bilemem bursa yıldırım ılçesınde yaşayan bir sevgilim var.kendisi bana gore zor durumda olup korku içinde yaşamın belki zehir olan yaşama itiyorlar
Babası kendısıne danışmadan fıkrını almadan zorla nişanlandırmya kalkıyor ve bunu kızına baskı korku içinde yaptırıyorlar.Bu yüzden hastalanmış 4 gun gıbı hastanede yatmış ailesi nöbet tutarak kaçar düşüncesi içinde elinden bütün özgürlüğü alınmış zorbayla şiddet var mı bilemeyecegım ama bildiğim kadarıyla elınden iletişim alınmış dışarı çıkma özgülüğü kalmamış kafes misali içinde tutuluyor şuan ağlıyor içini yiyor belkide intihar bile kalkma düşüncesi bıraktırıyor başka bir şey yapamıyacgından bu yola itiliyor istemdiği selam vermediği birisiyle evliliğe zorltıyorlar ne gibi bir şey yapıla bilir beni kim derseniz sevgilisyim bana msj yoluyla anlatıyordu telefonun da aldılar ne yapabilinir kadın hakları devreye gırebilir mi?

Ben eşimden önce çekişmeli başlayıp sonra anlaşmalı olarak biten davamda boşandım. Karar 11 Eylü'de kesinleşti fakat boşanma ilamı henüz elime ulaşmadı. Mahkeme kaleminden benim mi gidip almam gerekir, gönderilir mi?
Kızımın velayeti bana verildi, hakkımda boşandığımız aile mahkemesi tarafından " çocuk mallarının korunma davası" açılmış ve karara çıkmış. Bana gelen tebligatta çocuk mallarının dökümünü gösteren bir defter isteniyor. Bir evimiz var, fakat benim üzerimde. Kızımın üzerinde sadece az miktarda para bulunan bir banka hesabı var fakat o para bana ait, hesabı da ben açtırmıştım. Parayı çekip o hesabı kapatabilir miyim yoksa sorun mu çıkar? Mahkeme zaten bankalardan araştırma yapıp o hesabı bulmuş mudur?
Kızımın adına kayıtlı hiç bir malvarlığı yok. Defteri boş mu vereceğim? Cevabınız için teşekkür ederim.

Sayin Avukatlar Yardimlarinizi Rica Ediyorum.. Eski Eşime Karşi Benim Tekrar 6 Aylik Bir Koruma Kararim Çikti, Fakat Kizimin Bittiği Için Dün Icra Ile Almaya Geldiler. Kizim Gitmek Istemedi 2009 Doğumlu 5 Yaşinda Gelen Pedagog Ikna Edemedi Ve Zorla Getüreceğiz, Şimdi Ağlar Sonra Susar Dedi. fakat ben çocukta olsa zorla götürülemeyeceğini biliyorum fakat tek başıma bişey yapamadım..Icra Memuru Olacak Kişi Zorla Aldi Götürürken Çocuk Elimi Birakmadi Ağladi Bina Sakinleri Dişari Çikti Dedim Hakkimda Ne Işlem Yapacaksaniz Yapin Fakat Götürmeyin Bu Şekilde Yazik Çok Etkileniyor Icra Memuru Kolumu Bir Tuttu Sus Alacağiz Dedi Bileğimde Hala Pis Ellerinin Izi Var, Zorla Götürüldü.. Fakat Icra Memuru Bana Imza Falan Attirmadi. Tekrar Icra Memuru Ilemi Çocuğu Yarin Akşam Yani Pazar Akşami 6 Da Teslim Edecekler.. Ben Sordum Icra Memuru Hayir Dedi.. Sen Alacaksin Dedi. Zaten Soru Sorulmuyor.. Şimdi Icra Ile Alinan Çocuğun Icra Ile Teslim Edilmesi Gerekiyor Diye Biliyorum Öyle Mi ? Bu Konuda Yardimci Olabilirmisiniz ?

Merhaba ,eşimle 5 aylık evli iken ayrıldık.1 ay ayrı kaldığımız süre içerisinde eşime şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma davası açtım.Kısa süre içerisinde dava görülmeden eşimle tekrar barıştık ve boşanma davamdan feragat ettim ,fakat eşimin fevri hareketleri ,alkolü ,bana karşı uyguladığı psikolojik ve fiziksel şiddeti ortaya çıktı.Aslında daha önceki ayrılmamızda da bu ve buna benzer tavırları vardı.Ayrılmamıza neden son şiddetinde kendisini polise şikayet ederek darp raporu aldım ve evden 1 ay uzaklaştırma cezası aldı.Bu sürede ben boşanmak istediğim için ailemin yanına geldim.Sormak istediğim ;
1- Boşanma dava konumu nasıl açacağım ,yine şiddetli geçimsizlik olarak mı açacağım ?
2-Feragat ettiğim dilekçemdeki beyanlarımda eşimle barışmama rağmen hiç bir değişiklik olmadı dozu daha da artarak devam etti.Önceki dilekçemdeki beyanlarımı da bu dilekçeme tekrar yazabilirmiyim?
3-Maddi durumum pek iyi olmadığından avukat tutamıyorum internetten araştırarak dilekçemi kendim yazmak istiyorum herhangi bir hak kaybına uğramama neden olurmu bu durum?
4-Karşı taraftan nafaka ,maddi ve manevi tazminat talebinde bulunacağım miktar konusunda sınır nasıl olmalı ?

Beni aydınlatırsanız sevinirim,teşekkür ederim...

» Bosanma
Iyi gunler
Bosanma davam devam etmekte.evliyken esimle bir ev aldik ev kredisinin cogunu ben cektim.5 ay beraber odedik.ben hala odemekteyim ve evi kiraya vermistik ben su andada kira aliyorum.o bu kiralardan herhangi bir sey talep edebir mi tesekkurler

Sayın Hukuk sever dostları

Yargıtay kadına tedbir nafakası verilmesi gerekir diye,tedbir nafakasından kararı bozdu boşanma ve diğer yönleri onadı.Boşanma kararı kesinleştikten sonra,mahkeme günü verilerek
Yeniden tedbir nafakasından yargılama yapılarak tedbir nafakasına karar verildi.
Sorum şu
kesinleşen boşanma kararından sonra yapılan mahkeme sonucu tedbir nafakasını hangi tarihe kadar alacağım.
Boşanma kararı kesinleşen tarihe kadar mı,yoksa tedbir nafakasına karar veren mahkeme tarihine kadar mı

Emeği geçen herkese teşekkür ederim

iyi günler boşanma davam devam etmekte 1 yaşında kızım var.jarşı taraf velayet için yaşadığım evin oda sayısının az olduğunu ve velayeti istediğini söylemiş.böyle bir durumda sadece oda sayusı yüzünden 1 yaşındaki cocuk babaya verilir mi?teşekkürler

merhaba sayın hukukçular ben 10 yıldır evlenip almanya ya yerleştim.evlendiğim kişi halamın oğlu 4 çocuğum var ev hanımıyım çalışmıyorum,bu üç seneden fazladır eşimden dayak şiddet görüyorum. bu son zamanlarda şiddet artmaya başladı bi kaç defa kafam, burnum kırıldı dayaktan,artık dayanamıyorum bu şahısla beraber olmayı da düşünmüyorum.boşanmak istiyorum ama 4 çocuğum da var çalışmıyorum bide bundan sonrası içinde sıkıntılar olacağını düşünüyorum. çocuklarımı alabilecek miyim? ayrıldıktan sonra geçinmem için nafaka veye sosyal yardımlaşmadan yardım alabilecek miyim?bi sürü soru var kafamda rahat değilim ne yapmalıyım ? nereye başvurmalıyım yardım için? şimdiden çok teşekkür ederim bilgileriniz için

slm,eşimle boşandık,fakat benim 6 yaşında olan kızım babası tarafından şiddete maruz kalıyor,psikiyatris görüştü fakat kızım konuşmadı,dr.konuyla ilgili daha da ilgilenirse çocuğumun daha kötü olacağını söylüyor,sizden ricam acilen yapmam gereken nedir?

Merhabalar ben 24 yasinda bir bayanim 2 yil once biriyle tanistim ve iliskimiz evlilik yolunda ilerledi aileler tanisti fakat erkek arkadasim benimle surekli iliskiye girmemiz konusunda israr etmeye basladi ben karsi koydukca psikolojik baskilarda artti daha sonra beraber olduk ama istekleri bitmedi cinsel iliski aninda videolarimizi cekti bana daha sonra sildigini soyledi fakat iliskimizede son vermeye karar verdigini benimle evlenemeyecegini cocuklarina anne olamayacagimi gibi asagiliyici sozler soyledi sadece metresim olabilirsin gibi sozler darpta vardi ve iliskimizi bitirme karari aldi ben ne yapacagimi bilemiyordum aileme bu durumu aciklayamazdim daha sonra savciliga suc duyurusunda bulundum elinde goruntulerin oldugunu eger baskasiyla evlenirsem bunlari gosterecegini soyluyordu savcilik asliye hukuk oldmahkemesinde dava acti butun deliller ortdadaydi sahitler benden onceki kizlarada ayni davranislari yaptigi hersey ortada olmasina ragmen hakimlerle gayet rahat tavirlar icinde siritarak suclu benmisim gibi mahkemede savunmasini yapti maddi durumum olmadıgı icin barodan istenildi goruntuler leptoptan cikti fakat zorlama olmadigi icin beraat edildi denildi benim avukatimda zaman istedi bu durumda ne yapmam gerekiyor varsa gercek adalet nerde yyardim edin

sevgili avukat kardeşlerim,
ben sizlere sıkıntımı kısaca arzetmek istiyorum cevap verirseniz çok memnun olurum
efendim benim kızım 1 yıllık evli 75 gün önce bu evlilikten bir erkek çocuk dünyaya geldi kızımın kaynanası bu lohusalık döneminde bakacağım diyerek kızımı kendi evine getirdi çok değil 8 gün gibi bir süre geçtikten sonra çocuk yıkama gibi ufacık bir tartışmadan dolayı ne yazık ki kızımın yuvasını bozdu şu an boşanma noktasına geldiler çünkü damat kızımı istemediğini söylüyor şimdi kızım 2 aya yakındır 75 günlük bebeği ile benim evimde kalıyor kızımın evliliğinin yıkılma noktasına gelmesinin stresi ile birlikte çocuğun tüm bakım ve sıkıntıları damat ve ailesi keyfe keder gün geçirirken kızım ve benim ailem üzerinde bu yaşanan sıkıntılı durum tüm ailemi psikolojik yönde büyük bir sıkıntıya soktu hem damat tarafı oğullarını tekrar evlendireceklerini söyleyerek çocuğun bizde kalmasını isteyerek oğullarına ayak bağı olmasın mantığı ile hareket etmektedir çünkü bu 75 günlük sürede damat çocuğunu sadece doğduğu günlerde 1 hafta ancak gördü ondan sonra kesinlikle benim çocuğumdur en azından bir kez olsun arayımda yada geleyimde göreyim gibi bir durumu olmadı bizde onların bu davranışa karşı çocuğu onlara vermek istiyoruz onlar boşanma davası falan açmadı bu noktada nasıl bir prosüdür yada nasıl bir yol izlememiz gerekiyor bu konuda bizlere yol göstermenizi rica ediyorum

merhaba. 2014 subat ayinda bosandigim esim, o tarihten beri sadece 3 kez nafaka yatirdi. son 4 aydir param yok diyerek yatirmiyor. isi yoktu, haciz yollarsam muhtarliktan fakir kagidi alip nafakadan feragat eder diye hic ses edemedim, fakat simdi ise girdi, gene de gondermiyor. maasina haciz koydursam, 750 liralik nafakanin hepsini mi keserler, yoksa kucuk bir kismini mi?

tesekkurler.

Iyi gunler efendim.ben azeri vatandasim ve turkle evliyim bir yasinda kizim var.yalniz esimle hakaret ailesinin iyi davranmamasi ve baska nedenlerden dolayi anlasmali bosanmayi dusunuyorum kendisinden beklentim yok sadece ogrenci oldugum icin benden kizimi alip babaya verirlermi..bunu cok merak ediorum maddi gelirim yok aileden destegim yalniz var esimin maddi durumu var ama.tesekkurler hersey icin.

Merhaba,benim aile mahkemesinde Görülen soyadı davam sonuçlandı ve gerekçeli karar yazılıp eşime tebliğ edildi 09.09.2014 tarihinde tebliğ oldu eşim temyiz başvurusu yapmadı ama nüfus müdürlüğü yapıtımı bilmiyorum yargıtaydan dosya sorguladığımda dosya görünmüyor bu konuda temyiz edilip edilmediğini nereden öğrenebilirim ve temyiz edildiyse bu Dosyanın yerel mahkeme Tarafından yargıtaya gönderilme süresi var mıdır?şimdiden teşekkürler.

eşimden anlaşmalı boşandım anlaşmada 180 tl iştirak nafakası verildi.ben bu parayı hiç almadım boşanma tarihi 31.08.2005.kızım 2001 doğumlu %96 oranında özürlü.bu parayı geçmişe dönük alabilirmiyim. sorumu cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

merhaba,
size süt izni hakkında bır sorum olacaktı. Bu ayın 14 de (14.10.2014) bebegim bir yasına giriyor, bugüne kadar haftada 5 gün calıştırıp
( 08:00-16:00) 1 gün süt izni kullandırdı şirketim.( tabi bunun için yazılı dilekce imzaladım) gecen ayın sonunda iş yeri hekimimden emzirmeye devam ettiğim için 6 ay daha gece calışamaz raporu aldım. Lakın seflerim, ık dan bir yazı geldiğini ve beni 16:00-24:00 vardiyasında calıştıra bileceklerini söylüyorlar. böyle bir hakları varmı? yok ise nasıl bir yol izlemeliyim?


THS Sunucusu bu sayfayı 0,40567708 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.