Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

» KAHDEM Hakkında
Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), Türk Hukuk Sitesi Kadın Hakları Çalışma Grubu tarafından kurulan ve yönetilen sanal bir destek merkezidir.

KAHDEM kadın hakları ihlalleri ile karşılaşan kadınlarımızın internet ortamında kimliklerini gizleyerek sorunlarını paylaşmalarına ve Çalışma Grubu üyelerinin destek mesajlarına ulaşmalarına yardımcı olur.

» THS Kadın Hakları ve KAHDEM Çalışma Grupları
THS KAHDEM HÇG Üyeleri
Grup Koordinatörleri :
Av. Habibe Yılmaz Kayar
av-ufuk

Üyeler :
Adli Tip (Avukat)
Av. Engin EKİCİ (AVUKAT)
av. naime şahin (Avukat)
Av. Oktay Durmaz (Avukat)
Av. Safiye Yüksel (Avukat)
Av. Selin Nakıpoğlu (Avukat)
Av.Adnan Koray (Avukat)
Av.Bülent AKÇADAĞ (Avukat)
Av.Cengiz Aladağ (Avukat)
Av.Fatma Dündar (AVUKAT)
Av.Ferahfeza (Avukat)
Av.Gülay Kaya (Avukat)
Av.Gülümser Yavuz (Avukat)
Av.Gökçeçiçek Ayata (Avukat)
Av.Habibe YILMAZ KAYAR (Avukat)
Av.Hülya Gülbahar (Avukat)
Av.Mehmet Saim Dikici (Avukat)
av.murat kılıç (Avukat)
Av.Nilay TOPRAK (Avukat)
Av.Nurperi Sancak (Avukat)
av.semire nergiz (Avukat)
av.simlagürcan (Avukat)
Av.Suat Ergin (Avukat)
Av.Suna SOYDAŞ (Avukat)
Av.Ufuk Bozoğlu (AVUKAT)
Av.Ünzile Küçüköner (Avukat)
Av.İrem OKUR (AVUKAT)
Avukat Kamer Akgül (Avukat)
avukat zeynep (Avukat)
avukatselvi (Avukat)
Av_Medine Çiçek (Avukat)
ayseunluce (Avukat)
Ayşe KARHAN AKÇADAĞ (Avukat)
BaharB (Avukat)
Caglayan K. (Öğretim Üyesi/Sosyolog)
Doç.Dr.Kadriye Bakırcı (Öğretim Görevlisi)
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA (Hukuk Fakültesi Dekanı)
Dr. Özge Yücel (Yardımcı Doçent)
esra başyiğit (Avukat)
filorinalı 1 (Avukat)
Gemici (Sosyal Danisman)
hukukcu (Avukat)
ISIL YILMAZ (Avukat)
kezzy (Hukukçu)
Levent Cirit (Avukat)
naile (Avukat)
Nur Deniz (Hemşire)
pluvia (Avukat)
syavuz (Avukat)
Themis99 (Avukat)
Tugce Ellialti (Sosyolog / Arastirma Gorevlisi / Doktora Ogrencisi)
YILDIZ HUKUK (Avukat)
İzzet Doğan (Avukat)
Özgür DİKTAŞ (Avukat)
HÇG Forumundan
13.11. Bir Dünya Kadın - ersintoker
20.02. 8 Mart 2012 Kahdem Basın Açıklaması - Av.Ufuk Bozoğlu
9.01. Kadın Haberleri 2012 - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
3.11. 25 Kasım 2011 Kahdem Bildirgesi - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
16.08. Üyemiz Zeytinn'e Açık Teşekkür - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
2.04. Kadını Şiddetten Koruma Kanunu Teklifi - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Gruba Katılma
» THS Kadın Hakları Çalışma Grubuna Kadın Haklarının geliştirilmesi faaliyetlerine katkıda bulunmayı amaçlayan ve grubun hedeflerini ve ilkelerini paylaşan herkes katılabilir.

» Gruba Katılım için öncelikle Türk Hukuk Sitesi üyesi olunması gerekir. (THS Üyesi değilseniz üye olmak için tıklayınız)

» Gruba soru sorma amaçlı üyelik başvuruları kabul edilmez. Soru sormak isteyen ziyaretçilerin, bu linkte açıklamaları takip etmeleri beklenir. Gruba katılım grup içinde yapılacak çalışmalara ve organizasyonla aktif olarak katılmayı gerektirir.

» Gruba katılmak isteyen site üyeleri, bu sayfayı ziyaret ederek katılım başvurusunda bulunabilirler.

Gruba katılım koordinatörün onayına tabidir.

» Gruba ve siteye katılım, THS üyelik ve site yararlanma sözleşmesine tabidir.

» Yanıt Bekleyen Sorular


Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) forum alanı, THS Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerimizin zor durumda olan kadınlarımıza, kadın haklarına ilişkin problemlerinde önerilerde bulundukları bir iletişim platformudur.

Bu alana soru göndermek için site üyesi olmak gerekmemektedir. Alan kural ve ilkelerine uygun nitelikteki sorular KAHDEM editörleri tarafından onaylandıktan sonra alanda yayınlanır.

Aşağıda daha önce sorulmuş soruları ve yanıtlarını bulabilir, eğer sorunuz daha önce alanda yanıtlanmamışsa, sorunuzu alana gönderebilirsiniz..

Kadın Hakları İle İlgili Sorunuz mu Var? Sormak İçin Buraya Tıklayınız


Yeni Yanıtlanan Sorular :
Merhaba iyi günler.ben ve eşim devlet memuruyuz.eşim ailesine yok diyemediği için sürekli benim rızam olmamasına rağmen babasının senetlerine kefil oluyor.hatta evimize 63 bin liralık haciz geldi.ve borcu ödedik.hepsinin dekontu elimde mevcut.eşimin senete kefil olmasını nasıl engelleyebilirim.ya da eşim mahkeme kararıyla kefilliği kısıntlanırsa memurluktan atılır mı,ayrıca karara rağmen kefil olursa eşim karara uymadığı için ceza alır mı?dört yıllık evliliğimizde kuru soğana muhtaç yaşıyoruz bu senetlerden dolayı.yardımcı olursanız çok sevinirim.

bir bucuk sene once evlilik yaptım. eşimin ilk evliliginden uc cocugu ve kayınvaldemle mustakil bir evde yasıyoruz. fakat eşim bosanma davası actıktan sonra surekli evi terk etmemi istesede bazı seyler netlesmeden evi terk etmedim.bir ay once eşim cocukları alıp annesinin eski evine gecti. ben kayınvaldemle kaldım. kayın valdemde surekli evi terk etmemi istedi. psikolojik siddet uyguladılar.derken uc gun once evin anahtarını degiştirdiler ve beni iceri almadılar. karakoldan yardım istedim. fakat eşim ikametgah adresini degiştirmiş. ve adres annesinin eski evi gozukuyor. annesinin adresinide mustakil evde gostermiş. kayınvaldem bu ev bana ait seni bu evde istemiyorum kocanın evine git diyor. polislerede aynı acıklamayı yaptı. dava cekişmeli olarak acıldı. ben bosanmak istemiyorum ama yasananlarda cok cirkin. eşimin hayatında baska bir kadında var. su an cok magdurum.bayram dolayısıyla elim kolum baglandı. persembe gunu savcılıkla gorusmemi tavsiye etti polis memurları. yarın savcılıga gittigimde bana kalacagım adresi ne sekilde gosterebilir . gelin gittigim evemi yoksa annesinin eski evinemi beni yonlendirirler. bana izleyebilecegim yollar hakkında bilgi verirseniz sevinirim

Merhaba. Ben Azeriyim. 2005 yılında evlendik, hemen Türkiye'ye geldik. Eşimin şizofren olduğunu sonradan öğrendim. Kendisi ve ailesi bunu sakladılar. Eşim emekli ben de çalışmıyorum, 1 çocuk var. İlaçlarını istediği zaman içer ama reçeteye hiç uymaz. Ataklar geçirir. Şiddet de uyguladığı oldu.Ama bunu şimdi ispatlayamam. Boşanma davası açarsam evlilikten önce alınmış ev aramızda paylaşılabilir mi? Benim ailem, tanışlarım burada yok, gidecek yerim yok.

SELAMLAR Ben ilkokulu 1977 yılında bitirdim.1978de yaşlı ninemin yanına geldim.evsahibimizin torunu ile evli olan damadı tarafından önce dayakla sindirildim sonra tacizlerine maruz bırakıldım.bu olaylar olurken karısınında haberi vardı.1980 de beni kaçırdılar.Kimliğimde büyük yazılma sebebi ile ninemin yaptığı şikayet işe yaramadı.çünkü orda beni jandarma götürdüğünde 7 yıl hapse gireceğim konusunda ordaki yetkili beni inandırdı,bende çocuklarına bakıcı olarak geldiğimi söyledim.bekaret konusuna gelince onların yazdığı çocuklarına bakıcı olarak geldim ve bir isim attım hatırladığım kadarı ile serkan dedim .. savcının ne anlamına geldiğini bilmediğimden o soru sorarken ısrarla aynı şeyleri söyledim.köyde bu kişiden uzak kalma konusunda çok uğraş vermeme rağmen gidecek herhangi bir yerim olmadığı için kabullendim hamile kaldım doğuma yakın şehre geri döndüler.1981 de bir oğlum oldu.ama beni çok kötü yaşattığı için abim yanına aldı.doğum yılım 1960 ama o yaşın doğru olmadığını biliyorum.kemik raporu alıp şikayetçi olmayı insan suçlarına karşı zaman aşımı yok diye internette okudum.bu adam hiç oğluna yardımcı olmadı bir kez arsa vermişti ama satmak zorunda kaldık.ben tek başıma oğlumu büyüttüm acaba dava açabilirmiyim ..dava belgelerim .bunlardan kurtulmak için intihar etmem tepecik hastanesinde kayıtlıdır.79 yada 80 senesi olabilir.adli rapor ve oğlumun onun çocuğu olması.ve karısı ile beni kaçırdığına dair bir çok yaşayan insanın var olması..acaba zaman aşımına uğrarmı bu insanlık suçu.bu arada babam ona emanet etmişti ona dayanarak bende baskı uyguluyordu utancımdan kimseye bir şey diyemiyordum..

Merhabalar 2008 mayıs ayında bi evlilik yaptım 1.5 senedir eşimle aramız kötü ( tek nedeni ailesinin ırkçılık yapması)hatta ailesiyle yaşamaya başladı. Bu sırada bi sevgilisi olmuş. şimdi boşanmak istiyor bütün çabalarıma rağmen fikri sabit. Aldatılmak daha boşanma davası bile açılmadan hayatına birilerini sokması affedemeyeceğim bir konu. Bir kızımız var 3 yaşında onunla ilgili hiç bir kaygısı yok babasının. bütün bakımını 1.5 senedir ben üstlenmiş durumdayım. evlendikten 1 sene sonra ailemden aldığım bi miktar para takılarım ve evlenmeden önce biriktirmeye başladığım paramla bir daire aldım. eşimin hiç katkısı olmadı ki zaten o sıralar çok borcu vardı.ilk 1 senede aileme ait bir evde kira vermeden oturduk. evin içindeki bütün eşyalarda evlenmeden önce (faturalar benim adıma) alındı. maaşı hep benimkinin yarısı kadar oldu. Boşanma davası açılmadan öğrenmek istiyorum hangi haklarım var. hiçbir katkısı olmadığı halde eve ortak olabilir mi? ( defalarca kredi borcunu ödedim eşimin. bunu kanıtlayabilirim.) kızım için en fazla nafakayı nasıl alabilirim? başka tazminat haklarım var mı? bana ve kızıma akıttırdığı gözyaşlarının hesabını en ağır maddi hasarla ödetmek istiyorum. kısa bir süre önce işten çıkmış. Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

merhabalar öncelikle yardımlarınız için sonsuz teşekkürler, ,benim sorum annem için.Annem yaklaşık 20 yıllık evli iken babam ikinci evliliğini yaptı,ve ikinci evliliği de yaklaşık 20 yıldır devam ediyor ikinci kadından 6 çocuğu var ve çocuklardan beşini annemin nüfusuna kayıt etmiş,bu süre zarfında babam babalık ve kocalık görevlerini tam anlamıyla yapmadı,nikahsız karısı bolluk içinde yaşarken annem 4 çocuğuyla kıt kanaat geçindi,5 çocuktan dördünü evlendirdi şuan sadece 1 kardeşim bekar ve en küçük kardeşim ve eşide annemle kalıyor,evli olan kardeşim bir kaç aydır iş bulamıyor maddi sıkıntıları borçları v.s var.babam aylık giyim gıda ev ihtiyaçları v.s sadece aylık 300 tl gönderiyor,onun dışında hiç bir katkısı yok,oturdukları evin tapusu babamın adına,resmi nikahsız karısıyla oturdukları evi 3-5 yıl kadar önce kadına tapuladığını öğrendik,babam devlet dairesinden emekli ve 1900 civarı maaş alıyor,ayrıca çiftçilikle uğraşıyor,boşanma davası açılmadan neler yapılabilir,hangi davaları açmamız gerekiyor,ve sonuç ne olur anneme hangi haklar verilir,yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim Allah razı olsun..

yıllarca süren boşanma davam bitti.yeniden evlendim.ancak dava sırasında aramızdaki husumet sonucu birçok davalar açıldı birini ben kaybettim ben tazminat ödemeye mahkum edildim fakat hiçbirşeyim yok.aradan bir yıl geçti bana ne bir tebligat nede başka bir evrak geldi.dosya açık görünüyor,bu parayı bana ödetirlermi yıllar sonra bile yoksa bir süre sonra kapanıp gidermi?bir sorum daha var aslında karara çıkmış bir çok dosyada hala açık görünüyor,bu ne demek .bir sorum daha var bu çok önemli ben ve ailem bir tazminat ödedik ve bitti bittiğine dair dilekçemizide verdik ama evimizin üzerindeki haczi kaldıramadık hala ne yapmamız gerekir.teşekkür ederim.

Sn.Katılımcılar

Bu sayfa;ziyaretçilerin Kahdem 'e ilişkin görüşlerine ayrılmıştır.


Daha iyisi için önerileriniz,eleştirileriniz,yani her şey....

Neler söylemek istersiniz?

Teşekkürler.

Eşimin aldatması sebebi ile Mayıs ayında Boşandık. Çocuklarım ve eşimin isteği ile boşanma sebebini şiddetli geçimsizlik diye belirttik. Anlaşmalı boşanma sonucunda çocukların velayeti aldim nafaka ve eski eşime tazminat davası açmaya gimi belirttik ve karara bağlandı. Eski eşimin yurt dışında beni aldattığı kadınla evleneceğine öğrendim. Kadın ile biz evli iken çekilmiş resimleri bana boşanma m için kadın in gonderdigi msj ve ikisinin ilişkisini ispatlayan sahitlerim var. Eşime tazminat hakkımda feragat ettim. Ama bu kadına dava açabilir miyim. Kazanma şansım yüksek mi. Tazminat için belirlenen bi limit varmı. Dava uzun sürer mi. Çünkü boşanma süreci zaten yipratici idi. Kadın yabancı olduğu için kazandım diyelim. Mal varlığı yok ise hapis cezası alır mı. Yada borcu eski eşime yansir mi.Teşekkürler.

İyi günler sayın avukatlarırımız, biliyorum izindesiniz ama haksızlıklar tatil, izin tanımıyor.Şimdi; dayanak (MK 166/1) ve (MK 162) olan dava 166/ son olarak karara çıktı ve Yargıtay'dan nafaka, tazminat yönünden onanarak döndü.Eşim tam kusurlu bulunmuştu,çok kuvvetli delillerle aldatmayı kanıtladım, ancak onama kararında Yerel Mahkemenin kararının kanuna aygunluğundan bahisle, bu sonuca gelmemize sebep olan olaylardan bahsedilmemiş yani gerekçelendirilmemiş. Karar düzeltme istedik, ben bu aşamada zina davası açabilir miyim, yine bir sürü delil buldum, bilgi sahibi oldum.Eğer sadece zina ve hayata kast nedeniyle mal paylaşımında kusursuz eşin hakları gözetiliyorsa, önceki davamda delillendirdiğim her şey bo-şa gidecek.Dün dosyamı inceledim ve eşimin ilk davadaki suçlamalarını okudum ve şoktayım, bu suçlamaları önceden bilseydim, delillerimi ona göre sunardım.Herkese tavsiyem davalarına sahip çıkıp, takip etsinler.Anlayışınız için teşekkür ediyorum. Başarılar ve iyi çalışmalar.Kendinize iyi bakın, sizlere ihtiyacımız var. Saygılarımla.

eşimle boşanma davamız devam ediyor boşanma davasıyla beraber şiddet davamız vardı ve 5,5 ay hapis cezası aldı temyiz etti mahkeme tarafından bana koruma kararı çıkartıldı.
2 cocuk var farklı şehirlerde yaşıyoruz ara karar çıkarttırıp 15 günde bir almaya başladı bazen beni tehdit ediyor çocukları almaya elini kolunu sallayarak gelmesi yanlış değilmi bu konuda ne yapmam gerekiyor

İyi günler,
Eşimle evlendiğimiz günden beri anlaşamıyoruz. Sebep ailesine olan aşırı düşkünlüğü ki beni aileden saymıyor. Diğeri de saldırgan tavırları. Başka insanların yanında örnek bir eş olan kocam yalnız kalınca canavara dönüşüyor. 6 yaşında bir çocuğumuz var. Ona karşı da aynen bana davrandığı gibi sürekli bağırıyor, hakaret edip, aşağılıyor, hatta vuruyor. Daha önce ne zaman boşanmak istesem beni ve çocuğumuzu öldürmekle tehdit ediyordu. Kötü davranışları için de sadece ailemin tanıklığını sunabilirdim. Yeterli olup olmayacağını bilemediğimden cesaret edemedim. Ancak altı ay önce kadın hastalıklarından rahatsızlandım. İkinci bir çocuğumuzun olmasının uzun tedavi süreçleri gerektirdiği söylendi. Kocam artık benimle birlikte olmuyor ve sürekli boşanmak istediğini, evlenmeden önce başka insanlarla ilişkim olduğunu iddia ediyor. Kabul etmezsem hayatımı cehennem edeceğini söylüyor.
Boşanmak istiyorum, çocuk da tahminimce bana verilir. Ancak maddi yönden zarar görmek istemiyorum. Bu olay planlanmış bir olay. Çünkü o günden beri kocam araba, eşya gibi değerli şeyleri elden çıkarmaya başladı ailesine borç verdiğini söyledi. Delilim yok ama tanıklarım var. Bu paraların yarısını istiyorum.
Kredisi ve tapusu onun üzerine, kefili ben olduğum ev kredisi var. Evin değeri son iki senede üç kat arttı. Yani evin ödenmiş kredi borcunun tahsilini değil, bedelinin yarısını istiyorum. Borcunu paylaşmaya razıyım. Ancak kocam beni eve sokmayacağını, kendime yeni bir yer bulmamı söylüyor. Yani beni evden atmaya çalışıyor.
Hem annesinden hem de kendisinden maddi tazminat istiyorum. Kocamın üzerinde sadece söz konusu ev var ancak kendisi devlet memuru. İcra yoluyla alabilir miyim?
Evliliğin bu şekilde bitmesi ve bu mal kaygısı midemi bulandırsa da çocuğum için ötesini düşünmek zorundayım. Nasıl bir yol izlemeliyim?

iyi günler, cep telefonuma sadece 'Stir' yazılı bir mesaj geldi, biraz araştırdım Hukuk sözlüğünde İstirdat yani (geri alma, geri isteme ) sözcüklerine rastladım.Karar düzeltme isteğimizle ilgili olabilir mi? Bir soru daha, sadece hayata kast ve zina durumunda mal paylaşımında pay azaltılabilir veya kaldırılabilir ise 166/son md.göre yürüyen davaya karşı zina davası açmamak hata mı oldu?.Bu durumda olası davada aldatma ve tam kusur göz önüne alınmayacak mı?, ilk davanın reddinden sonra eşimin kadından vekalet alarak, ev satın alma işlemlerini bizzat kendisinin yaptığı kesin.Aynı kadına devrettiği arsanın belgesini mahkemeye sunmuştum.Mal paylaşımı davasında ihbar edilme durumunda bu evle ilgili belge istenebilecek mi?.Büyük bir özveriyle sorularımızı cevaplayan tüm avukatlarımıza şimdiden teşekkürler ve saygılar. aaavukatavukatlarımıza şimdiden teşekkürler ve saygılar.

Selam saygı değer avukatlar,
Ben 45 yaşında dul bir kadınım ve anlaştığım bir erkek arkadaşım var evlenmek istiyoruz, ama ailem bu konuda oldukça baskıcı ve tehditkar davranıyor.
Gizlice evlenirsek nüfus bilgilerimi saklama seçeneğim varmı, benim ve eşimin dışında kimsenin ulaşmasını istemiyorum, bu mümkünmüdür?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler ve saygılar.

merhabalar ben 5 yıllık evliyim esim bu süre icinde gecici işlerde calıştı evine dogru düzgün bakmadı yeri geldi komsuların maddi yardımıyla evime alış veriş yaptım bosanmak istedim beni aileme ve bana zarar vermekle öldurmekle tehdit etti 2 yasında bir kız çocugum var tüm bu sorunlar yüzünden boşluga düştüm baska biriyle görüsmeye basladım ama sadece telefon ve sms yoluyla kesinlikle herhangi bir cinsel birliktelik vs olmadı cok pisman oldum telefon görüsmelerinin birini eşim ses kaydı yapmış bosanma davası açtı beni kızımı almakla bana vermemekle tehdit ediyor kızımı bana göstermiyor bosanmayı bende istiyorum size sorum kızımın velayetini alabilir miyim acil yardım istiyorum saygılarımla

lutfen bana yardım edin esimden ayrıldım 4 yıldır kıbrısa gıdıp geldım oglum hapıste buyuk kızımın evinde kalıyorum onunda pisikolejisi bozuk eski esim rahat vermiyor pisikolejim bozuldu kendimi guvende hissetmiyorum bana yardım ederseniz bır hayat kurtarmıs olursunuz kadın sıgınma evi yada bır oda olsun uzak yerlerden ne olur yardım edin ingilizcemde cok az

3 aylık evlıyım benı zorla evlendırdıler ve bn aılem uzulmesın dıe evlendım ama ben başka bırını sevıyorum boşanmak ıstedıgımı esıme soyledım kabul etmedı aılene soyle ızın verırlerse olur de ve bnde aıleme sordum benı oldurmekle tehtıt ettıler ve bn bu ewde durdukça kafayı yemek uzereyım ve başkasını sevıyorum kaçıp gıtmek ıstıyorum onun yanına ne yapabılırım polıse gıdıp yardım ıstesem olurmu ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun

Hepimizin malumu... Bizler kadın olarak evlenip boşandıkça resmi belgeler arasında sürünmeye mahkumuz. Erkekler nüfus cüzdanlarına 'Evli' ibaresini kondurup elini kolunu sallayarak çıkarken nüfus dairelerinden, bizler bambaşka bir kimliğe bürünüp çıkıyoruz. Eşimle evleneli 11 ay oldu ve ben hala o kimliği görmeye tahammül edemiyorum. Eski kimliğimden vazgeçmek gerçekten çok zor oldu benim için. Soyadı konusu zaten çözüldü sayılır istersek örnek karar gösterip soyadlarımızı geri alabiliyoruz. Peki ne olacak bu kütük meselesi? Ben hayatımda hiç gitmediğim -muhtemelen de hiç gitmeyeceğim- bir yere kayıtlı olarak sürdürmek zorunda mıyım hayatımı? Bir ailenin kendine yaşadığı yerde yeni bir kütük açamaması kadar saçma bir şey olabilir mi? Dahası çocuk! Bu kadar ayrımcılığın yapıldığı bir ülkede benim çocuğum hayatını o saçma sapan kütük yüzünden etiketlenerek geçirmek zorunda mı? Kadın erkeğin kütüğüne geçerken erkeğin kadın kütüğüne geçememesi apaçık eşitlik ilkesinin ihlali değil mi? Peki bizler bu durumu değiştirmek için ne yapabiliriz? Hukuki olarak bu konuda bir şey elde etmemiz mümkün mü?

Merhablar,
eşimle 24Aralık da boşanma davamız sonuçlandı ve boşandık ama karar temyize gitti sanırım 28 marta temyiz e gönderdi karşı taraf temyiz kararı ne zaman sonuçlanır ve ben ne zaman kızlık soyadımı kullanabilirim. Bir diğer sorum da 4 yaşını bitirmiş bir oğlum var 200tl aylık nafakasi var ve kreş e göndermek istiyorum.oğlumun kreş masraflarınin bir kısmını babadan talep edebilir miyim bunun için nasıl bir yol izlemem lazım zaten nafakayida ödemiyor birikmş 1800tl nafaka borcu var bunları almak için nasıl bir dava açmam gerekir.

İlk katılıyorum derken yanlışlık oldu ben İnt.kullanmayı yeni öğreniyorum,bu vesileyle benim adıma cocuğumun sorduğu konulara zaman ayırıp cevap veren Sn.Ufuk Bozoğlu'na ve Sn.Habibe Kayar'a çok teşekkür ederim ve yanlışlık için özür dilerim.Yeni sorum, eşim şimdi birlikte olduğu kadına ilk boşanma davasını açmadan 1 sene önce arsa devretmiş ve davanın reddinden sonraki süreçte de kadının üzerine bir ev almış.Şu anda 166/son md.gereği boşanmayla birlikte tazminat ve nafaka istemine onama çıktı.Bundan sonra en sağlıklı hangi girişimlerde bulunabilirim ve çocuklarımın hak kaybına uğramaması için nasıl bir yol izlemeliyim? Eşimin tam kusurlu bulunması olası davalarda etken olur mu? eşime ait aile konut şerhi olan ev de oturuyoruz bizi nelerin beklediği konusunda aydınlatırsanız minnettar olurum,teşekkürler.Saygılarımla.

Merhaba boşanma davam sonuçlandı. Eşimin bana şiddet uyguladığını tam olarak ispat etmeme rağmen Eşit kusurlu bulunduk. Aynı zamanda hakim bey ; şiddet uygulayan baba ile henüz dört yaşındaki bebeğimi tüm Mahkemenin uzman raporlarına ve adli tıp raporlarına rağmen üstelikte bebeğim babasını hiç görmediği, tanımadığı halde yalnız olarak bir ay görüşmesine karar verdi. Sayın hakim hakkında suç duyurusunda bulundum.
Eşim mevki, makam ve rütbe sahibi biri. Dosyayı temyiz için dilekçesini ve itirazını yaptım. Ancak eşimin ve birlikte olduğu üst düzey bir devlet memuru olan bu kadının bu halde dahi yine de beni ve bebeğimi mağdur etmek için çeşitli yollara başvurabileceği kanaatindeyim. Bu nedenle temyiz aşamasında ne gibi bir süreç işliyor. Sadece temyiz dilekçemin karşı tarafa tebliğ edileceğini ve onlarında bu dilekçeme itiraz edebileceklerini öğrendim. Bu aşamadan sonra hukuki süreç nasıl işliyor ? Sayın Hukukçularımızın yardımlarına çok ihtiyacım. Cevabınız için şimdiden ; çok teşekkür ediyorum.

Biz eşimle 25 yıllık evliyiz.4çocuğum var.hepsi 18yaşından büyük.
eşim 2000 yılında. evi terk edip başka bir kadınla yaşamaya başladı.
o tarihten beri ayrı evlerdeyiz.ben eşim evi terk edince ona eve dönmesi için ihtar göndermedim. Herhangi bir davada açmadım.14 yıldır ayrıyız onun birlikte yaşadığı kişiden çocuğu bile var.
Eşimin bana boşanma davası açacağını duydum.bu güne kadar bize o baktı.çocuklarımı okuttu,kendi evimizde biz oturuyoruz.
Benim sorum eşim bana dava açabilirmi?
Ortağı olduğu bi şirket var ,boşanırsak ordanda hisse alabilirmiyim?
Şuanda oturduğumuz evin tamamı bana verilebilirmi?
Mağdur olmamam için nasıl bir yol izlemeliyi?
Çalışmıyorum 60 yaşında bir bayanım.çocuklarımın ne gibi hakları olur (kızçocuğu)
Yardım edeseniz çok sevinirim

İyi günler saygıdeğer hukuk sitesi avukatları.
Öncelikle biz kadınlara böyle bir kolaylık sağladığınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Ben eski eşimden 4 yıldır ayrı yaşıyorum hiç görüşmedik ve bu hafta mahkeme bizi boşadı 1 ay itiraz süresi verdi.
1yıl önce ben başka biriyle tanışıp onunla yaşamaya başladım ve ondan bir çocuğum oldu.Ben resmi olarak boşanmadığım için çocuğumuzu nüfüsa kayıt ettirmedik.Şimdi bir ay sonra evlenmeyi düşünüyoruz sizce nasıl doğru bir yol izlemeliyiz çocuğumuzu kendi nüfusumuza kayıt ettirmek için?
Şimdiden değerli bilgileriniz ve yardımlarınız için çok teşekkürler..

Öncelikle iyi günler, ben bir konuda bilgi almak istiyorum. Biz yıllardır babamın yüzünden çok çileler çektik, özellikle annem çok çekti. Babam emekli Ast. subay, annem ise ilkokul mezunu sürekli annemi korkuttuğu için annem ondan boşanamadı. Özellikle bizim eğitimimiz yarıda kesilir diye bu riske giremedi fakat artık bıktık. İnanın abim ve ben dayanamıyoruz. Geçen sene anneme kanser hastası teşhisi konuldu fakat hala ve hala aynı eziyetleri çektirmeye devam ediyor. Kadın acılar içinde kemoterapinin etkilerinden kurtulmaya çalışırken, babam Azeri bir bayanla görüşüyordu. Mesajlarında karım iyileştikten sonra boşanacağız ve kavuşacağız yazıyordu. Zamanında benim boğazıma sarılarak beni boğmaya çalıştı. Polis çağırdım ve polislerde birşey yapmadı hatta baban seni evden atarsa atsın 18 yaşından büyüksün bize ne dediler. Abimin alnına silah dayamışlığı var o derece psikopat bir insan. Evden git diyoruz gitmiyor kendi kardeşleri bile istemiyor. Hayatımızı mahvetti dayanamıyoruz artık. Annemde ben ölürsem siz ne yapacaksınız aç kalırsınız diye korkudan boşanamıyor. Abimin mesleği var onun yanına gidebiliriz ama benim üniversitem var yaşadığımız şehirde okuyorum ve 1 senem kaldı. Acaba annem boşanma davası açsa kazanma şansımız nedir? 2 evimiz var birisi annemin üzerine ve 2008 yılında alındı. Diğer evimizde 1999 yılında alında ve babamın üzerine. Ayrıca babamın oyaktan emekli ikramiyesi var yüklü miktarda ve emekli maaşı dışında oyaktan 3 ayda birde 3bin liraya yakın para alıyor. Ben çalışmıyorum ve annemin geliride yok. Ben 23 yaşındayım okulumun bitmesini bekliyorum çalışmak ve annemi kurtarmak için. Fakat artık dayanılmayacak şekilde yemin ediyorum evde görünce artık öldüresim geliyor. Annem avukata gidecek halde de değil tedaviden falan usandı artık akciğer kanseri beyinede dağıldı ve kadın ağlamaktan üzülmekten ölecek en azından bizimle 1 2 sene yaşayacak bile olsa mutlu olarak yaşamasını istiyoruz. Sizce napmalıyız? Dava açsak ne kadar kazanırız? Aç açıkta kalırmıyız? Annem memleketimizde tedavi olduğu içinde abimin yanına (İstanbulada) geçiş yapamıyoruz, çünkü memleketimizde yapılan tedavi çok iyi. Artık çaresiz kaldık bu beladan kurtulmak istiyoruz. Yardımlarınızı istiyorum bir oğul olarak napmalıyım?

» Dayak
Merhaba 3yillik evli 1 bucuk yasinda bir oglum var.esimle surekli tartisiyoruz ve cok asagilayici davranislar.sozlerdr bulunuyor daha once hamileykende dayak yedim suanda yedim cocugumun korkmasina ragmen benimle tartisip kavga ettik omzumda morluk cizikler var fakat ben kendimi savundugumda oan supurge makinrsi vardi o sinirlr ona vurdum onun kolunda da izi var.ne yapmm lazim darp raporu alsam karakollarda surunmek istemiyorum acaba direk aile mahkemesine gidip uzaklastirma alabilirmiyim.peki darp raporu alip karakola gitmeden olurmu oda benden davaci olablirmi lutfen yardiminizi bekliyorum.cocugumnda benimde psikolojimiz cok bozuldu onun hic umrunda bile degil halen daha dalga gecerek konusmalari kucumsemelrri var

merhaba öncelikle iyi çalışmalar dilerim.ben eşimle ayrılık sürecinde bulunmaktayım 1 tane oğlum var ve benimle kalıyor.eşim evde şiddet uyguladığı için polise şikayette bulunduk ve tedbir kararı alındı .tedbiri ihlal etti.halen daha tehditleri devam etmekte.kendim asgari ücrete çalışan biriyim.eşim hiçbir konuda yardımcı olmuyor.boşanma davası açmak istedim ama asgari ücretle boşanma masraflarını karşılayamadım.çünkü evim kira oğlum lisede öğrenci.bulunduğum ildeki baroyu aradım aynı zamanda şirket avukatıyla görüştüm ve benim hukuki yardımdan faydalanamayacağımı söylediler.bu msrafları karşılamamın imkanı yok şuanda ve ben ne yapacağımıda bilmiyorum.eşimde ısarla boşanmıyor.tedbir kararımız olmasına rağmen hala her yoldan ;internet sms ;psikolojik şiddete devam ediyor.başka herhangi bir desteğim yok.boşanmak istiyorum bu konuda bana bilgi verebilirseniz sevinirim.boşanma davası açamadığım için artık poliste şikayetlerimizi dikkate almıyor.sadece tedbir kararımız var eşimin hapis kararı var ama itirazda bulunduğu için uygulanmıyor .oğlum sınava hazırlanıyor.sığınma evi talep etmedim çünkü oğlumla yaşıyorum.nasıl bir hukuki sürece başvurabilirim nereye başvurmam gerekli.vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Ben eşimden ayrılmak üzereyim. Dava açıldı. Ancak düğünde takılan 15 bileziğe tarla aldık. Birazda avro ödedik. Şu an eşimin babasının üzerinde ve hakkımı vermiyo. Düğün kasetimle ve şahitlerle bisey hak edebilirmiyim? Nöyle bi kanun varmı?

İlk defa katılıyorum,hatalarım için affınıza sığınıyorum.Yardımcı olan bütün üyelere teşekkürler.166/son md.sonucu onama çıktı.Geçmişte bir çok kadınla şimdi bir başka kadınla birlikteliği sonucunda nafaka ve tazminata karar verildi.Bir çok delile ve kanıtlara rağmen Yargıtaydan ayrıtılı, madde madde gerekçe yazılmamış.Son yaşadığı kadınla ilgili çok kuvvetli deliller vardı hiç değinilmemiş.Karar düzeltmede ne şekide dilekçe vermem gerekiyor, bir de,bu aşamada yeni öğrendiğim ama emin olamadığım geçmişteki bir kadından olan çocuk konusunu bu dilekçede öne sürebilirmiyim,yoksa başka bir davanın konusu mu? Bu çocuk için nüfus Müd.belge-bilgi alabilirmiyim?günlerdir üzgün ve uykusuzum.Kimseye söyleyemediğim bu konularda çok acil yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden Allah razı olsun.

Eşim iki sene önce tapusu kendi üzerine olan evimizi sattı iki oğlumala beraber eşimden ayrı yaşamaktayız fakat boşanma daha gerçekleşmedi davada açılmadı şimdi ise benimde hakkım olan sattığı eve dava açmak istiyorum davayı kazanabilir miyim ne yapmam gerekir bana yardımcı olunuz

esımle 2 ylık evlıyım ayrı ysıyorum esım kafama kafa attı bosanmaya verdım bosanmk istemıyor uzarmı? nafaka alablrmıyım cezası nedir maddı manevı tazmnat nactım neolur sızce?


THS Sunucusu bu sayfayı 0,12448812 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.