Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

» KAHDEM Hakkında
Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), Türk Hukuk Sitesi Kadın Hakları Çalışma Grubu tarafından kurulan ve yönetilen sanal bir destek merkezidir.

KAHDEM kadın hakları ihlalleri ile karşılaşan kadınlarımızın internet ortamında kimliklerini gizleyerek sorunlarını paylaşmalarına ve Çalışma Grubu üyelerinin destek mesajlarına ulaşmalarına yardımcı olur.

» THS Kadın Hakları ve KAHDEM Çalışma Grupları
THS KAHDEM HÇG Üyeleri
Grup Koordinatörleri :
Av. Habibe Yılmaz Kayar
av-ufuk

Üyeler :
Adli Tip (Avukat)
Av. Engin EKİCİ (AVUKAT)
Av. Işıl KACAR (Avukat)
AV. KAMİLE YILMAZ ARISOY (AVUKAT)
Av. Oktay Durmaz (Avukat)
Av. Safiye Yüksel (Avukat)
Av. Sami Günsen (Avukat)
Av.Bülent AKÇADAĞ (Avukat)
Av.Cengiz Aladağ (Avukat)
Av.Denizcan Sarıkaya (Avukat)
Av.Fatma Dündar (AVUKAT)
Av.Ferahfeza (Avukat)
Av.Gülay Kaya (Avukat)
Av.Gülümser Yavuz (Avukat)
Av.Gökçeçiçek Ayata (Avukat)
Av.Habibe YILMAZ KAYAR (Avukat)
Av.Hülya Gülbahar (Avukat)
Av.Mehmet Saim Dikici (Avukat)
av.murat kılıç (Avukat)
Av.Nilay TOPRAK (Avukat)
Av.Nurperi Sancak (Avukat)
av.semire nergiz (Avukat)
Av.Seyhan Çoban Wiles (Avukat)
av.simlagürcan (Avukat)
Av.Suat Ergin (Avukat)
Av.Suna SOYDAŞ (Avukat)
Av.Tuğba Elmas (Avukat)
Av.Tuğba Göktepe (Avukat)
Av.Ufuk Bozoğlu (AVUKAT)
Av.Ünzile Küçüköner (Avukat)
Av.İrem OKUR (AVUKAT)
Avukat Kamer Akgül (Avukat)
avukat zeynep (Avukat)
avukatselvi (Avukat)
Av_Medine Çiçek (Avukat)
ayseunluce (Avukat)
Ayşe KARHAN AKÇADAĞ (Avukat)
BaharB (Avukat)
Caglayan K. (Öğretim Üyesi/Sosyolog)
Doç. Dr. Özge Yücel (Öğretim Üyesi)
Doç.Dr.Kadriye Bakırcı (Öğretim Görevlisi)
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA (Hukuk Fakültesi Dekanı)
elzemseyler (Avukat)
filorinalı 1 (Avukat)
Gemici (Sosyal Danisman)
halit pamuk (Hukukçu)
hukukcu (Avukat)
ISIL YILMAZ (Avukat)
kezzy (Hukukçu)
Levent Cirit (Avukat)
naile (Avukat)
Nur Deniz (Hemşire)
pluvia (Avukat)
sevilkerem (AVUKAT)
syavuz (Avukat)
Themis99 (Avukat)
Tugce Ellialti (Sosyolog / Arastirma Gorevlisi / Doktora Ogrencisi)
İzzet Doğan (Avukat)
HÇG Forumundan
12.10. Kadinlarin Nafaka Hakkina Dokunmayin ! - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
13.11. Bir Dünya Kadın - ersintoker
20.02. 8 Mart 2012 Kahdem Basın Açıklaması - Av.Ufuk Bozoğlu
9.01. Kadın Haberleri 2012 - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
3.11. 25 Kasım 2011 Kahdem Bildirgesi - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Gruba Katılma
» THS Kadın Hakları Çalışma Grubuna Kadın Haklarının geliştirilmesi faaliyetlerine katkıda bulunmayı amaçlayan ve grubun hedeflerini ve ilkelerini paylaşan herkes katılabilir.

» Gruba Katılım için öncelikle Türk Hukuk Sitesi üyesi olunması gerekir. (THS Üyesi değilseniz üye olmak için tıklayınız)

» Gruba soru sorma amaçlı üyelik başvuruları kabul edilmez. Soru sormak isteyen ziyaretçilerin, bu linkte açıklamaları takip etmeleri beklenir. Gruba katılım grup içinde yapılacak çalışmalara ve organizasyonla aktif olarak katılmayı gerektirir.

» Gruba katılmak isteyen site üyeleri, bu sayfayı ziyaret ederek katılım başvurusunda bulunabilirler.

Gruba katılım koordinatörün onayına tabidir.

» Gruba ve siteye katılım, THS üyelik ve site yararlanma sözleşmesine tabidir.

» Yanıt Bekleyen Sorular


Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) forum alanı, THS Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerimizin zor durumda olan kadınlarımıza, kadın haklarına ilişkin problemlerinde önerilerde bulundukları bir iletişim platformudur.

Bu alana soru göndermek için site üyesi olmak gerekmemektedir. Alan kural ve ilkelerine uygun nitelikteki sorular KAHDEM editörleri tarafından onaylandıktan sonra alanda yayınlanır.

Aşağıda daha önce sorulmuş soruları ve yanıtlarını bulabilir, eğer sorunuz daha önce alanda yanıtlanmamışsa, sorunuzu alana gönderebilirsiniz..

Kadın Hakları İle İlgili Sorunuz mu Var? Sormak İçin Buraya Tıklayınız


Yeni Yanıtlanan Sorular :
Merhabalar
5 ay önce açtığım çekişmeli boşanma davasında geldiğimiz aşamada, cevap dilekçeleri yazılmış, velayet için bilirkişi raporu çıkmış ve ilk duruşma için 8 Mayıs'a dava tarihi verilmiştir. Malesef ki eşimle uzlasabilmek adına dilekcelerimde çok düşük tuttuğum iştirak nafakasını sonradan arttırmak için, davaya yaklaşık olarak bir ay kala ek olarak bir ıslah dilekçesi yazdım. Arttırım talebinde bulundum. Danıştığim bazı avukatlar talebin kabul edilemeyeceğini söyledi ama aksi kaynaklar da okudum. Lütfen bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim. Kafam çok karıştı. Durumu bu şekilde hakime izah etmemin bir faydası olabilir mi? Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

Merhaba iddet müddeti davası dilekçe ve hastane raporuyla avukat tutmadan açılabilecek basitlikte bir dava mıdır ? Karar çıkma süreci nasıl ilerler ?

Merhaba. Eşimden şiddet gördüğüm için darp raporu aldım. Kendisi bu rapordan dolayı adli para cezasına mahkum edildi. Bu cezayı uzun zaman ödemediği için yakalama kararı ile yakalanıp tutuklanmış. Daha öncesinde adli sicil kaydında da 5 yıl boyunca suç işlememesi gerektiği görünüyorken, bu 5 yıl içerisinde bana şiddet uyguladığı için para cezası aldı. Eşimin ikamet adresi en son beraber ikamet ettiğimiz konutta kalmış. Ancak mahkemeden gelen yazılar kendisi orada olmadığı için teslim olunamamış ve polisler kendisine ait herhangi bir adres, bir bilgi bulamamış. Bulamadıklarına dair mahkeme dosyama yazı göndermişler. Şiddet şikayetimle ilgili ifadesi alındığında da; benim ondan ayrılmak istemem sebebiyle bulunduğumuz konuttan gittiğini, vucudumdaki izleri ısırarak sevme amacıyla yaptığını söyleyerek yalan şekilde ifade etmiş. Davam çekişmeli ve kendisinden hiçbir şekilde davaya yanıt alınamadı, izine ulaşılamadı. Müşterek çocuk yok, ortak mal yok, nafaka, tazminat talebim yok. Davam te
k celsede biter mi çekişmeli olmasına rağmen? Yada bitmezse davanın seyri nasıl olur tahminen ? Şimdiden teşekkür ederim ilginize.

Merhabalar ben bir konu danışmak istiyordum. Yardımcı olursanız çok sevinirim
Söyleki 1 sene oldu evleneli Yaşadığım maddi manevi psikolojik siddetle artik boşanmak istiyorum karşı tarafa güvenim kalmadı . Bu birliktelik icinde köy yerine bir prafabrik ev , birde araba alındı ( Not : benim maaşım her zaman ondan fazlaydı)
Ve bu araba benim evlenmeden daha önce olan altınlarımla ve düğünde ziynet eşyaları ile alındı benim üzerime olacaktı anı kararla haber vermeden kendi üzerine almış, bana ait olması gereken araç eşimin üzerine oldu. ve şuan bana hiçbir şekilde vermiyor aracı kullanamıyorum. Bana devretmesini istediğimde güvenmiyorum arabayı yakarım yinede vermem diyor ve boşanmayi onayliyor ama ortak mal oldugunu dile getiriyor
Ben ortak mal olarak paylaşılsin istemiyorum çünkü daha öncesinde emeğim var bunu nasıl ispatlayabilirim akil verirmisiniz ?

Merhaba , ben almanyada resmi olarak 28.6.2023 de bosandim ama Türkiye tescili şubat 2024 de yapıldı. Iddet müddeti hangi tarihte başlıyor ve bitiyor ? Türkiye elçiliğini aradım ve şubat dediler , doğruluğu nedir acaba ? Şimdiden teşekkür ederim.

Herkese hayırlı Ramazanlar. Şuanda 13 aydır süren çekişmeli boşanma davam var, gelecek ay son duruşmam olacak. bu sebeple bu ay sosyal inceleme raporu hazırlandı, ben ve çocuklarım pedagog ile görüşmeler yaptık. Daha önce ilk olarak uzaklaştırma kararım olduğunda çocuklarla kişisel ilişki günleri her ayın 1. ve 3. pazar günü saat 10-12 arası refakatçi eşliğinde yapılıyordu. 10 yaşındaki oğlum, gördüğü şiddetden ve bana (annesine) yapılan şiddete bire bir tanıklık ettiği için babasıyla hiçbir şekilde iletişim kurmadı görüşme merkezlerinde babasıyla hiçbir zaman bir araya gelmedi. 9 yaşındaki oğlumda babayla pek iletişim kurmuyordu ama arada bazen beraber oyunlar oynadığını refakatçiden öğreniyordum 5 yaşındaki çocuğum ise ozamanlar 4 yaşındayken babayla ilk başlarda iletişim kuruyordu. son aylarda oda abileri gibi babayla iletişimi azalttı. 12 yıllık evliliğimiz boyunca baba çocuklarıyla hiçbir bağ kurmamışdı,her olayda çocuklara şiddet uyguluyordu, ya tokat atardı, ya da eline aldığı oklava yada spatula, terlik benzeri şeylerde döverdi, ben buna engel olmaya çalışırdım araya girerdim araya girince atılan tokatlar bana gelirdi hep. Çocukların ödevleriyle ilgilenmezdi, pedegog bu şiddeti hafif düzeyde şiddet olarak değerlendirmiş. eşimin bana uyguladığı şiddeti yüksek düzeyde şiddet olarak yazmış. tüm bunların sonunda pedagog

Büyük kardeşin babayla ilişkiyi reddettiğinde hemen diğer kardeşlere örnek olması, 5 yaşında çocuğumunda korkmasına ve direnç göstermesine neden olması sebebiyle,
her ayın 2. ve 4. haftası cumartesi günleri saat 10.00-12.00 arası 5 yaşındaki çocuğumun , saat 12.30-14.30 a kadar 9 yaşındaki çocuğumun, aynı haftanın pazar günü saat 10.00-12.00 a kadar 10 yaşındaki çocuğumun refakatçi eşliğinde baba ile kişisel ilişki kurulmasına karar vermiş. Şimdi ben cumartesi günü sabah çocuğumun birini bırakacağım saat 12 de alacağım tekrar saat 12.30 tekrar görüşme merkezine gelip diğer oğlumu bırakacağım sonra tekrar gelip 14.30 da almaya geleceğim. sonra ertesi günü tekrar diğer oğlumu bırakıp 2 saat sonra tekrar alacağım. bütün bunlar normal mi, mahkemede hakim pedagogun vermiş olduğu bu kararı onaylar mı, benim bu karara itiraz edersem babayla ilişki kurmasınımı istemiyor diye bir izlenim uyandırır mı, bu benim ve çocuklarım için çok yıpratcı bir süreç. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Merhabalar. Ben şubat 2023 yılında çekişmeli boşanma davası açtım avukatım yoktu dilekçemi kendim hazırlayıp davamı açtım. Daha sonra kocam mart 2023 de karşı boşanma davası açtı. Karşılıklı davalar olunca bana avukat tutmamı söylediler. Bende bir avukatla anlaştım 15 bin tl istedi, ön duruşna olmadan 15 bin tl yi peyder pey ödedim. Ön duruşma oldu sonrasında benim tanıkların dinleneceği (0cak 2024) duruşmada eşim davasından feragat ettiğini beyan etmiş, bugün tesadüfen uyapa girdiğimde gördüm ki hakimin benim avukatım olduğu için eşimin vazgeçtiği davası için 17.900 tl avukatlık ücreti ödemesine karar vermiş ve bunu eşim avukatımın hesabına yatırmış. Bunu avukatım bana hiç söylemedi bugün duruşmadan 2 ay sonra öğrendim ki 18 bin tl ye yakın para almış. Şindi bu paranın kime verilmesi gerekiyor,
Ayrıca şuan benim davam da devam ediyor bu dava sonuçlandığında gene böyle avukat ücreti ödenmesi karar vetilirse gene bu parayı avukatım mı alacak. Bu avukatlık ücretlerini kendileri alacaksa biz neden ayrıca para ödüyoruz. Bunları sorma sebebim, işleyiş hakkında bilgi sahibi olmayışım. Çok teşekkür ederim tüm emeği geçen kerkesden Allah razı olsun.

Merhabalar, cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Eşimin telefonunda rehberde daha önceden A harfi ile kayıtlı bir numara dikkatimi çekmişti. Numarayı bir yere yazmıştım ve WhatsApptan bu numaraya ait olan profilin pembeli olduğunu daha sonradan da kreş gibi bir yerde çekilmiş fotoğraf olduğunu ve öğretmen emojili olduğunu kadın profili olduğunu anladım. Annem merak etti ve numarayı öylesine aradı ses duyabilmek için ve bir kadına aitti. Eşim, hep telefonuna şifre koydu benden sakladı gerekçe olarakta benimle tartışırken sesimi kaydediyormus delili işle alakalı şeylerim var diyordu tabii ki bunlar inandırıcı değildi ama şifre koymasına engel olamadım. Daha önceden de eve gelirken tüm arama kaydı mesaj herşeyi bomboş olurdu silerdi. Eşim, mahsustan birçok şeyi bahane edip evden gitti bir apartta kalıyor. Ben hamileyim ve bu gece saat 01.40 civarı rahatsizlandim evde tektim eşimi aradım normalde bu saatte sabah işe gideceği için uyumuş olurdu. Telefonundan aradığınız kişi şu an başkasıyla gorusmektedir. Yanıtını aldım. Hemen bana yazdı niye beni bu saatte arıyorsun yoksa beni kontrol mü ediyorsun, ben uyuyordum sen arayınca telefonun sesine uyandım diye yazdı. Normal bir insan bu kadar kendini korumalı cevap yazmaz. Noldu birşey mi oldu der, hatasını bildiği için direkt inkar etti . Hastanelik olduğumu söyledim umrunda bile olmadı. Annemleri aradım annem, eşimi aramış gece 03.00 doğru eşimin telefonu meşgul olunca o kadının numarasınıda aramış ve o da aynı anda mesgulmus. Kadına, sizin şu an konuştuğunuz kişi benim damadım evli ve karısı hamile yazdı. Kadın cevap vermiyor. İnsan bir itiraz eder onu bile yapmıyor . Şu an bir boşanma davası olmaksızın ben eşimin bu gece kimlerle gorustunu nasıl cıkarttırabilirim ? Önlem amaçlı kadın numara değişikliği yaparsa ya da eşim yaparsa yinede çıkar mı birşey nereye başvurmalıyım?

İddet müddetinin kaldırırlması için dava açtım ve davam karara çıkmış olarak görünüyor ama belediye işlem yapmak için kesinleşme şerhini talep ediyor. Adliyeye gitmeden bu evrakı almam mümkün mü? Kararı alırken memur iki hafta içinde kesinleşir dedi ama nereden alacağım konusunda bilgi almadım. Uyaptan alabilir miyim?

İyi günler 11 yaşında oglum var babası çocuk görüş merkezine başvuracağını söylemiş.oglum gitmek istemiyor ikna olmuyor son günlerde de babası tehditvari konuşmaya başlamış.cocuk görüş merkezine çocuğumu götüreceğim ancak çocuk gitmek istemedigini belirtirse zorla teslim edilir mi onunla korkutmuş çünkü.ne yapmaliyim

Selam ben geçen sene mart sonunda boşandım 2 çocuğumun velayetini eski eşimin isteği doğrultusunda ona verdim ama çocuklar hep bende kaldı şehir değiştirdim çocuklarımla birlikte kiradayız çalışıyorum çocuklara bakıyorum 15 tatilde babalarına yolladım ama 1 hafta boyunca eve gelmemiş bakmamış çocuklar tek evde kalmışlar yetmezmiş gibi benim boşanmama neden olan kadınla davalık olmuş denetimli serbestlikten dışardaymış bu belge kızım tatilde babadayken onun eline vermişler kısacası ben velayetini alsam 2 çocuğumun bu belgelerle yüksek bir nafaka ödemesi almak istiyorum ve başka ne gibi dava açabilirim? 🙏

» Gorus
Merhaba 11 yaşında oglum var babası hergun mesaj atıyor telefon ile konuşmak için.istisnasiz hergun oğlum aramak istemiyor aramiyorda ama mutlaka hergun mesaj atıyor bana.mahkeme kararında böyle bir görüşme yok.ne yapmalıyım konussamda anlamıyor.devamli bu şekilde bizi rahatsız ediyor oğlum artık ağlıyor evde çocuğumla ben çatışma içine giriyoruz.aramasi için.

Merhaba (__) 6 ay önce boşandım eski eşim a... da ben u.... tayım çocuğum 2.5 yaşında 6 ayda 2 kerr geldi ve keyfi isteyince görmeye geliyor. Bunun yanı sıra 15 gün görme süresi var yatılı yazın ama çocuğumla alakalı hiç bi şey bilmiyor ne alerjisini ne yediğini içtiğini yaş itibari benimle uyuyor ve en önemlisi aşırı alkol kullanıyor (her gün) yatılı kalmasını istemiyorum ne yapabilirim

İyi günler 11 yaşında çocuğumu babası hep kapıdan alıp görüşüyorlar di.en son mesaj atmış çocuğu x kafeye getir yada parka getir oradan teslim alacağım şeklinde mesajlar atıyor.ben onun istediği yerlere çocuğu götürmek zorundamiyim.goruse geldiğinde çocuk zaten aşağıya iniyor.adreste hazır bulunmak gerekmiyor mu eğer adrese gelmekte inatlasirsa benim için bir sorun olur mu teşekkürler

Merhabalar. Esimin babasi yaklasik 20 sene once Ingiltere’ye giderek anne ve oglunu terk ediyor. Babanin Ingiltere’de de oturumu veya kimligi de mevcut degil, ciddi bir alkol problemi var bu sebeple Ingiltere’de yasal olarak oturum almak için hicbir caba gostermemis orada da kacak olarak yasiyor. Annenin turkiye’de emekli maasi vs dahil olmak uzere hicbir mal varligi veya geliri yok. Ailesinin emekli maasindan yararlanabilmek ve hayatini devam ettirebilmek icin bosanmasi zorunlu. Babanin ise Turkiye’ye gelme istegi veya durumu da mevcut degil kendisi orada ciddi bir siroz tedavisi goruyor ve yuruyemiyor. Bu surec nasil isler? Bir avukata danistigimiz kadari ile cok masrafli ve uzun bir surec oldugunu iletti, mahkeme illa adami gormek ister dedi fakat adamin buraya gelme gibi bir durumu tamamen imkansiz. Babayi ziyaret etmek ve belki bu isi cozebilmek umudu ile 2 ay sonra esimle birlikte Ingiltereye gidecegiz. Orada kendisinden alacagimiz herhangi bir belge, yazi, video vb kanit veya belgeler bosanma surecini hizlandirir mi? Bu bosanma surecini en hizli ve minimal masrafla nasil yonetebiliriz? Bilgisi olan varsa lutfen aydinlatsin. Simdiden cok tesekkur ediyorum.

Merhabalar, cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Ben gebeyim. Eşim, bebek istediğimi biliyordu bunla ilgili çabalarımız vardı fakat sanırım hamile kalamayacağımı sanıyordu ben hamile kalınca olumsuz tepki verdi. Mesajları duruyor, 'tek başına büyüteceksen , babanın soyadını vereceksen doğur'. DNA testi yaptırırım öyle belki nüfusuma alırım dedi ve bu mesajını sildi ama bende ekran görüntüsü var. DNA lık birşey yoktu sonuçta evliyiz ve ben ahlaklı bir insanım ama sırf kötülük olsun diye yazdı sildi. Zaten ben isteyeceğim DNA testini o istemezsede. Gebeyken evde yok.evde beni tek bıraktı günlerdir.Aldirmamıda baştan istedi. Seni hastaneye götüremem . Size bakamam dedi ki bir devlet kurumunda iyi bir mesleği konumu var. Şimdilik boşanma davası yok bende şimdilik açmayı düşünmüyorum. Fakat doğum yaptığımda eşimin soyadını vermek istemiyorum. Sadece anne kısmında benim ismim olsa babasının soyadı verilmese gibi bir durum olur mu? Çünkü soyadımı vermem dedi. Ağır laflar dedi. Bunun karşılığı olarak çocuğun onun soyadını almasını istemiyorum.

5 kardeşiz babam annemi aldatıyor aynı zamanda annemle kardeşlerime siddet uyguluyor. Aldattığınına dair elimizde ses kayıtları kadınla arkadas grubunda cekilmiş fotoğraf ve düzenli olarak kadına banka hesabından göndermiş oldugu para transferlerinin bilgileri mevcut. 3evi 1 arabası sgk maası var aileden kimse evli değiş kız cocuguyuz 14/17/18 25 ve 27 yaştayız. Dava açsak mal varlığının ne kadarına el koyabiliriz

Merhabalar, dün hamile olduğumu öğrendim. Eşim, bir hafta önce başka bir ev tutarak ben biraz kafamı dinleyeceğim biraz ara vermek iyi olur diyerek, maddi manevi desteğini sürdüreceğini bana ve aileme söyleyerek evden gitti. Şimdi ise hamile olduğumu söyleyince DNA testi doğduğunda yaptırırım öyle soyadımı veririm diyor ki bu laftan sonra o yaptirmasa bile ben yapılmasını isteyeceğim ve onun soyadını istemiyorum.
Beni ve ailemi kandırmış boşanma davası hazırlığı içerisindeymiş. Evin internetini kestirecekmiş. Daha önce darp raporu ve uzaklaştırma kararı aldırmama engel olmuştu. Darptan dolayı oluşan izlerle ilgili fotoğraflar delil olur mu?
Çocukla ilgili sorumluluk kabul etmediğini ve aldırmam gerektiğini mesaj olarakta yazdı. Tek büyütürsün dedi. Halbuki hamile kalmaya çalışıyordum ve biliyordu şimdi ise ben senle istemeyerek birlikte oldum sen istedin diye oldum gibi laflar diyerek beni hayrete düşürüyor.
Eşimin önceki evliliğinden bir kızı var. Kız, babasının boşanmasını istiyor ve çocuğu olmasını istemiyor. Fakat eşim sanki ben onu istemiyormuşum gibi bir izlenim veriyor.
Ayrıca eşim,beni kızdırıp sesimi haberim olmadan kaydetmiş ve bunları delil olarak sunacağını söylüyor buna benim rızam yoktu bunlar delil sayılır mı? Yeni gebelikte boşanma davası durumu nasıl gelişir?Napabilirim?

Merhaba,
Kocamın vefatı sonrasında büyük oğlum miras derdine düşüp beni yıllardır yaşadığım evden atmak istiyor, miras ile ilgili sorunlar çıkartıyor (ben ve küçük oğlum kocamın mirasının satılmasını istemiyoruz, büyük oğlumun payını satın almak istiyoruz).

Ben çalışmıyorum, ev hanımıyım. Kocam, evlilik sonrası 1990 yılında kendi kazançları ile satın aldığı arsaya 2000 yılında kendi imkanlarıyla inşaat yapmaya başlıyor ve 2 dairenin inşaatını 2005 yılında bitiriyor. Daha sonra 2007-2009 yılları arasında 1 daire daha yapıyor.

Bu durumda benim mirastan kalan hakkım için nasıl bir yol izlemem lazım? Bu daireler edinilmiş mal mı yoksa kişisel mal mı oluyor? Eğer edinilmiş mal ise benim adıma açılması gereken davada katılma alacağı mı yoksa değer artış pay alacağı mı baz alınmalı? Ayrıca daireler edinilmiş mal ise benim yaşadığım dairenin satışa çıkmasını nasıl engelleyebilirim (aile konutu talebi mi almam gerekiyor)?
Ayrıca büyük oğlumun bana ettiği hakaretler yüzünden onu mirasımdan men edebilir miyim?

Cevap için şimdiden çok teşekkür ederim.

Perşembe günü aile mahkemesine uzaklastirma almak icin başvurdum ama hala dönüş olmadı.Esim hala beni tehdit edip tebliğ elime ulaşmadı diyerek beni tehdit ediyor.Karar çıktığını nasıl öğrenebilirim?Verilmediyse ne yapmaliyim

Merhabalar, çocuklarıma görüşme merkezinde refakat eden uzmanlardan birinin çocuklarım için danışmanlık tedbiri talebi ile benden habersiz dava görülüp karar verilmişdi bende bunu uyap dan öğrenmişdim, bend2 danışmanlık tedbiri hakkında bilgim olmadığı ve refakatçinin bana ve çocuklarıma olsn tutum ve davranışlarını anlatan itiraz dilekçesi vermişdim,mahkemede bu itirazımı istinafa göndermiş, istinafda çocuklara rwfakatçilik yapmayan baika uzman tarafından gerççekten bu danışmanlık tedbirine gerek var mı yokmu diye rapor alınmasını, velinin yani benimde duruşmaya davet edilip katılacağım şekilde usulüne uygun dava görülüp öyle karar verilmesini istemiş, istinafdan böyle karar çıkınca bu sefer tekrar dava açılmış benimde duruşmaya katılmam için eve tebligat geldi, ben işin bu noktalara varacağını hiç düşünmemişdim. Bixim bu arada 7 aydır da danışmanlık tedbirimiz devam ediyor süreki olarak sosyal hizmetli görevlisiylede görüşüyoruz,en son ki görüşmemizde de şuana kadar hiç kimse bu karara itiraz etmemişdi ilk defa siz itiraz ettiniz, şimdi tekrar dava açıldı, size ekstradan mahkeme masraflarını,avukat ücreti masraflarını ödeyeceksiniz dedi. Şimdi ilk davadan benim haberim olmadığı ve danışmanlım tedbirinin ne olduğunu bilmediğim için sadece karara itiraz dilekçesi yazmışdım. Ben bu dilekçemin istinafa gideceğini, istinafdan da tekrar usulüne uygun dava açılmasını isteyecek bir karar çıkacağını bilmiyordum. Şimdi gerçekten açılan bu davanın masrafları ve sosyal hizmetlerin avukatının ücretini ben mi ödeyeceğim. Çok şaşkınım şu anda.

Merhaba. Ben Türkiye'de yaşıyorum. Eşimin abisi ise Almanya'da yaşıyor. Kendisi 2010 yılında karısını bıçaklayarak öldürdü ve 11 yıl hapis yattı orada. 2-3 yıl kadar önce tahliye oldu ve Türkiye'ye bizi ziyarete geldi.

Buraya geldiğinde eşimle ve benimle bazı sorunlar yaşandı. Üzerinden neredeyse 2 yıl geçmesine rağmen eşimi ama daha ziyade beni farklı numaralarla rahatsız ediyor. Küfür ve tehdit içeren mesajlar gönderiyor. Kendi annemi ve kız kardeşimi si....ni yazmış daha birkaç gün önce.

Bu herif zaten Almanya hukukunda sabıkalı. Hapisteyken de kızlarını tehdit ettiği için ekstra mimlenmiş. Bu durumda benim onu şikayet etme, yaptırım uygulama gibi bir hakkım/ şansım var mı?

Teşekkür ederim 🙏

Merhaba, öncelikle yardımlarınız ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Eşim boşanma davası açtı bir kaç hususu merak ediyorum.
1- Evliliğin başlangıcından itibaren hesap dökümü istediler, müsrif harcamalarım yoktu. Kartlarımızı öder eksi bakiyeye düşersem bana maaşından para gönderirdi. Burdan yola çıkarak harcamalardan bana borç çıkartılabilir mi?
2- Boşanma davası açıldığı tarihten sonra hesabıma giren maaşım yada paralar hala ortak sayılır mı? Bir miktar para vardı elden aldığım borçlarımı ödedim, bunlar nasıl hesaplanır.
3- Ziynet eşyaları ile eşimin evlilikten önce olan kendisine ait borçlarını (Vergi borcu, üniversite borçları gibi) ödedik. Bunların vergi dairesinden dekontlarını talep etsek ziynetten düşülür mü?(evlendiğimizde çalışmıyordu)
4- Eşimin hesaplarında kıymetli maden birikimlerimiz vardı. Ben bunların satılmasına razı değildim, bunları hesabından çıkardıysa, bunları altın olarak ve güncel kurdan pay edilmesini talep edebilir miyim?
5- Ailesine TL olarak hesaplarından gönderdiği yüklü paralar vardı ve ben bunların altın bazında borç olarak verdiğimizi sözlü olarak söyledim. Bunlar ödenmedi tarafımıza, bunları talep etme hakkım var mı?
5- Üzerime bir ev var, pay edilirken karşı tarafa vermem gereken kısmı toplu olarak veremezsem bir taksitlendirme olur mu? Yoksa direk icradan satılıp pay mı edilir?

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba,

Eşimle boşanma davamız var. 70.000 TL gibi bir maaşı var. 24 Yıllık evliliğimiz ve 3 çocuğumuz var. Çocuklarımızdan birisi reşit, diğer 2 çocuğum ve kendim için minimum ne kadar nafakaya hükmedilir? Teşekkür ederim.

Merhabalar,çekişmeli boşanma davamda benim tanıklardan 2 tanesi dinlendi, bu duruşmada karşı taraf kendibdavasından feragat ettiğini,benden boşanmak istemedğini söyledi, bu sebeple sadece benim filekçem üzerinden tanıklara sorular soruldu. Tanıklar dinlendikten sonra sir raporu beklenmekte diye yazıyordu duruşma zaptında. boşanma davası açmadan önce baba ile kişisel ilişki için adli destek birimindeki sosyal uzmanlarla görüşmüştük ben ve çocuklarım o raporda çocuklarımın babayla görüşmek istemediklerimi söylemişlerdi çocukların en büyüğü 10 yaşında,diğerib9 yaşunda,küçüğü 5 yaşında,bu sebeple her ayın 1. Ve 3. Pazar günleri sadece 2 saat refakatçi eşliğinde. Görüşülmesinkararı verilmişti. Yaklaşık 1 yıldır görüşme meekexine gidiyoruz çocukşar babayla görüşmek istemediklerini refakatçiye söylüyorlardı ve bu görüşmeler en fazka 5-10 dakika sürüyordu,hiçbir zaman 2 saat babalarıyla vakit geçirmediler,babalarından şiddet gördükleri için korkuyorlardı. Şimdi bu duruşma zaptında geçen Sir rapıru bizim daha önce yapılmış olan rapordan farkli bir şeymi?
Hakim benim davamı kabul edip boşandığımda çocukların babayla kişisel ilişki durumu değişir mi, 1 yıldır görüş günlerinde 5 dakika bile durmayan çocuklarım için yatılı görüş verilir mi, yoksa bu şekilde refakatçi eşliğinde her ayın 1. Ve 3. Pazar günleri 2 saat görüş devam mı eder?
10 yaşındaki oğlumu bir sonnraki duruşmada tanık olarak dinletirsem, hakime yaşadığı şiddeti,annesini öldürmeye çalıştığını gördüğünü,babasından korktuğunu anlatırsa ,yinede yatılı görüş verilir mi. Oğlum yatıöı görüş verilirse asla gitmeyeceğini söylüyor, oğlum ,böyle bir karar çıkarsa babada yatılı kalmazsa,babayla gitmezse ,zorla götürülür mü, oğlumun psikolojisinin daha fazla bozulmasını istemediğim için , ne yapmam gerekiyor, bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevnirim,emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Merhabalar, cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Eşimin de benim de ikinci evliliklerimiz. Benim çocuğum yok. Eşimin 16 yaşında bir kızı var. Eşimle evlenmeden önce, eşim ve ailesi bana ve aileme kızının bir sorun çıkarmayacagini kendileriyle bile görüşmek istemediğini, bana karşı sorun olmayacağını, annesinin yönlendirdigini babasıyla bile görüşmek istemediğini bazen babasının ısrarıyla dışarda AVM'de gorusebildiklerini söylediler. Eşime ya kızın benle evlenmeni istemezse ya da ayrılmanı isterse diye sorduğumda hayır ben seninle evlenmek için herşeyi göze aldım diyordu. Kızı ilkin evlendigimizi bilmiyordu ne yarıyıl tatillerinde ne yaz tatilinde görüşmek istemedi çok nadiren dışarda babasıyla görüştü. Evlendigimizi duyunca yatılı olarak eve gelmek istedi. Benim babasıyla olan fotoğrafımı babasına telefondan karınla olan fotoğrafını kaldır dediği için eşim kaldırdı. Evimize haber vermeden aniden kapıya dayanıp geldi gelişinden gidişine kadar babasını babasının ailesini kötüledi. Bana tehditvari şekilde çocuk yapma. Boşanacaksınız, göreceğiz görüşeceğiz. Evlilik hayatin zor geçecek başarılar dilerim . Gibi gibi laflar dedi ve babası olsun diyebilir diyerek ona hiçbir uyarıda bile bulunmuyor. Önceden sana sorun çıkarmayacak diyen ailesiyse, sonradan bana kızın şurda iki yılı var üniversiteye ya da başka şehirde gidecek o zamana kadar dayan diyordu şimdi ise onun annesi evlenebilir kız seninle hep yaşayacak demeye başladılar. Bu konuda kandirildim. Baba babası olduğu için kendini ezdiriyor. Babaanne ve halalarla dedeyle akrabayla, kız zaten görüşmüyor. Bu hikayede yanan ben oldum. Yani resmen kendini ezdir diyorlar. Kocam bu yüzden beni çok darp etti çok sorun yaşadık
Ben hep dedim senle görüşsün maddi manevi destek ol. Beraber gezin dedim Fakat benle seni boşatmaya geliyor bana sataşmaya geliyor lütfen benden biraz uzak tut dedim. Fakat eşim ısrarla bana yaklaştırıyor çünkü kız benle uğraşmak istiyor. Babası, sonunda boşanmada olsa ,bana haksızlıkta olsa , güzellikle değil zorluklada olsa beni ezmeye ezdirmeye çalışıyor. Biz boşanmalik oluyoruz eşim, şiddet bile uyguladı bana ve şikayetçi olmamı istemedi. İkinci evliliğin boşanıp şikayet edip üçüncü kocaya da mı gideceksin gibi ve tehditvari laflardan dolayı şikayetçi olmadım. Fakat darp edildigimde vücudumda morluklar yaralar oldu bunların fotoğraflarını çektim. Yarın yine kızını getireceğini söylüyor. Ben sorun çıkarmam fakat kız yine beni tehdit ederse sorun çıkarsa veya eşim sorun çıkarırsa ben eve polis çağırıp, ben evimde huzurla oturamıyorum. Amaç birbirlerini gormekse zaten dışarda görüyorlar ben evlendikten sonra boşatmak için beni evden huzursuz edip kaçırmaya çalışıyorlar deyip uzaklaştırma kararı aldirabilir miyim?

merhaba 11 yaşında oğlum babasıyla görüşmelerinde ruhsal gelişimini olumsuz yönde etkileyecek konuşmalar yapıyor.ve çocugum eve geldiğinde ağlıyor hiç durmuyor.bende babasını oğlumun çok ağladığını ona söylediği kelimeleri söylememesini çok üzüldüğünü yazdım çocuğumun düşüncelerini belirtmem hata mı sizce,oğlum çok net söylediklerini ifade ediyor bende bu şekilde konuşmamasını cocuğun üzüldüğünü yazdım.sizden fikir almak istedim.

Merhaba evlendikten sonra eşimle edindigimiz bir evin satışı esnasında ben eşime güvenerek noterde birkaç kagıda okumadan imza attım.Eşim satış işlemeleriyle alakalı oldugunu söyledi.Daha sonra bunun evlilik sözleşmesi oldugundan şüphelendim.Eşime sordugumda çok kaçamak cevaplar verdi.Evlilik sözleşmesi yapıp yapmadıgını nerden ögrenebilirim.Aradan 5yıl geçti

» Nafaka
Çocuğum için 900 TL nafaka alıyorum.onun dışında hiçbir yardımı yok.kursa vermek istiyorum(matematik ingilizce gibi) 6.sinifa gidiyor.nafaka artırım davası açsam artirilir mi
Tanık veya masraf listesi falan mı bildirmem gerekiyor.tanigim olmazsa artırım olmaz mı
Teşekkürler

Öncelikle merhaba.
İştirak nafakasını alamadığım için icraya başvurdum. Dosyada ilk icra emri usulune uygun olarak yapıldı ve maaş haczine gidildi. Fakat sonradan açılmış olan nafaka artırımı kesin kararı aynı icra dosyasına eklendiğinde borçluya icra emri yapılmadan direkt maaş haczi yapılmış ve iş yerinden gelen ödemeler ilamdaki oranlarda artırıldı ve uzunca bir süre ödemeler dizenli yapıldı . Karşı taraftan da hiçbir itiraz yok maaş hacizleri için. Son dönem borçlu işten ayrıldığı için ödeme yapılmamasından kaynaklı icra cezaya şikayette bulundum. Şimdi bu ek beyanda sunulan nafaka artırımı ilanı borçluya bildirilmeden direkt maaş haczine gidildiği için usulsuz tebligattan (aslında hiç tebligat yok, müdür atlamış heralde direkt maaş haczi yapmış ve itiraz eden de olmamış) açtığım şikayet davası düşer mi?
Teşekkürler.


THS Sunucusu bu sayfayı 1,05643296 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.