Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

» KAHDEM Hakkında
Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), Türk Hukuk Sitesi Kadın Hakları Çalışma Grubu tarafından kurulan ve yönetilen sanal bir destek merkezidir.

KAHDEM kadın hakları ihlalleri ile karşılaşan kadınlarımızın internet ortamında kimliklerini gizleyerek sorunlarını paylaşmalarına ve Çalışma Grubu üyelerinin destek mesajlarına ulaşmalarına yardımcı olur.

» THS Kadın Hakları ve KAHDEM Çalışma Grupları
THS KAHDEM HÇG Üyeleri
Grup Koordinatörleri :
Av. Habibe Yılmaz Kayar
av-ufuk

Üyeler :
Adli Tip (Avukat)
Av. Engin EKİCİ (AVUKAT)
av. naime şahin (Avukat)
Av. Oktay Durmaz (Avukat)
Av. Safiye Yüksel (Avukat)
Av. Selin Nakıpoğlu (Avukat)
Av.Adnan Koray (Avukat)
Av.Bülent AKÇADAĞ (Avukat)
Av.Cengiz Aladağ (Avukat)
Av.Denizcan Sarıkaya (Avukat)
Av.Fatma Dündar (AVUKAT)
Av.Ferahfeza (Avukat)
Av.Gülay Kaya (Avukat)
Av.Gülümser Yavuz (Avukat)
Av.Gökçeçiçek Ayata (Avukat)
Av.Habibe YILMAZ KAYAR (Avukat)
Av.Hülya Gülbahar (Avukat)
Av.Mehmet Saim Dikici (Avukat)
av.murat kılıç (Avukat)
Av.Nilay TOPRAK (Avukat)
Av.Nurperi Sancak (Avukat)
av.semire nergiz (Avukat)
av.simlagürcan (Avukat)
Av.Suat Ergin (Avukat)
Av.Suna SOYDAŞ (Avukat)
Av.Ufuk Bozoğlu (AVUKAT)
Av.Ünzile Küçüköner (Avukat)
Av.İrem OKUR (AVUKAT)
Avukat Kamer Akgül (Avukat)
avukat zeynep (Avukat)
avukatselvi (Avukat)
Av_Medine Çiçek (Avukat)
ayseunluce (Avukat)
Ayşe KARHAN AKÇADAĞ (Avukat)
BaharB (Avukat)
Caglayan K. (Öğretim Üyesi/Sosyolog)
Doç.Dr.Kadriye Bakırcı (Öğretim Görevlisi)
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA (Hukuk Fakültesi Dekanı)
Dr. Özge Yücel (Yardımcı Doçent)
esra başyiğit (Avukat)
filorinalı 1 (Avukat)
Gemici (Sosyal Danisman)
hukukcu (Avukat)
ISIL YILMAZ (Avukat)
kezzy (Hukukçu)
Levent Cirit (Avukat)
naile (Avukat)
Nur Deniz (Hemşire)
pluvia (Avukat)
syavuz (Avukat)
Themis99 (Avukat)
Tugce Ellialti (Sosyolog / Arastirma Gorevlisi / Doktora Ogrencisi)
YILDIZ HUKUK (Avukat)
İzzet Doğan (Avukat)
Özgür DİKTAŞ (Avukat)
HÇG Forumundan
13.11. Bir Dünya Kadın - ersintoker
20.02. 8 Mart 2012 Kahdem Basın Açıklaması - Av.Ufuk Bozoğlu
9.01. Kadın Haberleri 2012 - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
3.11. 25 Kasım 2011 Kahdem Bildirgesi - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
16.08. Üyemiz Zeytinn'e Açık Teşekkür - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
2.04. Kadını Şiddetten Koruma Kanunu Teklifi - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Gruba Katılma
» THS Kadın Hakları Çalışma Grubuna Kadın Haklarının geliştirilmesi faaliyetlerine katkıda bulunmayı amaçlayan ve grubun hedeflerini ve ilkelerini paylaşan herkes katılabilir.

» Gruba Katılım için öncelikle Türk Hukuk Sitesi üyesi olunması gerekir. (THS Üyesi değilseniz üye olmak için tıklayınız)

» Gruba soru sorma amaçlı üyelik başvuruları kabul edilmez. Soru sormak isteyen ziyaretçilerin, bu linkte açıklamaları takip etmeleri beklenir. Gruba katılım grup içinde yapılacak çalışmalara ve organizasyonla aktif olarak katılmayı gerektirir.

» Gruba katılmak isteyen site üyeleri, bu sayfayı ziyaret ederek katılım başvurusunda bulunabilirler.

Gruba katılım koordinatörün onayına tabidir.

» Gruba ve siteye katılım, THS üyelik ve site yararlanma sözleşmesine tabidir.

» Yanıt Bekleyen Sorular


Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) forum alanı, THS Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerimizin zor durumda olan kadınlarımıza, kadın haklarına ilişkin problemlerinde önerilerde bulundukları bir iletişim platformudur.

Bu alana soru göndermek için site üyesi olmak gerekmemektedir. Alan kural ve ilkelerine uygun nitelikteki sorular KAHDEM editörleri tarafından onaylandıktan sonra alanda yayınlanır.

Aşağıda daha önce sorulmuş soruları ve yanıtlarını bulabilir, eğer sorunuz daha önce alanda yanıtlanmamışsa, sorunuzu alana gönderebilirsiniz..

Kadın Hakları İle İlgili Sorunuz mu Var? Sormak İçin Buraya Tıklayınız


Yeni Yanıtlanan Sorular :
Slm baroya basvurdum avukat icin onumuzdeki cumadan sonra onbesgun icinde cevap gelir dediler. Birde dava acmak icin 269 tl harc bedeli. Ve noterden vekaler icin 70 tl ucreti benim vermem gerektigini soylediler yalnuz ben suanda calismiyorum ve esim 3 ay uzaklastirma aldi ve cekti gitti ben ekmek parasi bulamazken bu parayi nereden bulabilirim bu konuda yardimci olunan yerler varmi. Kaymakamliga yiyecek icin basvurdum ama henuz sonuc gelmedi.

Slm ben esim tarafindan siddete ugradim ve uc ay uzaklasma aldim ama bu arada maddi acidan magdurum ne yapabilirim

Şiddete uğrayan birisine nasıl üç ay uzaklaştırma kararı çıkar

Boşanmak üzere olduğum 30 yıllık eşim bana tüm ikramiyesini verdiğini iddia ediyor.halbuki ikramiyeyi alınca evi terk etti.bana boşanma davası açtı..bende para,ev,arsa,hiç bir şey yok Fakat yinede hakim onun sözüne inanıp araştırılsın bu para nerede?dedi. Benim sorum şu:
1)kızım çalışıyor ve birikimi evde saklı bu para için evim aranırmı?
2)kızımın birikiminde gözü olduğu için evimi bu iftira ile aratabilirmi
3)aynı evde yaşadığım kızımın bankada kasası var.Bu kasa kızımın adına benden istediği (hiç vermediği para ) kızımın hesaplarından alınabilirmi kanuna göre?çok teşekkür ederim şimdiden.ben de çocuğumda zan altında kaldık.eşim çok ısrar ettiği için hakim jandarma yardımıyla bakalım dedi.

Merhabalar,ben on yıl önce eşimle anlaşmalı olarak boşandım(yurt dışına gitmesi gerektiği için)fakat geçen zamanda eşim başkalarıyla ilişki kurdu ev açtı çocuk sahibi bile oldu bu yüzden tamamen ayrılmıştık.ben iki çocuğumla beraber kalıyorum. evliliğimiz sürecinde beraber yaptığımız evde geçen hafta kızımı evlendirdim,şimdi evden çıkmam için baskı yapıp rahatsız ediyor ne yapabilirim.

Sayın kahdem avukatları
Eşimin açmış olduğu boşanma davasında çocuklarımla ve ev işleri ile ilgilenmediğim,aile sırlarını başkalarına anlattığım gibi konularla ilgili dava açmıştır.bu dava benim kusurlarımdan dolayı boşanmaya karar verilmiş,çocuğun velayeti de babaya verilmiştir.
Bir avukatla görüşmem sonucu boşanmada kusurun bende dahi olsa yoksul durumda olduğum için cana kast,aldatma gibi bir durum olmadığı sürece yoksulluk nafakasını alabileceğim ihtimalini söylemiştir.
sizden ricam yukarıda belirttiğim hususlar içinde yoksulluk nafakası almam mümkün olabilirmi
teşekkür ederim

Selamlar.

Eşimin son 1-2 aydır fatura dökümünden benden ayrı yalnız kaldığı vakitlerde veya ortamlarda hep aynı numarayı aradığını gördüm.Bu numaranın sahibinin bayan olduğunu biliyorum, bundan eminim.

Ancak konuşmaların içeriğinden şüpheliyim eğer absurb konusmalar varsa bosanmayı düşünüyorum, ancak günde 3-4 kez hep aramış ve konusulmuş konusma detayından fark ettim bunu.

Savcılığa gitsem geçmiş dönem 1-2 aylık dinlemeleri çıkarttırabilir miyim ya da nasıl bir yol izlemem gerekir? Ne olur yardım edin zor durumdayım...

Teşekkürler.

merhabalar, ben 2 gün önce(pazartesi)savcılığa eski eşimle ilgili şikayet dilekçesi verdim,bana dilekçemin bitanesini bağlı bulundumuz karakola vermem için verdiler ben henüz onu vermedim,bunun süresi varmı birde bu dilekçeyi korakola vermezsem savcılıktaki dilekçem işleme girermi.teşekkürlerrrr

Çekişmeli olarak açtığım davada 3.durusma yapılacak..2 kez tebligat iade geldi..Fakat bu kez tebligat mernis adresine yapıldı..gelsede gelmesede dava görülecek diye biliyorum..Bu ayrılık süresince devamli hakaret ve tehtide maruz kaldım hatta 2 kez koruma kararı çıktı..eşimin daha onceden infazı olduğu için ve daha çok kin beslemesin diye ben hiç şikayet etmedim..lakin yakın zamanda ailem üzerinden etrafimizda ki insanlara hakkımda çok çirkin mesajlar attı ve bunun üzerine annem emniyete gidip şikayetçi oldu..şikayet esnasında ölüm tehdidi içeren bir mesaj yolladı ve oda dilekçeye eklendi..annemin bu sikayeti, benim daha önce dosyama koyduğum hakaret küfür tehtid mesajlarını göz önüne alırsam ve karşı tarafın gelmemesi durumunda..sahitleriminde yanımda hazır bulunması durumunda sizce bu duruşmada evliliğin son bulma olasılığı yada devam ederse seyri ne yönde olur..benim için çok önemli lütfen cevaplar mısınız iyi çalışmalar..kolay gelsin..

esimle bosanma davam var, evliyken krediyle ev aldik kredi halen devam ediyor 5ay beraber odedik, o ev su anda kirada ve kirayi ben aliyorum tapusu benim uzerime, daha sonra bu kirayla ilgili bir talebi olabilir mi tesekkurler

Merhaba, eşimle ihaneti üzerine boşanma davası açtım ve 5 aylık bir kızım var.
eşimle nişanlı olduğumuz dönem bir birliteliğimiz olmuştu ve kürtaj olmak durumunda kalmıştım.
Bu evlilik öncesi yaşadığımız şeyi bana karşı mahkemede kullanabilir mi?
Teşekkürler şimdiden.

Merhaba.anlaşmali Boşanmamiz Için Duruşma Gunu Belli Oldu.eşim Davaya Gelmezse çekişmeli Oluyormuş.ancak Ikemetgahimi Değiştirdim.onun Ikemetgahida Yeni Taşindiğim Eve Otomatik Olarak Geldi.oysa Kendisi Eski Ortak Yaşam Surduğumuz Evde Oturmaya Devam Ediyor.çekişmeliye Dönuşurse Dava,onun Tebligatlari Nereye Yapilir?benim şimdiki Evimin Muhtarliğinami Ki Onun Ikemetgahida Su An Burasi Gözukmekte Ancak Eski Evde Oturmakta.bu Durumlar Tebligatta Sikinti Yaratirmi Dava Açisindan Teşekkurler

50 yaşındayım.Hep ihanet,ve işkence gördüm eşimden.3 yıl önce terketti eşim.Benim sorum,boşanmak istemiyorum 3 kızım var biri 13 yaşında.çocuklarımın önünde boğazım sıkıldı su dolu k
ovaya başım sokularak.tuvalet deliği yalatıldı yalvar hadi bana diyerek..eşim çok çektirdi.gidecek yerim yok evimiz eşimin üstüne kayıtlı.herşeyi anlatırsak hakim boşarmı,boşanmamak için ne yapmalıyı.Binlerce teşekkür ederim sizlere yardımınızı bekliyorum

selamlar.ben eşimden ayrılalı 1.5 yıl oldu.2 tane çocuğum var.çocuklarımın velayeti bende.mahkeme 300 tl nafaka bağladı.ama eşim bugüne kadar ödemedi.bundan sonraki aylarda nafaka ödmesini istiyorum.avukat tutma durumum yok.sigortalı çalıştığım için barodan avukat verilmez denildi,orayada başvurmadım.nasıl bir yol izlemeliyim.eşime nafaka ödemesi için icra takibi başlatmak istiyorum.ben sadece bu aydan sonrakileri ödemesini istiyorum.dilekçe yazdırmak için avukata verecek durumum yok.acaba dilekçeyi kendi,m yazsam olurmu.dilekçe örneğini interetten bulabilirmiyim.kısacası gerekli belgeler nelerdir.birde eşimin iş adresini falan bilmiyorum.eski evindende taşınmış.adres olarak eski adresini versem olurmu.bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. çok teşekkürler...

21 yasindayim 3 aylik evliyim ..esim onu dinlemedigimi dusundugu icin beni ve kendini iki kere bicaklamaya kalkti ve hastalik derecesinde kiskanctahammul edemiyorum..yaptiklari 3 aylik evlilik icin cok fazla evlendigim gunden beri hep ayni..bosanmak istiyorum bana yardimci olur musunuz

Merhabalar.eşim eviyle çocuğuyla ilgilenmeyen. Evde sürekli bana ve aileme hakaret eden gece yarılarına kadar(saat2-3 e kadar )dışarda zaman geçiren arayınca hakaret edip gelmiyorum rahatsız edersen boşarım canını yakarım vs Tehtit savuran biri. Bundan 15 gün önce tartışmamız sonucu telefonu elindeyken bana şiddetli bir yumruk vurdu ve kafam yarıldı kısa süreli bir baygınlık geçirdim. Darp raporu almadım. Oğlum perişan olmasın diye. Oğlum 1 yaşında. Ve 2 gün önce şiddetli şekilde tekme attı bacağımda avuç içi kadar morluk var. Dün de evden çekti gitti. Aradım mesajlar attım vs vs. Cvp bile vermiyor. Ben şimdi bacağımdaki morluk için rapor almak istiyorum. 2 gün geçti alabilir miyim?15 gün önceki başımdaki darbeden küçük bir iz kaldı bunun için de alabilir miyim.
2- evlendiğimiz günden bu yana bütün maaşımı kullandı daha önce birikmiş olan paramı da aldı bikeziklerimi de( kendi maaşımla aldığım) ev kirasını ve aidatını ödemiyor. Herşey üzerine yük kaldı. Bunları ondan geri almak istiyorum alabilir miyim
3- evliliğim süresince uğradığım hakaretler ve aşağılayıcı sözler için ne yapabilirim
4- evlilik sorumluluklarını yerine getirmediği için birşey yapabilir miyim
Boşanma davasını ben açmak istemiyorum. O beni yıllarca mağdur etti. Bu süreç ne kadar uzarsa bundan rahatsız olacağını biliyorum. Lütfen yardımcı olun yaptıkları cezasız kalmasın. Çok üzgünüm kullanıldığım için dayak yediğim için onu sevdiğim için. (((
5-boşanma gerçekleşmese bile maddi manevi tazminat vs alabilir miyim
6-devlet memuru olmam tazminat almama engel midir.
Kısacası beni hem maddi hem manevi olarak mağdur etti. Hiçbir şekilde gün yüzü görmedim avlendipimden bu yana bu adam için benim elimden bişey gelmiyor. Kanun bunun hakkından gelsin
Nasıl bir yol izlemeliyim. Bana yardımcı olursanız memnun olurum
Yaptıklarının yanına kar kalmasını istemiyorum. Yalvarırım izlemem gereken yol nedir bana yardımcı olun.
Gururum kalbim psikolojim çok kötü durumda.
O acı çekmiyor ben çekiyorum. Allah aşkına yardımcı olun
Teşk ederim

» Bosanma
Eşim beni kandırarak anlasmalı bosandık hiçbirsey alamadım ben işk evlendigimde almanyaya geldim 2.5yıdır ayrıyız almanyada yasıyorum hukuki nasıl bir yol izleyebilirim

Merhaba,

Eşimle henüz söz tarihini belirlemeden ailesinden kaynaklı her şeye dahil ve her konuda son sözü söyleyen olmak istedikleri için tartışmalar yaşamaya başlamıştık. Evlendiğimiz ilk dönemde evlilik öncesi konuştuğum kişilerle alakalı yersiz kıskançlıklar yaşadığı için zaman zaman şiddet ve işkence görmeye başlamıştım. Eşimin ailesiyle altlı üstlü oturduğumuz için sürekli görüşmek zorunda kalıyordum ve eşim buna beni mecbur tutuyordu. Yemekleri beraber yeyip, hafta sonlarımızı da beraber geçiriyorduk. Ayrı eve çıkma isteğimi kesinlikle reddettiği gibi benim ailesine gelin geldiğimi ve onlarla birlikte yaşamaya mecbur olduğumu söylüyordu. Ailemin evine gitmekte problem yaşıyordum. Sürekli kavgalı olduğumuz için gitmeme izin vermiyordu. Bir gün şiddet gördüğüm için evi terk ettim. 10 gün sonra eve götürmek için geldiğinde özür dilemediği halde evliliğimi kurtarmak için geri döndüm. Evliliğim boyunca sürekli hakarete ve kavgalı zamanlarımızda işkenceye maruz kalıyordum. Araya giren arkadaşlarına rağmen evliliği düzeltmek adına hiç adım atmadı ve ailemin telefonlarına da cevap vermedi. 10 gün önce annesinin beni yanlış anlaması üzerine eşimden ağza alınmayacak hakaretler duydum. (Bu mesajlar whatsapp arşivinde kayıtlı hala) Abimi aradım eşiyle beraber geldiler. Hiçbir uzlaşmaya yanaşmadılar ve kayın validemin gidersen bir daha gelemezsin, eşimin de benim önceliğim annem babam söylemleri üzerine valizimi hazırlayıp abimle beraber evden ayrılmak istedim. Fakat düğünde takılan ziynet eşyalarını vermediler. Tartışma çıkmaması için de bırakarak çıktım evden. Daha önce evi terk ettiğimde kapının kilidini yuvasından değiştirmişlerdi. Bunda da aynı şeyi yaptıklarını düşünüyorum. Ayrıca ben evi terk ettikten bir kaç gün sonra annesiyle beraber tatile gitmiş. Şu an dava açmak istiyorum fakat evliliğim boyunca edindiğim izlenimlere göre ziynet eşyalarını ve ev eşyalarını vermeyi kabul edeceklerini sanmıyorum. Hatta bunun için de yalan beyanlarda bulunacaklarını düşünüyorum. (Mobilyaları ziynet altınlarla, beyaz eşyaları evlendikten sonra taksitle ödedik.)

1- Davayı ben açsam avukat tutmam gerekir mi? Tutarsam masraflarını karşı tarafa yıkabilir miyim?

2- Çekişmeli boşanma olursa ne kadar sürer?

3- Bana iftira atmaya kalkarlarsa, ben şiddet görmüş ve hakaret işitmişken yalan beyanlarla davayı kazanabilirler mi?

4- Bu şartlarda hakaret için manevi tazminat davası açsam kazanabilir miyim?

5- Ben dava açmadan önce mobilyaları veya ziynet eşyalarını elden çıkarırlarsa (mal kaçırırlarsa) hak iddia edebilir miyim?

6- Evde kalan kişisel eşyalarımı alabilmem için önce dava açıp, sonra polis aracılığıyla mı eve gitmem gerekir?

Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim. Umarım hayırlı bir dava olur ve sinirler çok gerilmeden tez zamanda sonuçlanır.

Iyi gunler 1 yasinda bebegim var.gecici velayeti aldim anne gozetiminde 6 saat gorme suresi verildi karsi tarafa, bu gorusme gunlerinde yaninda akrabalarini getirebilir mi bunu ogrenmek istiyorum, birde eve goturme talebi olabilir mi

Mart 2014 de çocuğumun evlatlık verilmesi için başvurdum. Babası bizi terk etti. Nisan ayında bir mahkeme görüldü 6 hafta içinde dilekçe verip geri alabilirsiniz dediler. Haziranda bir mahkeme daha görüldü fakat gitmedim. Hala benim üstümde. Yasal süreçler nelerdir? Almak için neler yapabilirim? Üniversite öğrencisiyim bu almama engel mi?

Merhaba Sayın Hukukçular. Bizlere yardımcı olup, hiçbir karşılık beklemeksizin hukuksal desteklerinizi esirgemediğiniz için sizlere sonsuz teşekkür ediyorum.
Benim birinci sorum ; Eşim ile çok uzun yıllardır ayrı yaşıyoruz ve hayatında bir bayanın varlığı nedeni ile ne benim ile ne de çocuğu ile kesinlikle iletişim kurmuyor. Ancak zaman zaman bulunduğu illerden gerek facebook ve gerekse mail hesaplarıma giriyor ya da birileri tarafından girilmesini sağlıyor. Çünkü gerek yüklediğim programlar ve gerekse hesap ayarları sayesinde dışarıdan hesaplarıma izinsiz girişleri IP adresleri ile nereden ve hangi bölgeden, ve/veya hangi şehirden girildiğini görebiliyor, tespit edebiliyorum. Ve artık bu nedenle huzurumuz kalmadı.
Bu konu ile ilgili olarak nasıl bir suç duyurusunda bulunabilirim. Bu konu ceza kanununumuzda hangi suçun unsurunu teşkil ediyor ve bu girişimleri her ne kadar eşimin yaptığından emin isem de direkt kendisinin olduğunu söyleyerek daha sonradan tarafımı suçlamasını da istemiyorum. Muhtemelen kendine ait olmayan ; başka pclerden giriş yapılıyordur. Suç duyurumu nasıl ve ne şekilde yapmalıyım bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. ( suç duyurusunda bulunmaya giderken bilgisayarımı yanımda götürmeli miyim , yoksa izinsiz giren pc lerin IP adresleri yeterli olacak mıdır ? )
Diğer bir konu ise ; telefonumuzun dinlendiğini kuvvetli olarak düşünüyorsak bu halde yapacağımız suç duyurusu ne şekilde olmalı ?

İyi günler. 2014 haziran ayında eşimle anlaşmalı boşanma için başvuru yaptık.2 çocuğumunda velayeti bende olacaktı.0 tarihten sonra ben istanbuldan eskişehire ailemin yanına taşındım. Bütün yaz telefonlarla arayıp beni rahatsız etti. Alkol alıp bana hakaret ve tehditler savuruyordu. Mahkeme tarihinde hakime 10 yaşındaki kızımın velayetini istediğini söyledi. Hakim pedogoga yönlendirdi. Kızımla randevu alıp gittik konuştuk. daha yolda gelirken sarhoş bir durumda kızımı aradı konuşdu. Şimdi sürekli beni arayıp içkili bir şekilde hakaret ve tehdit ediyor telefon ile. Ben bu durumda neyapabilirim. nasıl kısıtlama getirebilirim. Eskişehirden istanbul mahkemesine nasıl başvuru yapabilirim. Maddi durumum iyi olmadığı için avukat tutamadım. Bilgi verirseniz sevinirim.

Merhaba sayın yetkili,Ben evlendikten sonra yalnızca kendi soyadımı kullanmak ve kütük bilgilerimin eski haline iadesi için aile mahkemesine dava açmıştım davalı nüfus müdürlüğü ve dahili davalı eşim görünüyor davam görüldü ve hakim soyadı için başvurunun kabulüne ama kütük bilgilerimin değişmesi isteğime red kararı verdi 2 gün önce gerekçeli karar eşime tebliğ edildi bu aşamadan sonra nüfus müdürlüğünün temyiz etme durumu var mı ve ben kütük bilgilerimin değişmesi reddinin iptali için ne yapabilirim ve sonuç alırmıyım bu konuda bilgi yardımınızı rica ediyorum şimdiden teşekkürler.

merhaba eşimle ilk gecemizde benim kanamam olmamıştı. Eşim de beni doktora götürdü. Doktor da muayenesi sonucu benim bakire olduğumu söyledi.Hastaneyi de doktoru da eşim kendi seçmişti. Kendisi ikna olmuştu ve 2,5 yıl bu konu ile ilgili bana herhangi bir şüphesi olduğunu hiç ima bile etmemişti. Şimdi benim bakire olmadığımı iddia eder gibi konuştu. Dava açıldığı vakit belki de bu konuyu gündeme getircek diye düşünüyorum. Davada bu kadar zaman sonra benim bakire olmadığımı iddia edebilir mi ? Doktora gitmemizin üzerinden 3,5 yıl geçti. Aynı doktoru bulup rapor alabilir miyim bilmiyorum. Muayene olduğumda Dr.dan rapor almadık. Dr. eşimin yüzüne beraber konuştu ve bir problem olmadığını böyle şeylerin fizyolojik olarak mümkün olduğunu söyledi. Eşim şimdi belki de bayan doktorun beni korumak amaçlı böyle söylemiş olacağını düşünüyor. Halbuki böyle bişi yok. Bunu ben davada nasıl ıspatlarım. Eşim buna dayanarak beni boşayabilir mi ? Ya da evliliğimizin iptalini sağlayabilir mi ?

Merhaba
Ben 18 yaşındayım.Konu annem ve babamla ilgili.Babam bundan 2 3 ay önce neredeyse her gün içkili geliyordu ve annem kıyafetlerinde ve yüzünde kadın pudrası gibi izler buluyordu.Aynı zamanda telefona gelen mesajlar ve çekilmiş fotoğrafları da görüyoduk.Daha sonra babam bu işleri artık bıraktığını ve bir daha yapmayacağını söyledi.Bugünlere kadar biz de inandık.Ama bu son günlerde tekrar içkili gelmeye başladı.Bu arada bize karşı dayak olayı hiç olmadı.Sadece bağırıp çağırdı.Annem yine telefonda mesaj gördü ve yine aynı kadındı.Yani bu kadının babamla yaklaşık 8 9 aydır ilişkisi var.Ben bu kadınla ilgili bir şikayette bulunamaz mıyım veya annem?Çünkü onun yüzünden ailemiz dağıldı ve bunların hepsi benim ve kardeşlerimin gözü önünde oldu.Ben bu kadına dava açmak istiyorum.Böyle bir şey yapabilir miyim?Ben olmasam da annem açabilir mi?

Öncelikle Cevap Için Şimdiden Teşekkür Ederim.

5 Senelik Evli Ve 4 Yaşinda Bir Erkek Çocuk Annesiyim. Eşimle Ilk Evlendiğimiz Tarihten Itibaren Iş Hayati Fazlasi Ile Istikrarsiz.sosyal Güvencemiz Çoğu Zaman Olmadi. Bu Sebeple 4,5 Aylik Çocuğumu Kayinvalideme Birakip Çalişmak Zorunda Kaldim.geçen Zaman Içerisinde Eşimle Bir Çok Kez Konuştum. Yeri Geldi Tartişdim. Çalişmasi Gerektiğini, Çocuğu, Ailesi Için .. Bu Süreç Içinde Ev Alma Karari Verdik. Ben De Belki Borca Girersek Çalişir Diye Düşünerek Ziynet Eşyalarimi Satip Kalan Kismina Kredi Çektim.evi Alali 14 Ay Oldu. Fakat Eşimin Maddi Manevi Hiç Bir Desteği Olmadi. Beni Maddi Manevi Fazlasiyla Yipratti.dayanabilecek Gücüm Kalmadi. Ben Eşimle Boşanmak Istiyorum Fakat ;

1- Çocuğumun Velayetini Alabilir Miyim ?

2- Ev Üzerinde Hiç Bir Hakki Olmayan ( Kaldi Ki Türk Aile Yapisi Genelde Erkeğin Çaliştiği Bir Ortami Kabul Eder ) Eşime Evden Pay Verilir Mi ? ( Evin Yaridan Fazla Değeri Kadar Borcu Duruyor.)

Lütfen Yardim Edin

merhaba.ekım ayındakı anlasmalı bosanmaya davalı esım keyfı olarakk gelmezse bu ılk durusmada 20 yasındakı oglumu tanık olarak dınletmem mumkunmu..dava bu durumda ne sekılde ılerler..tesekkurler

Merhaba
Ben 2010 yılında eşimden ayrıldım o zaman 3 yaşında olan kızım şimdi 3. sınıfa başlayacak...
Boşanmanın gerçekleşmesi için dava süresinde nafaka talebinden vazgeçtim ama kaşı taraf hakimin isteği üzerine 100 lira nafaka ödemeyi kabul etti.
O dönem pparaya cok da ihtiyacım yoktu... Ama şimdi zamanın ilerlemesi kızımın büyümesi okulmasraflarının da artması sebebi ile ihtiyaclarımızda arttı. Ben bugün kızım için karşı taraftan nafakanın artırılması için dava açabilir miyim. asgari ücretle çalışan bir kişi ne kadar nafaka verebilir.
Tesekkürler..

8 Temmuz itibarıyla Kahdem Portalına ilişkin bazı sayısal bilgiler şöyledir:

198 503 mesajların toplam okunma sayısı

95 konu sayısı

308 mesaj sayısı

2089 konuların okunma ortalaması


Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerine,destek veren THS üyelerine ve hayalerimize inanan Admin'e
Teşekkürler


Saygılar

Eski Erkek Arkadasim Beni Elindeki Goruntuleri Dagitmakla Tehdit Ediyor.goruntuler Gizlice Baska Birisi Tarafindan Cekilmis.bana Ve Aileme Izlettiler.tehdit Mesajlari Da Var Elimde.ama Goruntu Yok.tam Olarak4_5 Kisi Var Isin Icinde.ve Goruntuleri Ceken Kisi Bunu Farkli Insanlarada Yapmis.cok Fazla Bayanin Goruntusunu Cekmis Ve Elinde Muhafaza Ediyor.ne Yapmaliyim Yardim Edin


THS Sunucusu bu sayfayı 0,13857794 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.