Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

KAHDEM 8 Mart 2013 Bildirgesi-Kadının Soyadı

Yanıt
Old 07-03-2013, 22:56   #1
Doç. Dr. Özge Yücel

 
Varsayılan

GÖÇ ETMEK İSTEMİYORUZ

Evlendim... Nüfüs cüzdanım değişti, sadece medeni halim bekardan evliye dönüşmedi; tüm kütük bilgilerim yenilendi. Babamın kütüğünden eşimin kütüğüne "kaydi göç" yaşadım.

Bankama yeni nüfus cüzdanımla başvuru yaptım, bankadaki kişisel bilgilerim değişti; kredi kartlarım değişti. Bankadakiler yeni medeni halim için beni tebrik etti. Pasaportumu değiştirdim; çünkü neredeyse adım dışındaki tüm bilgilerim yepyeniydi. Aynı şeyi ehliyetim için de yaptım, emniyetteki banko memuru beni tebrik etti.
Mesleğim, avukatlık; bu nedenle baro üyesi olma zorunluluğum var. Baroya gittim, bilgilerimi değiştirdim, baro kalemindekiler beni tebrik etti. Vergi dairesine de bilgi vermek zorunda kaldım; vergi kayıtlarındaki kişisel bilgilerim "güncellendi." Muhasebecimin katibi beni tebrik etti. Bu yetmedi, kartvizitimi değiştirdim. Eh, büronun girişindeki tabela da değişti tabii. Müvekkillere haber vermek lazımdı, yeni vekaletname gerekecek. Hangi birinden başlasam? Şimdi hepsine açıklama yapılacak; tebrikler, tebrikler... O vekaletnamelerin hepsi dosyalara tekrar, teker teker sunulacak...
Eşim de avukat, o hiçbir şey değiştirmedi. Kuşku yok ki o da evlendi... Tebrikler!

Ben, göç ettim. Yerimden yurdumdan edildim. Yeni bir yere taşınırken aynı sefaleti yaşarsınız, bilenler bilir. Oraya koştur, buraya koştur. Herşey değişsin... Halbuki alt tarafı evlendim! Kime ne? Size ne? Baroya ne? Müvekkilerime ne?

Boşandım... Nüfus cüzdanım değişti, babamın kütüğüne geri döndüm. Yeni medeni durum, eski tabiyet. İkinci kaydi göç!
Banka, pasaport,ehliyet,baro,vergi dairesi, kartvizit, tabela ve müvekiller! Şimdi hepsine açıklama yap; üzüntülerini dinle; "yanlış anlamayın ama sebep nedir, diye sorsam? Yani sizin gibi bir hanımdan boşanılır mı hiç." diyenleri geçiştir.Vah vahlar, tüh tühler...
Eşimle boşandık; tahmininiz doğru, o pek bir evrak değiştirmedi...Tebrikler!Medeni Kanunun evli kadının kocasının soyadını taşıması yükümlülüğünü düzenleyen 187. maddesinin Anayasaya aykırılığı ve kadının evlenmeden önceki soyadının kullanılması talebi dava konusu olduğunda Anayasa Mahkemesi, erkek eşin soyadının aile soyadı olarak kabulü konusunda ısrarcı davranmış ve bu kuralın, aile birliğinin korunması, nüfus kayıtlarının düzenli tutulması, soyun belirlenmesi, kamu yararı ve kamu düzeni gibi gerekçelerle korunması gerektiğine hükmetmiştir. Oysa, kişinin ismi üzerindeki hakkı, şahsa sıkı sıkıya bağlı, devredilemez, feragat edilemez haklardandır. Kişinin temel hak ve özgürlükleri ile ilgili bir konudur. Bu türden temel bir hakkın kısıtlanmasına, kamu yararı ve kamu düzeni gibi olur olmaz her şekilde kullanılan bir kavramla meşruiyet kazandırmak, kabul edilmemelidir.
Aile birliğinin erkeğin soyadını kadının ve çocuğun taşımasıyla sağlayacağına duyulan inanç ise hayli tartışmalıdır. Kadına, evlenmesiyle birlikte adeta tabiyet değiştirten ve yaşamını zorlaştıran bu uygulamanın ailenin birliğine en ufak bir katkısı olmadığı açıktır. Kadının soyadının değiştirilmesi, kadının erkekler arası aile mülkiyetinde yer değiştirmesinin bir tezahürü olarak okunmalıdır. Bir cinsin diğerine biat ettiği durum, bu coğrafyanın "birlik-beraberlik" anlayışına uygun bir durumdur. Bu anlayışın kadınlar üzerinden sağlamasının alınmasını kabul edilemez buluyoruz.

Nüfus kayıtlarının düzeni, evli kadının soyadının değişmesine bağlı değildir. Yeni nüfus sitemi (MERNİS) ile hepimiz isimlerimizden önce, artık birer numarayız. Nüfus kayıtlarının düzeninin de kadınların evlenme ve boşanmalarında onlara sınırsız sıkıntı verecek şekilde sağlanacağını düşünmek dahi istemiyoruz. Bizi numarayla tanıyan sistem, adlarımızı serbest bırakmalıdır.
Türkiye Hukukunda geçerli olan aile soyadında zorunlu birlik ilkesine de karşıyız. Herkes, kendi soyadıyla kalabilmelidir. Eşler aralarında ortak bir soyadı belirlemediği sürece soyadlarında evlenme ile herhangi bir değişiklik olmamalıdır. Çocuğa kimin soyadının verileceğine ise eşler ortak karar vermelidir.

Geçtiğimiz günlerde TBMM'ye sunulan 4. yargı paketinden kadının soyadına ilişkin özgürlükçü düzenlemenin neden çıkarıldığını anlayamıyoruz.

KAHDEM olarak, bu yıl 8 Mart'ta, sorun alanı olarak kadının soyadı konusunu belirliyor ve ulusal alanda etkin iç hukuk yolu olmadığından kadınları CEDAW Komitesine başvuru yapmaya davet ediyoruz!

Artık göç etmek istemiyoruz!

KADINLARA HUKUKİ DESTEK MERKEZİ (KAHDEM)
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
KAHDEM 8 Mart 2013 Bildirgesi Doç. Dr. Özge Yücel Kadın Hakları Çalışma Grubu 0 07-03-2013 22:56
KAHDEM 25 Kasım 2012 Bildirgesi Av.Habibe YILMAZ KAYAR Kadın Hakları Çalışma Grubu 0 24-11-2012 10:31
25 Kasım 2011 KAHDEM bildirgesi Av.Habibe YILMAZ KAYAR Kadın Hakları Çalışma Grubu 9 24-11-2011 10:37


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03584099 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.