Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Aktif Makale Hedefsizseniz, Hedef Sizsiniz!

Yazan : Dövran Orazgılıcov-Llm [Yazarla İletişim]
ÖZEL HUKUK DOKTORA ÖĞRENCİSİ

Makale Özeti
"HEDEF SAHİBİ OLMAYAN KİŞİ, BAŞKALARININ HEDEFİNİN ALETİ OLUR".""SEN ÖZGÜRSÜN, ÖZGÜR OLDUĞUN İÇİN BÖYLE DAVRANMAN GEREKİR" DERLER, NASIL DAVRANACAĞIMI SEÇEMİYORSAM VE ONLARIN İSTEDİĞİ GİBİ DAVRANMASAM ÖZGÜR SAYILMIYORSAM, SÖYLERMİSİN, NEREDE BUNUN ÖZGÜRLÜĞÜ" DDO
Yazarın Notu
DEÜ-HUKUK FAKÜLTESİ BÜLTENİ SAYI 1, MAYIS 2002 DE YAYINLANMIŞTIR.

Günümüz insanı, gayesizliğinin - hedefsizliğinin kurbanı olmuştur. Haberleşme ve seyahat araçlarının hızla gelişmesi, insanlığa rahat ve konfor vaat ederken, insanın düşünme, geleceğe ait plan-proje üretme iradesini neredeyse elinden almıştır. Artık insanlık düşünmeyi başkalarına bırakmakta, kendilerine sunulan ile yetinmekte, daha kötüsü de kendisinin bir şey üretemeyeceği, üretenlerin daha üstün şekilde yaratıldığı yanılgısına kapılmaktadır.

Medya toplumu da diyebileceğimiz, kendi iradesini kendi elleriyle başkalarına veren insanımız kendisine, “sen özgürsün, özgür olduğun için böyle düşüneceksin” denilerek özgürlük perdesi altında sunulanı maalesef olduğu gibi irdelemeden kabul etmekte ve kendi hedefi olmadığından dolayı başkalarının hedefi haline gelmektedir. Ona artık, hedeften, başarmaktan bahsedersen, ya hedefsizliğiyle iradesinin üzerine yatmakta ve olduğu yerde kaldığından büyük işleri başaranların kendisi gibi insan olduğuna onu inandıramazsın. Yada hevesi hedef ile karıştırdığından etrafı yakıp yıkmakta, başarının başkalarını ezerek kazanılan bir şey olduğunu zannetmekte, gerçek başarıya ulaşamadığı zamanda talihini suçlamaktadır.

Anthony Robbins şöyle der, “Kişiler tembel değildir. Sadece, kendilerine esin kaynağı oluşturacak kadar, güçlü amaçları yoktur”. Şimdi biraz düşününüz! Hayatınızda hiçbir şeyi şiddetle istediğiniz oldu mu? Muhtemelen olmuştur. O anınızı hatırlayınız, gezerken, yatarken, otururken her zaman beyniniz o amacınız üzerine çalışmıştır. Çünkü beyine ne yapmak istediklerinizi söylerseniz, o sizin için her zaman çözüm arayışı içindedir. Hani derler ya, “Nereye gideceğini bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar fayda vermez”. O yüzden amacınız ne olursa olsun, ama amacınız muhakkak olsun, yoksa birilerinin amacının aleti haline geldiğinizin farkına dahi varamazsınız. Şunu duyuyor gibiyim, “ Bu kriz ortamında neler yapabilirim ki, yarınım dahi garanti değil?” Evet haklısınız, ama şunu bilmemiz gerekir ki, gündüz yakılan mum fayda vermezken, karanlıkta yakılan mum etrafı aydınlatmaktadır. O yüzden sizde içinizdeki enerjiyle çevreyi aydınlatmak için tam şu anı fırsat bilin. Yarın çok geç olabilir. Ayrıca şunu belirtelim ki, eğer biri size şunları yaparsan şu başarıyı yakalarsın diye kesin garanti verirse tüm enerjinizi o hedef için harcamaz mısınız? Kimse size engel olmak için özel çaba sarf etmiyor. Hedefiniz belli ise, emin olun, dünya çekilir size yol verir. Hemen şimdi, elinize kağıt kalem alarak veya bilgisayarınızın başında hedeflerinizi önemine göre yazmaya ne dersiniz!

Realiteleri de dikkate alarak hazırladığınız hedefiniz varsa, ve bunu başarabileceğinize gerçekten inanıyorsanız, bu büyük hedef sonucunda artık sizin çalışma azminiz artacaktır, çünkü artık boşa harcayacak zamanınız yoktur, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirir,daha büyük eserler ortaya koyar, yükseklere tırmanırsınız. Başardıkça başarabileceğinize inanacaksınız ve başaran insanların tek farkının hedef sahibi olmalarından kaynaklandığını fark edeceksiniz.


Nereye gideceğini bilmeyen ve heveslerinin pençesinde boğulan çok sayıda insan vardır. Hepsinin de ortak özelliği hedef sahibi olmamak, aksine binlerce mazerete sığınmalarıdır. Eğer siz nereye gideceğinizi biliyorsanız, hazırlıklarınızı ona göre yaparsınız ve amacınız için neye katlanılması gerekiyorsa ona katlanırsınız.

Artık sizin dilinizde başkalarını suçlayıcı cümleler yer almayacak, engelleri tek -tek aşacaksınız, kendi kurtuluşunuzu başkalarını yıkma üzerine bina etmeyecek, kendinize ve topluma karşı yararlı iş yaptığınızdan hem toplum tarafından sevileceksiniz hem de insanlığa hizmet etmenin zevkini kalbinizin derinliğinde hissedeceksiniz. Artık sizi kimse hedefinizden vazgeçiremeyecektir. Çünkü siz, gerçek hedefi ve başarıyı tatmaya başladınız. Belki hata yapacaksınız, yaptığınız hatadan dolayı tüm yaptıklarınızı görmezden gelecekler, sizi suçlayacaklar, belki bazen yalnız kalacaksınız, ama bunlar sizi hedefinizden alıkoymayacaktır. ZİRA, ARTIK SİZ NE İSTEDİĞİNİZİ BİLİYORSUNUZ!
Bu makaleden kısa alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Hedefsizseniz, Hedef Sizsiniz!" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dövran Orazgılıcov-Llm'e aittir ve makale, yazarı tarafından Türk Hukuk Sitesi (http://www.turkhukuksitesi.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.


[Yazıcıya Gönderin] [Bilgisayarınıza İndirin][Arkadaşa Gönderin] [Yazarla İletişim]
Bu makaleye henüz okuyucu yorumu eklenmedi. İlk siz yorumlayın!
» Makale Bilgileri
Tarih
11-04-2006 - 01:27
(5308 gün önce)
Yeni Makale Gönderin!
Değerlendirme
Şu ana dek 12 okuyucu bu makaleyi değerlendirdi : 10 okuyucu (83%) makaleyi yararlı bulurken, 2 okuyucu (17%) yararlı bulmadı.
Okuyucu
6742
Bu Makaleyi Şu An Okuyanlar (1) :  
* Son okunma 1 gün 4 saat 40 dakika 52 saniye önce.
* Ortalama Günde 1,27 okuyucu.
* Karakter Sayısı : 4022, Kelime Sayısı : 500, Boyut : 3,93 Kb.
* 6 kez yazdırıldı.
* 7 kez arkadaşa gönderildi.
* 11 kez indirildi.
* 13 okur yazarla iletişim kurdu.
* Makale No : 266
Yorumlar : 0
Bu makaleye henüz okuyucu yorumu eklenmedi. İlk siz yorumlayın!
Makalelerde Arayın
» Çok Tartışılan Makaleler
» En Beğenilen Makaleler
» Çok Okunan Makaleler
» En Yeni Makaleler
THS Sunucusu bu sayfayı 0,02943802 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.