Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

temlik sözleşmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-09-2012, 00:25   #1
halilerdemir

Varsayılan temlik sözleşmesi

herkese kolay gelsin.Şimdiden cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.
Müvekkil 3. kişi olarak borçluların icra dosyasına olan borçlarını alacaklı vekiline büroda ödüyor. Aralarında da bir temlik sözleşmesi yapılmış ve ödeme yaptıktan sonra icra dosyalarını temlik almakta geçikiyor. Temlik sözleşmesinden 3 ay sonra dosya haricen tahsil nedeniyle işlemden kaldırıldığı gözüküyor. Ben dosyaya baktım ancak harcını borçlu yatırmış ve alacaklı tarafın veya temlik alanın dosyada bir talebi yok. Daha önde 2009 yılında müvekkilin başka bir avukatı tazminat veya temlik verilmesine şeklinde dava açmış ve dava da temlik verilmesine şeklinde karara çıkmış durumda ve karar Yargıtay incelemesinden geçerek kesinlemiş.Temlik veren kişiye-alacaklıya icra dosyasının haricen tahsil olarak kapatılması nedeniyle bedelin iadesi için tazminat davası açmayı düşünüyorum ancak kararsız kaldım.Nasıl hareket etmem veya Yargıtay kararı konusunda yardımlarınızı bekliyorum.
Old 12-09-2012, 08:53   #2
avktderya

merhaba ,
temlik sözleşmesi ile doğrudan alacaklı ( temlik borçlusu ) aleyhine icra takibi yapılabilir .
saygılarımla
Old 12-09-2012, 09:02   #3
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Sorulu katkı...

1)Alacağın devredildiği, devreden veya devralan tarafından borçluya bildirilmiş mi? (TBK.m.186).

2)Borçlu temlik edene ödeme yapmış mı?

3)2009 tarihli –kesinleşen- hüküm = ?

Temlik (TBK.m.183 vd.)

“Alacağın devrinin geçerliliği, yazılı şekilde yapılmış olmasına bağlıdır” (TBK.m.184)

“Alacak, bir edim karşılığında devredilmişse devreden, devir sırasında alacağın varlığını ve borçlunun ödeme gücüne sahip olduğunu garanti etmiş olur” (m.191).

Temlik edene karşı:

Sorumluluğun kapsamı

TBK.m. 193- Devralan garanti ile yükümlü olan devredenden aşağıdaki istemlerde bulunabilir:
1. İfa ettiği karşı edimin faizi ile birlikte geri verilmesini.
2. Devrin sebep olduğu giderleri.
3. Borçluya karşı devraldığı alacağı elde etmek için yaptığı ve sonuçsuz girişimlerin yol açtığı giderleri.
4. Devreden kusursuzluğunu ispat etmedikçe uğradığı diğer zararlarını.

Dosya borçlularına karşı
Sebepsiz Zenginleşmeden Doğan Borç İlişkileri (m.77 vd.)

Saygılarımla
Old 17-09-2012, 21:49   #4
halilerdemir

cevaplarınız için öncelikle teşekkür ederim hulusi bey.
Temlik veren borçlular hakkında aynı alacaktan dolayı hem ipotekli hem de ilamsız takip başlatmış.Müvekkil bu dosyaları temlik aldığını borçlulara bildirmemiş açıkcası ipotekli dosyayı temlik aldım diye beklemiş. Borçlular temlik edene ve müvekkile ödeme yapmamışlar. Banka dosyanın temlik ettiğini unutmuş. Borçlulara ibra yazısını vermiş ve borçlular da kötüniyetli olarak dosyaya harçlarını yatırarak haricen tahsil nedeniyle ipotekli dosyayı işlemden kaldırmışlar. İlamsız takip dosyası takipsizlikten düşmüş. Bu dosya takipsizlikten düşse de sonuçta ipotekli olan dosya haricen tahsil nedeniyle kapatılmış. İlamsız takip de haricen tahsil edilen ipotekli dosyaya bağlıdır diye düşünüyorum. Başka bir meslektaş da bu durumu fark etmeden temlik sözleşmesi var diyerek icra dosyalarının derdest olup olmadığını incelemeden müvekkil adına icra dosyalarının temlikini aksi takdirde ödenen bedelin iadesi şeklinde asliye hukuk mahkemesinde dava açmış.Dava da temlik sözleşmesi gereğince icra dosyalarının temlik verilmesine şeklinde karara çıkmış ve yargıtay incelemesinden geçerek kesinleşmiş. Dosyaları temlik alsak ne olacak ki? İpotekli dosya haricen tahsil nedeniyle kapatılmış. Müvekkil her gün ne oldu benim dava diye arayıp duruyor. şimdi ne yapmalıyım açıkcası kararsız kaldım.
Old 19-09-2012, 09:01   #5
Avukat Safiye

Burada açıkça bankanın sorumluluğu var. Temlik ettiği dosyada tahsilat yapamaz veya yapmasa bile dosyadan feragat edemez. Temlik sözleşmesinin icra memuru huzurunda veya noterden yapılmış olması gerekirdi. Ancak yine de ödediğiniz paranın iadesini bankadan isteyebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi