Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

» KAHDEM Hakkında
Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), Türk Hukuk Sitesi Kadın Hakları Çalışma Grubu tarafından kurulan ve yönetilen sanal bir destek merkezidir.

KAHDEM kadın hakları ihlalleri ile karşılaşan kadınlarımızın internet ortamında kimliklerini gizleyerek sorunlarını paylaşmalarına ve Çalışma Grubu üyelerinin destek mesajlarına ulaşmalarına yardımcı olur.

» THS Kadın Hakları ve KAHDEM Çalışma Grupları
THS KAHDEM HÇG Üyeleri
Grup Koordinatörleri :
Av. Habibe Yılmaz Kayar
av-ufuk

Üyeler :
Adli Tip (Avukat)
Av. Engin EKİCİ (AVUKAT)
Av. Işıl KACAR (Avukat)
AV. KAMİLE YILMAZ ARISOY (AVUKAT)
Av. Oktay Durmaz (Avukat)
Av. Safiye Yüksel (Avukat)
Av. Sami Günsen (Avukat)
Av.Bülent AKÇADAĞ (Avukat)
Av.Cengiz Aladağ (Avukat)
Av.Denizcan Sarıkaya (Avukat)
Av.Fatma Dündar (AVUKAT)
Av.Ferahfeza (Avukat)
Av.Gülay Kaya (Avukat)
Av.Gülümser Yavuz (Avukat)
Av.Gökçeçiçek Ayata (Avukat)
Av.Habibe YILMAZ KAYAR (Avukat)
Av.Hülya Gülbahar (Avukat)
Av.Mehmet Saim Dikici (Avukat)
av.murat kılıç (Avukat)
Av.Nilay TOPRAK (Avukat)
Av.Nurperi Sancak (Avukat)
av.semire nergiz (Avukat)
Av.Seyhan Çoban Wiles (Avukat)
av.simlagürcan (Avukat)
Av.Suat Ergin (Avukat)
Av.Suna SOYDAŞ (Avukat)
Av.Tuğba Elmas (Avukat)
Av.Ufuk Bozoğlu (AVUKAT)
Av.Ünzile Küçüköner (Avukat)
Av.İrem OKUR (AVUKAT)
Avukat Kamer Akgül (Avukat)
avukat zeynep (Avukat)
avukatselvi (Avukat)
Av_Medine Çiçek (Avukat)
ayseunluce (Avukat)
Ayşe KARHAN AKÇADAĞ (Avukat)
BaharB (Avukat)
Caglayan K. (Öğretim Üyesi/Sosyolog)
Doç. Dr. Özge Yücel (Öğretim Üyesi)
Doç.Dr.Kadriye Bakırcı (Öğretim Görevlisi)
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA (Hukuk Fakültesi Dekanı)
elzemseyler (Avukat)
filorinalı 1 (Avukat)
Gemici (Sosyal Danisman)
halit pamuk (Hukukçu)
hukukcu (Avukat)
ISIL YILMAZ (Avukat)
kezzy (Hukukçu)
Levent Cirit (Avukat)
naile (Avukat)
Nur Deniz (Hemşire)
pluvia (Avukat)
sevilkerem (AVUKAT)
syavuz (Avukat)
Themis99 (Avukat)
Tugce Ellialti (Sosyolog / Arastirma Gorevlisi / Doktora Ogrencisi)
İzzet Doğan (Avukat)
HÇG Forumundan
12.10. Kadinlarin Nafaka Hakkina Dokunmayin ! - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
13.11. Bir Dünya Kadın - ersintoker
20.02. 8 Mart 2012 Kahdem Basın Açıklaması - Av.Ufuk Bozoğlu
9.01. Kadın Haberleri 2012 - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
3.11. 25 Kasım 2011 Kahdem Bildirgesi - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Gruba Katılma
» THS Kadın Hakları Çalışma Grubuna Kadın Haklarının geliştirilmesi faaliyetlerine katkıda bulunmayı amaçlayan ve grubun hedeflerini ve ilkelerini paylaşan herkes katılabilir.

» Gruba Katılım için öncelikle Türk Hukuk Sitesi üyesi olunması gerekir. (THS Üyesi değilseniz üye olmak için tıklayınız)

» Gruba soru sorma amaçlı üyelik başvuruları kabul edilmez. Soru sormak isteyen ziyaretçilerin, bu linkte açıklamaları takip etmeleri beklenir. Gruba katılım grup içinde yapılacak çalışmalara ve organizasyonla aktif olarak katılmayı gerektirir.

» Gruba katılmak isteyen site üyeleri, bu sayfayı ziyaret ederek katılım başvurusunda bulunabilirler.

Gruba katılım koordinatörün onayına tabidir.

» Gruba ve siteye katılım, THS üyelik ve site yararlanma sözleşmesine tabidir.

» Yanıt Bekleyen Sorular


Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) forum alanı, THS Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerimizin zor durumda olan kadınlarımıza, kadın haklarına ilişkin problemlerinde önerilerde bulundukları bir iletişim platformudur.

Bu alana soru göndermek için site üyesi olmak gerekmemektedir. Alan kural ve ilkelerine uygun nitelikteki sorular KAHDEM editörleri tarafından onaylandıktan sonra alanda yayınlanır.

Aşağıda daha önce sorulmuş soruları ve yanıtlarını bulabilir, eğer sorunuz daha önce alanda yanıtlanmamışsa, sorunuzu alana gönderebilirsiniz..

Kadın Hakları İle İlgili Sorunuz mu Var? Sormak İçin Buraya Tıklayınız


Yeni Yanıtlanan Sorular :
2017 tarihinde evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeni ile boşanma davamız açıldı bu sırada ben (kadın ) yüklü borç edindim işyeri açmak için ama kriz nedeni ile banka kredilerini ödemyemedim. altıncı duruşmamıza çıktığımızda banka bizim boşanacağımızı her ne şekilde öğrendiyse ilgili borçtan dolayı mahkemeye evrak göndermiş. ve eşimin imzası olduğundan dolayı eşimin kişisel malllarına şerh koydurmuşlar içinden çıkamadığım durum bildiğim kadarıyla borçlar kişisel yani kişiye aittir neden eşimin evine satılamaz şerh koydular ve şuanki açamada boşanamıyoruz mahkemenin kanaati borçtan kaçmak olarak düşünülüyor ve ileri bir tarihe ertelendi. ve banka bu borc ödenmeden şerhin kalmayacağını söylüyor. bu borç boşanmamıza engel mi.

Merhaba esimle temmuz 2012 de evlendik, 6 ve 1.5 yasinda kizlarimiz var, şiddet nedeniyle 3 kere uzaklastirma, parmagimi kirdigi icinde kamu davasindan kaynakli 8 ay 22 gun ceza aldi. Bıri evlilik oncesi 2010 yilinda aldigim digeri evlenmeden 2 ay once (135 bin tl 35.000 nakit 100.000 kredi)aldigim 2 adet konutu 2018 de satip degeri olcusunde banka kanaliyla doviz ve altin aldim.6 ay once de bir arsa aldim. Tapuda alis satis fiyatlari eksik gosterildi. 2016 eylulunde evlilik oncesi sahip oldugum döviz, altin ve dügun takilarimin bedelini esime sirket kurmasi ocin verdim (bununla ilgili esim imzali bir belge verdi bana) bu insaat şirketi benim adima bir arsa aldi ve kat karsiligi 12 daireli bir apart yapti, 6 daire benim adima, vekaletname ile de satis yaptilar, uzerimde 4 apart daire var. Sirket esim ve ortaginin üzerine, sirket adina 8 katli halen devam eden bir insaat,Istanbul da bir arsa var. Esim bosanma protokolu hazirlatmis, bana ve cocuklara nafaka vb vermeyip, uzerimdeki 4 apart daireyi, arsanin yari bedeli olaak 300bin tl yi, bankadaki doviz ve altinin yarisini istiyor. Evlendigimiz tarihten 1 ay sonra baslamak uzere esime borclari icin sürekli para verdim, ortagina para gonderdim, baska ilde bulunan is yerinde calisan kisiye maas ödedim. Esim sürekli gezdi, yedi ve içti... çocuklarimin gelecegi icin yaptigim birikimi onunla paylasmak istemiyorum, ben 2. Esiyim, daha ilk esine de mal paylasim davasi acmis.
Döviz altinin degerlenmesinden ötürü hak iddia edebilir mi? Ben ne yapmaliyim, şaştım kaldim...

Merhaba. Bir konuda çok yardıma ihtiyacım var. 23 yaşındayım Yaklaşık 2 yıldır evliyim 5 aylık bir kızım var. Eşim bipolar evlenmeden önce bunu bana söylemişti ilaçlarını uzun süredir kullanmıyor, kullanmayı redediyor. Çoğu zaman iyi fakat sinirlendiği zaman bambaşka biri oluyor. Eşim ve kayınvalim ile yaşıyorum. Aşırı dinci insanlar. Eşim baskıcı, piskolojik şiddet ve fiziksel şiddet görüyorum. O nasıl istiyorsa öyle yaşıyorum. Boşanma konusunu eşime açamıyorum eğer açarsam yine şiddet gösterecektir. Annesi ile bu konuyu konuştugum zaman bana çocugu vermeyeceğini ve eğer alırsamda'anneninde babanında kanını dökerim!' Diye tehditte bulundu. Boşanmak istiyorum diyede beni haklı görmüyormuş çünkü beni seviyormuş falan. Eğer boşanırsam babam ile yaşayacağım ve bir gelirim yok çalışırsamda bebeği kimseye bırakamam. Ne yapabilirim lütfen akıl verin?

Yaklaşık 8 ay önce boşanma davası açtım. Ancak halen ön duruşma günü belli olmadı. Eski avukatımı azlettim çünkü ilk 5 ay nafaka kararı bile çıkmadı ve cevaba cevap dilekçesini 2. Cevap dilekçesi olarak gönderdiği için dilekçeler dönemi en az 2 ay daha uzadı. Davalı eş, oğluma ben mahkeme kalemini bile satın alırım süründürürüm onu şeklinde cümleler sarf etmiş. Yeni avukatım mahkeme gününün belli olması için talep dilekçesi gönderdi ancak gün 2 haftadır halen belirlenmedi. Kalemdeki çalışanlar hakimin önüne kasıtlı olarak dosyayı götürmüyor olabilirler mi? Sorduğum hiçbir hukukçu bu kadar sürede duruşma belli olmamasının altında mutlaka bir art niyet vardır dediler. Hukuki olarak ne yapmam gerekiyor? 8 ay önce açtığım davada bir duruşma bile olmadan adli tatil zamanı gelecek bu gidişle.

Merhabalar, öncelikle böyle güzel bir platform oluşturduğunuz için tüm site avukatlarına minnettar olduğumu belirtmek isterim.
Eşimin ikinci bir telefonu olduğundan şüphelendiğim için sahibi olduğu dükkan kameralarının görüntülerini kendi telefonundan geriye sayarak gördüm ve ekran videosu alarak kaydettim. Ancak soruşturma yaptığımda bu ikinci telefonun hattını kendi üstüne almadığını yeğeninin üstüne olduğunu buldum. Ancak ikinci telefonunun numarasına ulaşıp kaydettiğimde whatsapp, telegram gibi uygulamalarda profil fotoğrafına eşim kendi resimlerini koyduğunu gördüm. Bu hattın faturaları eşimin banka hesabında otomatik ödemede olduğuna dair dekontlar da elimde mevcut. Tüm bu durumları mahkemeye sunduğumda, işbirlikçi yeğeni bu hat benim ve ben kullanıyorum şeklinde bir savunma yaparsa ne yapmalıyım? Bu hat üzerinden 5 ten fazla kadınla beni aldattığından eminim. Ve bu ikinci telefonu eve getirmeyip iş yerinde bırakıyor. Nasıl bir yol izlemeliyim, delillerim yeterli mi?

iyi günler
20.02.2020 yılında boşanma davamız red oldu. . Dava sonuçlandıktan sonra ayrı yaşadık.Eşim ( erkek ) bana sadakat yükümlüğünden dava açmış ve maddi manevi tazminat istemiş.
Çünkü eşim peşime dedektif tutmuş ( bu benim eşimle ikin çi evliliğim ilk eşimden çocuklarım var ) ilk eşimin şuan ki oturmuş olduğum eve girip çıktığını belgelemiş ilk eşimle çocuklarımın dışında hiç bir münasebetim olmadı her hangi bir sadakatsizlik yapmadım ,sadece eve gelip gidiyordu

sormak istediğim ilk eşimle görüşmem sadakat yükümlüğüne girer mi?
sadakat yükümlülüğünde istenilen tazminat yüksek tutulmuş benim her hangi bir gelirim yok özel bir şirkette temizlik işi yapıyorum aldığım asgari üçret

evlilik birliğini temelinden sarsılması nedeni ile boşanma davamız bundan bir buçuk yıl önce red oldu ben davacı (kadın ) eşim davalı idi boşanma davamız red olduktan sonra kendi numaramı değiştirdim ve bana ulaşmasını engelledim. tekrar boşanma davası açmak istiyorum bir bucuk sene içerisinde eşim bana eve dön çağrısında bulunmadı ve hiç bir sorumluluklarını yerine getirmedi bundan dolayı dava açabilirmiyim

iyi günler boşanma davamız red olduktan sonra eşime hiç bir şekilde ulaşamıyorum telefon numarasını değiştirmiş. eşimin sadece üvey kızına yazıyorum onada baban nerde diye sorduğumda sanane diye cevaplar veriyor. mersisde kayıtlı adreside annesinin adresi
sormak istediğim
savcılık kanalı ile eşimin iletişim bilgilerine ulaşabilirmiyim

Merhabalar, 1.5 yıllık evliliğimin ardından cekismeli davami açtım. 8 aylık hamile iken babamin evine geldim, burda dogum yaptım, esim hastaneye 2. Gun geldi çocuğumuzu gördü ve gitti. Aile binasinda olmamdan ve eşim ve aileisnin anneme karşı duyduğu nefretten bu durumlara geldik.2 kere evimi terk ettim, ilkinde eşim gururumu kırdı aileisnin içinde beni kovdu bende ertesi gün babama geldim, esim ailesiyle gelip beni götürdü guvendim gittim.2. terk etme sebebimde uzerimde baskı kurmasiydi aile konusunda, beni kendi ailesine karşı hep yakın tutup kendi ailemden koparmaya çalıştılar ailece, hamilelikten dolayı zaten aşırı bunalımdaydim, dayanamadim, sadece değer görmek, sevildigimi bilmek istedim. Ben cok cabaladim biraraya gelmek için sonradan. Ama esim beni silmişti dunden razi gibi. 6 ay geçti hicbir maddi ve manevi desteğini görmedim. Dilekcem kısa, öz ve dogruydu. Karsi taraftan gelen dilekceyle şoka uğradım. Ev işi yemek vs bunlari yapmadığım, annemin agzina baktigim, aile mahremimi aileme anlattığım vs gibi igrenc şeyler yazılmıştı. Ben bu durumda acikcasi biraz cekindim çünkü aile binasi ve ablalari enistesi ve diğer akrabalari buna şahit olacaktır. Hepsi evimde yemis içmiş insanlardır ve en önemlisi esimin yapısını hepsi cok iyi biliyo ona ragmen onu savunacaklardir. Bu arada oglumu ailesinden dahi kimse gormeye gelmemiştir.Evimden ayrildiktan sonra esimin instagram hesabina giriş yaptım sifresini gormustum evde giris yaparken, her şeyini takip ettim bunu da dilekcemde söyledim. Ama savciliga suc duyurusunda bulunucaz bunlar iftiradır seklinde yazmislar. Karı kocayiz sifresini ogrendim evimdeuken bu suç teskil eder mi. Ben bu süreçte kendimi nasıl savunabilirim. Hakimim duruma bakışı nasıl olur.Degerli goruslerinizi bekliyorum

Merhaba 2016 yılında var olan 100 gram altınları 13 bin tl satip evde durmasin diye bozdurup bankaya altin dolar gibi yatırdım. Zaman zaman bozup degerinide artirdim.Eşimle boşanmak istemekteyim. Bu paradan ve sünnete çocuga takılan altınlardan hak talep edebilir mi?

Merhabalar. Öncellikle yardımlariniz için teşekkür etmek istiyorum. Ben 11 ay önce eşimden anlaşmalı boşandım. Evi eşime verdım Çoçuk için nafaka istemedım çunkü kendisi yardım edecegine söz verdı. Boşandiktan sonra çoçuga hiç bir para göndermedı. Kızım şuan 7 yaşinda velayeti bende. Maaşim yetmiyor. Zor durumdayim. Ben şimdi çoçuk için nafaka isteyebilirmiyim? Yoksa bu hakkımı kaybettim mi?

Yaklaşık 1 yıl önce evlendim. Evlendikten sonra eşimde garip davranışlar farkettim. Nesnelerle konuşup kahkaha atması gibi. Bu gibi davranışları evliliğimizi çekilmez yaptı. Hem bu durum hemde eşimin psikolojik bir rahatsızlığı olup ailesinin bunu benden gizlediklerini düşünüyorum ancak hiç rapor almamışlarsa belli bir dönem ilaç kullanıp bırakmışsa bunu nasıl kanıtlayabilirim?Evliliğimizin iptali mi istenir böyle bir durumda? Birde bebeğimiz var velayet durumu nasıl olabilir ben özel sektörde çalışıyordum evlilik dolayısıyla işten çıkmak zorunda kalmıştım hala çalışmıyorum. Bir süredir de ayrı kalıyoruz kendisi tek başına duruyor, ben ve bebeğim ailemde kalıyoruz çünkü doğum haftamda psikoz dediğimiz kendi kendine konuşma gibi davranışları çok arttı ve onunla yalnız kalmaktan korkuyorum. Ancak telefonla iletişim halindeyiz.Bu durumun boşanma durumunda benim için sıkıntı oluşturma durumu var mıdır?

iyi günler
geçen sene açtığım boşanma davası reddedild.eşim bana şimdi sadakat yükümlülüğünden dava açıp maddi ve manavi tazminat istiyeceğim diyor. gerekce ise sadakat yükümlülüğü diyor .araştırma yaptığımda sadakat yükümlülüğü zina kapsamında gözüküyor .ben öyle bir şey yapmadım bunu eşimde biliyor .eşim yani davalı kocam bana sadakat yükümlüğü sadece zinadan oluşmaz kadının kocaya kocanında kadına karşı sorumlulukları vardır diyor bunlara dayanarak sana dava acacağım diyor.
sorum :

eşim bana sorumluluklarımı yerine getirmediğimden sadakat yükümlülüğünden dava açabilirmi ve maddi manevi tazminat isteyebilir mi

suç duyurum yüzünden beni dinlemeden önce akıl hastalığı teşhisi koydular ve sürekli tımarhaneye yatırmak için mahkeme kararı çıkarıyorlar. bende burayı terketmek istiyorum ama ne kalacak yerim ne de param var. mahkeme kararını iptal etmek ve durdurmak ve bu şehirden çıktığımda herkes gibi iş bulup çalışmak istiyorum. hangisi için bana yardım edebilirsiniz?

» Bosanma
Bugün eşim aramızda yaşadığımız anlaşmazlık sebebi ile evi terkederek ailesinin evine gitti. Ailesi ile aynı apartmanda yaşıyoruz ve birlikte boşanma kararı aldık. Ben evde yokken eve girmişler. Ben ise boşanma sürecinde ailesinin ya da kendisinin eve girmelerini istemiyorum Ayrıca isim nedeniyle zaman zaman il dışında da uzun süreli bulunabiliyorum. Bu süreçte eve izinsiz girmelerini engellemek için kilidi değiştirebilirmiyim. Henüz dava açılmadı. Kilidi değiştirmemek konusunda ve ben evde olmadigim zamanlarda eve girme kalma konusunda ısrar ediyor. Bunu önlemek için ne yapabilirim. Ayrıca evdeki tüm eşyalar bana ait ve halen ödemeleri devam ediyor. Il dışından geldiğimde de bazı eşyalarının zarar gördüğünü tespit ettim. Eve girmelerini istemememdeki konulardan biri de bu. Ev kıra değil babasına ait. Esyalarida boş bir dünyama atmakla tehdit ediyor . Bu durumda Ne yapabilirim?

siteniz için teşekkür ederim sitede yazmış olduğunuz cevapları inceledim bir cevap bulumadığım için size yazıyorum vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim

28.02.2020 tarihinde xxx 2,5 yıldır süren boşanma davam red kararıyla sonuçlandı ben davacı erkek davalı idi son duruşmada eşim hakime hanıma affeteme olayları ile ilgili davamızın süreci red yönünde çıkacağı anlaşılınca davalı eşim ayrı yaşama kararı çıkartılmasını talep etti ben mahkemeye zaten ayrı yaşıyoruz ve boşanmak istiyorum dedim mahkeme gerekli evrakları inceledikten sonra boşanma davasını red etti. ve karar boşanma davasının reddi ile sonuçlandı gerekçeli kararımız yazıldı ve karar itiraz etmediğimizden kesinleşti.
sorum

1 davalı eşim mahkemeden sonra telefon numuarasını değiştirmiş, hiç bir şekilde uluşamıyorum. eşime resmi olarak nasıl uluşabilirim

2- tekrar dava açabilmem için 3 yıl beklemem gerekiyormuş, Davalı eşim duruşma bittikten sonra dışarda sadakat yükümlülüğü karar kesinleştikten sonra başlar ben bu süreçte sana 4 ay sonra eve dön ihtarı göndereğim ve 2 ay içinde senen dönmem gerekir dedi bu yüzden ayrı yaşama kararı istedim ama sen kabul etmedin dedi ve ben aile birliğini tekrar kurmak için evi tekrar kuracağım bu zaman geçtikten sonra seni davet edeceğim dedi eve dönmezsen terke ve sadakat yükümlülüğüne dayalı dava açacağım yaptığım tüm masrafları mahkemede senden talep edeceğim dedi böyle bir dava açabilir mi ( bu sözlerinden sonra konuşmadık telefonunu değiştirmiş )

yaptığı masrafları benden talep edebilir mi ( kira- eşyaları hepsi yeniden kurulacak evle ilgili tüm giderler )

3- ben eve dönmek istemiyorum eve dönmezsem eşim benim hakkımda maddi manevi tazminat davası açabilir mi ( ayrı yaşama kararını red ettiğim için

Merhaba sayın avukatlar boşanma davasında istinaf süresi ortalama ne kadar sürer ?

Merhabalar, eşimle 1 senedir devam eden çekişmeli boşanma davam var, çocuklarımla görüştüğünde sürekli ölüm tehditleri gönderiyor ve eğer mal rejimi davasından vazgeçmezsem sokağa bile çıkartmayacağını tetikçi tutup öldürteceğini söylüyor. Çocuklarım eşimin telefonundan beni birisine takip ettirdiğini, fotoğraflarımı çektirdiğini, tüm kişisel bilgilerimi(anne adı, doğum yılı gibi) bu kişiye verdiğimi, evimin gizlice fotoğraflarını çektirdiğini görüp ekran görüntüsü alıp bana getirdiler. Bu durumda dedektif tutturan ve sürekli ölüm tehditi gönderen eşime çocuklarımın da şahitliği ile nasıl bir hukuki yol izlemeliyim? İşlediği hukuki suçlar tam olarak nedir?

Merhaba Eşim beni instagram ve facebook üzerinden aldatıyor. Mesajları hemen siliyor. Geceleri birileriyle konuşuyor ama arama kayıtlarında kiminle konuştuğunu bulamıyorum. Konusmayı da sosyal medya üzerinden yaptığını düşünüyorum. Boşanma davası açmak istiyorum ama elimde hiçbir kanıtım yok mahkeme yoluyla sosyal medyadaki silinen mesajları ve konuşmaları isteme hakkım olur mu ne yapmam gerekiyor.

Merhaba..
Eşimin evlenmeden önce krediler vs çeşitli borçları varmış. Ben haberim olmayarak evlendim. Ayrıca sanal bahis bağımlısıymış. Bunu da bilmiyordum. Evlendikten hemen sonra herseyi öğrendim. Üç yıl boyunca maddi sıkıntılar yaşadık. Hala kumar oynamakta. 10 aylık bir bebeğimiz var. Eğer boşanırsak farklı bir şehirde yaşayan ailemin yanına döneceğim. İki sorum var
Birincisi eşim çocuğumuzu nasıl görecek gidip gelmeler nasıl olacak uzak çünkü.
Ikıncısı: Eşimden nasıl nafaka, talep edecek olursam tazminat alacağım.
Eşim memur. Maaşının dörtte birinde icra var. Ve tazminat ödeyecek maddi gücü yok. Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler..

Merhaba, Bir arkadaşım eşinden ayrılmak istiyor. Eşi aylarca eve uğramıyor ve aynı zamanda da çalışmıyor. Arkadaşım evlendiği için vefat etmiş emekli annesinden dolayı kendisine bağlanmış olan maaştan mahrum durumda. Şuan hiçbir geliri yok. Oturduğu ev kendisine ait ve aile büyüklerine ait müşterek hisseli malları var fakat buralardan da bir geliri bulunmamaktadır. Eşi ayrılmak istemiyor kendisinden arkaşımın mallarından faydalanabilmek için ve senden boşanmayacağım o evi satacak ve diğer malların için izaleyi şuyu davası açacaksın diyor. Ayrıca arkadaşım boşanma davası açtığı takdirde eşi durumunda olan şahsı kendi annesinden kalan evden uzaklaştırma, ayrı yaşama kararı cikarttırabilir mi? Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

21.01.2021 tarihinde boşanma davamız boşanma davasının reddi ile sonuçlandı ve gerekçeli karar yazıldı daha sonra gerekçeli kararı ben davacı olarak davalı eşime tebliğ ettirdim tebliği aldı ve 15 gün süresi doldu ve temiz ettirmedi uyap sisteminde baktığımda halen karara çıkmış gözüküyor kesinleşme gözkmüyor kesineşme kararını nasıl yaptırabilirim saygılarımla

8 Temmuz itibarıyla Kahdem Portalına ilişkin bazı sayısal bilgiler şöyledir:

198 503 mesajların toplam okunma sayısı

95 konu sayısı

308 mesaj sayısı

2089 konuların okunma ortalaması


Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerine,destek veren THS üyelerine ve hayalerimize inanan Admin'e
Teşekkürler


Saygılar

Merhaba, araç üzerime kayıtlı olmasına rağmen, boşanma davamız sürerken eşim kullanıyor. Sürekli ceza, vergi ve ihlal cezaları adıma geliyor. Edinilmiş mal olarak geçen bu arabayı boşanma kararı çıktıktan sonra alabilir mıyım? Avukatların çoğuna danıştım-kimse bilmiyor.
1. Vergi ve cezaları kendisine ödetebilir mıyım?
2. Aracın teslimi için hangi dava açılmalı? Boşanma kararı çıktıktan sonra-daha kolay olur mu aracın teslimi?

Lütfen, yardımcı olun..

Günaydınlar benim xxxx İcra Müdürlüğünde bir nafaka dosyam var. Karşı taraf Devlet Memuru ve her ayın 15. de kesilmesine rağmen benim hesabıma diğer ayın 10 'da yatıyor. İcra Müdürlüğünü aradığımda kesinlikle telefonlarım açılmıyor ve ulaşamıyorum. Tayinim de farklı bir ile çıktı. Sorularım ise:
1-Tayinim farklı bir şehire çıktığı için xxxx deki dosyamı nakil yaptırabiliyor muyum?Yoksa yeniden dosyamı açmam gerek nasıl bir yok izlemeliyim?
2- Anlaşmalı Boşanmada her yıl TÜİK oranlarına göre artırım yapılacaktı? Fakat hiç bir artırım yapılmadı?Bunun için ne yapmalıyım?
3- Karşı Taraf 700 TL nafaka parası yatırıyor. Benim elime 650 TL geçiyor. Kesintilerin hepsi benden mi Keslilmesi gerekiyor. Karşı taraftan kesilmesi için ne yapmalıyım?
Bana bu konularda lütfen yardımcı olun. Şimdiden çok teşekkür ederim.

iyi günler red olan boşanma davamızda ben davacı ( kadın ) eşim davalı ( erkek ) sormak istediğim sorum şu

eşimle red olan boşanma davamızda kusurlu olan taraf ben oldum eşim davalı keşinleşmiş karar çıktıktan sonra 4 ay sonra ev dön ihtarı çekçeğim diyor ve mahkemeden aile psikolosi desteği isteyeceğim diyor.

1 eşim eve dön ihtarını çeker ve ben eve dönmezsem kusurlu olduğum için eşimden her hangi bir maddi talepte bulunabilirmiyim

2- Mahkeme eve dön ihtarıyla birlikte aile psikoloji desteği adında bir istekte bulunabilir mi

3- Eşim bana eve dön ihtarından sonra eve dönmezsem sadakat yükümlülüğünden dava açabilir mi örnek verecek olursam ( yalan söyeme oyalama kendi ailemin tarfında olmam gibi nedenlerden dolayı sadakat yükümlüğünden dava açabilir mi

Merhaba ; hukuki bir mesele hakkında bilgilerinize ihtiyacım var. cevaplayabilirseniz sevinirim.
Bir arkadaşım eşinin sosyal medyada uygunsuz fotoğraflarını gerekçe göstererek boşanma davası açmış ve çekişmeliye düşmüş dava. eş hata yaptım oldu bir kere demiş. ben boşanmak istemiyorum diyormuş.
Boşanmak istenilen eş yıllardır sigorta yaptırmadığı için herhangi bir yardım nafaka bağlanmamış eşe. Maddi olarak da kadın zor durumda. Kasım ayında bir miktar para yatırıp davayı avukatsız olarak açmıştır. ( eş sigortalı çalıştığı için barodan avukat alamamış )
eşin maddi durumu ancak kirasını ödeyip iki çocuğuna bakabilecek güçte. kasımdan bu yana duruşma olmamış hala.
Soruma gelirsek ;
1.bu durumda olan birisi avukat aracılığıyla boşanma davasına katılsa davanın süresinde sonucunda bir avantaj sağlar mı. avukatsız da boşanılabilir mi.
2. kişi diyor ki ben avukat ücretini bir seferde ödemeye gücüm yok. bu iş için kolaylık sağlamıyor mu devlet yasa hukuk bürosu. davayı kazanırsam bunu karşı taraftan talep edebiliyor muyum. avukatla bu şekilde başvurabilir miyim.
3. sigorta olmayınca ( uyanıklık edip sigorta yapmamış sanırım aile dükkanı atölyesi var geçimini oradan kazanıyor ) geride kalan eşe nafaka tedbir olmuyor mu.
4. boşanmak istenilen eş diğer eşe önce çocuklar üzerinden anlaşmazlık yapmış sonra tapuda başkasına ait olan oturulan evi bana vermen şartı ile kabul ederim diye pazarlık ediyor. konumuz velayet değildir. eş boşanmak istemiyor maddi olarak istediğimi verin kabul ederim diyor. eşe destek hiç bir şekilde sağlamıyor. her ay uzaklaştırma kararı ile evden gidiyor.

Maddi durumu yetersiz bir eş aldatılmaya maruz kalmış hiç bir şekilde maddi olarak korunak sağlanılmayan bir eş davayı kazanmak ve hızlandırmak için nasıl bir yol izlemeli. duruşma yapılmaması normal midir.

Merhaba. Uzun süredir uğraştığım problemlerinden kimseye bahsedemiyorum ama artık içimde tutacak halim kalmadı belki bir tavsiye alırım umuduyla yazmaya karar verdim.. Ailem yüzünden çekmedik çilem kalmadı resmen kendimi çökmüş gibi hissediyorum. Hem ruhsal hem de fiziksel olarak iyi durumda değilim.. 21 yaşında üniversitede okuyan genç bir kadınım ama 5 yaşında çocuğa yapılmayacak davranışlara maruz kalıyorum. Pandemiden önce de hep baskı altındaydım fakat okul için olsun arada bir evden uzaklaşırdım, arkadaşlarımla sosyalleşirdim. Okul haricinde görüşemezdim tabii.. Kızın aklı darı olurmuş, bana güvenmezmişler.. Bu cümlelere o kadar maruz kaldım ki yazarken bile iğrenerek yazdım ama onlar söylemekten utanmadılar.. Pandemiden önce en azından okul sayesinde bir sosyal hayatım vardı fakat Mart 2020’den sonra resmen hayatım kabusa döndü. Mayısta pandemi bittiğinde arkadaşlarım kahve içmeye, yemek yemeye vs çağırdığında hiçbirine gidemedim.. Arkadaşlarım sık sık görüşüp eğlenirken ben evde kapalı sosyal medyadan onları izliyordum.. Sadece bununla da kalmadılar sürekli aşağıladılar, emirler savurup istedikleri her işi yapmamı sağladılar yapmayınca da türlü hakaretler savurdular.. Bazen fiziksel şiddete de döndüğü oldu özellikle pandemiden önce çok kez oldu.. Ama inanın psikolojik olarak her gün yaşadığım travmaların yanında hiçbir şeydiler.. Pandemiden sonraki yaz tatilinde kendileriyle yaşadığım siyasi görüş ayrılığından dolayı hayatımı tamamiyle cehenneme çevirdiler.. Şu an tarih 31 Mart 2021 oldu ve neredeyse 1 yıldan fazla bir süredir ev hapsindeyim.. Benim planım biraz daha sabredip mesleğimi elime alınca ayrı eve çıkmaktır ama aile üyelerimin beni bulup zarar verme ihtimalleri de beni endişelendiriyor. Ne yapabilirim, bana ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz? Sizi de bu dertlerimle rahatsız ettiğim için özür dilerim..

Merhaba, eşimle evleneli henüz birkaç ay oldu. Eşim Almanya'da yaşayan bir Türk vatandaşı. Evliliği İzmir'de yaptık ve yaklaşık birkaç aydır da eşimle birlikte Almanya'da yaşıyoruz. Ancak maalesef eşimle iyi anlaşamıyoruz ve sık sık tartışıyoruz.

Almanya'da yaşamaya devam edebilmek ve burada eşten bağımsız oturum izni almak istiyorum. Çünkü beni yakında mağdur edebileceği endişesi içerisindeyim. Bu konuda biraz araştırma yaptım ancak bazı konularda net bir bilgi bulamadım. Sizlere bazı sorularım olacak, bunları yanıtlarsanız çok memnun olurum. Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim.

1) Eşime ait iş yerinde 1 yıl boyunca sigortalı olarak çalışırsam bu 1 yıl sonunda eşten bağımsız oturum izni sahibi olabiliyormuşum, bu doğru mu? Ayrıca bu koşulun bilmem gereken ek detayları da var mı?

2) Evliliğimiz süresince kendime ait bir iş yeri açabilir miyim?

3) Eğer açabilirsem ve ilerleyen süreçte eşim ile boşanırsak Almanya'da oturumum ne olur? Burada iş yeri açmam eşten bağımsız oturum izni almam konusunda bana kolaylık sağlar mı?

4) Eşimden bağımsız en kolay nasıl oturum izni alabilirim?

Yakında eşimden boşanacağımız düşüncesi içerisindeyim. Bana çok büyük vaatler verip benimle evlendi ancak ne yazık ki ona inanarak yanılmışım. Hayatımı Almanya'da kurmak istiyorum, Türkiye'de hiç kimsem yok.

Saygılarımla.

Merhaba 2017 yılında benı bekarım esımden ayrıldım evlılık vaadıyle kandıran bırı tarafından hayatım mahfoldu.
namusumla oynadı sonrada benı basından attı. Bu kısı bırcok kızıda sosyal medya uzerınden kandırmıs dulum bekarım dıye. elımde kısı hk resımler yazısmalar mevcut
ben bu kısı hk ceza ve tazmınat davası acmak ıstiyorum bunun ıcın ne yapabılırım yardımcı olurmusunuz


THS Sunucusu bu sayfayı 1,09066105 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.