Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

» KAHDEM Hakkında
Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), Türk Hukuk Sitesi Kadın Hakları Çalışma Grubu tarafından kurulan ve yönetilen sanal bir destek merkezidir.

KAHDEM kadın hakları ihlalleri ile karşılaşan kadınlarımızın internet ortamında kimliklerini gizleyerek sorunlarını paylaşmalarına ve Çalışma Grubu üyelerinin destek mesajlarına ulaşmalarına yardımcı olur.

» THS Kadın Hakları ve KAHDEM Çalışma Grupları
THS KAHDEM HÇG Üyeleri
Grup Koordinatörleri :
Av. Habibe Yılmaz Kayar
av-ufuk

Üyeler :
Adli Tip (Avukat)
Av. Engin EKİCİ (AVUKAT)
Av. Işıl KACAR (Avukat)
AV. KAMİLE YILMAZ ARISOY (AVUKAT)
Av. Oktay Durmaz (Avukat)
Av. Safiye Yüksel (Avukat)
Av. Sami Günsen (Avukat)
Av.Bülent AKÇADAĞ (Avukat)
Av.Cengiz Aladağ (Avukat)
Av.Denizcan Sarıkaya (Avukat)
Av.Fatma Dündar (AVUKAT)
Av.Ferahfeza (Avukat)
Av.Gülay Kaya (Avukat)
Av.Gülümser Yavuz (Avukat)
Av.Gökçeçiçek Ayata (Avukat)
Av.Habibe YILMAZ KAYAR (Avukat)
Av.Hülya Gülbahar (Avukat)
Av.Mehmet Saim Dikici (Avukat)
av.murat kılıç (Avukat)
Av.Nilay TOPRAK (Avukat)
Av.Nurperi Sancak (Avukat)
av.semire nergiz (Avukat)
Av.Seyhan Çoban Wiles (Avukat)
av.simlagürcan (Avukat)
Av.Suat Ergin (Avukat)
Av.Suna SOYDAŞ (Avukat)
Av.Tuğba Elmas (Avukat)
Av.Tuğba Göktepe (Avukat)
Av.Ufuk Bozoğlu (AVUKAT)
Av.Ünzile Küçüköner (Avukat)
Av.İrem OKUR (AVUKAT)
Avukat Kamer Akgül (Avukat)
avukat zeynep (Avukat)
avukatselvi (Avukat)
Av_Medine Çiçek (Avukat)
ayseunluce (Avukat)
Ayşe KARHAN AKÇADAĞ (Avukat)
BaharB (Avukat)
Caglayan K. (Öğretim Üyesi/Sosyolog)
Doç. Dr. Özge Yücel (Öğretim Üyesi)
Doç.Dr.Kadriye Bakırcı (Öğretim Görevlisi)
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA (Hukuk Fakültesi Dekanı)
elzemseyler (Avukat)
filorinalı 1 (Avukat)
Gemici (Sosyal Danisman)
halit pamuk (Hukukçu)
hukukcu (Avukat)
ISIL YILMAZ (Avukat)
kezzy (Hukukçu)
Levent Cirit (Avukat)
naile (Avukat)
Nur Deniz (Hemşire)
pluvia (Avukat)
sevilkerem (AVUKAT)
syavuz (Avukat)
Themis99 (Avukat)
Tugce Ellialti (Sosyolog / Arastirma Gorevlisi / Doktora Ogrencisi)
İzzet Doğan (Avukat)
HÇG Forumundan
12.10. Kadinlarin Nafaka Hakkina Dokunmayin ! - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
13.11. Bir Dünya Kadın - ersintoker
20.02. 8 Mart 2012 Kahdem Basın Açıklaması - Av.Ufuk Bozoğlu
9.01. Kadın Haberleri 2012 - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
3.11. 25 Kasım 2011 Kahdem Bildirgesi - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Gruba Katılma
» THS Kadın Hakları Çalışma Grubuna Kadın Haklarının geliştirilmesi faaliyetlerine katkıda bulunmayı amaçlayan ve grubun hedeflerini ve ilkelerini paylaşan herkes katılabilir.

» Gruba Katılım için öncelikle Türk Hukuk Sitesi üyesi olunması gerekir. (THS Üyesi değilseniz üye olmak için tıklayınız)

» Gruba soru sorma amaçlı üyelik başvuruları kabul edilmez. Soru sormak isteyen ziyaretçilerin, bu linkte açıklamaları takip etmeleri beklenir. Gruba katılım grup içinde yapılacak çalışmalara ve organizasyonla aktif olarak katılmayı gerektirir.

» Gruba katılmak isteyen site üyeleri, bu sayfayı ziyaret ederek katılım başvurusunda bulunabilirler.

Gruba katılım koordinatörün onayına tabidir.

» Gruba ve siteye katılım, THS üyelik ve site yararlanma sözleşmesine tabidir.

» Yanıt Bekleyen Sorular


Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) forum alanı, THS Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerimizin zor durumda olan kadınlarımıza, kadın haklarına ilişkin problemlerinde önerilerde bulundukları bir iletişim platformudur.

Bu alana soru göndermek için site üyesi olmak gerekmemektedir. Alan kural ve ilkelerine uygun nitelikteki sorular KAHDEM editörleri tarafından onaylandıktan sonra alanda yayınlanır.

Aşağıda daha önce sorulmuş soruları ve yanıtlarını bulabilir, eğer sorunuz daha önce alanda yanıtlanmamışsa, sorunuzu alana gönderebilirsiniz..

Kadın Hakları İle İlgili Sorunuz mu Var? Sormak İçin Buraya Tıklayınız


Yeni Yanıtlanan Sorular :
Merhabalar, şuanda eşimle boşanma davası devam etmekte ,evliyken yatırım amaçlı konut kredi çekerek bir ev almışdık, 19 taksidi ödendi 53 taksidi kaldı,19 taksidi evliliğimiz sürece ben ödemişdim halende ben ödüyorum,kredi borcu benim adıma.ama eşim dilekçesinde 19 taksidin kendisinin ödediğini yazmışdı, 3 ay oldu davamız devam ediyor bu süre zarfında ne nafaka nede faturaları nede konut kredisini ödemedi, bugün eşim benim hesabıma konut kredisinin taksit tutarını yatırmış, dilekçesinde konut kredisini ben ödüyorum dediği içinmi yapmış olabilir, daha sonra mal davası açıldığında bu ödediği parayı kullanarak ben ödüyorum diyebilirmi, ben bu parayı kullanayım mı iademi edeyim bilemedim,teşekkür ederim. Hepinize çok teşekkür ederim,Allah razı olsun hepinizden.

merhabalar, uzaklaştırma kararından dolayı eşim çocuklarımla sadece her ayın 1. ve 3. pazar günleri 4 saat görüşme hakkı verildi, eşim geçen hafta pazar günü çocuk görüşme merkezine başvurmuş oradan aradılar ve ben çocuklarımı oraya götürüp teslim etmişdim. bu pazar tekrar görüş günü ,beni çocuk görüştürme merkezinden kimse aramadı, ben bu pazar çocuklarımı gene oraya götürmek zorundamıyım?
beni aramazlarsa ben pazar günü çocukları götürmezsem suç işlemiş olurmuyum.

Her görüş zamanı çocuk görüş merkezinden beni aramaları gerekiyormu?
ne yapacağımı bilemedim.
hepinize çok teşekkür ederim, Allah razı olsun hepinizden.

Dün gece eşimle tartışma yaşadık. Önce çocuğa vurdu ona kızdığı için ben araya girince bana vurdu. Çocuğumun bacağında morluk var benim de kolumda. Şikayetçi olmadan darp raporu almaya gitsem çocuğumu benden alırlar mı nasıl bir yok izlemem gerekiyor

Merhabalar, bir arkadaş adına soruyorum. evliyken tapusu koca adına alınan ortak bir ev var. Boşanma sürecinde aile şerhi konutu diye belirtilmiş. Boşanma gerçekleşti ve kesinleşti. Ortak konutun paylaşım davası devam etmekte. Evden boşanma davası açıldığında koca uzaklaştırılmış. Evde kadın ve çocuk yaşamakta. Boşanma bittikten sonra erkek o evden ecrimisil yani kira istemek için noterden ihtarnamede bulunmuş. Ve bayan arkadaş evin aile konutu olduğunu belirtmiş. Artık boşanma kesinleştiği için aile konutu olup olmamasının bir etkisi kalmış mıdır? Erkek kira vesaire alma hakkına sahip midir?

merhabalar
boşanma aşamasında olduğum eşim gecici velayeti bende olan orak çoçuğu görüş günlerinde çoçuğu alırken veya verirken bana ve aile bireylerime (babam , annem ) darpta bulunuyor şikayetçi oluyoruz fakat davalar çok sonra görülüyor ben çoçuğu göstermek istemiyorum veya alırken icra ile almasını istiyorum bunu nasıl sağlayabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

» Evlilik
26 yaşında bir kızım. Babam annemle boşandığından beridir 5 yıldır benimle iletişim kurmuyor. Maddi durumumuz iyi değil ancak babam oldukça zengin. Ben evlenmek istiyorum ancak erkek arkadaşımla işin içinden çıkamıyoruz. Evlilik masrafları için babama yasal bir yoldan talepte bulunabilir miyim? Bir dava yolu var mıdır? İletişim kurmaya çalıştığımda benim senin gibi bir kızım yok zerre kadar destek vermem deyip engelledi.

Merhaba. 1 senelik bir evliliğim var. Eşimin ailesiyle sürekli konuşurum. Eşim benim ailemle çok sık konuşmaz ve eşimle şehir dışında yaşıyoruz. Ailelerimizin yaşadığı şehre gidince eşim ailemin yanında kalmamı istemiyor. Kendi ailesiyle kalmamızı istiyor. 2 aylık hamileyim önümüz bayram ve şimdiden bunun tartışmasını yapmaya başladık. Artık bu konuda çok yoruldum. Önceden düşünceli ve iyimser olan eşim düğünden sonra çok değişti. Ailesi bile kendi aileme gidince surat asıyorlar. Eşim aileme gidince elalem karısını elinde tutamıyor der diyor. Lütfen yardım edebilir misiniz ne yapabilirim.

merhabalar,
düşünce olarak boşanmayı istiyorum. fakat henüz dilekçeyi vermedim. eyt nedeniyle emekli oldum ve haketetmiş olduğum fakat ödemesi yapılmamış bir kıdem tazminatı alacağım var.

sormak istediğim kendi kazanımım olan kıdem tazminatım hesabıma yatarsa, boşanma dilekçesi verdiğim anda eşiminde bu paradan alacağı doğuyormu?

boşanma dilekçesi verildikten sonra hesabıma yatması halinde doğuyor mu?

desteğinizi rica ederim.

Merhaba, ben 10.01.2022 tarinde açtığım boşanma davası devam etmekte, 3 çocuk var ilk çocuğum 2020 yılında kanser hastalığı yaşadı sıkı takipleri devam etmekte. 2 ay evvel nüks denildi. Sorum şu bu adam sağlık ödemelerini çok zoraki yapıyo,, bazen ben ödüyorum, yumurta dondurma yaptırmak zorundayız yapmaya gerek yok diyo. Bizi hastanede bekletiyor saatlerce. Kızım üzülüyo hep. Varlıklı biri. Ama avukatları sağlık ödemesini yapmak zorunda değil dedi. Yani henüz dava bitmedi. Boşanmadık çocuklarına bakması gerekmiyor mu? Ve tedbir nafakası konusunu sormak istiyorum. Çok düşük ve asgari ücrete 3 kez zam oldu tebdir nafakası aynı .18 yaş çocuğun kesildi..yeni dava açtık kızım için,, nasıl kızım babasına dava açar zorbalığı yapıyor,,,, Kadınlar ve çocuklar zorluğu göğüslüyo. Varlıkta yokluk çokzor. Hep evine yoktu kendine vardı.
Ben davamın çabuk sonuçlanması için ne yapabilirim? Kaç kez anlaşmaya gittik olmuyo. Lütfen destek ,,var olan mallarımız başkalarınn adına yapılmış. Bizden gizli. Bunların ıspatı nasıl olur süreç uzun maduruz Çocukların eğitim masrafları sağlık masrfaları talep ettiğim için anlaşmayı bozdu. KIZımın hastalığından dolayı benim mecbur olduğumu köşeye sıkıştırıyo bu zaafımı kullanıyor. Şuan ne verse çekilmeye mecburum. Ama alay ediyor. Anlaşma diyo tamam diyo sonra birbahaneyle. Nasıl ilerlemeliyim. Ne yapmalıyım

merhabalar, ben eşime boşanma davası açtım , tebligat 17.02.2023 tarihinde eşime teslim edildi, eşim karşı dilekçesini 06.03.2023 tarihinde mahkemeye vermiştir. eşimin verdiği dilekçe 14 günü geçmiş olmasına rağmen dilekçesi geçerlimidir, tanıkları mahkemece dinlenirmi, dinlenirse benim itiraz hakkım varmıdır. eğer eşimin karşı dava dilekçesi vaktinde verilmemişse benim ne yapmam gerekir.

çok teşekkür ederim burada hizmet veren,sorularımıza cevap veren biz kadınları yalnız bırakmayan herkese.

8 Temmuz itibarıyla Kahdem Portalına ilişkin bazı sayısal bilgiler şöyledir:

198 503 mesajların toplam okunma sayısı

95 konu sayısı

308 mesaj sayısı

2089 konuların okunma ortalaması


Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyelerine,destek veren THS üyelerine ve hayalerimize inanan Admin'e
Teşekkürler


Saygılar

Şuan açılmış olan boşanma davam var henüz karşı taraf karşı dilekçe vermediler bir arkadaşım vasıtasıyla anlaşmalı boşanmak istediklerini söylemişler. eşime de güvenmiyorum hiç ,sürekli yalan söyleyen beni menfaatleri için kullanan bir insandı, şimdi ben anlaşmalı boşanma dilekçesini imzaladığımda eşim dava günü yok ben boşanmak istemiyorum derse benim açılmış olan boşanma davam hükmünü kaybedermi , yoksa aynı sebeplerle tekrar boşanma davası açabilirmiyim, nasıl bir yol izlemeliyim.
Hepinize çok çok teşekkür ederim, iyiki varsınız, inşallahda hep var olursunuz, bütün işleriniz rast gelsin,bütün dualarınız kabul olsun inşallah.

04/2022 yılında şikayetçi oldu ve cbs dava açılması yönünde karar verdi.Tarafıma adli yardım avukatı atandı.Avukatım ilk duruşmaya girdi 2.duruşmada mazeret sundu ve bu süreçte bizim tarafımızdan dosyaya hiçbir şey sunulmadı.İstanbul Anadolu Asliye ceza mahkemesinde açılan davanın 2.celsesinde Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında "katılanın 2018 yılı içerisinde gerçekleştiğini iddia ettiği olayla ilgili olarak 2022 yılında sanık ile arasındaki boşanma davasındaki tazminat talebinin reddinden sonra şikayette bulunması karşısında soruşturma ve kovuşturma kapsamında katılanın iddiası dışında sanığın atılı suçu işlediği yönünde her türlü şüpheden uzak somut delillere ulaşılamadığı kanaatine varılmakla sanığın sabit olmayan suçtan beraatine karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur dedi" yazıyor fakat biz henüz boşanmadık ve o dava istinafta henüz kesinleşmiş herhangi bir durum olmamasına rağmen bu şekilde bir ifade yazılmış. Ayrıca ben savcılık aşamasındada neden beklemek zorunda kaldığımı da açıklamıştım.Cbs dosyasına hakaret tehdit hayatımı kontrol altında tuttuguna dair yazışmalar ayrıca darpettiğini ifade ettiğim mesajları da sundum.Ve Sanık beraat etti somut delil sunamamışım.Avukatımda kamera kaydı vs olmadığından beyan vermeye gerek duymadı.olayın yaşandığı yer bir ev bu durumla ilgili bir kanıt nasıl sunulabilir insanlar daielerinde apartman sakileriyle mi yaşıyor.. Olay akşamı şikayetçi olsaydım da yine ben yapmadım dediğinde nasıl ispatlayacaktım.Şimdi karşı taraf bana iftira attı diye dava açarsa ne olacak. Dosyaya arama kayıtları mesajlaşmalar beni dövdüğünü belimin kırıldığını ifade eden yazışmalar,ayrıca hayatımı kontrol altında tuttuğuna ve tehdit ettiğine dair bazı yazışmaları attım. Kendisinin savcılık soruşturmasında verdiği ifade ve duruşmadaki ifadesi bile birbiriyle tutmazken 2.celsede berat kararı verilmesi ve avukatımın mazereti kabul edilmedi tüm bunlar nasıl olabiliyor.Ben ölmelimiydim.Ben nasıl ispatlayacaktım kendimi.Ben sürekli 6284 alıyorum bu adam ceza almayacakmı bittimi yani.Ne yapmalıyım yol gösterin lütfen

Uzaklaştırma kararım olduğu için ,eşim çocuklarla kişisel ilişki kurmak için başvuru yapmışdı. mahkeme karar vermiş. Psikolog raporunda şu şekilde yazmış ‘davacı annenin bulunan aşamada ebeveynlik sorumluluklarını yerine getirdiği ancak evlilikte yaşanan çocuklarla doğrudan ilgisi olmayan olumsuz olaylara çocukları dahil ettiği ve çocukları yönlendirdiği ,olumsuz olaylara çocuklarn şahit olması ve annenin babaya olan olumsuz tutumu nedeniyle çocuklardan 9 yaşındki ve 8 yaşındaki çocuklarımın babayla görüşmek istemedikleri, bunun uygun olmadığını her ayın 1. Ve 3. Haftası Pazar günleri 4 saat görüşmelerinin uygun olacağını ,bu görüşmenin anne tarafından belirlenecek refakatçi eşliğinde şahsi ilişki kurulmasına karar verilmiştir. Yazmışlar.
Burda psikolog benim çocuklarımı yönlendirdiğimimi yazmış, ben anlamadım. Çocuklarım babalarından şiddet gördüğü ve babalarından korktuğu için görüşmek istemiyorlar. Şimdi bu kararı bugün aldım anne sen olmadan biz gitmeyiz ben korkuyorum gitmek istemiyorum diyorlar ben olmayacağım yanınızda deyince dahada çok korkuyorlar.
-ikincisi ben eşim memuriyetinden dolayı başka bir şehirde yaşıyoruz burda akrabalarımız yok, 4 saat çocuklarla kim refekatçi olacak ,bu konuda ne yapmam gerekiyor, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Bu siteyi kuran,burada emek veren,cevap veren tüm herkesden Rabbim bin kere razı olsun ,bütün işleriniz rast gitsin, hayırlı,sağlıklı,mutlu uzun ömürleriniz olsun inşallah.

Uzaklaştırma kararı dilekçemde tedbir nafakası da istemiştim eşim 16 bin lira maaş alırken mahkeme 3 çocuk için sadece ,her birine bin tl toplam 3 bin tl nafaka bağlamışlar,3 tane çocuk okula gidiyor bu miktar normal mi, arttırılabilir mi, eğer arttırılabilirse ne yapmam gerekir
Birde mahkeme eşim ve benim için ayrı ayrı danışmanlık tedbiri almamızı, danışmanlık tedbiri yönünden ise 3 er aylık sürelerle tedbir kararının uygulanması, tedbirden beklenen gayenin gerçekleşip gerçekleşmediği ve uygulanan tedbirin çocuğun gelişimi hangi yönde etkileyeceği konularında incelenerek rapor düzenlemesine,
Geçici velayet, şahsi ilişki ve nafaka konusundaki tedbirlerin 6 ay süreyle uygulanmasına diye yazmışlar.
Ben uzaklaştırma kararı dilekçemi boşanma davası açmadan başvurmuşdum, burda çıkan kararlar 13 şubatta açtığım boşanma davasını etkilermi, daha duruşma tarihi belli değil. Boşanma davasında tekrar kişisel ilişki ve nafaka için karar verilirmi?
Bu kararda nafaka miktarına, danışmanlık tedbirine itiraz edebilirmiyiz. Yoksa mecburen danışmanlık tedbiri almamız gerekiyormu? Boşanma davamı açmış olmam itiraz sebebi olabilirmi?
Çok teşekkür ederim, hepinizden ayrı ayrı Rabbim razı olsun inşallah.

Merhabalar,ben 18 ocak tarihinde aile mahkemesine uzaklaştırma kararı dilekçemi verdim,eşim benim çocuklarımın gözü önünde boğazımı sıkarak öldürmeye çalıştı ve beni bir dahakine seni öldüreceğim diyeyede tehdit etti.ben günlerdir uyku uyumuyorum eşimin beni öldürmesinden korktuğum için, bugünde aile mahkemesini aradım cuma günü yani ayın 20 sinde geç saatlerde uzaklaştırma kararımın onaylandığıno,tedbir nafakası içinde sosyo ekonomik araştırma yapılacağını söylediler. Bende bugün eşime uzwklaştırma kararı aldığımı bir daha eve gelmemesini söyledim, buna rağmen akşam 6 da evime geldi kapıyı zorla açmaya çalıştı gitmesini söyledim gitmedi bende 112 yi aradım polisler geldi, bana uzaklaştırma kararının olmadığını emniyette ve adliyede böyle bir başvurunuz yok eşiniz eve girebilir dedi,başvuru yaptığım vezneniz verdiği evrakı gösterdim polislere,yok dediler bundan birşey olmaz dediler,polisler eşimin eve girmesine izin verdiler,eşim çocuklarımın ellerindeki telefonları,evdeki benim bütün şahsi bilgilerim,şifrelerim,banka bilgilerimin kayıtlı olduğu bilgisayarımı,çocukların yazıcısını aldı hatta benim telefonuma kadar aldı,memur bey bunları almasına neden izin veriyorsunuz dedim,hiçbirşey yapmadılar, benim şimdi ne yapmam lazım,Allah rızası için bir yol gösterin lütfen,teşekkür ederim.

Bilgi amaçı yardımcı olur musunuz lütfen

Nafaka artış davasında mahkemenin gerekçeli kararında şu ibare yazıyor ''İştirak nafakasının her yıl TÜİK tarafından yayınlanan yıllık ÜFE artış oranı esas alınmak sureti ile artırılmasına.''

iştirak nafakasının dava tarihi olan 16/08/2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere

Şimdi hangi tarihe göre atış olması lazım?
Dava Tarihi: 16/08/2017
Karar Tarihi: 14/02/2018
Kesinleşmiş Tarih:23/02/2018

Bir Önceki Yılın Aynı Ayına göre mi? yoksa 12 Aylık Ortalamalara göre mi?

Dava Tarihi

Esim berber dukkani var calisiyor fakat surekli haksiz yere evi terk ediyor bosanmak istiyorum dedigimde de gelirim yok derim hakime diyip dukkani kapatip giderim dedi.Bu durumda bana ve cocuguma nafaka odemez mi tedbir nafakasi koydurursam yani nasil ispat ederim hakkimi nasil koruruum lütfen cevap verir misiniz?Ayrica ilk cocuguna da nafaka oduyor bizi baglar mi bu durum ? gelirim yoktur.

Başlıkta belirttiğim gibi teyzemin kocası ilişkiye girdikleri videoları teyzemden habersiz +18 sitelere satmış. Aynı şahıs birçok kişinin de haberi olmadan çekilen fotoğrafları sosyal medyada paylaşmış olmasına rağmen mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Bu nasıl mümkün olabilir? Maddi durum olarak iyi olmadığımız için iyi avukat tutamadık. Biz bu adamı hapse attırmak için ne yapabiliriz?

Merhaba 2 aylık evlilikten sonra boşanmak zorunda kaldım. Adam narsist ti ve saldırgan kavgacı biri idi. Hamile iken boşandım ve bebeğimi hiç görmedi sağlığını dahi sormadı nafaka ödemedi. Şimdi ise sadece benim canımı yakmak için soybağının reddi davası açmış üstelik beni aldatan oydu ben birşey yapmadım ve testide hemen yaptırdım. Mahkeme çıkışındada küfürler etti tehditlerde bulundu. Oğlum şuan 1 yaşında. Bebeğimi 2 saat alıp götürme hakkı var. Bebeğimi aldığında ona bi zarar vermesinden çok korkuyorum çok ciddi ruhsal sorunları var adamın. Bebeğim 1 yaşında olduğu ve onu tanımadığı için zaten gitmek istemez çünki yaşı gereği yabancılardan çok korkuyor. Bununla ilgili ne yapabilirim? Çok korkuyorum bebeğime birşey yapar diye. Bebeğim gitmek istemediğinde süreç nasıl işler zorla götürebilirmi? yada o durumda zorla götürmesine izin vermezsem ben suçlu olurmuyum? Lütfen cevaplarsanız çok sevinirim

merhabalar 2 yıldır tanısmıs oldugum sevgilim özel fotograflarımı yayma konusunda tehdit etti aileme tüm yakın çevreme paylaştı bu konuda nereye şikayet edebilirim, aileme ulaşmadan bunu sonuclandırabilir miyiz
ve eski sevgilim yurtdışında yaşıyor bu dava ne kadar sürer

Merhabalar, ben 1 hafta önce 1 ay süreli uzaklaştırma kararımı aldım. Bugün eşimin karara itiraz dilekçesi verdiğini öğrendim. Ben hergün korkuyla yaşıyorum,rüyalarımda bile beni boğmaya çalıştığını görüyorum,asansörün kapısı kapanma sesini duyduğum anda bile kalbim sıkışıyor,kapı gıvırdasa yerimden hopluyorum,ben bu korkuyla sokağa ble çıkamıyorken hakim bu kararı bozarsa eşim tekrar evemi gelebilecek,ben kendisi evde yokken bile korkudan uyuyamıyorken bu karar bozulursa benim ne yapmam gerekir. Eşimi eve almazsam suçmu olur,yada zorla çlingir getirip kapıyı açıp evime girebilirmi,ben çok korkuyorum . ne yapacağım ben.

Merhabalar, çekişmeli boşanma davam istinaf aşamasında devam etmektedir. Kendime ve çocuğuma üçer bin tlden toplam altı bin tl nafaka bağlandı. Ancak bağlanan bu miktar üniversite sınavına hazırlanacak olan çocuğumun dershane ücretini ödememe asla yeterli değildir. Bununla ilgili istinaf aşamasında olan davada bir şey yapılabilir mi? Kısa sürede sonuç alınabilecek bir uygulama var mıdır? Aksi taktirde dershaneye kaydedemediğim her gün zam gelmekte ve kayıt yaptıramayacağım, mağdurum.

Merhabalar, bir tanıdığım için hakların bilinmesi açısından soruyorum. Boşanma davası sonuçlandı ve kadın arkadaş çocuğuyla beraber evliyken satın alınan evde evde yıllarca dava boyunca yaşadı , kocası bu süreçte evden çıkmak ve kirada oturmak durumunda kaldı. Şimdi boşanma davası sonuçlandı. Boşanılan koca tazminatı ödedi bu süreçte kadın halen evde oturmakta fakat boşanılan koca artık o ortak evde kadın oturduğu için kira almak istiyor. Kendi evi olduğu halde kadının kira vermeden oturduğunu kendisininde o evde hakkı olduğu için kira istemesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Ve evliyken alınan ev yarı yarıya mı haktır?

Evlilik birliği dışında çocuğum oldu biyolojik baba çocuğu istemiyor doğuma bile gelmedi. Bu durumda haklarım nedir

Sene 2011 de boşandım hakim oğluma 20 tl nafaka bağlamıştı ama tufe oranınına göre arttırım yapmadığı için 5 sene sonra dava açtim ve 500 tl ye yükseltildi boşanırken avukatım vardı ancak şu an çok ilgilenmiyor icraya vermiştim bi sure sonra nafakası ödendi 6 yıldır falan da ödenmiyor is yerine tebligat çektirdim icradan ama bir sonuç alamadım hala orda çalıştığı halde önce nafakayı arttırmak daha sonra da icra tarafından tekrar maaşından kesilmesi için nasıl bir işlem yapmalıyım çalışmıyorum avukat tutacak güce sahip değilim kendim takip edeceğim yol gösterir misiniz teşekkürler 🙏

Annemle babam 10 yıldır boşandılar,babam madde bağımlısı ve her yere kredi borcu olduğunu düşünüyorum reddimiras için belli bir süre var mı,su anda yaşıyor o yaşarken reddi miras yapılamaz mı,çünkü onun ile bir iletisimimiz yok,yaşayıp yaşamadığını öğrenemez isek ne yapmamız gerekiyor,bir tanede torunu var 10 yaşında okuduğum yerlerde borçlar toruna geçer diye bir şey okudum böyle bir durum var mıdır çok teşekkürler

2021 de ayrıldığım eşimin 2022 de olan borçları yüzünden bana deava açılmış ne yapabilirim

Çekişmeli boşanma davam Yargıtay incelemesinde. İnceleme tahmini ne kadar sürer ?

-Merhabalar öncelikle bir kadınlara böyle yardımcı olan,emeğei geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Rabbim hepinizden ayrı ayrı razı olsun inşallah.

-Ben kocamdan anlaşmalı boşanmak istedim ama kendisi kabul etmedi bende çekişmeli olarak dava açtım o an düşünmeden tazminat talep etmemiştim sadece 3 tane çocuğum için nafaka talep etmişdim,şimdi eşimde karşı dava açmış ve benden tazminat ve çocukların velayetini isteyen dava açmış.Ben dava dilekçemde manevi tazminat talebinde bulunmamıştım sonradan bir dilekçe yazarak talep edebilirmiyim?

-birde eşim devlet memuru şuanda 15 bin lira maaş alıyor,evliliğimiz boyunca sadece evin faturalarını yatırdı geri kalan paralarını hiç görmedik bütün parasını annesi,babası,kardeşlerine harcıyordu,araba aldı,7 yıldır sürekli binip kullandığı arabasını idip babasının üzerine yaptı.(daha ilk alımda babasının üzerine aldı) yani şuanda kendi adına hiçbirşey yok. arabasınıdan da Bu durumda ben 11 yıllık evliliğimiz boyunca aldığı maaşından katılım alacağım olabilir mi? olabilirse nasıl bir yol izlemeliyim,çok teşekkür ederim.


THS Sunucusu bu sayfayı 0,58793807 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.