Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

» HASDEM Hakkında
Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), Türk Hukuk Sitesi Hasta Hakları Çalışma Grubu tarafından kurulan ve yönetilen sanal bir destek merkezidir.

HASDEM hasta hakları ihlalleri ile karşılaşan mağdur hastaların internet ortamında kimliklerini gizleyerek sorunlarını paylaşmalarına ve Çalışma Grubu üyelerinin destek mesajlarına ulaşmalarına yardımcı olur.

» THS HASTA Hakları Çalışma Grubu
HÇG Forumundan
20.10. Tüpligasyon - Nur Deniz
24.12. Hasta Hakları Eğitim Çalışması - Doç. Dr. Özge Yücel
17.11. Hasdem Aylık Verileri - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
7.02. Hekimleri Muhbir Yapan Yasa Onaylandı - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Gruba Katılma
» THS Hasta Hakları Çalışma Grubuna Hasta Haklarının geliştirilmesi faaliyetlerine katkıda bulunmayı amaçlayan ve grubun hedeflerini ve ilkelerini paylaşan herkes katılabilir.

» Gruba Katılım için öncelikle Türk Hukuk Sitesi üyesi olunması gerekir. (THS Üyesi değilseniz üye olmak için tıklayınız)

» Gruba soru sorma amaçlı üyelik başvuruları kabul edilmez. Soru sormak isteyen ziyaretçilerin, bu linkte açıklamaları takip etmeleri beklenir. Gruba katılım grup içinde yapılacak çalışmalara ve organizasyonla aktif olarak katılmayı gerektirir.

» Gruba katılmak isteyen site üyeleri, bu sayfayı ziyaret ederek katılım başvurusunda bulunabilirler.

Gruba katılım koordinatörün onayına tabidir.

» Gruba ve siteye katılım, THS üyelik ve site yararlanma sözleşmesine tabidir.

» Yanıt Bekleyen Sorular
Bipolar - 13.02
Muayene - 8.02


Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) forum alanı, THS Hasta Hakları Çalışma Grubu Üyelerimizin mağdur durumda olan kişilere hastahaklarına ilişkin problemlerinde önerilerde bulundukları bir iletişim platformudur.

Bu alana soru göndermek için site üyesi olmak gerekmemektedir. Alan kural ve ilkelerine uygun nitelikteki sorular HASDEM editörleri tarafından onaylandıktan sonra alanda yayınlanır.

Aşağıda daha önce sorulmuş soruları ve yanıtlarını bulabilir, eğer sorunuz daha önce alanda yanıtlanmamışsa, sorunuzu alana gönderebilirsiniz..

Hasta Hakları İle İlgili Sorunuz mu Var? Sormak İçin Buraya Tıklayınız


Yeni Yanıtlanan Sorular :
Diş doktoru operasyondan iki hafta sonra dişlerde herhangi bir kalıcı hasar olmayacağını belirttiği için beş ay önce diş beyazlatma operasyonu yaptırdım. Ama dişlerim aşındı ve üzeri pürüzlü mermer gibi oldu ve doktorun söylediği gibi herhangi bir düzelme olmadı. Benim bu olaydan tazminat talebinde bulunma şansım varmıdır? İki tane şahitim var operasyon sırasında ve doktorla konuştuğum sırada. Dava ne kadar sürer?
Teşekkürler..

Ben 32 YAŞINDA BİR BAYANIM. Dİkkat EksİklİĞİ Hİperraktİvİte BozukluĞu TeŞhİsİ Kondu.oĞlumda Ayni TeŞhİsten 2 Yildir İlaÇ Kullaniyor.dr Gİttİm Rapor Çikardi Fakat Sgk Ödemİyor İlaÇ Parasini Ücretlİ Almam Lazim İlaÇ Çok Pahali 120 Tl Her Ay Almam MÜmkÜn DeĞİl.Özellİkle İŞ Ve Aİle Hayatimda Cİddİ Sikinti YaŞiyorum OĞlum Conserta 56 Mg Kullaniyor Ve Çokta Faydasini GÖrdÜk Akademİk Anlamdada.bende Okuyorum A.Ö.f Derslerdede İŞtede Evİmdede Çok Skinti Oluyor.lÜtfen Bu Konuda Yardimlarinizi Beklİyorum.umarim En Kisa SÜrede Sorunuma Çare Bulunur.lÜtfen Desteklerİnİzİ Beklİyorum.Şİmdİden Çok TeŞekkÜr Ederİm BÖyle Bİ İmkan SunuduĞunuz İÇİn

çocuğumu 13 ay önce sünnet ettirdim penisinde farklılık vardı doktoru kozmetik olarak biraz kötü görüntü var çok önemli değil dedi geçiştirdi.ilçedeki başka hastahaneye gittim doktor sünnetin yanlış yapıldığını sünnet derisinin fazla kesildiğini söyledi. bu durumun rapor olarak verilmesini istedim doktorun kim olduğunu sordu önce sonra rapora gerek yok çok önemli bir şey değil sadece kötü bir görünüm var dedi vermedi. bende başka bir ilde bulunan tıp fakültesine gittim burada yapılan muayenede ameliyat ile düzeltme yapılması gerekir dendi ve ameliyat günleri dolu olduğundan 4 ay sonraya tekrar muayeneye çağırdılar bu muayeneye gittiğimde ameliyat gerektiren bir sünnet hatası olduğunu belirten bir rapor istediğimi ve sünneti yapan doktordan şikayetçi olacağımı söyledim, bunu söyleyince bana bir ay sonra tekrar muayeneye gelin o zaman bakarız dendi 1 ay sonra gittiğimde ise verilen raporda sünnet derisinin fazla kesildiği yazmakta. düzeltme yapılması gerektiği ile ilgili bir ibare yok beş yaşına kadar 6 ayda bir kontrole çağırdı takip edilecek gerekirse o zaman ameliyat yapılacağını söylediler.Bu raporla sünneti yapan doktora dava açabilir miyim?

Merhaba ben devlet hastanesinde kbb bolumune gittim solunum sorunum vardi ve ameliyat olmam gerektigi soylendi.Daha sonra gun belirlendi hastane aradi ve beni bildirdi ertesi gun doktorun tayini ciktigi gerekcesiyle iptal edildi.Bana da kendime baska doktor bulup tedavi edilmm soylendi.Fakat doktor hala hastanede hasta kabul etmekte.Su an hakli olarak dava hakkim var mi ?

Su an kısa dönem olarak vatani görevimi yapmaktayım ve askerliğimin bitmesine yaklaşık 60 gün var. Bundan bir ay önce hastaneye( devlet hastanesi) gittim ve bademciklerimden dokayı ameliyat olmam gerektiği söylendi. Ancak ameliyat olabilmem için komutanın izin vermesi gerekiyormuş. Komutanda sürekli beni oyalıyo. Şimdi de yeni hava değişim süresi 15 gün diye terhisime 15 gün kala göndereceğini söylüyor.
Benden önceki bir askeri de bu şekilde oyalayıp göndermedi.
Bu konuda ne yapabilirm ?? İlgilenen herkese teşekkürler ...

bir rahatsızlık sonucu doktor tarafından 3 ay istirahat raporu aldım rapor KONTROL RAPORU idi ben mevzuatı bilmediğim için hastahanede beni uyarmadığı için kontrol tarihinde hastahaneye gitmedim raporun üzerinden 2 ay geçti sgk rapor kontrollü olduğu için ve zamanında muayeneye gitmediğim için rapor parasını alamayacağımı söyledi bu konuda ne yapabilirim geriye dönük işlem yapabilirmiyim rapor parasını nasıl alırım teşekkürler kolay gelsin.

» Skolyoz
62 derecelik skolyozum vardı.Ameliyat geçirdim bel bolgemden başlayarak sırt kısmıma kadar platın takıldı.özürlü maaşı alabilirmiyim?Yüzde kaç özürlü çıkarım?

hocam mrb. 24 yaşındayım.askerde hipospadias ameliyatı oldu.acık ameliyat. yalnız aradan üç ay geçti dikişlerim söküldü.sadece bir dikiş kaynadı.şuan hem alttan hem üstten idrar akıyor. ve zorlayarak basınç uygulayarak idrarımı yapıyorum. .özürlü memurluk sınavına basvuruda bulunmak istiyorum. yüzde kaç rapor verirler bu rahatsızlığımdan ötürü. ilginizden dolayı şimdiden tşk ederim

Merhaba

Lise 1 öğrencisiyim ilk hafta şansızlık yüz felci geçirdim Devlet hastanesine gidip 25 gün rapor aldım daha sonra kurban bayramı için memleketimize gittik aracımız ile raporu ne olur ne olmaz diye memleketime götürdüm son 2 gündür raporu bulamıyorum sanırım kaybettim heyet raporu almam için ne yapmam gerekiyor eski tarihe dönük olarak ?

Diş hastanesine muayene ve diş kontrolüne gelen 15 yaşından büyük 18 ini doldurmamış hastayı hekim geri çevirebilir mi?hasta muayene olmak istiyor hekim olmaz diyor annesi ameliyat olmuş gelemiyor bu durumda yasal dayanak var mıdır?teşekkürler

Merhabalar öncelikle 30 yasındayım önçaprazbagdan özel bir hastanede amelıyat oldum taburcu oldum ve 3 gün sonra yüksek ateş terleme kan tükürme şikayetleriyle devlet hastanesine gittim yapılan işlemlerde akcıgere pıhtı attıgı akcıger embolı hastalıgı teshısı koyuldu ve 14gun hastanede yattım çok kötü günler yaşadım psikolojik olarak yıprandım ve damar acılmadı kan sulandırıcı ılac verilerek taburcu edıldım ve suan ne kadar ılac kullanıcagım bellı degıl belkı omur boyu bile kullanabılırmısım nefes alırken zorluk cekıyorum baya sıkıntılı durumum yani hayatımada mal olabılırdı sonra ortopedi amelıyat oldugum doktora geldım dıkısler ıcın hocam dedım boyle boyle oldu amelıyat yuzunden oldugu ıspatlı oldugu halde reddetti davranısları degıstı ılgısız davranmaya basladı ortopedı amelıyatlarından sonra doktor kan sulandırıcı hapları yada varıs corapı vermesı gerekıyormus kan pıhtı rıskı ıcın ama bızım doktor hıcbırsey vermeden benı taburcu ettı ya benı bılgılendırseydı ben kendı cebımden gıder alırdım ılacı psıklojım alt ust oldu ve dava açmak istiyorum hukuk yolu varmıdır hocam? Tesekkur edıyorum

Merhabalar sayın arkadaşlar mağduriyet yaşayan bir hastam için kısaca ilginizi ve yardımınızı rica edecektim. 1 hafta önce acilde nöbetteyken kendi isteğiyle tek başına gelen hastamı x44 tanısı ile kaza ile zehirlenme sonucu (10 tane antibiyotik içmiş aslında öldürücü bir özelliği de yok veya oldukça düşük) tedavi ettik ve taburcu ettik adli raporu başka bir doktor arkadaş yazdı ve sinirle ilaç içtiğini belirtti öyküde savcı beyde sanırım bundan hareketle kayıtlara intihara teşebbüs diye geçirmiş sanırım ve kişi öğrenci bulunduğu yurttan çıkarıldı daha önce ciddi ve bunu gerektirecek bir psikolojik tanısı ve kullandığı ilaç yok bu hassas ve psikolojik olarak desteğe ihtiyaç duyduğu dönemde böyle gizli kalması gereken bir kişisel sağlık kaydının suç kapsamı olmayan bir nitelikteki olayın(azmettirme veya yardım sözkonusu değil başka adli bir boyutu da yok istismar vs birkaç arkadaşına sinirlenip yaptığı bir olay ve sonrasında gelen pişmanlık) bu kadar aleyhte kullanılması sonucunda gelecek kaygısı durumu da eklendi ve bana ulaştı. Acaba bununla ilgili ne yapılabilinir. Bu sicil kaydı kanuni midir ve bu bilgiye ulaşmak için mahkeme kararı gerekmiyor mu ayrıca buna yetkisizlik kararı verilmesi gerekmiyor muydu? Neden gemen adli sicil kaydı veya gbt oluşturuldu? Sildirmek mümkün müdür veya ne yapmak gerekir? Eğer bir tavsiye verebilirseniz çok memnun olurum iyi çalışmalar.

İyi akşamlar

Partnerim hpv pozitif (yüksek risk tipli) olduğunu bilerek başka bir kadınla münasebet yaşadıktan sonra, daha sonra bilerek benimle münasebet yaşamıştır.

Bununla ilgili tüm kanıtlar ve belgeler elimde olup, hpv pozitif kadınla teması kesin ve belgelidir.

Acaba kendisi hakkında bilerek canıma kast ettiği için davalık olabilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim

bir üniversite hastanesinde ücretini ödediğim doktor ameliyatıma hiç girmemiş ve o sırada 7 ameliyattada aynı doktorun adı yazıyormuş ve benim ameliyatımı asistana yaptırmış bu konuda ne yapabilirim.

Bir doktorla anlaşıp onun belirlediği hastanede estetik ameliyat oldum. Ameliyat sonucu gelişen bazı durumlardan doktora dava açacağım için hasta dosyamı istedim ve tarafıma olumlu, olumsuz dönüş sağlamadı. Dosyayı edinemediğim için hastaneden edinmeye çalıştım ve hasta dosyam başka bir doktor adına, başka bir tanı ve tedavi üzerine açılmış. Bu dosyayı davada kullanabilir miyim? Doktordan dosyamı hangi yollardan temin edebilirim

Merhaba,
İstanbulda yaşıyorum, İzmire tatile gideceğim. Eşimin doğumu İzmirde olacak. İnternetten doktor ve hastane araştırıyorum. İzmirdeki özel hastaneler ağız birliği yapmış, telefonda fiyat bilgisi vermiyoruz diyor. İstanbulda birkaç hastaneyi aradım, ilk telefon açan sekreter hemen fiyat verebiliyor. İzmirde Özel hastanelerin uygulamasında Hasta bilgi edinme hakkına aykırılık var mıdır?
Yardımlarınız için teşekkürler.

27 yaşında bir bayanım.3 yıl önce metal destekli köprü yaptırdım.fakat 6 ay içerisinde dişetimde şekil bozuklukları ve şişmeler meydana geldi.doktorum köprüyü dişetlerime fazla bastırarak taktığını bu sorunu gidereceğini söyleyerek tekrar ölçü aldı.tek bir parça halinde yapılmış olan yeni köprüm tekrar takıldı.üzerinden 1,5 yıl geçti ve ben bu süre zarfında daha fazla şikayetle 2 3 kez daha doktoruma başvurdum.şikayetlerim dişeti şişliği kızarıklık ağrı kanama ve şekil bozukluklarıydı.bana çeşitli diş macunu gargara vs verilerek protezin dişetine uyum sürecinde olduğu söylendi.hiçbiri fayda etmediği ve görüntü olarak da kötü göründüğü için en son 2 ay önce tekrar doktoruma gittim.çekilen filmde kemik kaybımın başladığı belirlendi.bu sorunun iki taraftan da kaynaklanmadığını benim metale karşı alerjim olduğu için bu durumun oluştuğu söylendi.acilen köprüm söküldü ve dişetlerimi bakteriden arındırma ve rahatlatma amaçlı kürete işlemi yapıldı.doktorum zirkonyum destekli porselenle sorunuma çözüm bulabileceğini söyledi.benim içimde hep bir kuşku ve güvensizlik olduğundan metal alerji testi yaptırdım ve çeşitli diş hekimlerine muayene oldum.sonuç:metal testim negatif. ve uzman görüşleri kalitesiz malzeme ,kötü işçilik yanlış işlem..malesef tüm bu aşamalardan geçerken maddi ve manevi zorluk çektim.şu anda yaklaşık 1 aydır geçici dişlerimle yemek yemeye çalışarak yaşıyorum.doktoruma güvenim kalmamış durumda.farklı bir hekimle tedavime devam etmeyi planlıyorum.fakat maddi ve manevi kaybımı yerine koymak hatta doktorumun başka hastalarına da aynı sömürgeci muameleyi yapmaması adına hukuki yollara başvurmak istiyorum.bu konuya benzer yaşanmış bir örnek bilen varsa yardımcı olmalarını rica ediyorum.şimdiden ilginiz ve paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum.

ilk evvel yaşadığım ildeki devlet hastanesinden özürlü raporu aldım sonra aldığım raporun oranı düşük olduğu için itiraz ettim ve aynı ildeki diğer devlet hastanesine sevk edildim aynı oranı onaylayıp verdiler ( %19 ) özürlü raporu aldım ve bunu tamamen iptal ettirmek istiyorum nasıl yapabilirim.
(Not:sorunum sağ ayağım polio sekeli 3,5 cm kısa ve ince ve ek olarak belimde 4 adet fıtık var.)

Hastanede yatan hastanın parasal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hesabından para çekilebilmesi için ne yapılmalıdır.
Hasta beyin kanaması tanısıyla hastanede yoğun bakımda kalmakta, bir-iki gün içinde normal servise alınması söz konusu, ancak gerek hastane masrafları gerekse evinin elektrik, su, kira gibi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bankadan emekli maaşının çekilebilmesi gerekiyor.
Bunun için vekaletname mi almak gerekir? Yoksa daha pratik bir yolu var mı? Eğer Noterden vekaletname almak gerekiyorsa yatan hasta olduğu için noteri hastaneye götürmek gerekecek, acaba hastanın beyin kanaması gibi zihinsel faaliyetlerini etkileyen bir rahatsızlıktan dolayı hastanede yatıyor olması vekaletname almayı engeller mi?
Ya da hastaın ihtiyacı olan paranın bankadan çekilebilmesinin en pratik yolu nedir? (Hastanın banka kartı kullanmaması nedeniyle maaşını kartla çekmek mümkün değil)
Yanıtlar için şimdiden teşekkürler.
Umarım yazıyı doğru yerde yazmışımdır.

2 yıl önce devlet hastanesine gebelik şüphesi ile basvurdum ve bana beta hcg testi yapıldı sonuç pozitif. Ama ben başıma ilk kez böyle birşey geldiği için bu işlemlerin kayıtlara geçtiğini bilmiyordum bilsem keza zaten gitmezdim çünkü bekarim. Daha sonra bu işlemlerin edevlet sitesinde sgk kurumunun tedavi bilgilerini sorgula bölümünde kayıt altına alındığını öğrendim. Ve öğrendiğimden bu güne kadar tam 2 yıl geçti ve hicbirsey yapamadım. Hastaneyi aradım bekar olduğumu ve bunların silinmesini istediğimi söyledim malesef silemiyoruz dediler. Sağlık Bakanlığını aradım ve beni kamu hastaneleri kurumuna yönlendirdiler. Orada hasta hakları birimine durumumu anlattım ve bana dilekçe verdiğim taktirde silinebilecegini söylediler ve dilekçe verdim. Evli olmayıp bekar olduğumu ve bunların gizliligi açısından şüphem olduğunu ve buna istinaden bu verilerin özel hayata sakıncası olduğunu belirttim. Korkum şudur ki aileye ulaşmaları. Ama ben reşit biriyim söyle durum varki bu işlem olduğunda babamın üzerine sgkliydim aile açısından korkmama sebebiyet saglayan durum bu. Dilekcemin sonucu henüz belli değil ve bugünde sgk yi arayarak durumu izah ettim 1.5 saat boyunca herkes biyerleri aramami söyledi ve sonuç sıfır bilgi alamadım kime sorsam ben bilmiyorum, şu numarayı arayın deyip telefonlar yüzüme kapandi. Gerçekten psikolojim bozuldu tüm bunlar insanların özel hayatına müdahale. Dava açmayı düşündüm en azından böylelikle silinebilir hiç olmazsa tanı değiştirilebilir diye ama yine eve ansızın gelecek olan postalar yüzünden korktum. Lütfen bana yardımcı olun nasıl bi yol izlemeliyim. Kimse bişey bilmiyor nereyi arasam bizimle ilgisi yok diyor o zaman bunun kiminle ilgisi var diye köprüye çıkıp haykırmak istiyorum. Bi genç kızın hayatına maal olmak bu kadar kolay olmamalı. Lütfen yardım edin. Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum..

Öncelikle hayırlı günler. Yaşadığım sıkıntı şu. Özel bir Hastahanede lazer epilasyon birimine aradım. Hastahanenin internet sitesinde ve müşteri hizmetlerinde tıbbi bölümler arasında yer alıyor. 3 Sean için 1700TL'ye anlaştık. Hastanede sadece yanıklar ile ilgili bir sözleşmeye imza attım. Parayı banka hesabından kurumun başındaki bayanın hesabına EFT yaptım. Daha sonra epilasyonun birinci seansı yaptırdım. Ancak yapılan işlemlerden memnun kalmadığı için iptal ettitrek için Kurumu aradım. Para iadesi yapılmayacağını söylediler. Hastahanesi aradım o bizim binasında ama bizden bağımsız o nedenle biz yardımcı olamayız dediler. Bende sitelerinde sizin bölümünün olarak görülüyor, o kurumda görevli doktor hastanesinde çalışıyor dedim. Evet çalışıyor ama oraya eşi bakıyor dediler. Ama kartlarının üstünde DR. Beyin adı var. Para iadesi için ne yapabilirim.

Merhaba,
Kalp ameliyat sonrası 20 gün yoğun bakımda kalan babamı (solunum cihazından ayrılamadı ve beyinde hasar nedeni ile harket kabiliyetini kaybetmiş idi) ameliyat olduğu hastanede gerekli tedavi ve fizik tedavisi uygulanmadığı için ve kendi şehrimizdeki fakülte hastanesine nakletmek istedik, yoğun bakımı dolu olduğu söylendiğinden özel bir hastaneye naklettik 10 gün önce. Burada uygulanan yoğun bakım+fizik tedavi sonucunda gelişme göstererek sol ayak ve başını hareket ettirmeye ve uyanık kalmaya başladı komutları algılıyor ve başıyla cevap veriyor hale geldi.
Tedaviye cevap verdiği halde hastane babamın bitkisel hayatta olduğunu iddia ederek yıllarca bu şekilde kalabilir diyerek hastaneden çıkartmamızı evde yada bakımevinde bakmamızı istedi söz ile.
Doktorları solunum cihazından ayrılmadan yoğun bakımdan çıkmaması gerektiğini söylerken hastane benim yatak ihtiyacım var diyerek yoğun bakıma muhtaç hastayı çıkmaya zorlayabilirmi? Özel hastane yoğun bakımında devletin masrafları karşılaması açısından kalma süresi varmı? ünv. hastanesi hala yoğun bakımı dolu diyor. babamı çıkartmak öldürmek anlamına geliyor şu durumunda.
Israr ederlerse çıkartma nedeni ile ilgili rapor yada yazılı belge isteyebilirmiyim?
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba,

2008 yılından beri özel sağlık sigortası kullanıyorum ve hiç ara vermedim. Bu sene farklı bir firmaya geçti şirket ve geçiş esnasında benim geçmiş haklarım korunmadan sigortalı ettirilmiş. Bunun için sigorta şirketine başvuruda bulundum. Benden daha önceki bazı hastalıklarıma dair belgeler vs. istediler. Bu belgelere dayanarak bir rahatsızlığımı muafiyet tablosuna ekleyeceklerini, onayımı isteyen bir mail attılar.

İlgili rahatsızlığım doğuştan gelen bir rahatsızlık değil ve sigortalı olduğum süre içerisinde ortaya çıkan bir rahatsızlık. Bu bağlamda muafiyet verilmemesi gerekli diye biliyorum. Bu konuda bir bilir kişi görüşü alabilirsem çok mutlu olurum. Teşekkür ederim.

Merhaba ben üniversite hastanesinde kemik grefti ameliyatı oldum. Doğuştan tavşan dudak yarım damak doğdum. Ortodonti doktorum aynı hastanede çene cerrahide bir doktora yönlendirdi film çekildi her şey incelendi ameliyat olabileceğim söylendi. Hatta ameliyatı yapacak doktor boşuna 1 sene sıra bekleme küçük bir operasyon yarım saatte lokalle yaparım dedi. Ameliyattan 2 gün sonra burnumdan kokulu sıvı gelmeye başladı ve dikişlerim çok geriliyordu. Bir hafta sonra kontrole gelmemi söylediler. Kontrole gittim. Doktor bakar bakmaz şaşırdı ve hemen operasyona aldı. Yerleştirdiği kemiği aldı serumlarla yıkadı ve tekrar dikti. Bu ameliyat için hastaneye belli bir mebla ödemiştim. Kendileri ameliyatın başarısız olduğunu söylediler ve ücreti iade edemezlermiş. Hicbir ameliyatın garantisi olmazmış evet haklılar ama doktor ihmali olmadığını nerden bilebilirim? İç dikişimin açıldığını bundan dolayı içerde iltihaplanma olduğunu söylediler. Zaten dış dikişlerimde hicbir şey yoktu. Bu durum için nereye başvurmam gerekir?

Merhaba doktor bana bir ilaç yazdı ve ilacı aldım ilaç ine AMP olarak görünüyor fakat reçetede kullanım şekli ağızdan yazıyor, bn bu amp kırıp içsem doğacak sonuçlardan kim mesul olur veya doktor ile ilgili hukuki olarak şikayette bulunabilirmiyim?

Merhaba ben 32 haftalik dogum yaptım ozel hastanede dogum öncesi gebelik basindan beri takiplerim oldu bebegim kuvoze alındı 2 ay k uvozde kaldı sonra kuvoz doktoruna kontrollerine gitmeye başladık dc doktr sözde 6 aylik olana kadar 4 aylik olunca ilgisiz olmaya başlamıştı dr değişikliği riske almamak için 2 ay daha devam ettim gitmeye 6 aylik olunca başka özel hastaneye gittim bebegimin beyinde kist varmis 4 santim olmuş bu başka dr gitmesek ogrenemiyecektik her muayanede ayda iki kez çağırıp ......tl alan bu dr bebegimi ihmal etti bunun bir cezası yokmu şimdi devlet hastanesinde kist iyi kötü huylumu diye ekg günü bekliyoruz

T.C Anayasası md.17:"herkes yaşama,maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.Tıbbi zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz,rızası olmadan bilimsel ve tıbbi deneylere tabi tutulamaz"hükmüne amirdir.
T.S.K İç Hizmet K.md66 c fıkrası:"Kumandan veya askeri kurum amirleri ve bunların muvafakati ile tabipler sağlık durumunun kontrolune lüzum görülen subay,askeri memur ve astsubayları muayeneye tabi tutabilirler"hükmünü amirdir.
Bu durumda İç hizmet K.nuna göre; hiçbir şikayeti ve rahatsızlığı olmayan asker kişinin muayene olmaya itiraz etmesi durumunda amiri tarafından zorla muayene edilmeye zorlanması ve takdir yetkisinin keyfi kullanılması durumunda Anayasa Md 17 ye göre anayasaya aykırılık ve ceza hukukuna göre suç oluşur mu?

Merhaba ben 1995 yılından beri hiv pozitifim öğrendiğimde eşim hamileydi ama çok şükür ne eşime nede çocuğuma bulaştı ve öğrendiğimden beri eşimle ilişkimizde korunuyoruz.çocuğum şu an 16 yaşında bugüne kadar her sene eşime ve çocuğuma test yaptırdık her ikiside temiz çıktı.
daha önce hiv pozitifli bir hastanın hastanede başına neler geldiğini nasıl afişe olduğunu gördüğüm için utancımdan ve ailemin afişe olmaması için 2011 eylül ayına kadar hiçbir kontrol ve ilaç tedavisi görmeden sağlıklı yaşadım eylül ayında sıkıntıdan önce zonaya yakalandım sonrada safra kesemde taş olmasından ve bu taşın enfeksiyon yapmasından dolayı bağışıklık sistemim çöktü d.s. devlet hastanesinde kontrollerim yapıldı ve en baştan doktorlara hiv pozitif olduğumu belirttim.robot yöntemiyle ameliyat oldum hastanede 1 gün yattım ama psikolojik olarak bittim çünkü ameliyatımı yapan dr.beni öyle bir afişe ettiki hasta odasında beraber yattığım diğer 4 hasta tüm hemşireler hatta tüm hademeler ve görevliler bile hiv taşıdığımı öğrendi.agabeyim bile dr.olduğu halde tüm doktorlardan nefret ettim agabeyimle bile görüşmez oldu vücudumdaki enfeksiyonlar neticesinde 1 ay süren bir ishale yakalandım ve 25 kg zayıfladım yaşadıklarımdan dolayı hastaneyi ve tedaviyi reddettim en son oğlumu kıramayıp h. hastanesine yatmayı kabul ettim cd 4 seviyem 15'e kadar düşmüş ve vücüdumdaki virüs sayısı milyonları geçmişti haseki hast.doktorları ve hemşireleri bu konuda çok deneyimli beni hiç rencide etmediler başta enf.bölümü başkanı dr.ö.n. ve hepsine müteşekkirim 1 aylık yorucu bir tedavinin ardından taburcu oldum resmen uçurumun kenarından döndüm şuan ilaç tedavisi görüyorum truvada ve stocrin kullanıyorum tüm bu tedavilerim ve ilaçlarım eşim sigortalı çalıştığı için onun üzerinden oldu yoksa şuan yaşamıyordum.
Gelelim en önemli sorunuma bu hastalık yüzünden kendime çok dikkat etmem gerekiyor ve bu yüzden çalışamıyorum 1967 şubat doğumluyum yaşım 45 ve sigorta girişim 1984 yılı 7.ayı sigortalı gün toplamım ise 6.400.-gün sgk bana 2015 yılı şubat ayında emekli olabilirsin günün fazla bile ama yaşı bekleyeceksin diyor düşünün bu halde kendi sigortamdan faydalanamıyorum ilaçlarımı halen eşimin üzerinden temin ediyorum çünkü işsizim çalışamıyorum eşim işsiz kalsa resmen hapı yuttum.Ben bu hastalığımdan dolayı çalışamaz raporu alıp emekli olabilirmiyim ve ilaçlarımı kendi üzerimden alabilirmiyim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
saygılarımla,

2004-2006 yılları arasında ameliyat olduğum hastanenin arşivine gittim ve bana ait olan ameliyat bilgisi olmadığını bana söylediler ne yapmam gerekir

Merhaba ,

Acilde muayene kabul eden bir doktor hastanede olmayan başka bir doktor adına muayene kabul edebilir mi? ayrıca o kişinin e-imzasını kullanabilir mi?
örneğin ;
A doktor B doktor adına muayene yapıp reçete yazmış fakat B doktoru hastanede değil ayrıca A doktoru B doktorunun sistem ve e-imzasını kullanmış ayrıca A doktoru henüz hastane sisteminde tanımlı değil sistemi açılmamış
Hukuka ne kadar aykırı bu konu ile ilgili dava açılabilir mi?


THS Sunucusu bu sayfayı 0,23210812 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.