Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

» HASDEM Hakkında
Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), Türk Hukuk Sitesi Hasta Hakları Çalışma Grubu tarafından kurulan ve yönetilen sanal bir destek merkezidir.

HASDEM hasta hakları ihlalleri ile karşılaşan mağdur hastaların internet ortamında kimliklerini gizleyerek sorunlarını paylaşmalarına ve Çalışma Grubu üyelerinin destek mesajlarına ulaşmalarına yardımcı olur.

» THS HASTA Hakları Çalışma Grubu
HÇG Forumundan
20.10. Tüpligasyon - Nur Deniz
24.12. Hasta Hakları Eğitim Çalışması - Doç. Dr. Özge Yücel
17.11. Hasdem Aylık Verileri - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
7.02. Hekimleri Muhbir Yapan Yasa Onaylandı - Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Gruba Katılma
» THS Hasta Hakları Çalışma Grubuna Hasta Haklarının geliştirilmesi faaliyetlerine katkıda bulunmayı amaçlayan ve grubun hedeflerini ve ilkelerini paylaşan herkes katılabilir.

» Gruba Katılım için öncelikle Türk Hukuk Sitesi üyesi olunması gerekir. (THS Üyesi değilseniz üye olmak için tıklayınız)

» Gruba soru sorma amaçlı üyelik başvuruları kabul edilmez. Soru sormak isteyen ziyaretçilerin, bu linkte açıklamaları takip etmeleri beklenir. Gruba katılım grup içinde yapılacak çalışmalara ve organizasyonla aktif olarak katılmayı gerektirir.

» Gruba katılmak isteyen site üyeleri, bu sayfayı ziyaret ederek katılım başvurusunda bulunabilirler.

Gruba katılım koordinatörün onayına tabidir.

» Gruba ve siteye katılım, THS üyelik ve site yararlanma sözleşmesine tabidir.

» Yanıt Bekleyen Sorular


Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) forum alanı, THS Hasta Hakları Çalışma Grubu Üyelerimizin mağdur durumda olan kişilere hastahaklarına ilişkin problemlerinde önerilerde bulundukları bir iletişim platformudur.

Bu alana soru göndermek için site üyesi olmak gerekmemektedir. Alan kural ve ilkelerine uygun nitelikteki sorular HASDEM editörleri tarafından onaylandıktan sonra alanda yayınlanır.

Aşağıda daha önce sorulmuş soruları ve yanıtlarını bulabilir, eğer sorunuz daha önce alanda yanıtlanmamışsa, sorunuzu alana gönderebilirsiniz..

Hasta Hakları İle İlgili Sorunuz mu Var? Sormak İçin Buraya Tıklayınız


Yeni Yanıtlanan Sorular :
Merhaba,
İstanbulda yaşıyorum, İzmire tatile gideceğim. Eşimin doğumu İzmirde olacak. İnternetten doktor ve hastane araştırıyorum. İzmirdeki özel hastaneler ağız birliği yapmış, telefonda fiyat bilgisi vermiyoruz diyor. İstanbulda birkaç hastaneyi aradım, ilk telefon açan sekreter hemen fiyat verebiliyor. İzmirde Özel hastanelerin uygulamasında Hasta bilgi edinme hakkına aykırılık var mıdır?
Yardımlarınız için teşekkürler.

27 yaşında bir bayanım.3 yıl önce metal destekli köprü yaptırdım.fakat 6 ay içerisinde dişetimde şekil bozuklukları ve şişmeler meydana geldi.doktorum köprüyü dişetlerime fazla bastırarak taktığını bu sorunu gidereceğini söyleyerek tekrar ölçü aldı.tek bir parça halinde yapılmış olan yeni köprüm tekrar takıldı.üzerinden 1,5 yıl geçti ve ben bu süre zarfında daha fazla şikayetle 2 3 kez daha doktoruma başvurdum.şikayetlerim dişeti şişliği kızarıklık ağrı kanama ve şekil bozukluklarıydı.bana çeşitli diş macunu gargara vs verilerek protezin dişetine uyum sürecinde olduğu söylendi.hiçbiri fayda etmediği ve görüntü olarak da kötü göründüğü için en son 2 ay önce tekrar doktoruma gittim.çekilen filmde kemik kaybımın başladığı belirlendi.bu sorunun iki taraftan da kaynaklanmadığını benim metale karşı alerjim olduğu için bu durumun oluştuğu söylendi.acilen köprüm söküldü ve dişetlerimi bakteriden arındırma ve rahatlatma amaçlı kürete işlemi yapıldı.doktorum zirkonyum destekli porselenle sorunuma çözüm bulabileceğini söyledi.benim içimde hep bir kuşku ve güvensizlik olduğundan metal alerji testi yaptırdım ve çeşitli diş hekimlerine muayene oldum.sonuç:metal testim negatif. ve uzman görüşleri kalitesiz malzeme ,kötü işçilik yanlış işlem..malesef tüm bu aşamalardan geçerken maddi ve manevi zorluk çektim.şu anda yaklaşık 1 aydır geçici dişlerimle yemek yemeye çalışarak yaşıyorum.doktoruma güvenim kalmamış durumda.farklı bir hekimle tedavime devam etmeyi planlıyorum.fakat maddi ve manevi kaybımı yerine koymak hatta doktorumun başka hastalarına da aynı sömürgeci muameleyi yapmaması adına hukuki yollara başvurmak istiyorum.bu konuya benzer yaşanmış bir örnek bilen varsa yardımcı olmalarını rica ediyorum.şimdiden ilginiz ve paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum.

» Skolyoz
62 derecelik skolyozum vardı.Ameliyat geçirdim bel bolgemden başlayarak sırt kısmıma kadar platın takıldı.özürlü maaşı alabilirmiyim?Yüzde kaç özürlü çıkarım?

ilk evvel yaşadığım ildeki devlet hastanesinden özürlü raporu aldım sonra aldığım raporun oranı düşük olduğu için itiraz ettim ve aynı ildeki diğer devlet hastanesine sevk edildim aynı oranı onaylayıp verdiler ( %19 ) özürlü raporu aldım ve bunu tamamen iptal ettirmek istiyorum nasıl yapabilirim.
(Not:sorunum sağ ayağım polio sekeli 3,5 cm kısa ve ince ve ek olarak belimde 4 adet fıtık var.)

Hastanede yatan hastanın parasal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hesabından para çekilebilmesi için ne yapılmalıdır.
Hasta beyin kanaması tanısıyla hastanede yoğun bakımda kalmakta, bir-iki gün içinde normal servise alınması söz konusu, ancak gerek hastane masrafları gerekse evinin elektrik, su, kira gibi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bankadan emekli maaşının çekilebilmesi gerekiyor.
Bunun için vekaletname mi almak gerekir? Yoksa daha pratik bir yolu var mı? Eğer Noterden vekaletname almak gerekiyorsa yatan hasta olduğu için noteri hastaneye götürmek gerekecek, acaba hastanın beyin kanaması gibi zihinsel faaliyetlerini etkileyen bir rahatsızlıktan dolayı hastanede yatıyor olması vekaletname almayı engeller mi?
Ya da hastaın ihtiyacı olan paranın bankadan çekilebilmesinin en pratik yolu nedir? (Hastanın banka kartı kullanmaması nedeniyle maaşını kartla çekmek mümkün değil)
Yanıtlar için şimdiden teşekkürler.
Umarım yazıyı doğru yerde yazmışımdır.

2 yıl önce devlet hastanesine gebelik şüphesi ile basvurdum ve bana beta hcg testi yapıldı sonuç pozitif. Ama ben başıma ilk kez böyle birşey geldiği için bu işlemlerin kayıtlara geçtiğini bilmiyordum bilsem keza zaten gitmezdim çünkü bekarim. Daha sonra bu işlemlerin edevlet sitesinde sgk kurumunun tedavi bilgilerini sorgula bölümünde kayıt altına alındığını öğrendim. Ve öğrendiğimden bu güne kadar tam 2 yıl geçti ve hicbirsey yapamadım. Hastaneyi aradım bekar olduğumu ve bunların silinmesini istediğimi söyledim malesef silemiyoruz dediler. Sağlık Bakanlığını aradım ve beni kamu hastaneleri kurumuna yönlendirdiler. Orada hasta hakları birimine durumumu anlattım ve bana dilekçe verdiğim taktirde silinebilecegini söylediler ve dilekçe verdim. Evli olmayıp bekar olduğumu ve bunların gizliligi açısından şüphem olduğunu ve buna istinaden bu verilerin özel hayata sakıncası olduğunu belirttim. Korkum şudur ki aileye ulaşmaları. Ama ben reşit biriyim söyle durum varki bu işlem olduğunda babamın üzerine sgkliydim aile açısından korkmama sebebiyet saglayan durum bu. Dilekcemin sonucu henüz belli değil ve bugünde sgk yi arayarak durumu izah ettim 1.5 saat boyunca herkes biyerleri aramami söyledi ve sonuç sıfır bilgi alamadım kime sorsam ben bilmiyorum, şu numarayı arayın deyip telefonlar yüzüme kapandi. Gerçekten psikolojim bozuldu tüm bunlar insanların özel hayatına müdahale. Dava açmayı düşündüm en azından böylelikle silinebilir hiç olmazsa tanı değiştirilebilir diye ama yine eve ansızın gelecek olan postalar yüzünden korktum. Lütfen bana yardımcı olun nasıl bi yol izlemeliyim. Kimse bişey bilmiyor nereyi arasam bizimle ilgisi yok diyor o zaman bunun kiminle ilgisi var diye köprüye çıkıp haykırmak istiyorum. Bi genç kızın hayatına maal olmak bu kadar kolay olmamalı. Lütfen yardım edin. Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum..

Öncelikle hayırlı günler. Yaşadığım sıkıntı şu. Özel bir Hastahanede lazer epilasyon birimine aradım. Hastahanenin internet sitesinde ve müşteri hizmetlerinde tıbbi bölümler arasında yer alıyor. 3 Sean için 1700TL'ye anlaştık. Hastanede sadece yanıklar ile ilgili bir sözleşmeye imza attım. Parayı banka hesabından kurumun başındaki bayanın hesabına EFT yaptım. Daha sonra epilasyonun birinci seansı yaptırdım. Ancak yapılan işlemlerden memnun kalmadığı için iptal ettitrek için Kurumu aradım. Para iadesi yapılmayacağını söylediler. Hastahanesi aradım o bizim binasında ama bizden bağımsız o nedenle biz yardımcı olamayız dediler. Bende sitelerinde sizin bölümünün olarak görülüyor, o kurumda görevli doktor hastanesinde çalışıyor dedim. Evet çalışıyor ama oraya eşi bakıyor dediler. Ama kartlarının üstünde DR. Beyin adı var. Para iadesi için ne yapabilirim.

Merhaba,
Kalp ameliyat sonrası 20 gün yoğun bakımda kalan babamı (solunum cihazından ayrılamadı ve beyinde hasar nedeni ile harket kabiliyetini kaybetmiş idi) ameliyat olduğu hastanede gerekli tedavi ve fizik tedavisi uygulanmadığı için ve kendi şehrimizdeki fakülte hastanesine nakletmek istedik, yoğun bakımı dolu olduğu söylendiğinden özel bir hastaneye naklettik 10 gün önce. Burada uygulanan yoğun bakım+fizik tedavi sonucunda gelişme göstererek sol ayak ve başını hareket ettirmeye ve uyanık kalmaya başladı komutları algılıyor ve başıyla cevap veriyor hale geldi.
Tedaviye cevap verdiği halde hastane babamın bitkisel hayatta olduğunu iddia ederek yıllarca bu şekilde kalabilir diyerek hastaneden çıkartmamızı evde yada bakımevinde bakmamızı istedi söz ile.
Doktorları solunum cihazından ayrılmadan yoğun bakımdan çıkmaması gerektiğini söylerken hastane benim yatak ihtiyacım var diyerek yoğun bakıma muhtaç hastayı çıkmaya zorlayabilirmi? Özel hastane yoğun bakımında devletin masrafları karşılaması açısından kalma süresi varmı? ünv. hastanesi hala yoğun bakımı dolu diyor. babamı çıkartmak öldürmek anlamına geliyor şu durumunda.
Israr ederlerse çıkartma nedeni ile ilgili rapor yada yazılı belge isteyebilirmiyim?
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Diş doktoru operasyondan iki hafta sonra dişlerde herhangi bir kalıcı hasar olmayacağını belirttiği için beş ay önce diş beyazlatma operasyonu yaptırdım. Ama dişlerim aşındı ve üzeri pürüzlü mermer gibi oldu ve doktorun söylediği gibi herhangi bir düzelme olmadı. Benim bu olaydan tazminat talebinde bulunma şansım varmıdır? İki tane şahitim var operasyon sırasında ve doktorla konuştuğum sırada. Dava ne kadar sürer?
Teşekkürler..

Merhaba,

2008 yılından beri özel sağlık sigortası kullanıyorum ve hiç ara vermedim. Bu sene farklı bir firmaya geçti şirket ve geçiş esnasında benim geçmiş haklarım korunmadan sigortalı ettirilmiş. Bunun için sigorta şirketine başvuruda bulundum. Benden daha önceki bazı hastalıklarıma dair belgeler vs. istediler. Bu belgelere dayanarak bir rahatsızlığımı muafiyet tablosuna ekleyeceklerini, onayımı isteyen bir mail attılar.

İlgili rahatsızlığım doğuştan gelen bir rahatsızlık değil ve sigortalı olduğum süre içerisinde ortaya çıkan bir rahatsızlık. Bu bağlamda muafiyet verilmemesi gerekli diye biliyorum. Bu konuda bir bilir kişi görüşü alabilirsem çok mutlu olurum. Teşekkür ederim.

Merhaba ben üniversite hastanesinde kemik grefti ameliyatı oldum. Doğuştan tavşan dudak yarım damak doğdum. Ortodonti doktorum aynı hastanede çene cerrahide bir doktora yönlendirdi film çekildi her şey incelendi ameliyat olabileceğim söylendi. Hatta ameliyatı yapacak doktor boşuna 1 sene sıra bekleme küçük bir operasyon yarım saatte lokalle yaparım dedi. Ameliyattan 2 gün sonra burnumdan kokulu sıvı gelmeye başladı ve dikişlerim çok geriliyordu. Bir hafta sonra kontrole gelmemi söylediler. Kontrole gittim. Doktor bakar bakmaz şaşırdı ve hemen operasyona aldı. Yerleştirdiği kemiği aldı serumlarla yıkadı ve tekrar dikti. Bu ameliyat için hastaneye belli bir mebla ödemiştim. Kendileri ameliyatın başarısız olduğunu söylediler ve ücreti iade edemezlermiş. Hicbir ameliyatın garantisi olmazmış evet haklılar ama doktor ihmali olmadığını nerden bilebilirim? İç dikişimin açıldığını bundan dolayı içerde iltihaplanma olduğunu söylediler. Zaten dış dikişlerimde hicbir şey yoktu. Bu durum için nereye başvurmam gerekir?

Merhaba doktor bana bir ilaç yazdı ve ilacı aldım ilaç ine AMP olarak görünüyor fakat reçetede kullanım şekli ağızdan yazıyor, bn bu amp kırıp içsem doğacak sonuçlardan kim mesul olur veya doktor ile ilgili hukuki olarak şikayette bulunabilirmiyim?

Merhaba ben 32 haftalik dogum yaptım ozel hastanede dogum öncesi gebelik basindan beri takiplerim oldu bebegim kuvoze alındı 2 ay k uvozde kaldı sonra kuvoz doktoruna kontrollerine gitmeye başladık dc doktr sözde 6 aylik olana kadar 4 aylik olunca ilgisiz olmaya başlamıştı dr değişikliği riske almamak için 2 ay daha devam ettim gitmeye 6 aylik olunca başka özel hastaneye gittim bebegimin beyinde kist varmis 4 santim olmuş bu başka dr gitmesek ogrenemiyecektik her muayanede ayda iki kez çağırıp ......tl alan bu dr bebegimi ihmal etti bunun bir cezası yokmu şimdi devlet hastanesinde kist iyi kötü huylumu diye ekg günü bekliyoruz

T.C Anayasası md.17:"herkes yaşama,maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.Tıbbi zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz,rızası olmadan bilimsel ve tıbbi deneylere tabi tutulamaz"hükmüne amirdir.
T.S.K İç Hizmet K.md66 c fıkrası:"Kumandan veya askeri kurum amirleri ve bunların muvafakati ile tabipler sağlık durumunun kontrolune lüzum görülen subay,askeri memur ve astsubayları muayeneye tabi tutabilirler"hükmünü amirdir.
Bu durumda İç hizmet K.nuna göre; hiçbir şikayeti ve rahatsızlığı olmayan asker kişinin muayene olmaya itiraz etmesi durumunda amiri tarafından zorla muayene edilmeye zorlanması ve takdir yetkisinin keyfi kullanılması durumunda Anayasa Md 17 ye göre anayasaya aykırılık ve ceza hukukuna göre suç oluşur mu?

Merhaba ben 1995 yılından beri hiv pozitifim öğrendiğimde eşim hamileydi ama çok şükür ne eşime nede çocuğuma bulaştı ve öğrendiğimden beri eşimle ilişkimizde korunuyoruz.çocuğum şu an 16 yaşında bugüne kadar her sene eşime ve çocuğuma test yaptırdık her ikiside temiz çıktı.
daha önce hiv pozitifli bir hastanın hastanede başına neler geldiğini nasıl afişe olduğunu gördüğüm için utancımdan ve ailemin afişe olmaması için 2011 eylül ayına kadar hiçbir kontrol ve ilaç tedavisi görmeden sağlıklı yaşadım eylül ayında sıkıntıdan önce zonaya yakalandım sonrada safra kesemde taş olmasından ve bu taşın enfeksiyon yapmasından dolayı bağışıklık sistemim çöktü d.s. devlet hastanesinde kontrollerim yapıldı ve en baştan doktorlara hiv pozitif olduğumu belirttim.robot yöntemiyle ameliyat oldum hastanede 1 gün yattım ama psikolojik olarak bittim çünkü ameliyatımı yapan dr.beni öyle bir afişe ettiki hasta odasında beraber yattığım diğer 4 hasta tüm hemşireler hatta tüm hademeler ve görevliler bile hiv taşıdığımı öğrendi.agabeyim bile dr.olduğu halde tüm doktorlardan nefret ettim agabeyimle bile görüşmez oldu vücudumdaki enfeksiyonlar neticesinde 1 ay süren bir ishale yakalandım ve 25 kg zayıfladım yaşadıklarımdan dolayı hastaneyi ve tedaviyi reddettim en son oğlumu kıramayıp h. hastanesine yatmayı kabul ettim cd 4 seviyem 15'e kadar düşmüş ve vücüdumdaki virüs sayısı milyonları geçmişti haseki hast.doktorları ve hemşireleri bu konuda çok deneyimli beni hiç rencide etmediler başta enf.bölümü başkanı dr.ö.n. ve hepsine müteşekkirim 1 aylık yorucu bir tedavinin ardından taburcu oldum resmen uçurumun kenarından döndüm şuan ilaç tedavisi görüyorum truvada ve stocrin kullanıyorum tüm bu tedavilerim ve ilaçlarım eşim sigortalı çalıştığı için onun üzerinden oldu yoksa şuan yaşamıyordum.
Gelelim en önemli sorunuma bu hastalık yüzünden kendime çok dikkat etmem gerekiyor ve bu yüzden çalışamıyorum 1967 şubat doğumluyum yaşım 45 ve sigorta girişim 1984 yılı 7.ayı sigortalı gün toplamım ise 6.400.-gün sgk bana 2015 yılı şubat ayında emekli olabilirsin günün fazla bile ama yaşı bekleyeceksin diyor düşünün bu halde kendi sigortamdan faydalanamıyorum ilaçlarımı halen eşimin üzerinden temin ediyorum çünkü işsizim çalışamıyorum eşim işsiz kalsa resmen hapı yuttum.Ben bu hastalığımdan dolayı çalışamaz raporu alıp emekli olabilirmiyim ve ilaçlarımı kendi üzerimden alabilirmiyim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
saygılarımla,

2004-2006 yılları arasında ameliyat olduğum hastanenin arşivine gittim ve bana ait olan ameliyat bilgisi olmadığını bana söylediler ne yapmam gerekir

Merhaba ,

Acilde muayene kabul eden bir doktor hastanede olmayan başka bir doktor adına muayene kabul edebilir mi? ayrıca o kişinin e-imzasını kullanabilir mi?
örneğin ;
A doktor B doktor adına muayene yapıp reçete yazmış fakat B doktoru hastanede değil ayrıca A doktoru B doktorunun sistem ve e-imzasını kullanmış ayrıca A doktoru henüz hastane sisteminde tanımlı değil sistemi açılmamış
Hukuka ne kadar aykırı bu konu ile ilgili dava açılabilir mi?

xxxbir hastanede tüp bebek tedavim sırasında Aralık 2019 tarihinden itibaren xxx vexxx isimli ilaçları kullandım. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu corona virüs salgını nedeniyle çalıştığım kurum, devletin yayımladığı bildiriler kapsamında bağışıklık sistemi baskılanmış, immunsupresif ilaç kullanan çalışanların risk altında olduğu gerekçesi ile izinli sayılacağını belirten mevzuat yayımlamıştır. 16.03.2020 tarihi itibariyle düşük nedeniyle ilaçları kullanmayı bıraktım. çalıştığım kurum doktoru ile yaptığım görüşmede önümüzdeki 3 ay boyunca risk grubu içerisinde olduğum ve bana ilacı veren hastaneden alacağım durum bildiren yazıyı işyerime sunmam gerektiğini bildirmiştir. Hastaneden ve doktorumdan, ne kadar süre ile risk altında kalacağımı, ve mevcut durumu bildiren yazılı bir belge talep etmekteyim.Fakat hiç bir şekilde bilgi alamamaktayım. Ne yapmalıyım ?

Endonezya vatandaşı eşim (resmi evli değiliz-kendi ülkesinde evli)
devlet hastanesine acil girişi yaparak sağlıklı bir erkek çocuğu dünyaya getirdi. Doğumun akabinde oğlum kuvöze alındı (solunum problemi ciğerlerinde su var) 1-2 saat içinde başka bir şehirdeki devlet hastanesi yeni doğan yoğun bakıma sevk edildi. Sevk edildiği hastane acil girişinde 100tl ücret ödedim eşimin önceden ikametgahı olduğu için 99 la başlayan tc üzerinden sistem kabul etti.Bebeği yatırırken 2 defa onay aldılar ve bir sürü kağıda imza attım. Vezne bana normalde 1000 tl kapora alıyoruz ama pazar günü olduğu için yarın verirsin şuradayım dedi.Eşim başka ilde hastanede bebeğim başka yerde neyse ben 1 gün sonra eşimi hastaneden çıkardım ve 1250 tl doğum ücret ödedim makul geldi. eşimi bebeğimin olduğu hastaneye getirdim ve bebeğin yanında kalması için önce sekreter geldi günlük 1000tl alıyoruz dedi en az 1 hafta kalacak. sonra muhasebeyi aradılar 3000-3500 muhasebe arası olur dedi.Bende muhasebeye çıktım. Beni görünce 1000tl den aşağı olamayacağını zaten ben bu parayı ödersem sgk dan geri alabileceğimi tabiki önce bebeğimi üzerime almam gerektiğini söyledi. Hallederiz falan zaten senin eşinin oturumuda bitmiş gibilerinden alay edercesine pazarcı gibi pazarlık yapıyor ben düşmüşüm can derdine.Bende 7000 tl ödememek için doğum belgesiyle hemen gittim nufus müdürlüğüne eğer bebeği üzerime alırsam hiç ücret ödemeyecektim. Nufustaki memur işlemleri yaparken benim hanımın pasaportunu görünce . bekarlık belgesi lazım dedi o zaman olur.Bende 3 yıldır TC de olduğunu zaten boşanacağını fakat Corona yüzünden Endonezyaya gidemediğini söyledim.Zaten boşanma gelme falan çok üzün sürer çocuk vatansızmı kalacak dedim. (Senin iş uzun sürer bu çocuk kocasına kaydedilecek oda redetmesi halinde mahkeme kararıyla olur deyince başımdan aşağı soğuk bir ter attım. Bir avukata danıştım fakat bu konu hakkında bilgisi olan kimseyi bulamadım.Hepsi Tc kanununa göre eşimin kocası çocuğu redetmedikçe dava açamazsın dediler. Çok muşgül durumdayım. Eğer ben bu parayı hastaneye ödemeyii red edersem ne olur ayrıca her doğan çocuk tc vatandaşı değilmidir. acile sevk olunca ücretsiz değilmidir.Konuk olarak sizlere bunları sormak istedim .Hepinize Teşekkür ederim.

10 Santİmlİk Karin BÖlgesİndekİ YirtiĞin Onarilmasi Ve ParÇa Koyulmasi Amelİyatini Sorasinda 30 GÜnlÜk Heyet Raporu Aldim. Raporum Bİtmek Üzere İŞe BaŞlayacaĞim. Bu Amelİyati İl DiŞinda OlmuŞtum Şu An Bİr Devlet Hastanesİgİtsem 3 Ay SÜreyle Ayakta Duramaz AĞir İŞlerde ÇaliŞamaz Raporu Verİr Mİ Yoksa Amelİyat OlduĞum Hastaneyemİ Gİtmelİyİm

Yenidoğan bebeğimi özel bir hastanede dünyaya getirdim daha sonra taburcu olduk aradan 25 gün geçti solunum ve idrar yolu enfeksiyonu nedeni ile küveze alındı. yenidoğan yoğum bakımı için ücret ödenmediğini duydum fakat hastane bizden ücret talep ediyor bu ücret haklı olarak mı talep ediliyor bu parayı ödemelimiyim. bi açıklarmısınız çok huzursuzum özel hastane olduğu için 1 hafta dendi daha sonra 9 güne çıkardılar şimdi de 15 gün diyorlar para için mi bu ücret haklı mı isteniyor

biz acil hasta olarak bir üniversite hastahanesi yoğun bakında beş gün kaldık sonra odaya çıkardılar üç gün sonra tekrar yoğun bakıma almamız gerek ama yerimiz yok deyip bizi özel hastahaneye yoğun bakıma yatırmak için sevk ettiler iki gün özel hastahanede yoğun bakımda kaldıktan sonra odaya çıkardılar dört gün geçti halen yatıyoruz solunum cihazı gelicekmiş ondan sonra taburcu edicekmişler fakat özel hastahane odada kaldığı günler için ücret talep ediyor

merhabalar. sağ el 5 parmağımda ve sağ ayak parmaklarımın 3 tanesinde ve sol el 2 parmağımda doğuştan özrüm mevcut. 2010 yılında rapor için başvurduğum ilk hastanede %25 ikincide %34 ve 2012 de başvurduğum hakem hastanede %35 oran verildi. Ancak ilk gittiğim hastanede kurula bile çıkarmadan oran verildi. İkinci gittiğim hastanede oranı belirleyen doktorun verdiği bilgiler sisteme kaydolmamış ve doktor kurula yetiştirmek için çok hızlı bir şekilde ikinci kez hesaplama yaparak bu oranı verDİ, üçüncüsünde ise nöbet sohbeti yapan doktorların arasında görmekte zorlanan yaşlı bir doktor tarafından özrüm olmasına rağmen 4 parmağım hiç hesaplanmadan %35 verilmiştir ve raporda da eksik olduğu görülmektedir.Benim sorum hakem hastane raporuna bu nedenden dolayı itiraz hakkım var mı tek çözüm mahkeme yolu mudur. şimdiden teşekkürler

22.11.2012 tarihinde ---hastanesinin jinekoloji bölümüne test sonucumu göstermeye gitmiştim.Odaya girdiğimde test sonucuma baktı. Seni tekrardan kontrol etmem gerekiyor. Dışarda bekle kahve söyleyeyim tuvalet ihtiyacın varsa karşıla dedi. Hastayi alacağınız için mi diye sordum. Evet dedi. Bende kahvemi unutmayın dedim ve çıktım. Hasta odadan çıktıktan hemen sonra içeri girdim. Muayene olmak için odanın muayene bölümüne geçtim. Beni muayene ettikten sonra masanın oraya geçmemi istedi. Masaya oturduğumda onceki hastasının getirdiği tatlıları ikram etti.Ardından receteyi beklerken asistanlık anılarını anlatmaya başladı. Doktor olduğu için özellikle jinekolog olduğu için daha da ayrıntılı olarak anlattım. Buna istinaden yavaş yavaş yemek, kilo ve boya girmeye başladı. Ardından sizli bizli konusursan yemege götürmem bana ---de dedi. Bende kibarca teşekkür ederim musade istedim.Receteyi verebilirmisiniz dersim var gitmem gerek dedim.Ya daha dur dedi yüzüklerine bakabilirmiyim dedi yüzüğüme bakarken elimi tutar gibi oldu ve bende elimi birden cektim.Birde utanmadan bana erkek arkdasınla barışmasaydın gecen hafta senden cok etkilendim şansım olurdu dedi. Bende kibarlığımı bozmamak için teşekkür ederim ama ben erkek arkdaşımı çok seviyorum ve aşkım için herşeyi yaparım dedim. Ayağa kalktı ve bana ultrason sedyesine bir dakika oturmamı istedi. Muayeneyi bahane ederek oturttu. Ardından birden yanıma oturarak elimi tutmaya ya dudağımdan öpmeye kalkıştı. O anki panikle yerimden fırladım.Doktorda yerinden firlayarak bana sarılmaya çalıştı. Arkamda duvar vardı duvara yapıştım ve sıkıştırmaya çalışırken onu isterek odadan ve hastaneden kaçarak gittim. O korku ve panikten neler yapacağımı bilemedim. Arkadaşıma hemen haber verdim ve hastanenin yönetimine şikayet ettim. Başhakim beni haklı bulmasına rağmen hastanenin cio'su hastanenin maddi boyutunu düşünerek ilk defa böle bişey olmuş gerek yok diğerek önemsemedi. Kim bilir daha kaş kişinin başına gelerek koşarak gitmişlerdir. Eğer ben şuan susarsam belki başka birinin başına daha büyük birşey gelip büyük bir tramvaya sebep olabilir. Ben bu olayı yaşadığım günden beri sabahlara kadar uyuyamıyorum. Psikolojim tamamen bozuldu. Butun erkek doktorlardan nefret eder oldum. Sanki hepsi aynı şeyi yapacakmış gibi geliyor. Kim bilir beni muayene ederken neler düşünüyordu. Ne kadar utanç verici durum. Doktor birde utanmadan yüzleşme sırasında böyle birşeyin olmadığını yanlış anlaşıldığını ardından da kendisini savunmak için benim böyle şeyler yaptığı ima etti. Bu inanılmaz utan verici bir durumdur.Hiç bir kadın isteyerek yada bilerek kendini rezil edicek bu kadar iğrennç birşeyi idda edemez. Keşke elimde delil olup suna bilseydim. Kimse olmamısı için öğle arasını denk getirmiş birde. Bazı hastanelerde öğle arası olmadığı için ordada yok diye düşünerekten önemsememiştim ama olaylar olunca çok iyi anladım. Sizden rica ediyorum. Lütfen bunun peşini bırakmayalım. Böyle insanları barındıymayalım. Lütfen sizden rica ediyorum. Suan bu maili bile yazarken kendimi huzursuz ve çok rahatsız ediyorum. Bu konuda duyarlı olacağınıza inaniyorum. Çok teşekkür ederim.


Saygılarımla

Prematüre bebek yoğun bakım masrafı
Sgk ile anlaşması olmayan bir özel hastanede 6 şubat 2012 tarihinde acil doğum yaptım bebek prematüre doğdu akciğerleri gelişmeden doğduğu için solunum problemi nedeni ile hemen yoğun bakıma alındı 8 şubat sabahı bebeğin kalbi durdu tekrar çalıştırılarak sülfakten verilip akciğerleri geliştirildi ve bebek entübe edildi 9 gün yoğun bakımda kaldı ve taburcu edildi bu arada hastane masrafları yüksek olduğu için bebeği anlaşmalı bir hastaneye transfer etmek istediğimizi söyledik fakat bebek entübe edildiği için transferin bebeğin hayatına mal olabileceği bilgisini verdiler mecburen kaldık ve 20 bin tl ödeyerek bebeği çıkardık bize sgk ile anlaşması olmayan özel hastanelerin bebek yoğun bakım ücreti almaması gerektiğini söylediler bu konu hakkında bilgi vermenizi rica ederim.
Syg.

Hastanede yatan hastanın parasal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hesabından para çekilebilmesi için ne yapılmalıdır.
Hasta beyin kanaması tanısıyla hastanede yoğun bakımda kalmakta, bir-iki gün içinde normal servise alınması söz konusu, ancak gerek hastane masrafları gerekse evinin elektrik, su, kira gibi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bankadan emekli maaşının çekilebilmesi gerekiyor.
Bunun için vekaletname mi almak gerekir? Yoksa daha pratik bir yolu var mı? Eğer Noterden vekaletname almak gerekiyorsa yatan hasta olduğu için noteri hastaneye götürmek gerekecek, acaba hastanın beyin kanaması gibi zihinsel faaliyetlerini etkileyen bir rahatsızlıktan dolayı hastanede yatıyor olması vekaletname almayı engeller mi?
Ya da hastaın ihtiyacı olan paranın bankadan çekilebilmesinin en pratik yolu nedir? (Hastanın banka kartı kullanmaması nedeniyle maaşını kartla çekmek mümkün değil)
Yanıtlar için şimdiden teşekkürler.
Umarım yazıyı doğru yerde yazmışımdır.

Merhaba, geçmişe dönük hastaneden tedavi süreçlerimle ilgili kayıtları almak istiyorum ama bana çeşitli bahanelerle vermeyi reddediyorlar. (Arşivde yangın çıktı,kaydınızı bulamadık,doktor verilerin girişini yapmamış) belgelerimi almak için nereye şikayette bulunabilirim? Ve hastaneye hangi hukuki haklarımı söyleyebilirim? Burası özel bir hastane.

Merhaba benim danisib ogrenmek istedigim konu Esim aralik 2017 yilinda dis kaplamalari cok yiprandigi hava aldigi ana dislerinde agri oldugu icin bir ozel dis hekimine gidiyor.Hekim kaplamalarini cikariyor muayenesini yapiyor kac adet dis alinmasi gerktigini soyluyor ve alinan dislerin yerine implant yapmaya karar veriliyor.Esimde bir gunde bitermi diye soruyor hekim biter diyor (esimin 1 gunde bitermi diye sormsinin sebebi kisitli sure Turkiye'ye izine gelisidir.)O gun 14 dis cekiliyor ve cekilen dislerin yerine ayni andada implantlar yerlestiriliyor islemler bitiyor koltuktan kalkiyor biraz sendelenerek hekim eve yalniz gidebilrmisin diyede soruyor.Yuzu komple davul gibi eve zorda olsa geliyor.1 kac gun icindede Turkiye'den cikis yapiyor 2 bucuk ay agrilari hic bitmedi ve 2 bucuk ayin sonundada bir sabah erken bir saatte beyine giden damarda tikanmaya bagli felc gecirdi o gun operasyonla tikanan yeri actilar (Tansiyon rahatsizligida yoktu) ertesi gun 2 buyuk beyin ameliyati kafatasini yarisini aldilar yani anliyacaginiz Olmedi ama sol taraf felcli fizik tedavi goruyor.Benim danismak sormak istedigim buna sebeb dislerine yapilan operasyon olmusmudur ?

3 yıl önce liseye giderken psikiyatriye giderek rapor almak istemiştim içeri girdim doktor beyden devamsızlıktan kalacağımı söyleyip rapor istedim bana rapor vermiyorum kardeşim dedi bende tamam efendim kolay gelsin deyip çıktım 4 dakika kadar sonra başka bi polikinlikten raporumu aldim ve okula götürüp teslim ettim aradan zaman gecti 1 ay önce jandarma uzman çavuşluğa başvuru yaptım gittim mülakatları gectım sağlık raporunu almak icin uğrasırken psikiyatride adıma konulan yanlış tanıyla karşılaştım benim rapor istemek icin gittiğim doktor adıma uyum bozukluğu tanısı koymuş ve psikuyatriden geçirmediler beni böyle bi kaydım olduğu için ve bana il sağlık müdürlüğünden sildirebileceğimi söyledi fakatbil sağlık müdürlüğüne gittiğimde bana oradaki personel bize bi dilekce yazacaksın olumsuz cevap vereceğiz ve seni bi üst makama sevk edeceğiz dedi daha sonra orayada dilekce yazacaksın ve onlarda dilekceni reddedecek ve daha sonra seni bi üst makama sevkedecek dedi hatırladığım kadarıyla o üst makam ankaradaymış ve oraya yazılan dilekcelerde olumsuz sonuclanıyormuş ve bana il sağlık müdürlüğündeki personel ben daha önce bu gibi tanıların silindiğini görmedim dedi benim ne yapmam gerek jandarma uzman çavuşluktan elendim ileride polislik için gittiğimdede aynı sorunlar çıkacak benim hayatımı kararttılar bu tanıyı nasıl sildirebilirim bi çıkış yolu gösterin lütfen şimdiden teşekkür ederim.
Not;psikiyatriden adıma ilaç, reçete,rapor yok sadece uyum bozukluğu tanısı düşülmüş.

Merhaba
Onkoloji hastasıyım yumurtalık ve rahim kanseriyim kaser olmadan önce lazer epilasyona gidioyordum fakat kemoterapim başlıyacak artık ve tüm tüylerim dökülecek ücret iadesi hakkım varmıdır onu öğrenmek istiyorum teşekkürler


THS Sunucusu bu sayfayı 0,29530311 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.