Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eski eşimin adıma bıraktığı borçlardan kurtulabilirmiyim.Çocuklarımın soyismini değiştirmek istiyorum bu mümkünmü?

Konuyu Kilitleyin
Old 02-01-2012, 15:07   #1
Konuk

 
Varsayılan Eski eşimin adıma bıraktığı borçlardan kurtulabilirmiyim.Çocuklarımın soyismini değiştirmek istiyorum bu mümkünmü?

4 yıllık bir evliliğim ve bu evlilikten 2 kız çocuğum oldu.Eski eşim benim ile mal varlığım için evlenmiş vekaletimle mallarımı bir şekilde elden çıkarmış, adıma olan işyerine ayit vergi bağkur sigorta borçları bırakmış.Toplam 150.000TL civarında bir devlet borcu var adıma.Hiçbirşekilde sosyal güvencem yok.Vekaletimle işlem yaptığı için birşey ıspatlayamassın dediler.Hatta yediemin olarak bana bırakılan mallardan dolayı(karşışığında adıma olan çek vardı) hapis cezası aldım.Bu borcu taksitlendirip ödedim.Malları başka birine sattı.Savcılığa suçduyurusunda bulunsamda KOVUŞTURULMAYA YER OLMADIĞI sonucu çıktı.Ben adıma olan bu borçlardan ve ödediğim çekle ilgili alacak talepedebilirmiyim?.2009 yılında açtığım nafaka davasına karşılık bugüne kadar bir defa ödeme yaptı oda hasip cesası aldığı için 2010 eylül ekim kasım aylarını ödedi sadece.30.000 TL ye yakın birikmiş nafaka alacağım var.3 Şubatta nafaka alacağımdan dolayı mahkemem var.Geçmiş alacaklarmıda talep edebiliyormuyum ne istemem gerek ne söylemem gerek mahkemede.Kızkardeşimin yanında kalıyoruz.Geçimimizi kardeşim sağlıyor.Eşimin adına şirketi var hatta mahkemeye şirket avukatı giriyor ama resmiyette birşey ispatlayamadığım için hiçbirşey yapamıyorum.Çocuklarımın pskolojiside baya bozuk.Ayrılalı 4 yıl oldu hiçbirşekilde nafaka ödemiyor ve çocuklarını görmeye gelmiyor.Başka biriyle yaşıyor adına hiçbir mal varlığı ve sigortası yok.Ben çocuklarımın soyisimlerini değiştirebilme hakkına sahipmiyim.Benim bekarlık soyismimi almalarını istiyorum.Büyük kızım ilkokul 2. snıfına gidiyor soyismimiz farklı diye çok üzülüyor.Halen okumayı sökemedi ve içine çok kapalı.Okul defalarca psikiatrise sevk etti bizi.Borçlar ve soyisim değişikliği ve nafakadan dolayı açtığım ceza davası hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.
Old 02-01-2012, 20:46   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı,

1-Eşinizin vekalet görevini yerine getirdiği sırada size verdiği zararlar için koşulları varsa tazminat davası açabilirsiniz.Zamanaşımı 5 yıldır.

2-Nafaka ödememek suçtur.Bu nedenle açılmış davada eğer ödeme yapılmamışsa -ödeme yapıldığında ortadan kalkmak üzere-ceza verilebilecektir.

Fakat birikmiş nafaklar için ceza tayin edilmemektedir.Bu nafakalar için haciz vb gibi yasa yolları denenmelidir.

3-Boşanma gerçekleşse de çocukların soy adı baba soyadı olarak kalmaya devam etmektedir.Velayeti sizde olan çocukların soyadını değiştirmek için dava açma hakkınız bulunmaktadır.Bu davada haklı sebebi ispatlamanız gerekmektedir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
şirket mallarının devri yeni malikin eski borçlardan sorumluluğu ehlihibre Meslektaşların Soruları 5 21-12-2012 14:32
eşimin aşırı kıskançlığı var boşanmak istiyorum, haklarımı bilmek istiyorum Konuk biricik Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 04-06-2010 10:14
Kooperatif Eski Başkanının Borçlardan Doğan Sorumluluğu emran Meslektaşların Soruları 11 02-12-2009 18:32


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03441906 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.