Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ziynet eşyası ve nafaka

Konuyu Kilitleyin
Old 06-07-2011, 17:02   #1
Konuk

Varsayılan ziynet eşyası ve nafaka

ben 3 yıldır eşimden ayrı yaşıyorum 2 kız çocugum var biri 8 digeri 5 yaşında ve babalarında kalıyorlar benim bakacak durumum yok 2 buçuk yıl kadar önce dava açıldı fakat taleplerimi kabul etmediği için dava reddedildi fakat kesin karar alınmadıgı için 3 yıla kadar dava açılamıyor benim acmam lazım baro ya başvurup avukat talep edecegim onunda mafrafların tamamını karşılamadıklarını söylüyorlar bu dogrumudur diger bi sorum ise ben ziynet eşyalarımı ve bana baglanacak nafakamı cocuklarım adına ortak hesap açıp o hesaba yatmasını istiyorum onların istikbali için nafaka olaraak degilde cocuklara açılacak hesaap olarak belirtsek onuda içra takibi konulabilir mi ayrıca ziynet eşyalarımı verecek güçleri olmadıgını söyledi kayınpederim benden borç almıştılar eşimin işyeri var kayınpederimin üzerine yaptılar vergiye tabi olmamak için ama eşim işletiyor bu durumda ne yapabilirim altınlarımı alabilirmiyim beni aydınlatırsanız çok memnun olurum teşekkürler
Old 08-07-2011, 09:25   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
ben 3 yıldır eşimden ayrı yaşıyorum 2 kız çocugum var biri 8 digeri 5 yaşında ve babalarında kalıyorlar benim bakacak durumum yok 2 buçuk yıl kadar önce dava açıldı fakat taleplerimi kabul etmediği için dava reddedildi fakat kesin karar alınmadıgı için 3 yıla kadar dava açılamıyor benim acmam lazım baro ya başvurup avukat talep edecegim onunda mafrafların tamamını karşılamadıklarını söylüyorlar bu dogrumudur diger bi sorum ise ben ziynet eşyalarımı ve bana baglanacak nafakamı cocuklarım adına ortak hesap açıp o hesaba yatmasını istiyorum onların istikbali için nafaka olaraak degilde cocuklara açılacak hesaap olarak belirtsek onuda içra takibi konulabilir mi ayrıca ziynet eşyalarımı verecek güçleri olmadıgını söyledi kayınpederim benden borç almıştılar eşimin işyeri var kayınpederimin üzerine yaptılar vergiye tabi olmamak için ama eşim işletiyor bu durumda ne yapabilirim altınlarımı alabilirmiyim beni aydınlatırsanız çok memnun olurum teşekkürler

Sayın konuk,
1- Geliriniz yok ise Baro'dan ücretsiz avukat talep edebilir ve görevlendirilen avukat aracılığı ile davanızı açabilirsiniz. Dava masraflarını da karşılayamayacak durumdaysanız, avukatınızla bu konuyu görüşür, davanızı açarken mahkemeden adli yardım talep edebilirsiniz. Bu talebiniz kabul edilirse, davanızdaki masraflar ileride haksız çıkandan alınmak üzere devletçe karşılanacaktır.

2- Ziynet eşyalarınızın bedelinin ve nafakanın çocuklarınızın hesabına yatırılmasını mahkemeden isteyemezsiniz. Bu ancak karşılıklı anlaşma ile mümkündür. Mahkeme bu konulardaki talebinizi yerinde görür ise, ziynetlerin değerinin ve nafakanın eşinizden tahsiline karar vermekle yetinecektir. Bu karar icraya konularak alacağınız tahsil edilebilir. Daha sonra siz istiyorsanız bu parayı çocuklarınız adına bankaya yatırabilirsiniz.

3- Eşinizin işyerinin aslında kendisine ait olduğunu, gelirini eşinizin elde ettiğini tanık dahil her türlü delille ispatlayabilirsiniz.

Diğer haklarınız konusunda avukatınız sizi bilgilendirecek ve yol gösterecektir. bu nedenle davanızı bir avukat aracılığı ile takip etmeniz yararınızadır.
Old 08-07-2011, 13:10   #3
Konuk

cevapladıgınız için çok teşekkür ederim size birşey daha danışmak istiyorum ben birkaç gün önce kayınpederimle görüştüm ve dava açaacagımı söyledim taleplerimi falan konuştum daha önce vermeyi reddetttikleri taleplerimi şimdi olumlu karşıladı ve onların kendi avukatlarıyla davayı benim anlaşmalı olarak açmamı söyledi avukat ve dava masraflarınıda karşılayacagını söyledi eger ki onların avukatıyla açarsam davayı nasıl bir yol izlemem gerek hak kaybına ugrarmıyım ya dava yı kendi leyhlerine çevirirlerse böyle birşey mümkün olabilirmi korkuyorum bir taraftanda açmak istiyorum barodan talep edecegim avukat ataması ne kadar sürede cıkar artık uzatmak istemiyorum yeterince uzadı bu iş zaten kısacası bana oyun mu oynuyorlar yoksa söylediklerinde samimimiler anlayamadım sizce ne yapmalıyım
Old 08-07-2011, 22:14   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Vekil,temsil ettiği kişinin menfaatlerini korumakla yükümlüdür.

Sizin hukuki sorununuzda da karşı tarafın vekilinin kendi müvekkilinin yararına ve iradesine uygun davranması beklenir.

Bu durumda sizin beklentilerinize ve menfaatinize uygun anlaşma için sizin de bir avukatla temsil edilmeniz en uygunudur.

Önceki mesajlarda da açıklandığı gibi mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.Atanan avukat davada size hukuki destek verecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi