Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma süreci

Konuyu Kilitleyin
Old 21-05-2011, 21:18   #1
Konuk

Varsayılan boşanma süreci

eşimle yaşamış olduğumuz sorunlardan,yaşamış olduğum şiddetlere ve aşağılanmalara rağmen en sonundada evden kovulmalarıma rağmen eşimden boşanmak istemiyorum.şu an da annemin evindeyim.yaklaşık olarak 2 aydır buradayım.3 tane çocuğum var beni evden kovarken çocuklarımın okullarından dolayı yanıma alamadım.derslerden geri kalmasınlar diye.hatta beni evden kovarken belki pişman olurda düzeliriz diye de ümit etmiştim.ancak evden kovulduktan 15 gün sonra arkamdan boşanma davası açmış.daha sonra çocuklarımın okullarını kendi ailesinin bulunduğu ile nakil ettirmiş.bunlardan hiç haberim yok.
şimdi ayrıldığım ev hala kurulu düzen şeklinde.elimde hala anahtarım var.dedimya evden kovmasının bu boyutta olacağını hiç düşünmedim.bu ayın sonunda ilk duruşmamız var..
ilk duruşmada benden habersiz çocuklarımın naklini başka okula aldıran eşimden şikayetçi olabilir, ve çocuklarımın velayetini ilk mahkemede alabilirmiyim.evim hala kurulu ben evimde oturmaya devam edebilirmiyim.bütün bunlar için ne yapmalıyım .
Old 22-05-2011, 09:52   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası açıldığında hakim ;müşterek konttan hangi eşin yararlanacağını,çocukların kimin yanında kalacağını ve diğer eşin mali katkısının ne olacağına ilişkin tedbirleri almak durumundadır.

Bu nedenle hemen dava dosyasına dileçe vererek müşterek konutun size ve çocuklarınıza tahsisini,eşinizin evden uzaklaştırılmasını,size ve çocukların ihtiyaçlarında kullanılmak üzere nafaka ödenmesini talep edebilirsiniz.

Çocuklarınızdan ,şiddet nedeni ile ayrı kalmak zorunda kaldığınızı da açıklamanız yararınızadır.

Tüm aşamalarda bir avukattan destek almanızı öneriyoruz.Mali durumunuz elverişli değilsa baro adli yardım servisine ,muhtardan alınacak yoksulluk ve ikametgah belgesi ile başvurabilirsiniz.
Old 22-05-2011, 17:35   #3
Konuk

Varsayılan ilk celse

''Bu nedenle hemen dava dosyasına dileçe vererek müşterek konutun size ve çocuklarınıza tahsisini,eşinizin evden uzaklaştırılmasını,size ve çocukların ihtiyaçlarında kullanılmak üzere nafaka ödenmesini talep edebilirsiniz.''
diye yanıt verdiniz.bu dedikleriniz ilk duruşmamda gerçekleşirmi..bu süreç başlamadan ilk celsede sizin yukarıda söyledikleriniz gerçekleştirilebilir mi?
Old 22-05-2011, 23:11   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Dava açılmakla belirtilen önlemlerin hakim tarafından talep olmasa dahi alınması gerekir.Talep olduğunda ise mutlaka karar verilmelidir.Kararı kolaylaştırmak için gerekçelerin ve delillerin dosyaya sunulmasında yarar var.Örneğin nafaka için tarafların gelir durumlarının verilerin dosyaya sunulması hem nafaka kararını hem de miktarını belirlemekte katkı sağlayacaktır.Eğer bu konuda veri yoksa hakim sosyal ekonomik durum tespit evrakının dosyaya gelmesini bekleyebilir.

Gerekli hazırlık yapılması durumunda, duruşma öncesi veya ilk duruşmada bu kararların verilmesi beklenmelidir.

Dayanak yasal düzenleme aşağıdadır.

III. Geçici önlemler
MADDE 169. Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi