Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafakadan devlete vergi kesilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Old 07-09-2010, 14:21   #1
Konuk

 
Varsayılan nafakadan devlete vergi kesilir mi?

merhaba;
eşime 1 yıl önce dava actım boşanma ve mal paylasımı adı altında..
bana 600. tl. tedbir nafakası baglandı,
bana gelen paranın 40 lirasını devlete vergi diye kesmeye basladılar.ilk baslarda yoktu bu kesinti.sonradan ortya cıkmasıyla aklım karıstı.byle bir hakları varmıdır.yasalmıdır.
birde eşim beni aldattıgı için şahit falan gösterdim,
eşimin aldattıgı bayanın ve eşimin telefon kayıtları savcılıktan istenebilirmi? eşim suan kapatmıs hattını.
cevreden buyuk bi sorun olmadan istenmez dediler.sizce istemelimiyim.
Old 07-09-2010, 15:20   #2
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı;

İcra dairelerindeki işlemlerden dolayı, kanunda yazılı istisnalar hariç olmak üzere harç ödenmektedir. İcra dosyasına yatırılan nafaka bedelinin tahsili sırasında da harç söz konusudur. Ancak tedbir nakafakası bedelleri, icra dosyasına değil de vereceğiniz bir banka hesabına yatırlabilirse kesintiden kaynaklı sorundan kurtulmuş olursunuz.

Eşinizin sizi aldattığına ilişkin telefon kayıtlarını savcılıktan talep edemezsiniz. Eşinizin sizi aldatması "suç" teşkil etmediği için bu şekilde bir girişimde bulunamazsınız. Ancak, boşanma davasının görülmekte olduğu mahkemede delil olarak telefon kayıtlarına ilişkin talepte bulunabilirsiniz. Mahkeme gerekli makama yazı gönderilmesine karar verirse gelen yanıtta tüm görüşme detayı olmamakla birlikte, görüşme saatleri ve ne kadar sürelerle görüşme yapıldığı gibi hususlar mevcut olur.

Saygılarımla..
Old 07-09-2010, 15:48   #3
Konuk

 
Varsayılan tazminat miktarı

cevabınız bilgilendirmeniz için cok cok tesekkur ederim.
cok özür dilerim bi soru daha eklemek istiyorum.
ben eşimle 8 yıldır birlikteyim son 3 yılda nikah yaptık,
tazminat alacak olursam 3 yıl evliyim diye hakkmımı tamamen alamam mı?yani uzun süredir evli olsaydım dahamı etkili olurdu.eşimden cocugum yok.
Old 07-09-2010, 16:11   #4
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Konuk
yani uzun süredir evli olsaydım dahamı etkili olurdu.eşimden cocugum yok.

Eğer eşinizin evlilik birlikteliği içerisinde kabul edilemeyecek nitelikteki davranışlarından dolayı manevi açıdan yıpranmışsanız, onurunuz kırılmışsa, yani kişilik haklarınız zarar görmüş ise ve eşinizin kusurlu olduğunu (ya da sizden daha fazla kusuru bulunduğunu) ispatlama imkanına sahipseniz, manevi tazminat telebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca, mevcut ve/veya beklediğiniz menfaatleriniz boşanma nedeniyle zedelenmiş ise ve kusursuz ya da daha az kusurlu taraf sizseniz maddi tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Evliliğinizin uzun ya da kısa süreli oluşu ilk etapta tazminata hak kazanabilmeniz açısından önem taşımaz. Öncelikle mahkemece göz önünde bulundurulacak olan husus, eşlerin kusur durumları, karşılıklı verilen emekler, diğer tarafa verilen zararlar vb. durumlardır.

Kendinizi bir avukatla temsil ettirmeniz, haklarınıza erişmek açısından önem arzetmektedir. Türk Hukuk Sitesi'nde bizler ancak aktardığınız bilgiler doğrultusunda genel değerlendirmelerle sizlere yardımcı olabilmekteyiz. Her konuda olduğu gibi hukuki ihtilaflarda da profesyonel yardım ve destek almanızın çok büyük önemi bulunmaktadır.

Saygılarımla..
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yetim aylığı kesilir mi? Neslihan Meslektaşların Soruları 6 12-01-2013 20:46
Boşanma-Nafakadan Feragat Hak ve Nisfet Meslektaşların Soruları 2 05-03-2010 14:48
Satış Süresi Kesilir mi? Mefkure Meslektaşların Soruları 1 14-08-2009 12:46
nafakadan ve tazminattan vazgeçme Av.Ayşegül Aydoğan Meslektaşların Soruları 1 01-05-2008 12:38
nafakadan vazgeçme hera Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 01-05-2008 11:16


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02973104 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.