Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

29 yaşındayım babamdan Nafaka alabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-10-2009, 22:12   #1
Konuk

Varsayılan 29 yaşındayım babamdan Nafaka alabilir miyim?

Merhabalar..
Annem ve babam ben 4 yaşında iken ayrıldılar. O dönem bana verilmek üzere aylık 40.000 lira nafaka bedeli belirlenmişti.Ancak şu anda 29 yaşında olmama rağmen kesinlikle babam tarafından herhangi bir nafaka ödenmedi ya da manevi olarakta kontakt haline geçilmedi.
Şu an evli ve bir kaç çocuğu var.Herhangi bir mülkiyeti olup olmadığını bilmiyorum.Ancak en azından bunca yıldır çektiğim sıkıntıların bedeli olarak bu saatten sonra nafaka konusunda bir dava açabilir miyim? Buna hakkım var ise ne tür bir yol izlemeliyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 08-10-2009, 07:15   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar..
Annem ve babam ben 4 yaşında iken ayrıldılar. O dönem bana verilmek üzere aylık 40.000 lira nafaka bedeli belirlenmişti.Ancak şu anda 29 yaşında olmama rağmen kesinlikle babam tarafından herhangi bir nafaka ödenmedi ya da manevi olarakta kontakt haline geçilmedi.
Şu an evli ve bir kaç çocuğu var.Herhangi bir mülkiyeti olup olmadığını bilmiyorum.Ancak en azından bunca yıldır çektiğim sıkıntıların bedeli olarak bu saatten sonra nafaka konusunda bir dava açabilir miyim? Buna hakkım var ise ne tür bir yol izlemeliyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sayın katılımcı, anne ve babanızın boşanma davasında hükmedilen nafaka zamanaşımına uğramıştır. Ancak sizin babanıza karşı, yardım edilmediği takdirde yoksulluğa düşecek olmanız halinde nafaka davası açma hakkınız bulunmaktadır. Bu davayı açmak ve takip etmek için bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanızı öneririz, böylece hak ve zaman kaybına uğramazsınız. Avukatlık ücreti ödeyemeyecek durumda iseniz, bulunduğunuz ildeki Baro'ya başvurarak bu iş için ücreti devletçe karşılanan bir avukat görevlendirilmesini isteyebilirsiniz.
Old 08-10-2009, 14:25   #3
ziyaaydin

Varsayılan kahdem

konu hakkında bir avukata danışmanızı ve haklarnızın etkili şekilde savunulması için avukatla birlikte hareket etmenizi tavsiye ederim aksi halde sonuç almaya bilir veya geç almanıza neden olabilir.
Old 09-10-2009, 13:38   #4
Konuk

Varsayılan Nafaka

Yönlendirmeniz üzere; adli yardım bürosuna başvuruda bulundum.Ancak kendileri nafakanın zaman aşımına uğradığı,yaşımın geçmiş olduğu,bugüne kadar neden böyle bir adım atmadığım gibi nedenlerle başvurumu kabul dahi etmediler.Olayın sadece nafaka davası olmadığı maddi-manevi zarar söz konusu olduğundan belki farklı bir başlık altında dava açılması ısrarlarıma rağmen kesinlikle kazanamayacağımı ve başvurumu almanın gereksiz olduğunu söylediler.Akabinde özel bir avukata danıştım o da aynı gerekçelerle yanıt verdi.Anlayamadığım 1) kanun nezdinde baba-evlat ilişkisinin yaş-statü ne olursa olsun bir hükmü yok mudur? 2)Davanın seyri sonucu ne olursa olsun ben bir avukat talebinde bulunuyorsam bunu yerine getirmek zorunda değiller mi? Sonuçta kazanıp kazanmamak benim sorunum.
Sizden aldığım cevabı söyleyince kendisi kazananabiliyor ise alsın davayı gibi rencide edici bir tepki ile karşılaştım. Bu ülkede hırsıza bile avukat tayin edilirken ; 29 senedir bana hiç bir şekilde babalık yapmamış, yaşadığımı dahi bilmeyen , sokakta görse tanımayacak biri için devlet zaman aşımı gerekçesi ile nasıl benim evlatlık haklarımı elimden alabiliyor...Sonuç olarak algıladığım ; ben ve benim gibiler bu ülkede her zaman kaybetmeye mahkum!!!
Old 12-10-2009, 10:14   #5
uye8490

Sayın konuk,

Sayın Aladağ'ın da belirttiği gibi yardım edilmediği takdirde yoksulluğa düşmeniz sözkonusu ise babanız size nafaka ödemekle yükümlüdür.

Bu husus Türk Medeni Kanunu'nun 364.maddesinde açıkça belirtilmiştir.Baroya yaptığınız başvuruda dört yaşında iken hak kazandığınız nafakanın tarafınıza ödenmesi için dava açacağınızı belirtmiş iseniz ret cevabı almış olmanız doğaldır.Zira o alacak zaman aşımına uğramıştır.

Siz ,babanıza karşı TMK'nun 364.maddesine dayanarak nafaka davası açmak istediğinizi belirtirseniz (baronun istediği belgeleri sunmak kaydıyla)bu davanızı vekalet ücreti almadan takip etmesi için tarafınıza avukat atanabilecektir.

Belirtmek gerekir ki yardım edilmediği takdirde yoksulluğa düşüp düşmeyeceğiniz hususunda değerlendirme yapma yetkisi (sizin ve babanızın sosyal ve ekonomik durumunu da araştırarak) mahkemeye aittir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi