Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçinin Sigara İçme Yasağına Uymaması.

Yanıt
Old 16-10-2007, 13:35   #1
Protesto

 
Varsayılan İşçinin Sigara İçme Yasağına Uymaması.

Selamlar;

-İşçinin işletme sınırları içerisinde sigara içmek için ayrılan bölümler dışında sigara içmesi dolayısıyla işin güvenliğini tehlikeye düşürdüğü gerekçesi ile sözleşmesi bildirimli ya da bildirimsiz fesih edilebilir mi?

-İşçinin daha önce aynı nedenle ihtar almış olması bu fesihlerde ne derece dayanak olarak kullanılabilir?

-Sigara içilen yerde herhangi bir uyarı levhası bulunmaması ya da bu yerin tehlike arzeden yerlerden olmadığı yönündeki iddialar ileri sürülebilir mi?

Görüşlerinizi bekliyorum.
Saygılarımla...
Old 16-10-2007, 14:57   #2
Viyola

 
Varsayılan

Merhaba,
Konuyla ilgili birkaç Yargıtay kararı buldum.Ancak çoğunda sigara içilen yerin iş güvenliği bakımından tehlike arzeden yerlerden olduğundan bahsedilmiş.Şimdilik aşağıdaki kararı sunuyorum.İsterseniz bahsettiğim diğer kararları da ekleyebilirim.
Saygılar.

T.C.
YARGITAY
Dokuzuncu Hukuk Dairesi
Esas No: 1994/15644Karar No: 1995/1235Tarih: 30.1.1995
  • SİGARA İÇME YASAĞINA UYMAMA ( Disiplin Kurulu Kararıyla İşten Çıkarılan İşten Çıkarılan İşçiye Tazminat Ödenmemesi )
  • KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI ( İşçinin Sigara İçme Yasağına Uymaması )
  • DİSİPLİN KURULU KARARI ( İşçinin Sigara İçme Yasağına Uymaması Nedeniyle İşten Çıkarılması )
ÖZET :
İşyerinin sigara içilmemesi gereken bölümündesigara içen ve bu nedenle disiplin kurulu kararı ile iştençıkarılan işçi ihbar ve kıdem tazminatına hak kazanamaz.

DAVA : Davacı, kıdem ve kötüniyet tazminatlarının ödetilmesine kararverilmesini istemiştir.
Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.
Hüküm, süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosyaincelendi, gereği konuşulup düşünüldü:


KARAR : Toplanan belge ve bilgilere, disiplin kurulu kararı içeriğine veözellikle davalı tanıklarının savunmayı doğrulayan açık beyanlarına göre,sigara içilmemesi gereken bölümde davacının bu yasağa uymayarak sigara içtiğive bu nedenle disiplin kurulunca işten çıkartılmasına karar verildiğianlaşılmaktadır. Davacının bu davranışı, İş Kanunu`nun 17/II. maddesindeöngörülen ve işverene sözleşmeyi derhal feshetme hakkı veren bir halioluşturmaktadır. Bu durumda, ihbar ve kıdem tazminatı isteklerinin de reddinekarar verilmesi gerekirken, kabulü isabetsiz olup, bozmayı gerektirmiştir.


SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen sebepten BOZULMASINA,30.1.1995 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 09-05-2008, 08:04   #3
Av.Fatma Karataşlı

 
Varsayılan

Merhaba. Eklenen Yargıtay kararında çok net bir anlatım yok gibi geldi bana. İşyerinde sigara içme yasağı olsa ve fakat iş güvenliği nedeniyle değilde iş disiplini, işçilerin sağlığı, iş verimi gibi nedenlerle sigara içen işçinin iş akti tazminatsız fesh edilebilir mi? Şimdiden teşekkürler
Old 15-07-2009, 13:22   #4
Av.Fatma Karataşlı

 
Varsayılan

5727 sayılı tütün mamullerinin zararlarının önlenmesine dair kanunda ki düzenleme nedeniyle 19.07.2009' da yürürlüğe girecek olan yasak kapsamında ,işçiler çalışırken sigara içmeyecekler, iş güvenliği meselesi olmadan bu yasak kapsamında mı olacaklar? sigara içen işçinin iş akdi haklı sebeple işveren tarafından fesh edilebilecek mi?
Old 15-07-2009, 14:09   #5
ISIL YILMAZ

 
Varsayılan

Bu durum, 25/II-ı bendine uymuyorsa, haklı fesih değil de geçerli fesih sebebi olabilir.

İşçinin davranışından kaynaklı sebep olarak ve gerekli prosedür işletilerek hizmet akdi feshedilebilir, görüşündeyim. Ama işyerinde ara tatili ( sigara-çay molası) verilmiyorsa, işçi de savunmasında bu durumu ifade etmelidir.Buyrun buradan yakın.Saygılar.
Old 30-07-2009, 16:57   #6
Av. Evren Paydak

 
Varsayılan

Merhaba,

Sırf 5727 sayılı yasaya muhalefetin (yani işyerinde sigara içme yasağına aykırı davranış) tek başına haklı fesih sebebi oluşturmayacağını düşünüyorum. (İşyeri güvenliğini tehlikeye düşürme hali hariç olmak üzere tabii ki, bu da işyerinin somut özelliklerine göre tespit edilmeli)

Ancak işveren, işçinin İş K.nun 19. maddesi uyarınca savunmasını aldıktan sonra, şartları oluşmuş ise kıdem ve ihbar tazminatını ödemek sureti ile iş akdini fesih edebilir. Yani (işyerinde sigara içilmesi) haklı değil fakat geçerli bir fesih nedeni olabilir. Bu durumda da, işçi açacağı işe iade davasını maalesef kazanamayacaktır.

Buna karşılık, işverenin "işi düzenleme hakkı" gereği mesai saatleri içinde ve fakat ara dinlenme saatleri dışında işyerinin dışında dahi sigara içmesi hali, 25/II-h maddesine uygun olarak verilecek ihtarlar neticesinde işçinin iş akdinin "haklı sebeple" feshi sonucunu doğurabilir.

Bu bağlamda "ara tatili verilmiyor" savunmasının da esasa etkili olmayacağını düşünüyorum. Zira 5727 sayılı yasa uyarınca ara tatilinde dahi işçi ancak işyerinin dışında (avlu, kaldırım vb) sigara içebilir.

Bu yanıtı yazarken işyerimde sigara yaktığımı itiraf edip kendimi yetkililere ihbar etsem ne olur acaba diye düşünmekteyim
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Hukukçular ve Sigara Kullanımı Admin Konumuz : Hukukçular 350 06-01-2011 18:00
Sİgara İÇme ÖzgÜrlÜĞÜ/ Temİz Hava Soluma Hakki Avukat Neslihan Hukuk Sohbetleri 9 27-03-2007 19:43
Kooperatifin bir kısım üyesinin genel kurul kararına uymaması sorunu ali ümit aksu Meslektaşların Soruları 3 22-02-2007 05:38
Reklam Yasağına İlş Tbb Disiplin Kurulu Kararı Av. Adil Giray ÇELİK Meslektaşların Soruları 0 21-12-2002 20:20


THS Sunucusu bu sayfayı 0,05865693 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.