Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Ön Alım Hakkı ve Taşınmaz Vaadi Sözleşmesiyle İlgili Soru

Yanıt
Old 21-04-2021, 04:51   #1
Ünsal

 
Varsayılan Ön Alım Hakkı ve Taşınmaz Vaadi Sözleşmesiyle İlgili Soru

Öncelikle iyi günler dilerim hukukçu büyüklerim. Eşya hukuku dersimi alırken aklıma bir soru takıldı. Ön alım hakkı araştırdığım kadarıyla taşınmaz satış vaadi sözleşmesinin yapılıp payın tarafa geçmesinden sonra kullanılamamaktadır.
Nitekim bazı avukatlar bu durumu şu şekilde ifade etmişlerdir: "Satış vaadi sözleşmesine dayanarak payı üzerine geçiren kişiye karşı şufa davası açılamaz. Ancak payı konusunda satış vaadinde bulunmuş olan paydaş şufa hakkını kullanabilir."
Buradaki siz büyüklere sorum ise taşınmaz vaadi sözleşmesini normal bir satıştan ayıran şey nedir? Satış vaadi sözleşmesi zaten satıştan önce yapılmış olan ve taşınmaz pay sahibinin payını sözleşmenin karşı tarafına satmayı taahhüt etmiş olduğu bir sözleşme değil midir?
Bu durumda diğer pay sahiplerinin önalım hakkının düşmesi neye dayanmaktadır?
Şuan araştırdığım kadarıyla eğer bir kimse diğer paydaşların önalım hakkını engellemek isterse tek yapması gereken şey satıştan önce hemen bir satış vaadi sözleşmesi yapmasıdır. Bu durumun gerekçesini açıklarsanız çok minnettar olurum, iyi günler dilerim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Taşınmaz satış vaadi sözleşmesi taşınmaz yokken yapılabilir mi av.okado Meslektaşların Soruları 1 14-04-2021 21:56
Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesiyle ilgili karışık bir soru TRINITY Meslektaşların Soruları 8 27-09-2019 15:34
Anlaşmalı Boşanma Protokolünde Taşınmaz Alım Taahhüdü handekumas Meslektaşların Soruları 8 25-12-2015 17:49
taşınmaz satış vaadi sözleşmesi ve nizalı taşınmaz arif sadi Meslektaşların Soruları 0 08-12-2014 10:37
Taşınmaz Satış Vaadini de içeren Kat karşılığı İnşaat sözleşmesinden sonra yeni bir taşınmaz vaadi kurulabilir mi? AV Sezin Meslektaşların Soruları 2 30-04-2012 11:54


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03418398 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.