Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

5953 S.lı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun MADDE 1
KANUNUN ŞÜMULÜ

(Değişik: 4/1/1961 - 212/1 md.)

       Bu Kanun hükümleri Türkiye'de yayınlanan gazete ve mevkutelerle haber ve fotoğraf ajanslarında her türlü fikir ve sanat işlerinde çalışan ve İş Kanunundaki "işçi" tarifi şümulü haricinde kalan kimselerle bunların işverenleri hakkında uygulanır.

       Bu Kanunun şümulüne giren fikir ve sanat işlerinde ücret karşılığı çalışanlara gazeteci denir.

BasınİşK. MADDE 1 Ek Bilgi/Yorum

Üyemizin Notu: Giriş maddesine 4857 sayılı İş Kanunu ile 5953 sayılı Yasa arasındaki ilişkiye dair bir bilgi eklemek gerekir:

Basın İş Kanunu ile İş Kanunu arasında özel kanun - genel kanun ilişkisi olmadığı artık uygulamada genel kabul gören görüştür. Her ne kadar Yargıtay'ın 1967 tarihli bir kararında iki kanun arasında özel kanun - genel kanun ilişkisi olduğu anlamına gelecek şekilde karar verilmiş ise de bizce de hatalı olan bu yorum daha sonra terk edilmiştir. Artık Yargıtay tarafından da kabul edildiği üzere İş Kanunu, Basın İş Kanunu'na göre genel kanun değildir.

Bunun önemi şu noktada ortaya çıkmaktadır: Kanunda özel olarak düzenlenmiş atıflar olmadıkça Basın İş Kanunu'nda yer almayan hususlar hakkında 4857 sayılı İş Kanunu'na gidilemez.

Öyleyse doğrudan atıf yapılmayan hallerde Basın İş Kanunu'nda hüküm yoksa yargıç Borçlar Kanunu hükümlerine gidecek burada da olaya uygun bir düzenleme yoksa ancak u durumda Medeni Kanun'un 2. maddesine dayanarak hukuk yaratmak amacıyla İş Kanunu hükümlerinden yararlanabilecektir.

Son olarak belirtmek gerekir ki İş Kanunu'nun 116. maddesinde yer alan açık düzenlemeye göre "iş güvencesi hükümleri" 5953 sayılı Yasa'ya tabi olarak çalışanlara da uygulanacaktır. Ayrıca yine İş Kanunu'nun 39. maddesindeki düzenlemeye göre asgari ücrete ilişkin bu hüküm 5953 sayılı Yasa bakımından da uygulanacaktır.


 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Av.Engin ÖZOĞUL
Hukukçu
Avukat
Şerh Son Güncelleme: 14-10-2009

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02757502 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.