Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

5953 S.lı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun MADDE 1
KANUNUN ŞÜMULÜ

(Değişik: 4/1/1961 - 212/1 md.)

       Bu Kanun hükümleri Türkiye'de yayınlanan gazete ve mevkutelerle haber ve fotoğraf ajanslarında her türlü fikir ve sanat işlerinde çalışan ve İş Kanunundaki "işçi" tarifi şümulü haricinde kalan kimselerle bunların işverenleri hakkında uygulanır.

       Bu Kanunun şümulüne giren fikir ve sanat işlerinde ücret karşılığı çalışanlara gazeteci denir.

BasınİşK. MADDE 1 Ek Bilgi/Yorum

Üyemizin Notu: 5953 sayılı Kanun'un tümünü ilgilendiren bir hususu da ilk maddeye ilişkin açıklamada belirtmek isterim:

Bilindiği gibi 4857 sayılı İş Kanunu'nda faiz türleri ve faiz başlangıç tarihine ilişkin farklı hükümler yer almaktadır. Ancak 5953 sayılı Yasa içinde faiz türüne ve faiz başlangıç tarihine ilişkin hükümlerin bulunmadığı görülmektedir.

Bu nedenle 5953 sayılı Yasa'dan kaynaklanan alacaklara yasal faiz uygulanır. Faiz başlangıç tarihi ise temerrüt tarihidir.

Ancak faiz konusunda sözleşmeyle gazeteci lehine hüküm konabilir. Yargıtay, toplu iş sözleşmesine konan bu yöndeki kaydın geçerli olduğuna karar vermiştir.


 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Av.Engin ÖZOĞUL
Hukukçu
Avukat
Şerh Son Güncelleme: 05-11-2009

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03908896 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.