Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi MADDE 51
1- Birleşmiş Milletler Teşkilatı Genel Sekreteri, onay ya da katılma anında yapılabilecek çekincelerin metnini alacak ve bütün Devletlere bildirecektir.

2- Bu Sözleşme’nin amacı ve konusu ile bağdaşmayan hiçbir çekinceye izin verilmeyecektir.

3- Çekinceler, Birleşmiş Milletler Teşkilatı Genel Sekreterince, geri alınacağına ilişkin bildirimde bulunma yoluyla her zaman geri alınabilir. Bunun üzerine Genel Sekreter, bütün Devletleri haberdar eder. Böyle bir bildirim, Genel Sekreter tarafından alındığı tarihte işlerlik kazanır.

Resmi Çeviri Eleştirisi

Üyemizin Notu: Sözleşmenin resmi çevirisinde m.51/3'te yer alan "Birleşmiş Milletler Teşkilatı Genel Sekreterince" ibaresindeki "Sekreterince" kısmı çeviri hatasıdır. Zira hiçbir çekince BM Genel Sekreterince geri alınamaz, çekinceler onu koyan devletler tarafından geri alınabilir. Doğurusu "çekinceler, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterine, geri alınacağına ilişkin bildirimde bulunma yoluyla her zaman geri alınabilir."

Bu konudada yapılmış bir eleştiri için bkz. Gemalmaz, Mehmet Semih; Ulusalüstü İnsan Hakları Hukuku Belgeleri, Cilt II Bölgesel Sistemler, Legal Yayıncılık, İstanbul, Ocak 2010, s.625


 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Doğukan Bora SAVAŞ
Hukukçu
Mezun
Şerh Son Güncelleme: 11-04-2011

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02003098 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.