Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

KiraK. MADDE 7/c

     
 
6570 S.lı Gayrımenkul Kiraları Hakkında Kanun MADDE 7/c
c) Gayrimenkulü kendisinin veya eşinin veya çocuklarının bir meslek veya sanatı bizzat icra etmesi için kullanma ihtiyacında ise kira akdinin hitamında,
 5  İçtihat    1  Türkçe    (Madde son güncelleme Admin, 23-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

KiraK. MADDE 7/c İçtihatları

Davacılardan olan şahsın ergin olsa da halen bir işte çalışmadığı ve geçiminin anne babası tarafından sağlandığı kabul edildiğine göre ihtiyacın samimi olduğunun gözetilmesi gerekir.
(Şerh No: 11338 - Ekleyen: Av.Barış TİRYAKİ - Tarih : 15-04-2011)

6570 Sayılı Yasa’nın 7/b ve c maddesi hükmüne göre ihtiyaç iddiasına dayalı olarak açılacak tahliye davalarının (İİK m.272'nin kıyasen uygulanması suretiyle), kira sözleşmesinin bitimini takip eden 1 ay içinde açılması gerekir. Daha önce veya bu bir aylık süre içerisinde sözleşmenin yenilenmeyeceğine ilişkin tahliye iradesi kiracıya bildirilmiş ise bu bildirimi takip eden dönem sonuna kadar dava açılabilir. Dava açma süresi kamu düzenine ilişkindir ve mahkemece re'sen göz önünde bulundurulu...
(Şerh No: 8648 - Ekleyen: Av.Nevra ÖKSÜZ - Tarih : 27-11-2010)

İhtiyaç nedeniyle açılmış tahliye davasının reddedilmesi ve bu kararın kesinleşmesi, yeni ihtiyacın önceki davadaki ihtiyaç sebebinden başka olması ya da önceki davanın reddinden sonra koşullarda değişme olması hallerinde, yeni bir davanın açılmasına engel oluşturmaz. Davada yeni bir ihtiyaç sebebine dayanılmışsa, kesin hükmün varlığından söz edilemez.
(Şerh No: 8647 - Ekleyen: Av.Nevra ÖKSÜZ - Tarih : 27-11-2010)

Islah yolu ile dava sebebi değiştirilebilir. Kaldı ki kiralananda yapılacak işin değiştirilmesi dava sebebinin değiştirilmesi niteliğinde de değildir. Bu durumda mahkemece kiralananın davacının ıslah yoluyla yapacağını belirttiği işe uygun ve elverişli olup olmadığının tesbitiyle sonucuna göre hüküm kurulması gerekir.
(Şerh No: 2213 - Ekleyen: Av.Cengiz ALADAĞ - Tarih : 30-11-2009)

6570 Sayılı Kanun ve yerleşen içtihatlara göre ihtiyaca dayanan davalarda tahliyeye karar verilebilmesi için ihtiyaç iddiasının gerçek, samimi ve zorunlu olması gerekir.
(Şerh No: 2212 - Ekleyen: Av.Cengiz ALADAĞ - Tarih : 30-11-2009)

Bu Maddeye Not Girin

KiraK. MADDE 7/c Şerhler, Notlar, Yorumlar

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

KiraK. MADDE 7/c Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

KiraK. MADDE 7/c Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

KiraK. MADDE 7/c Türkçeleştirme Önerileri

c) Kiralayan, taşınmazı kendisinin ya da eşinin ya da çocuklarının bir meslek ya da sanatı yürütebilmesi için gereksinirse kira sözleşmesinin süresinin sona erdiği zaman taşınmazın boşaltılmasını isteyebilir.
(Şerh No: 198 - Türkçeleştiren: Özge YÜCEL - Tarih : 24-11-2009)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,04638600 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.