Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Makale Yorumları
Avukatlık Sınavı
[Makaleye Dönüş] [Yorum Ekleme] Toplam 27 Yorumdan 27 tanesi gösteriliyor.

   
12-05-2006 15:36
Aktif Yorum onaylıyorum
 
Yazan
mesleki kalite ve hakka verilen önem açısından bu sınav gerekli çünkü hukuk fakültelerinde verilen eğitim bunu sağlayacak düzeyde değil eğitim şartları bizi öğrenmeye değil dersleri geçmeye yönlendiriyor bu nedenle sınavın gerekliliği konusunda hemfikirim

03-06-2006 10:58
Aktif Yorum sınav tarihinin belirlenmesi hakkında
 
Yazan onur acır [Email]
Arkadaşıma katılmakla beraber açıklanan sınav tarihinin yarıttığı belirsizlige değinmek istiyorum.Ben halen avukatlık stajını yapan ve sınava tabi olan biri olarak bu konuda haksızlık yapıldığı düşüncesindeyim­; çünkü sınav tarihini kaçıran arkadaşlar ikinci sınavı beklemek zorunda ve bu altı aylık bir zaman dilimini kapsıyor sınavın açıklanması sonrasında ruhsatın alınması için ise bir - bir buçuk ay beklenmesi bu arkadaşlara neredeyse bir yıllık bir zaman kaybına yol açıyor.Bu

03-06-2006 12:44
Aktif Yorum yazık oluyor
 
Yazan
sevgili kardeş sizin
sınavı kabuleder bir açıklamada bulunmanızı hukuk fakültesini yeni bitirmiş bir kişi olarak tasvip edemiyorum.anlamakta da güçlük çekiyorum
Zira bu yorumunuz öğrenci psikolojisini taşımaktan öteye gitmiyor.Önce siz okulunuzda mevcut başarıyı gösterin sınıflarınızı geçin stajer olun ondan sonra avukatlık sınavı hakkında konuşalım.Bence de bu sınav olmalıydı ama sınavın muhatapı biz değil özel ünüversitelerde okuyan sizler olmalıydınız.Siz devlet ünüversitelerinde okumanın güçlüğünü bilirmisiniz?Ben doğulu bir kardeşinizim.Bulunduğum ilde ünüversitenin olmaması sebebiyle dışarıya çıktım.Doğuda ailelerin durumu malum...sizin kadar imkan sahibi değiliz.Çoğu arkadaşım binbir zorluklarla staj eğitimini tamamlıyor Bu sıkıntıları saymak imkansız Stajer olduğunuzda görürsünüz.Sınav tam bir saçmalık ve haksızlık niye mi işte sana bazı sebepler:
1-)Bu gün hiçbir meslek stajı sınavdan önceye bırakılmaz.Yani hakimlik stajı ancak yazılı ve sözlü sınavda başarı gösterdikten sonra başlar.Aynı durum noterlik kaymakamlık içinde geçerlidir.Av.sınavı ise tam tersine önce staj sonra sınav.Zannetme ki staj da okulun bilgileri işe yarayacak veya mevcut bilgilerin staj dönemiyle birlikte 3 e 5 e katlanacak ASLA.hATTA SANA BİR İDDİA 4.SINIFTAKİ EN İYİ DERSE AİT BİLGİLERİN AKLINDA KALMA SÜRESİ EN FAZLA 2 AY.bİLGİLERİ UNUTUYORSUN.sINAVIN YAPILIŞ ŞEKLİ KOCA BİR "0"
2-)KARDEŞİM TÜRKİYEDE 5 VİLAYETTE STAJ EĞİTİM MERKEZİ VAR.pEKİ SORUYORUM SANA dİĞER 76 VİLAYETTE STAJINI YAPAN ADAM NE YAPACAK?
3-)STAJ SÜRESİNCE HİÇBİR ÖZLÜK HAKKIN YOK BU 3.hAKİM STAJERİ NOTER STAJERİ AYLIKLA ÇALIŞIR AMA AVUKAT STAJERİ KREDİYİ ALABİLİR Kİ ODA KARŞILIK LI OLMASI ŞARTIYLA.
DAHA FAZLA SEBEP İÇİN ŞERAFETTİNYAVUZ.COM.A GİREBİLİRSİN.:Bu site de birçok avukat adayının sebeplerini göre bilirsin.


olayları sana bana göre yorumlayamayız.Biz Hukukçuyuz abi Hukuk bu işin neresinde ona bakalım.Bakış açımız hukukçu bakışı olmalı.Hukuk ne diyor?önemli olan bu.
yorumun için yine de teşekkür ederim.Okul hayatında başarılar dilerim.

12-06-2006 17:58
Aktif Yorum tek bir sınav mı kaliteyi belirleyecek buna katılmıyorum
 
Yazan hatice selci [Email]
adaletsizlik bu sınavın ortaya çıkması demiycem.adaletsiz bir durum yok ortada sorun hukuk fakültelerimizin tam donanıma sahip olomadan sayılarının her gün artması.eğitimde belirli bir seviye yakalanmadan değil tek bir sınav nice sınavlar kurtaramaz hukuk fakültelerimizin durumunu.

21-06-2006 09:41
Aktif Yorum 2. kez düşündün mü?
 
Yazan
Arkadaşlar ben de bir hukuk fakültesi öğrencisi olarak avukatlık yeterlilik sınavını kabüllenici bu tutumunuzu hakkikaten anlayabilmiş değilim.Biz zaten ÖSS gibi bir sınavı atlatarak ve fakülteden mezun olarak bu mesleği icra edecek nitelikte olduğumuzu katladık.Üstelik tamamen sözel zekaya ve kişisel savunma yeteneğine bağlı olan avukatlık mesleği çoktan seçmeli bir sınavla ölçülemez.Korkumuz bu sınavı kazanamamak değil üzerimizde oynanmak istenen oyunların farkında olamamaktır.Eğer sorun öğrencilerin kalitesiz olmasıysa bunun faturası öğrencilere değil kalitesiz eğitimi bizlere layık gören eğitim sistemine çıkarılmalıdır.Ben hukuk fakültesi öğrencilerinden bu sınava karşı kararlı bir duruş beklerdim.Ama öğrencilerin kalitesini sorgulayan eğitim sistemine bu sınava entegre olmak isteyen siz arkadaşlarımı gördükten sonra kısmen de olsa hak verdim.Çünkü biz kendi hakkımızı bile savunacak eğitimi bile alamamışız ki başkalarının haklarını savunabilelim. Arkadaşlar unutmayalım biz her şeyden önce kendimize güvenelim ki bizi sınava tabi tutmak isteyenler de bu kararlı duruşumuza karşı geri adım atsınlar.

19-08-2006 09:34
Aktif Yorum sınav mı? emin misiniz
 
Yazan ahmetismail [Email]
avukatlık sınavı konusunda en rahatsız olduğum konu bu sınavı savunanların gerekçeleridir. çünkü şu ana kadar maalesef bu sınavın gerçek amacını açıklayabilmiş bir tekm yorum bile duymadım....

20-08-2006 22:47
Aktif Yorum serbest meslek ve serbest piyasa
 
Yazan Av.MuratOzan [Email]
Liberal toplum düzeninde yer bulmuş sektörlerden biri olan; serbest meslek grupları içinde yer alan avukatlık mesleği, adından anlaşıldığı gibi, kamu yararına da olsa, özel bir sektördür. Bu mesleğin hak arama ve adaletin yerine getirilmesine sağladığı katkılar dolayısıyla sahip olduğu değer dışında devletin fonksiyonel şemasında yer alan mesleki teşkilatlardan biri olan ve bağımsızlığı haiz baroya tabiiyeti dolyısıyladır ki devletin de bu işin görülmesinde rolü olduğu düşünülse bile bu işte kaliteyi belirleyecek olan, hem mesleki teşkilatın devletin fonksiyonel şemasında aldığı yer itibariyle, hem de serbest meslek grubuna dahil oluşuyla, piyasadır. Kendini bu mesleğin gerekliliklerine göre yetiştirememiş, yeterli donanım ve bilgiye sahip olmayan kişier rekabetin var olduğu bir piyasada silinmeye mahkumdurlar. Herkes her işin ünvanına sahip olabilir ama bu işi hakkıyla yapanlar ayrıdır. Bu konudaki taktirde hukuk fakültelerinde verilen eğitimde ve açılacak hukuk fakültelerinin sayısında düzenleme yapmak yerine bireyleri sınav denen ve saatlerle sınırlı kalite tesciline zorlayanların değil bu meslekten hizmet alacak olan halkındır. Saygılarımla...

21-08-2006 13:37
Aktif Yorum farklılıklar olmalı
 
Yazan
bence avukatlık sınavı farklı bir şekilde yapılmalı.avukatlık mesleği icra edebilecek kişiler yapılacak bir test sınavıyla (ve özellikle ösym nin yaptığı sınavla)değerlendirilemez.sınav yapılması yanlış değil ancak yılda 2 kere yapılması stajyer avukatları mağdur edecektir.dolayısıyla benim karşı olduğum iki nokta bu sınavı ösym nin yapması ve yılda iki kez yapılması.

28-08-2006 15:54
Aktif Yorum gereksiz bir sınav
 
Yazan
avukatlık mesleği onurlu bir meslek olmasının yanısıra kişilerin bilgilerinin kontrol edildiği ve bir yarışma edasıyla insanların birbiriyle yarıştırıldığı bir sınava tabi olması nedeniyle bu onurundan vazgeçildiği gibi görünen bir meslek değildir. zaten hakimlik ve bazı devlet dairelerine girilmesi için gereken kpss gibi sınavlar hukukçuların bilgilerini kontrol etmektedir. oysa avukatlık serbest ve özgür bir meslektir ve avukat olmak için hukukçu meslektaşlarım böyle bir sınava tabi tutulmamalı. eğer çok fazla hukukçu olmasından korkanlar varsa fakültelerin kontenjanları azalltılmalı, fakülteler ise kişilerin bilgisinin ölçülmesine gerek olmayacak şekilde eğitim vermelidirler. böyle olduğu takdirde eğitim kaliteli, yetişen hukukçular ise hukuk bilgisiyle dolu dolu olacaklardır.

16-10-2006 23:49
Aktif Yorum oranlama yanlış
 
Yazan
avukatlık sınavının gerekli olduğu konusunda bircok kişiye katılıyorum.bu hem yığılmaları önleyecek hemde mesleki acıdan daha donanımlı bir avukat camiasının olusmasını sağlayacak.fakat sınav bildiğim kadarıyla yüzde 30 avukatlık hukuku bilgileri yani daha cok stajda gördüğümüz konular üzerine,yüzde 70'i genel hukuk bilgisi üzerine yapılacak.herbirimiz okuduğumuz hukuk fakültelerinden mezun olurken bütün derslerden geçer notlar alarak mezun oluyoruz ve geçer not alabildiğimize göre demekki belli bir birikime sahip olmuşuz.zaten okuduğumuz süre boyunca hukukun tamamını öğrenmemiz gibi bir durum sözkonusu olamaz bize asılverilen hukuksal düşünme yeteneği ve bunu uygulamada kullanabilmek.bu durumda bence avukatlık sınavında_ki adı üstünde_avukatlık hukukunun yüzde 70,genel hukuk bilgisinin yüzde 30 olarak oranlanması daha iyi olurdu.ayrıca bazı hukuk fakültelerinde hala avukatlık hukuku dersinin düşük kredili yada seçmeli ders olarak okutulduğunu unutmayalım.

27-10-2006 09:55
Aktif Yorum sevgili genç arkadaşlarım
 
Yazan avant [Email]
Sizin geçtiğiniz yollardan geçtiğim yılları hatırlıyorum da.....
Hep sınav,hep sınav.....
Hey gidi günler heyyy.
Neyse.....Özünde haklısınız.Bir sınav mutlak olmalı.

Ama....Ne zaman olmalı?

Bence fakülteyi bitirince avukatlık sınavına girilmeli.Yani avukatlık stajından önce.Yani,benim hukuk fakültesini bitirin genç arkadaşım,önce avukatlığı tercih ettiğini gösterecek ve avukatlık sınavına girecek.Tıpkı hakımlik-savcılık sınavları gibi.Sınavda başarılı olunca de dört dörtlük ve gerçek bir avukatlık stajı yapacak.Olay budur ve bence böyle olmalıdır.işte o zaman görün siz canavar gibi avukatları...
"Yoksa,hiç bi şey olamazsam avukat olurum" mantığı ile hareket edilirse,sonuç hüsran ve başarısızlık olacaktır.

Bence bu konuda yetkilileri değişikliğe zorlamak ve hatta mümkün olursa,avukatlık stajına başlayan genç kardeşlerimizi yapılacak bu sınavdan muaf tutacak bir düzenleme getirilmesini sağlayarak,henüz avukatlık stajına başlamayan,mezunları bu sınava tabi tutmak daha yerinde olur diye düşünüyorum.

09-12-2006 16:25
Aktif Yorum kovancıya cevap
 
Yazan
sayın KOVANCI;
İnternette gezinirken tesadüfen yazınızı okudum.avukatlık sınavı ile ilgili bi takım yorumlar yapmışınız.hemen hemen bütün dediklerinize katılıyorum.ancak bazı şeyleri anlamadım.bu konuyla ilgili olarak yapılan bisürü tartışmalarıda izleyip dinledim.aşağı yukarı herkes şunu şöylüyor;avukatlık sınavı yapılmalı.değilse kalite düşüyor diye.peki şu sorunun cevabını bulmaya çalışalım.mademki avukatlık mesleğinde kalite düşüyor ozaman şimdi avukatlık mesleğini icra edenleri de sınava tutalım.çünkü bu mesleği onlar bu hale getirdiler.mevcut avukatlar bu ortamı sağladı.yani onları sınava tabi tutup tekrar mesleği icra etmeleri sağlanmalı değilmi?ben bu kanaatteyim.şimdiye kadar bu meslekte kalite düşmüşse bu kaliteyi bizmi düşürdük.biz daha meslek hayatına başlamadık bile.zaten başarısız olan insanlar bu mesleği icra edemeyecekler.kendi kendilerine elenecekler.bundan kimsenin endişesi olmasın.biz avukatlık sınavından korkmuyoruz.tek endişemiz sınavın stajdan sonra yapılmasıdır.stajdan sonra sınavı kazanamayan arkadaşlarımızın düşeceği sıkıntıyı gidermek nasıl mümkün olacak.Herkese başarılar....

17-02-2007 02:24
Aktif Yorum SINAV VE KALİTE?...
 
Yazan
SAYIN KOVANCI ;
Hukuk fakültesi öğrencileri olarak bu sınava karşı olumsuz tutumumuzun sebebinin maalesef ki ülkemizin eğitim sistemindeki kafamıza bir türlü yatmayan ve sürekli olan değişikliklerin olduğunu belirtmek isterim. Şuan için neyin iyi neyin kötü olabilir düşüncesi yok artık. Biz hukuk öğrencisiyiz ve ülkemizde olan bir çok şeyin bilincindeyiz tutumuz aleni artık güvenemiyoruz bunu söylemek bile okadar ağırımıza gidiyorki ama durum böyle biz gençler emin adımlar atmak istiyoruz başarı için önce adalet gerek hukukçuyuz adeleti temsil edeceğiz ama öyle oyunlar oynanıyorki kapılar ardında, çoğumuz bihaber ve artık emin olduğumuz adımdan bile korkuyoruz...Ülkemizde adalet varsa doğu ve batının eğitimini düşünerek bu sınavı bi düşünelim? Bu sınav kaliteyi mi belirleyecek?Eğitim hayatıyla iş hayatı gerçekten çok farklı eğitim hayatında başarılı olan bir insan meslek hayatında başarılı olamayabiliyor ya da bunun tam tersi...O yüzden benim düşüncem bu sınav eğitim kalitesini belki belirleyebilir ama avukatlık kalitesini değil,ADALETİN KALİTESİNİ,HUKUK UN KALİTESİNİ DEĞİL...Peki soruyorum size amaç NEYİN KALİTESİ???

02-03-2007 23:54
Aktif Yorum haklısın dostum
 
Yazan
3.sınıf öğrencisine göre güzel bir yazı.seni tebrik ediyor ve sana katıldığımı ifade etmek istiyorum.halen hukuk fakültesi okumama rağmen avukatlık sınavının gerekliliğinin bende farkındayım.böylelikle bir elemeye tabi tutulacağız ve eleğin üzerinde hakedenler kalacak.sonuçta hepimizin amacı bu ülkeye hizmet etmek.bunun için kendimzi feda etmek pahasınada olsa başarılı insanların adaleti temsil etmelerini kabullenmeliyiz....

10-03-2007 20:32
Aktif Yorum yanlış kanı
 
Yazan
avukatlık sınavı avukatlık mesleğinin kalitesini artırmak için çözüm olamaz. Ülkemiz de malesef temel düzeltilmektense sağlam olmayan binaya yama yapılmaya çalışılır hep. Bu sınav da aynen öyle. Bu sınavı kazanamayan onlarca genç ne olacak? hukuk fakültesi mezunu bunalım da işsiz bir genç ya da hukuk mezunu bir taksici mesala. Bunun neresi çözüm?Çözüm hukuk eğitimi veren ünivrsitelerin ıslahından, eğitim şekillerini değiştirmelerinden geçiyor. Neden üniversite döneminde uygulamı dersler olmasın ve öğrenci üniversitede alanını seçip o dönem de sınavlara girsin. Fakülte 4 sene değil de 6 sene olsun. Asıl çözüm budur kanımca....

23-04-2007 11:54
Aktif Yorum Sınav Gerekli
 
Yazan emrah_geleş [Email]

03-05-2007 20:32
Aktif Yorum Bence anlamsız
 
Yazan crnky [Email]
Anlamsız bir sınav olduğunu düşünüyorum. Zaten okulu bitirdikten sonra belirli bir bilgi birikimimiz olmakta. Ayrıca bir sınavı zaten avukatlık yparken olmuyor muyuz? Biz iyi bir avukat değilsek, bu işi zaten kimse bizimle yapmak istemez. Bence sınav gerçekten mantıksız.

09-07-2007 15:47
Aktif Yorum sınav,sınav,sınav
 
Yazan kay.mahmut [Email]
Bana göre de avukatlık sınavı açılmalıdır çünkü eğitim sistemimiz çok iyi ve gelişmiş değil.Aktif değil pasif durumda.Bu yüzden mezun olan kişiler tam bir eğitim almadan iş hayatına atılmaya çalışıyorlar.Bu kişlerin eğitimsiz olmaları dolaylı olsa bile adaleti sarsacaktır.Mezun olan kişilerin eğitimli olup olmadığına ancak sınavla öğrenebiliriz.Bu yüzden sınavın gerekli olduğuna inanıyorum.

09-07-2007 18:12
Aktif Yorum iustitia omnibus
 
Yazan
ülkemizde maalesef almş başını bir sınav karşıtlığıdır gidiyor! kpss'ye karşıyız, öss'ye karşıyız, avukatlık sınavına karşıyız, ker şeye karşıyız! herkesin ağzında olmuş bir sakız, çakkıdı çakkıdı çiğneniyor, ama kimse ne mantıklı bir şekilde düşünüp, gerçekçi bir muhalefet yapıyor, ne de daha iyi bir öneri ortaya koyabiliyor! başınızı sokakta yürürken bir kaldırın, hiç yoksa bi apartmanda 2 tane avukatlık bürosu var! türkiyede okuma yazma sayısı düşük diyorlar ama ben inanmiyorum, köylüden, çftçiden, memurdan, işçiden çok avukat var ülkemizde! hem de ne avukatlar! kimse yanlış anlamasın elbette içlerinde çok değerli olanları vardır, ama işin ehli olmayanların daha fazla olduğu, mahkeme kalemlerinden alınacak bir kaç dosyanın içeriğine şöyle bir göz atıldığında görülecektir!
bu sınav kim iyi, ki kötü, kim daha çok şey öğrenmiş filan bunları ölçmek için getirilecek bir uygulama değil, bir yeterlilik sınavı olacaktı. hukukun bece en önemli kısmı olan, hak arayan , savunan, çırpınan bu kutsal görevi, gereği gibi yerine getirebilecek insanlara teslim etmelyiz. hoş, sınavlardan neden bu kadar korkuyoruz onu da anlayamıyorum, dünyada bir tek türkiyede var sanki sınav! ama öyle ya biz kolaya alışmışız, dünyanın en kolay avukat olunan ülkesinde böyle bir uygulamaya tahammlümüz olamaz, ezdirmeyiz kendimizi! eğer yeterli donanımın yoksa olma kardeşim avukat filan, bu ülke çok çekimiş ve hala çekmekte işin ehli olmaya insanların beceriksizliğinden, basiretsizliğinden! sana göre değilmiş bu iş, yol yakınken kendine başka bir çizgi çiz, yada biraz daha sık kendini, gerekli yeterliğe ulaş.
işin başka boyutları da var elbette( rekabet ortamı, özel okul mevzuu gibi) ama her şeyden önce hukukçunun belli bir standardı, bir kumaşı olmalı. ülkemizin ekonomik, toplumsal ve pedagojik gerçekleri odur ki, bunu sağlayabilecek elimizdeki en iyi yöntem sınavdır. biz ne isveç kadar az bir nüfusa ve yüksek gelire, ne de ingiltere, almanya gibi ülkelerdeki kadar köklü bir hukuksal sisteme sahibiz.maalesef...
bu sınav kesinlikle olmalı, ama karşılığında da elbette o hakedişi kazanmış insanları tatmin edecek bir yaşam standır da sağlanmalı...iustitia omnibus(herkese adalet)

17-07-2007 01:17
Aktif Yorum Kendine Güvenen Mezunlar!
 
Yazan
Ben de avukatlık sınavının yapılması gerektiğine inananlardanım. Her şeyden önce sınav kelimesini duyduğumuz zaman bu kadar çekingen davranmamamız gerektiğini düşünüyorum.Bir hukuk fakültesi öğrencisi 4 yıl boyunca eğitim gördükten sonra böyle bir sınavdan korkar ve geçemeyeceğine endişe ederse zaten bu mesleğe hazır değildir.Çünkü kendine güvenmiyordur.Şunu da unutmamak gerekir ki bu sınavın amacı zaten kendine, bilgisine güveni olmayan öğrencileri elemektir.Böylelikle kalitenin artacağına şüphem yok.Ayrıca hakim ya da savcı olmak veya okulda kalmak için sınava girmek gerekirken avukatlık mesleğini yapmak için neden böyle bir sınava girilmesin? Sonuç olarak kendine güvenen hukuk fakültesi mezunlarının bu sınavı desteklemesi gerekir.Bu hepimizin yararına olacaktır...

29-09-2007 03:00
Aktif Yorum DÜRÜST OLALIM
 
Yazan
Avukatlık sınvının olmadığı bir tek medeni gelişmiş ülke gösterir misiniz?
Veya: Avukat olmanını bu kadar KOLAY VE UCUZ olduğu bir tek gelişmiş medeni ülke gösterebilir misiniz?

Her siyasi iktidarın, akşam yatıp sabah kalkıp bir hukuk fakültesi açtığı bir ülkede ve ortamda sınava lüzum yok hakikaten!
Ziraat mühendislerinin ( beni affetsinler) drumuna düştük ( Bir dönem o kadar çok ziraat fakültesi açıldı ki mühendis enflasyonu oldu, çıkış yolu bulamayınca bazılarını kapattılar) Birçok mühendis alakasız işlerde çalışıyor şimdi.Yazık çok yazık, ülkeye millete yazık.

Sınava neden karşı çıkıyorsunuz ki? Madem bilginize ve kapasitenize güveniyorsunuz ve iyi yetiştiniz, o halde girin ve kazanın!
Sınav bir sınırlama getirmiyordu; Çok basitçe 100 üzerinden 70 alan her mezun avukat olacak diyordu.
Dürüstçe konuşacağım ( daha doğrusu yazacağım), herkes dürüst olsun, Hayatında hukuk fakültesini kazanamayacak insanlar paralarını ödeyerek diploma alıyorla. ( Yeterli olanları tenzih ederim)

Bu ülkede Avukatlık MUHASEBECİLİKTEN daha mı ? az önemli.
10 yıldıe takır takır işleyen bir sınavları var muhasebecilerin.

Hakimlik savcılık sınavını da kaldıralım. NOTERLİK SIRASI gibi Adalet bakanlığında hakimlik-savcılık listesi olsun, istekliler yazılsın listeye , sırası gelen ( noterler gibi) hakim ve savcı olarak atansın, NEDEN KALDIR MIYOR? SİYASİ iktidar.
100 ilçeye 100 hukuk fakültesi açarsak kesin AB ye gireriz.
HUKUKUN BU KADAR UCUZ OLDUĞU, Avukatlık mesleğinin bu kadar ayaklar altına alındıığı bir başka üke var mı acaba?

ABD 'ye benzedik iyiden iyiye ( zaten yapılmak istenen de bu ya) parasını ödeyen diploma alıyor. Ancak ABD den bir farkımız var, orada mezun olmak yetmiyor avukat olmak için.....

AVUKATLIK TABİ Kİ ÖNEMLİ BİR MESLEKTİR VE HER KES AVUKAT OLMAMALIDIR, HAK EDENLER OLMALI, HAK ETMEKSE ANCAK ELEME İLE OLUR.

UNUTMAYIN-HATIRLAYIN l982 anayasasına o dönemde KARŞI ÇIKAN ve açıkça , bu anayasa ,Temel insan haklarına ve özgürlüklerine aykırıdır diyerek askeri otoriteye karşı çıkma cesaretini gösteren tek KURUM TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİYDİ. Avukatlık bu nedenle önemlidir ve herkes avukat OLMAMALIDIR.

10 YIL EVVEL öys SINAVINDA % 1 lik dilime girebilenler hukuk fakültesine girebiliyordu. Şimdi dilimler nerelerde ( özellikle vakıf üniversitelerinde, iyileri tenzih ederiz.)

BİR DE ŞU SORUNUN CEVABINI ÇOK MERAK EDİYORUM.
Son hakimlik savcılık sınavını kazanan adayların % kaçı, ankara, istanbul, marmara , dokuzeylül ve selçuk mezunu. % kaçı diğer fakültelerden mezun olanlar. Son 12 yılda açılan fakültelerden mezun olan KAÇ ÖĞRENCİ bu sınavı kazanarak hakim savcı oldu.

SINAV NEDEN KALDIRILDI?
1-Fakülte mezunlarının sayısı çoğaldı, birikimi eritmek için.
2-Bazı hatırı sayılır siyasi ve bürokrat zevatın evlatları avukatlık sınavını kazanamayabilirdi, önünü açmak için.( Anayasa mahkemesi sınavın kaldırılmasına ilişkin yasayı iptal etse bile ,verilen karar geriye yürümeyeceği için bu arada avukatlık ruhsatını alanlar paçayı yırttı)
3-Vakıf üniversiteleri bastırdı, iktidar da ; sizi mi kıracağız ,dedi.
4-Barolar birliğinin ve baroların yapılarını, hakim olan sosyal ve politik görüşlerini değiştirmek için.
5-Sınav,yeni anayasamızda da yer alacak olan , temel hak ve özgürlüklerden sayılan ; her hukukçunun sınavsız bir çevrede yaşama hakkına; açıkça aykırı olduğu için.
6-İşleri yoğun olan bazı meslektaşlarımız ,yanlarında ucuza ( az bir paraya) avukat çalıştırsınlar diye.( geçen dönem asgari ücret taifesinde bir başka avukatın yanında çalışan avukatlara ,en az 1000 ytl ücret verilecektir. şeklinde bir düzenleme - hüküm- vardı. Bu dönem kaldırıldı tarifeden, ne güzel değil mi; avukat çalıştırmak asgari ücretli vasısız işçi çalıştırmaktan daha ucuz)
V.S. UZATABİLİRİZ.

Geçen gün vahim bir olaya tanık oldum: Bir müvekkilime haciz memuru yanında 3 kişiyle , müvekkilinevine hacze gidiyor. Müvekkilim telefon etti ve " mehmet bey şu an müsait değil evim ben parayı 1 sate kaar bulup ödeyeceğim ama burdaki avukatlar eve girmek istiyor, yardımcı olun" dedi. Ben de icra memurunu telefona istedim ve büroma kadar gelmelerini 1 sat içine borcun nakit olarak ödeneceğini rica ettim. Memur yanında 3 kişiyle büroma geldi. Gelen bu 3 genç adam avukat stajiyeriymiş, neyse müvekkil çok geçmeden 500 ytl olan borcu bulup geldi ödedi ve konu kapandı, biz de bu arada çaylarımızı içtik ve sohbet ettik.
Bu olayda vahim olan husus 500 ytl alacak için 3 stajiyerin talimat haczine gelmiş olmasıydı. sadece 500 ytl için . Yanlarında bir avukat yoktu ve çocuklar adete çek senet tahsilatı yapmak için yolanmıştı. Bir şeyler öğrensinler veya öğretelim diye değil.

YAKINDA KAPI KAPI DOLAŞIP, KAMPANYALI İŞ ALIRIM DİYEN AVUKATLAR GÖRÜRSEK ŞAŞIRMAYALIM.

UNUTMAYALIM ÖĞRENCİ MESLEKTAŞLARIM, Sayıları 40 ı bulan hukuk fakültelerinden akın akın öğrenci gelecek ardınızdan. Bu insanlar ekmek parası için mesleğin etik kurllarını bir kenara bırakacak, bırakmak zorunda kalacaktır. Büyük şehirlerde genç meslektaşlarımızın hallerini bilen bilir. SINAVA GİRMEYİ İNSAN ONURUNU ZEDELEYİCİ GÖREN meslektaşıma soruyorum. Sizin fakülteyi okurken yani öğrenciyken harcadığınız parayı kazanamayan binlerce genç avukat var istanbulda , Ankarada . Ayda 500 ,700 YTL ye çalışmak insan onuruna çokmu YANAŞIR bir haldır.
Ya bu kadar çok fakülte açılmamalı ya da sınavla disiplinaltında tutulmalıdır.

Geçenlerde bir arladaşım söyledi, hukuk fakültesi bir genç gardiyanlık sınavını kazanarak gardiyan olmuş. Son 12 yıldır ülkeyi yöneten zevatı tebrik ediyoruz.

LİBERALLER İÇİN PROBLEM YOK: BIRAKINIZ YAPSINLAR . AMA LİBERALİZMİN BİLE TEMEL KURALLARI VE BİR DİSİPLİNİ VARIR.

BİR YIL ÖNCE YAŞADIĞIM BİR OLAY:
Almanya dan bir müvekkilim telefonla aradı. Eşinden boşandığını , halen çalışmadığını, bir gelirinin de olmadığını, Sosyal yardım founudan yardım almak( maaş almak) için müracaat ettiğini ancak Alman makamlarını " Türkiye 'de senin bir evin varmış" diyerek bu talebi geriçevirdiklerini söyledi.
Nasıl yardımcı olabileceğimi sorduğumda: Benim Türkiye'deki evimde yılardan beri eski kayınvalidem olan teyzem ikamet etmektedir. Ben de yıllardır kira almamaktayım, evin değeri de düşüktür diyerek cevap verdi.
Ben hala ne demek istediğini anlayamamıştım ki yeniden sorumu tekrarladım: Size nasıl yardım edebilirim? Müvekkilim devamla: şayet avukatım olarak evimden kira parası almadığımı ve evimin değerinin düşük olduğunu bir mektupla Yetkili Alman makamlarına bildirirseniz bana maaş bağlayacaklar dedi.
Ben hayretler içinde tamam dedim ve belediye emlak servisine giderek evin rayiç değerin gösterirbir belge aldım. Ardından Yetkili Alman Makamına başlığı ile bir mektup yazarak; müvekkilimin kira geliri olmdığını ve evinin emlak rayiç değerini gösteren belgenin ekte olduğunu yadıp gönderdim.Alman makamı benim bu mektubumu esas alarak müvekkilime maaş bağladı.

Böyle bir olayı ülkemizde görmemiz mümkün mü? Mesleğin, tabiri caiz ise zivanadan çıktığı şu günlerden AVUKATLIK MESLEĞİNİN İTİBARINDAN bahsedebilir miyiz?

Sınavı bunun için istiyoruz. Mesleki itibarın korunması için, her mezun mesleğe aynı sadakatle bağlı olcak mı? olabilecek mi? Yoksa ekmek kavgasına mı düşecek. Siyasi iktidarlar 500 fakülte açsa hala sınava karşı olur musunuz?


NOT: Layıkıyla kaliteli eğitim-öğretim veren, tüm fakültelerimizi ve mezunlarını TENZİH ederim.

29-07-2009 13:11
Aktif Yorum Sınav olması gerekendir.
 
Yazan Av.AyşeEren [Email]
Ben lisede öğrenciyken muhasebecilerin yüksek okul mezunu olma zorunluluğu yoktu. Sonraki yıllarda muhasebecilerin yüksek okul mezunu olma zorunluluğu getirildi. Daha sonraki yıllarda sınav zorunluluğu ile birlikte iki yıl staj zorunluluğu getirildi. Şimdilerde ise bir staja kabul sınavı bir de bitirme sınavı olmak üzere ikili sınav getirilmekle birlikte üç yıl staj zorunluluğu getirilmiştir. Avukatlık için 80 sene önce ne gerekiyorsa bugün de aynı şey gerekiyor. Biz yerimizde mi saymalıyız? Nedir bu kısırlık, kendini tüketmişlik, gelişmeye kapalı olma durumu. Mali müşavirlerin toplumsal ve bireysel sorumluluğu, avukatlardan hakim ve savcılardan daha az mı? Hiç bir mesleğin sorumluluğu, hukukçuların sorumluluğu ile kıyaslanaz. Olaya esas olarak toplusal sorumluluk bağlamında baktığımızda dört yılda dört yüz altı yüz kişilik sınıflarda üstüne üstlük yeterli hocanın bulunmadığı okullardan mezun olunup hukukçu olunması,toplumsal sorumluluk bağlamında kabul edilebilir bir durum değildir. Bununla birlikte bir de sınavsız baroya kayıt hiç kabul edilebilir bir durum değildir.Sınav, daha donanımlı avukat olsun diye savunulması gerekir. Baroya daha az avukat kaydolsun diye olmamalı. Hukukçuluk, çok önemli bir iştir. Bunun bilincinde olarak, bir görüşü savunalım veya karşı çıkalım.

09-12-2009 21:23
Aktif Yorum Avukatlık sınavı şart ım, tatbiki dersler ise önerim
 
Yazan SAV HUKUK [Email]
Avukatlık sınavı olmasından yanayım. Hatta halen mevcut avukatlarında bir takım sınavlara tabil tutulmaları gerekiyor düşüncesindeyim.
Bence avukatlık mesleği gerçek hayatta hukuku meslek olarak seçen Hakim-Savcı-Avukat üçlüsünden sınava tabi ttutulması en elzem olanıdır. Ki hatta Hakim ve Savcı olacak kişilerin de , sınavla avukatlığa kabul edilenler arasından seçilmesi kanaatindeyim. Elbette ki her avukat olan Hakimlik veya savcılık yapabilir demiyorum. Bilakis belli bir süre mesela en az beş yıl fiilen avukatlık yapmış olup en küçük soruşturma geçirmemiş olanlar arasından Hakim ve Savcı seçilmelidir. Eğer biz ülke olarak bunu başarabilirsek sanırım yargı sürecindeki tıkanıklık,evrağa bağlılık ortadan kalkar yargı sürecine bir pratiklik bir ivme kazandırılmış olur. Mesleğe yeni atanan Hakim ve Savcı Mahkemelerin kalem pratikliğini öğreninceye kadar en az iki yıl geçmektedir. Ve bu durum yargı hayatımızda davaların ağır aksak yürümesi ve adaletin geç tecellisine neden olmaktadır.
Bu nedenle bence avukatlık sınavı olmalı ve bu sınavı başaramayanlar avukat olamamalıdırlar. Belli bir süre avukatlık yapmamış olanlarda kesinlikle Hakim ve Savcı olarak atanamamalıdırlar. Unutulmamalıdır ki hukuk sadece literatür değil aynı zamanda da pratikliktir. Her nedense hiç bir arkadaşımız sınavı düşündüğü kadar Mahkeme Kalem Pratikliğini dert edinmemektedir. Oysa genç arkadaşlarıma tavsiyem Fakültelerde sadece hukuk öğreneblirsiniz, hukukçuluk ise fakültelerde ne yazık ki öğretilememektedir. Nazari hukuk gibi bence tatbiki hukuk eğitimi de alınmalıdır. Bu nedenle Hukuk Fakülteleri 5 yıla çıkartılmalı ve son yıl sadece tatbiki hukuk eğitimi verilmelidir. Daha sonra sınav ve daha sonra avukatlık. Teşekkürler.

19-01-2010 00:24
Aktif Yorum Amaç kaliteyi artıtmaksa...
 
Yazan Oğuzhan Er [Email]
Eğer amaç gerçekten de kaliteyi artırmaksa ben mevcut avukatların da avukatlık becerilerinden şüphe ederim.Çünkü mevcut avukatlar kaliteyi düşürdüğünü savunduğunuz bir sistemle bu sıfatı kazanmıştır.Madem kaliteyi artırmak ve mesleğin saygınlığını iade etmek isteniyor benim önerim tüm mevcut avukatların da bu sınava tabi olmasıdır.
İkinci bir mesele ise kalifiye öğretim üyesi olmamasına rağmen bu kadar hukuk fakültesi açmanın ne anlamı var?Tamam herkes okusun ama hukuk ve tıp niteliği ve insanların hayatına etkileri bakımından diğer bölümlerden farklıdır.Belki sınav sistemiyle aksak bir sistem düzeltilmeye çalışılıyor ama düzeltmeye sınavla mı başlanmalı?Yoksa eğitim kalitesi artırılarak mezun olanların bilgi birikiminden şüphe edilmeyerek sırf arada bir kaç hak etmeyen adayı eleyebilmek için mi olmalı sınav?

08-11-2012 15:04
Aktif Yorum Hukukun piyasalaşması
 
Yazan selin aksoy [Email]
Hukuk artık "çoktan alınıp satılabilen bir hizmet haline getirilmiş, siyasi iktidar tarafından gündeme getirilen ‘yargı reformu’ ile beraber ‘toplam kalite’,‘verimlilik’, ‘hızlandırılmış hukuk hizmeti’ gibi kapitalist ekonomi terminolojisine ait kavramlar hedef olarak belirlenmiş ve bu hedeflerle hukuk alanı piyasa ekonomisinin herhangi bir pazarı olarak kurgulanmıştır. Bu kurgunun hukuk alanında hayata geçirilmesi çalışmalarının ilk adımları ise avukatlık mesleğinde atılmıştır. Ardı ardına açılan hukuk fakülteleri, katlanarak arttırılan kontenjanlar, yeni avukatlık kanunu tartışmaları ile gündeme gelen avukatlık sınavı ve bunun sonucunda ortaya çıkacak hukuk teknisyenliği, avukat yardımcılığı statüleri hukuk fakültesi mezunlarının daha düşük ücretlerle çalıştırılmalarının yolunu açacaktır. Böylece, avukatlık mesleğindeki piyasalaşma süreci daha da hızlanacaktır."

İşçi avukatlara dair açıklamalar için
http://adaletvesosyalizm.org/articles/83

12-11-2012 16:53
Aktif Yorum Sınavın Olmasına Katılmıyorum
 
Yazan e.özge [Email]
Hukuk fakültesinden mezun olan bir öğrencinin ayrıca Avukatlık mesleği için sınava tabi olması gerektiğine inanmıyorum. Avukatlık mesleği her ne kadar kamu ile ilgili olsa da serbest bir meslek dalıdır.Eğitimi sırasında yeterli donanıma sahip olmayan kişiler zaten mesleğini icra sırasında elenmektedir.Bulunduğumuz ortamda bir çok daldaki şaibeli sınavlarda göz önüne alındığında bu durum siyasi bir rant haline dönüşmekten ve sınava girecek olan mezunların aklında oluşacak kuşkulardan başka bir sonuç vermeyecektir.

Yapılabilecek olansa en başta eğitimin devlet veya özel üniversite farketmeksizin kalitesinin yükseltilmesidir.

26-06-2021 21:08
Aktif Yorum her şey bu kadar basit değil
 
Yazan erhan tayfur [Email]
ben şahsen bu sınavdan muafım çünkü 2021 yılında mezun oldum buradaki temel sorun sizin de bahsettiğiniz gibi amaç meslek kalitesini arttırmak, veya daha iyi bir avukatlık hizmeti sunmak ise sorun yok bunu hizmet içi eğitim sistemleri ile yapılabilir hale getirirsiniz zaten, yani barolar her avukata bunu sunabilir ve zorunlu hale getirebilir. ülkemizde temel sorun bir diploma alınca onun nimetlerine ömür boyu sahip olma durumu var buda yanlış ara sıra sınav yapılmalı, mesela 5 yılda bir eminim birçok savcı, hakim, avukat, yüksek yargı üyeleri sınavdan kalır eminim ülkemizde önce hukuk sistemi değişmelidir. yapboz tahtasına dönmüş bir hukuk sistemi kimsenin işine yaramaz yapan kişinin dışında hadi bunu da aştık diyelim gelelim avukatlık mesleğinin içeriğine ben ve benim gibi birçok kişi hem okuyup hem de çalışarak hukuk fakültesi bitirdi. ben sabahın 5 kalkıyorum her akşam 24.00 yatırıyorum ağır bir işte çalışıyordum ve tüm olumsuzluklara rağmen kalmadan mezun oldum tam bunu başardım dedim ee staj yapacağız mecbur olmazsa olmaz ama ben ve mesleğe hiç başlamamış stajyer bir hakim, savcı adayı ile bile aynı değiliz ben ile o aynı kitapları okuyarak mezun olduk, o devletin bir sınavına girdi staj yaparken 5 bin TL maaş alıyor ben ise 00 TL burada adalet nerede önce barolar buna çözüm bulsun avukat maaşları yerlerde buna çözüm bulsun ben hukuk fakültesi bitirmeden önce 6bin tl maaş alıyordum. işten ayrılmak zorunda kaldım staj için, sonuç cebimde para yok ben hafta sonları ek iş yapıyorum sonra herkes duyar kasıyor kaba tabirle, avukatların hiçbir hukuki güvencesi yok ona karşı işlenen suçlar sanki hakim savcıya karşı işlenmiş gibi işlem görür kuralı sadece hakim ve savcı için geçerli daha avukata bir şey yapana burada kastım dayak, sövmek vs. bunu bir hakime savcıya yapın cezaevine girmeniz ile anlamanız arasında ki zaman farkını bile anlamazsınız her şey o kadar hızlı olur eee hani hepimiz 3 ayaklı yargı ayağının saçakları gibiydik avukatlar üvey evlat ve maalesef bazı hakim ve savcılar avukatları hiç sevmiyor bunu görüyorum sanki yalancı, sahtekar gibi davranıyorlar önce bunları çözün bundan önce ise, hukuk fakültesi sayını 5 indirin yeter bu ülke için ne demişler nerede çokluk orda kavga diye herkes sağlık dilerim. hukuk fakültesi ile tıp fakültesi arasında sadece yer yer 30 veya 50 puan var tenha tıp fakültelerinde şansınız daha yüksek bazen diyor insan savunmak yerine muayene mi etsek daha değerli olurduk diye ama o meslekte sıkıntılı bu ülkede

   
THS Sunucusu bu sayfayı 0,05172491 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.