Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-12-2014, 16:00   #1
Konuk

İnceleme nafaka

merhaba, eşimin açtığı boşanma davası reddedildi, ben evlilik içerisinde eşimin bana maddi bir yardımı olmadığından dolayı ve benden ayrı yaşadığını, bana ev tutmadığını, işi ve iyi maaşı olduğunu söylesem ve eşimin farklı kadınlarla lokantalarda, cafelerde yemek yediği ve bayanlarada yemek yedirdiği görüntüleri göstersem,eşim evimizi sevgili olduğu kadına çok az bir paraya satış yapmıştı benden mal kaçırmıştı ama şimdi o bayanda evi aldı ve artık eşime vermiyor, altınlarımıda harcadığını herşeyimizi dağıttığını söylesem ailemde şahit olsa eşimin maaşını yada nafaka isteyebilir miyim?
Old 13-12-2014, 18:47   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Eşinizin açtığı boşanma davası reddedilmişse bu davada lehinize hükmedilen tedbir nafakası kararın kesinleşmesine kadar devam eder.

Kesinleşme sonrası için aile mahkemesinde tekrar nafaka davası açmanız mümkündür. Bu davada, eşinizin haklı bir sebebi olmadığı halde ayrı yaşamaya devam ettiğini ve giderlere katılmadığını, sizin ihtiyaçlarınızı karşılamadığını ispat ederek kendiniz için tedbir nafakasına hükmedilmesini isteyebilirsiniz.

Eşinizin gelirleri nafaka miktarının belirlenmesinde etkili olacaktır. Her tür delilden yararlanarak eşinizin gerçek gelir ve mal varlığını ispatlama yoluna gidebilirsiniz.

Bir avukatla birlikte hareket ederseniz hak kaybı yaşamazsınız. Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse bulunduğunuz yerin il barosundan tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesini de isteyebilirsiniz.

Saygılar
Old 13-12-2014, 19:53   #3
Konuk

İnceleme ihtar yapabilir miyim, hak kaybım olur mu?

cevabınız için teşekkürler, eşim işi sebebiyle farklı bir şehire yerleşti ve davası reddolduktan sonrada hiç sesi sedası çıkmıyor yine bana sahip çıkmıyor maddi manevi sorumluluklarını yerine getirmiyor, ben onun halen eşiyken, onun soyadını taşırken ailemin evinde kalmak zorunda olmadığımı düşünüyorum benim yaşadığım bölgede de evli bir kadının gelipte babasının evinde uzunca süre kalması hoş karşılanan bir durum değil. eşime sorumluluklarını yerine getirmesiyle alakalı ihtar yapma hakkım var mı? eğer bu ihtarı yaparsam ve eşim olumlu ve ya olumsuz bir karşılık verirse, yada hiç karşılık vermezse bile ilerde ben boşanma davası açtığım zaman eşimle barışma, bir araya gelme girişiminde bulunduğum düşünülerek onun aldatmalarını ve diğer yaptığı tüm kusurları affetmiş sayılmış olur muyum?
Old 15-12-2014, 14:00   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanma davası zaten eş, evlilik birliği sorumluluklarını yerine getirmediği için açtığı davada haksız olduğu için reddedilmiş durumda.

Bu aşamada eşinize sorumluluklarını yerine getir bana ayrı ev aç veya benimle birlikte otur veya sorumluluklarını yerine getir diye ihtarname çekmenize hiç gerek yok. Aleyhinize affetme olarak değerlendirilebilecektir.

Açacağınız yeni nafaka davası da eşinizin evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmediği anlamına gelecektir.

BİR AVUKATLA BİRLİKTE HAREKET EDİNİZ.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi