Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ölümlü kaza tazminat/harç

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-08-2011, 10:34   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan ölümlü kaza tazminat/harç

Madde 28 - (1) sayılı tarifede yazılı nispi harçlar aşağıdaki zamanlarda ödenir.:
a) (Değişik bent: 23/07/2010-6009 S.K/18.md.) Karar ve ilam harcı,

Karar ve ilam harçlarının dörtte biri peşin, geri kalanı kararın verilmesinden itibaren iki ay içinde ödenir. Şu kadar ki, ölüm ve cismani zarar sebebiyle açılan maddi ve manevi tazminat davalarında peşin alınan harcın oranı yirmide bir olarak uygulanır. Bakiye karar ve ilam harcının ödenmemiş olması, hükmün tebliğe çıkarılmasına, takibe konulmasına ve kanun yollarına başvurulmasına engel teşkil etmez.
Yasadaki bu değişik hükme istinaden dava masrafımı hesapladım ve müvekkilden aldım. Ancak veznede 4 katından fazla bir masraf çıktı.Dururmu izah ettim ancak dinletemedim.Şimdi bu yasa maddesini de alarak yeniden gideceğim.Ancak ikna edebilmek için uyaptaki programda bunu göstermem gerekecek.110.000,00 tl değerli bir dava var.Bunun hesaplamasını değişikliğe göre yapması için vezneyi ve hakimi nasıl ikna edebilirim.Buna ilişkin yardımınızı bekliyorum.Özellikle uyapta dava açan arkadaşlar masrafa ilişkin hangi işlemi yapıyorlar veznedeki memura bunu göstermeliyim.
Old 11-08-2011, 10:50   #2
Av. Aykut Toklu

Davayı tevzi bürosundan açtınız değil mi? Davayı açarken harcın 1/4 üzerinden hesaplanmasını talep ettiniz mi?
Old 11-08-2011, 11:12   #3
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
Davayı tevzi bürosundan açtınız değil mi? Davayı açarken harcın 1/4 üzerinden hesaplanmasını talep ettiniz mi?
Davayı bu sebeple dün açmadım.Hakime havale ettirdim vezneye gittim.Veznede yüksek bir harçla karşılaşınca bu hususu araştırıp gelmek aksi halde müvekkilleri yeniden bilgilendirmek için büroma döndüm.Şimdi vezneye gitmeden onları ikna edecek yöntemi arıyorum.Kesin uyaptan nasıl hesaplama yapacaklarını bilemeyecekler ve direnecekler.... Bu yüzden bu konuyu açtım.
Old 11-08-2011, 11:25   #4
Av. Aykut Toklu

Açacağınız dava ne davası? Hakime havale ettirdim demişsiniz bu durumda nöbetçi mahkeme aracılığı ile açıyorsunuz davayı eğer zaten böyle bir durum söz konusu ise direk hakime söyleyin bu durumu hakim sisteme bu şekilde girecektir yani 1/4 oranında hesap yapıp girecektir aşağıda veznede de bir problem olmayacaktır.

Ayrıca kanun hükmüne falan gerek yok direnecek bir şey de yok siz kendi kendinize hüsnü kuruntu yapmışsınız direk hakime gidin ve harcın tamamını değil 1/4ünü yatıracağınızı söyleyin hesabı o şekilde yapacaktır.
Old 11-08-2011, 11:44   #5
av.yağmur deniz

SANIRIM YANLIŞ ANLADINIZ.1/4 normal harç oranı,eski yasada da aynen vardı.ben yasadaki değişikliğe istinaden 1/20 oranının uygulanacağından bahsediyorum.Dün kalemde yaşanan da bu değişikliğe ilişkin bir sorundu..Ancak şu anda yasa maddesindeki değişikliği ve bir iki meslektaşımın sorunu nasıl çözdüğünü öğrendim.Yani benim hesaplamam doğru harç konusunda.bakalım öğleden sonra sorun çıkacakmı yine, yasayla gideceğim bu sefer.
Ayrıca harcı hakim hesaplamıyor size sorduğum şey, uyaptan hangi sisteme kaydedtmem gerektiği idi.Bizzat tazminatın ölüm ve cismani zarara ilişkin olduğunu belirterek sorunu çözmüş meslektaşlar.kolay gelsin..
Old 11-08-2011, 13:17   #6
Av. Aykut Toklu

Neyse ben sizin girdiğiniz şekilde sizinle polemiğe girmeyeceğim nasıl olsa konuyu çözmüşsünüz ne güzel ortada herhangi bir sorun kalmamış.

Yalnız ben de size bilmediğiniz bir teamülü söyleyeyim bu tarz forumlarda büyük harf ile yazı yazmak "bağırmak" "kızmak" "karşı tarafa yüksek sesle konuşmak" anlamına gelir bunu da söylemiş olayım. Forumda yeni de değilsiniz ama gözünüzden kaçtı boş anınıza geldi sanırım...

Bu arada harcı hakimin hesaplamadığını bilecek kadar mesleki bilgim ve deneyimim var siz hakime havale ettirdim vezneye indim deyince bunu söyledim çünkü daha önce başımıza gelmiş bir olaydır. Bu 1/4 ve 1/20 hesaplamalarında UYAP ekranına Hakimler tarafından yanlış giriş yapılabiliyor ya da vekil bunu söylemeyi unutabiliyor bu durumda tam harç üzerinden işlem yapılabiliyor.

Ben bu soruları sizin bilgisizliğinizi açığa çıkartmak için ya da eksik bulmak için değil konuyu aydınlatmak için sormuştum neyse sizi yanlış yönlendirdiğim için kusura bakmayın...

Size de iyi çalışmalar...
Old 11-08-2011, 23:02   #7
criminal

Davanın konusu kısmına tazminatın ölüm veya cismani zarardan kaynaklı olduğu özellikle yazılmazsa,personelce Uyapa hatalı olarak 1/4 oranı üzerinden giriş yapılabiliyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi