Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Kocanın ailesinin isteğiyle boşanmak istemesi

Yanıt
Old 27-02-2002, 16:24   #1
ayse

 
Varsayılan Kocanın ailesinin isteğiyle boşanmak istemesi

Ben istemedigim halde esim annesinin baskisiyla beni bosamak istiyor. KAyinvalidem ile ayni apartmanda oturdugumuz icin her zaman beni asagiliyordu. Ben cevap versem kufur ediyordu.Simdik beni evden zorla kovdu. Esim ile hic bir sorunumuz yok. Ancak o da annesinin sozunden cikmiyor. BEn bosanamak istemesem o bosayabilir mi? NAfaka ve tazminat alabilir miyim. Benim hic bir seyim yok, ancak babamin maddi durumu iyi. NAfaka da bu dikkate aliniyor mu?15-07-2001 12:07:04
Old 27-02-2002, 16:25   #2
Behcet techeb

 
Varsayılan

Durumu asagida izah ettim, yardimci olursaniz cok sevinirim.
Saygilarimla.

35 yillik evlilik. Kadin siddetli gecimsizlik (maddi sorunlara dayali) nedeni ile bosanma davasi aciyor, avukat da tutulmasina karsin davayi kaybediyor. Temyiz davasi da avukat davada bulunamadigi icin reddediliyor.

Koca 1 yildir ayri evde (kizkardesinde) yasiyor ve bu surede karisi ile hicbir gorusme olmuyor. Bayanin kendi geliri yok, cocuklari bakiyor . Koca emekli, ama karisina maddi yardimi yada destegi yok. Bayan'in kendi ismine 2 dairesi var. Bunlardan biri 10 yil once annesinin mirasindan kalan miktar ile, digeri ise 3 yil kadar once cocuklarinin yardimi ile alinmis (koca ile halen yasiyorken).

Sorular

1)Yeni mal butunlugu kanuna gore, koca bayanin mallari uzerinde herhangi bir hak iddia edebilir mi ? Bayanin bunu onlemek icin yapabilecegi birsey var midir ?

2)Koca evden 1 yildir ayri yasamasina karsin, adresini degistirmedigi icin tum kredi kardi borclari ve diger borclanmakta oldugu sahsi borclari karisinin evine gonderiliyor. Koca kendi ismine ait olan bu borclari kasten odemiyor. Bu durumda bayanin evindeki mallar (ve de mulkleri) bu borclar yuzunden icra yoluyla alinabilir mi ? Ayrica, bu durumun devamini onlemek icin bayanin kanuni olarak yapabilecegi birsey (kocanin yeni adresini makamlara bildirmek vs) var midir ?

3)Bayan yeni bir dava acmak arzusundadir. Bu dava da kaybedilirse eslerin uzun sure ayri yasama
durumu da devam ederse sonunda bayan otomatikman ayrilma hakki elde eder mi ? Ayri yasama nasil ispat edilebilir ?
Old 27-02-2002, 16:25   #3
seyyah

 
Varsayılan

ayşe'ye yanıttır:
sorunuzdaki hususları açılan boşanma davasında isbatladığınız yani eşinizle aranızda boşanmanızı gerektiren hiçbir sorun olmadığı, davanın sırf onun annesinin baskısına dayalı olarak açıldığı olguları tanık vs. gibi delillerle sübut bulduğu, yahut da eşiniz boşanma davasında ileri sürdüğü olguları isbatlayamazsa boşanma davası reddedilecektir. boşanma davası sırasında hakim, davalı kadın için talebe ve tarafların ekonomik durumlarına uygun bir miktar nafakaya hükmetmek durumundadır. kadının babasının ekonomik durumunun iyi olması hükmedilecek nafaka miktarına etkili değildir.
Old 27-02-2002, 16:26   #4
seyyah

 
Varsayılan

behcet'e yanıttır:
mal bütünlüğü namında bir kanun yahut hazırlığı yok. kasteddiğiniz medeni kanundaki değişiklikler ise bu henüz tasarı halinde ve kanunlaşmadı.
ilk açtığı dava reddedilen koca yahut karı, aynı sebeplere istinaden yeni bir dava açsa da dava reddedilecektir. ancak ilk açılan davanın reddinden ve bu red kararının kesinleşmesinden itibaren 3 yıl süreyle biraraya gelmeyen yahut gelemeyen çiftlerden herhangi birinin başvurusu ile bazı ayrıntılar dışında Medeni Yasanın 134-son maddesi gereğince hakim boşanmaya hükmeder. bu durumu iddia eden taraf, ayrı yaşama olgusunu tanık vs. delillerle isbatlayacaktır. ya da bu duruma karşı taraf açıkça karşı çıkmayacak ise, sadece iddia etmek yeterlidir.
kadın, kocanın borçlarına usulü dairesinde kefil değilse bu borçları kendi malvarlığından ödemek zorunda değildir. ancak birlikte yaşama nedeniyle aksi ileri sürülebilmekle birlikte müşterek evdeki eşyalar icra hukuku bakımından borçluya ait sayılır. ancak boşanma davası nedeniyle kadın ayrı yaşama hakkını haiz olur. bu durumda kadının malvarlığı haczedilemez. haczedilse bile itirazı ve bu suretle hacizlerin kaldırılması mümkündür.
Old 27-02-2002, 16:26   #5
koko

 
Varsayılan

Yukarida Behcet beyin sorusunun cok benzeri bir durum. Simdiden tesekkurler.
1) Actigi bosanma davasini kazanamayan kadinin kendine ait olan evinde, bu mahkeme sonrasinda kocanin kanuni yasama hakki var mi ? Eger kadin birlikte yasamak istemiysa koca mahkeme kararindan sonra zorla karisina ait eve girip yasal olarak orada yasayabilir mi ? (koca 1,5 yildir o evde yasamiyor). Bu bir haneye tecavuz mudur ? Eger cevap hayir ise, kadin bu evden cikip evi kiraya verirse, koca karisinin yeni adresine de aynen girebiliyor mu ?

2) Eger yeni tasari kanun olursa, eski kanun yururlukte iken alinmis kadina ait olan mallar uzerinde, kendisinden 1,5 yil ayri yasayan (yukaridaki gibi bosanamamis bir bayan) koca hak sahibi olabiliyor mu ? Kadin mallari usulen cocuklarina satsa/devretse bu birseyi degistirir mi ?

3) "Kadin bosanma davasi dolayisi ile ayri yasama hakkini elde eder" dediniz. Bu hak mahkeme kadini bosamayinca da surer mi ?
Old 27-02-2002, 16:26   #6
koko

 
Varsayılan

4) Eger koca karisinin evine borc yollama usulu ile karisini bir nevi cezalandiriyor ise ve 1,5 yildir yasadigi yeni adresini kredi karti sirketleri ve diger resmi makamlara, muhtara vs. bildirmiyor ise bu bir suc degil midir ?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İşverenin işçiden ihbar tazminatı istemesi Av. Salim Meslektaşların Soruları 6 08-04-2016 10:35
Eşin Cinsiyet Değiştirmek Istemesi Ve Boşanma Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 05-07-2007 10:26
P.K'nın yetiştirme yurduna yerleştirilmesi, ailesinin tepkisine yol açtı Y£LİZ Hukuk Haberleri 0 13-01-2007 22:10
velayeti annede olan çocuğun annenin soyadını almak istemesi barisugan Meslektaşların Soruları 1 23-11-2006 10:50
Şahidin, doğruyu söylemek için davacıdan para istemesi Bona_fides Hukuk Soruları Arşivi 2 20-11-2006 03:23


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03731394 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.