Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mirastan Iskat ve Tenkis Davası için Yardım

Yanıt
Old 08-01-2011, 16:03   #1
Avukaat

 
Acil Mirastan Iskat ve Tenkis Davası için Yardım

Merhabalar,
Bir konu hakkında yardımlarınızı ve varsa konuyla alakalı yargıtay kararlarını bekliyorum.

Konuyu özetlemem gerekirse;
Muris H, ölümünden 5 sene önce noter kanalıyla bir vasiyetname bırakarak yasal mirasçılarından torunu Z'yi ona verdiği vekaleti kötüye kullanarak 9 tane taşınmazını sattığı ve paralarının tarafına ödenmediğini gerekçe göstererek mirastan çıkarttığını ve mirasının kendi belirlediği şekilde paylaştırılmasını istemiştir. bu paylaştırma şekli ise "diğer torunum İ'ye 1/5, 2 kızıma da kalan kısmı eşit olarak demiştir. Bu arada ölmeden önce torunu Z'ye tapu iptali ve tescil davası da açmıştır. Muris 2010 yılında ölmüştür.
Yukarıdaki kısıma ait sorum : Mirasçılıktan çıkarma Medeni Kanunun m.510/2 (Mirasçı, mirasbırakana veya mirasbırakanın ailesi üyelerine karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemişse) kapsamında değerlendirilebilirmi? Bu konu ile ilgili yargıtay kararı sunabilirmisiniz?

Muris H, 1983 yılında iki kızını ve o sırada yaşayan diğer çocuğuna (İ veZ'nin babası) bazı malları kendi rızası ile vermiştir. Muris mallarının tamamını dağıtmamış o zaman için kendisinde de bir kısım mal bırakmıştır. Bu mallara Z'nin sonradan sattığı 9 daire de dahildir.
Şimdiki sorum ise:
1-Açılmış olan Tenkis veya Mirasta iade davasında davacı Z'dir. Davacı mirastan çıkartıldığı için taraf yokluğundan davanın reddi gerekmez mi? Mahkeme ilk önce bu hususu incelemelimidir?
2-Murisin kendi rızası ile dağıttığı mallar için; bu mallar saklı pay kapsamına girmediği için davanın reddi gerekmez mi?
3-Savunmamı, yapılan taksimin murisçe tarafların rızası doğrultusunda yapıldığını ve kimsenin bu zamana kadar bu suretle dava açmadığını söylememin faydası olur mu? (Malesef bu konu ile ilgili yazılı belgem yoktur)
4-Davacı, davasını açarken 1983 yılında kendi babasına verilen taşınmazlardan hiç bahsetmemiş, sadece kızlara geçen kısımdan bahsetmiş. karşı tarafa ait 1983 yılındaki tapu kayıtlarını nasıl bulabilirim? Tapudan sadece TC'no ile çıkarmı?

Konuyla alakası olabilecek yargıtay kararları mevcut ise paylaşmanızı rica ederim. Sabır göstererek okuduğunuz için şimdiden Teşekkür Ederim.

Saygılarımla...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Miras nedeniyle tenkis davası mı taksim davası mı ? alfredi Meslektaşların Soruları 3 10-10-2010 21:29
Müteahhite karşı tapu iptali davası için yardım Avukaat Meslektaşların Soruları 0 25-09-2010 12:24
tenkis ve tapu iptali davasından kurtulmak için Av.Ademx Meslektaşların Soruları 1 23-11-2009 09:39
Mirastan Feragat Sözleşmesi mi,Mirastan Iskat mı erkancapar Meslektaşların Soruları 2 10-08-2008 21:33
Mirastan Iskat ve mirasın tasfiyesi - Edinilmiş Mala Katılım rejiminin tasfiyesi Av.Mehmet Saim Dikici Aile Hukuku Çalışma Grubu 8 17-08-2006 20:53


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03523707 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.