Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

fark nafaka, üst yazı, vekalet ücreti??

Yanıt
Old 04-08-2010, 17:16   #1
enderkc

Varsayılan fark nafaka, üst yazı, vekalet ücreti??

Öncelikle, Adli tatilimizi kutlarım…
Nafaka alacağına dair icra takibimiz devam ederken, nafakanın arttırılması davası açtık, nafaka arttırıldı. Devam eden icra dosyamıza, bir üst yazı ile gerekçeli kararı ibraz ederek, fark nafaka, yargılama ücreti ve ilam vekalet ücretini içeren icra emrini borçluya gönderdik.
Borçlu borcunu ödemek istiyor, ancak borcun miktarı ve hesaplamasında sorun yaşıyoruz. Vekalet ücreti hesaplaması konusunda icra müdürüyle farklı fikirlerdeyiz. Ben ilk ilamdaki nafakanın aylık 12 aylık miktarı üzerinden nispi vekalet ücreti nin yanı sıra, yeni ilamdaki fark nafaka miktarının nispi oranında vekalet ücretinin hesap edilerek tahsilini talep ediyorum, ama icra müdürü sadece eski ilamdaki nafaka tutarı üzerinden nisbi icra vekalet ücreti alabileceğimi, yeni ilamdan dolayı icra vekalet ücreti alamayacağımı söylüyor?????
Old 05-08-2010, 12:29   #2
praeses

bu konuyu özellikle takip ediyorum iki gündür fakat merakıma çare bulamadım. ne yazık ki başka meslektaşlarımın yanında çalıştığım süreler içinde benzer hususlarda bilgi eksiğim var ve kendi büromu yeni açtığım için yanlış bilgi vermekten çekindim.

fakat, nafaka farkı üzerinden işlem yapılmış olduğuna göre, dosyanızda yeni nafaka miktarı üzerinden vekalet ücreti hakkınızın doğacağını düşünüyorum. her ne kadar bu yönde görüş bildiriyorsam da, meslektaşlarımdan gelecek yanıtların kanatimi destekleyeceğini umuyorum.
Old 05-08-2010, 13:52   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan enderkc
Öncelikle, Adli tatilimizi kutlarım…
Nafaka alacağına dair icra takibimiz devam ederken, nafakanın arttırılması davası açtık, nafaka arttırıldı. Devam eden icra dosyamıza, bir üst yazı ile gerekçeli kararı ibraz ederek, fark nafaka, yargılama ücreti ve ilam vekalet ücretini içeren icra emrini borçluya gönderdik. Borçlu borcunu ödemek istiyor, ancak borcun miktarı ve hesaplamasında sorun yaşıyoruz. Vekalet ücreti hesaplaması konusunda icra müdürüyle farklı fikirlerdeyiz. Ben ilk ilamdaki nafakanın aylık 12 aylık miktarı üzerinden nispi vekalet ücreti nin yanı sıra, yeni ilamdaki fark nafaka miktarının nispi oranında vekalet ücretinin hesap edilerek tahsilini talep ediyorum, ama icra müdürü sadece eski ilamdaki nafaka tutarı üzerinden nisbi icra vekalet ücreti alabileceğimi, yeni ilamdan dolayı icra vekalet ücreti alamayacağımı söylüyor?????

İlginç bir durum olmuş. "Nafakanın artırılması" davası karara bağlanınca, -bence- eski ilamın hükmü kalmamıştır. Yeni bir takip yapılmalıydı. Ancak icra müdürlüğü neye istinaden eski dosyadan yeni bir icra emri göndermiştir? İkinci bir takip açılsaydı, bunların hiçbiri yaşanmayacaktı. Eğer memur aynı dosyadan ikinci bir icra emri göndermeye yasal dayanak buluyorsa, oradaki icra vekalet ücretini de ödemelidir.
Old 05-08-2010, 17:58   #4
enderkc

İlk ilama dayalı icra takibinde, talep kısmında birikmiş nafaka ile birlikte “nafakanın düzenli olarak her ay tahsili” talebinde bulundum, arttırılan nafaka ilk ilamdaki nafakanın arttırılması olduğundan dolayı nafaka icra dosyasında devamlılığın sağlanması açısından bu dosyada üst yazı ile icra emri gönderdim. Ayrı bir takip yapmış olsa idim bu sefer derdestlik itirazı ile karşılaşabilirdim. Ve doğrusu, 6 yıldır bunu bu şekilde yapıyorum, sorun olmuyordu, ama iş icra müdürlüğünde kılı kılına hesap yapmaya geldiğinde, ben borçlu ve icra müdürü fikir çatışması yaşadık
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi