Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

derdestlik olur mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-01-2009, 11:34   #1
Av.Ş.Mukaddes

Varsayılan derdestlik olur mu?

bono iptali kararı(icra mahkemesi) kesin hüküm teşkil etmediğinden,bu kararın temyiz yoluna gittiğim halde,henüz bu durum devam ederken alacağımın ilamsız icra yolu ile tahsili yoluna gitmeyi düşünüyorum.
derdestlik itirazı ileri karşılaşabilir miyiz.bono her ne kadar iptal edildi ise de (şekil şartlarının yokluğundan iptal edilen bir bono),alacağımızı mevcut bonoyu adi senet kabul ederek tahsil edebiliriz diye düşünüyorum..Teşekkürler
Old 17-01-2009, 14:55   #2
Av.H.Sancar KARACA

Tedbiren "tahsilde tekerrür olmamak üzere" kaydı faydalı olur.
Alt ilişkiye mi dayanacaksınız?
Old 17-01-2009, 15:01   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ş.Mukaddes
bono iptali kararı(icra mahkemesi) kesin hüküm teşkil etmediğinden,bu kararın temyiz yoluna gittiğim halde,henüz bu durum devam ederken alacağımın ilamsız icra yolu ile tahsili yoluna gitmeyi düşünüyorum.
derdestlik itirazı ileri karşılaşabilir miyiz.bono her ne kadar iptal edildi ise de (şekil şartlarının yokluğundan iptal edilen bir bono),alacağımızı mevcut bonoyu adi senet kabul ederek tahsil edebiliriz diye düşünüyorum..Teşekkürler

Temyiz talebiniz kabul edilir de, yerel mahkeme direnmezse ne olacaktır? Ortada 2 icra takibi olmayacak mıdır? Bu soruya vereceğiniz cevaba göre hareket edin, derim.
Old 17-01-2009, 15:49   #4
Av.Ş.Mukaddes

Sayın meslektaşım Av.S.Karaca,öncelikle ilginize teşekkürler,
genel mahkemede alacak davası açabilirim,ya da gene ilamsız takip deneyebilirim diye düşünmekteyim,evet alt ilişkiye dayanarak.İki ilam olmayacağı kanısındayım.Çünki çıkan karar sadece bononun şekil şartları yönünden iptali yönünde.
Old 17-01-2009, 15:51   #5
Av.Ş.Mukaddes

sayın Av.Suat Ergin,ilginize teşekkür ederim.Temyiz talebim kabul edilemeyecek,çünki gerçekten gerekli şekil şartlarını taşımayan bir bono söz konusu,Hatalı olarak birbirini takip eden tarihler yüzünden..
Old 17-01-2009, 15:57   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ş.Mukaddes
sayın Av.Suat Ergin,ilginize teşekkür ederim.Temyiz talebim kabul edilemeyecek,çünki gerçekten gerekli şekil şartlarını taşımayan bir bono söz konusu,Hatalı olarak birbirini takip eden tarihler yüzünden..

Kararın onanarak gelecek olması önemli değil ki...Önemli olan bozulma ihtimalinin olması. Bu nedenle, yapacağınız ikinci takip mükerrer olacaktır.
Old 17-01-2009, 16:07   #7
Av.H.Sancar KARACA

Sayın Av. Ş. Mukaddes
Konuya uygun düştüğüne inandığım bir karara rastladım. Umarım işinize yarar.
"Taraflar arasındaki ticari ilişkide, mal bedeli karşılığında çek alınmasına rağmen, çeke dayalı takibin semeresiz kalması nedeniyle,temel ilişkiye dayanılarak takip yapılması ve dava açılmasına, ileride tahsilde tekerrüre meydan verilmemesi kaydı ile yasal engel yoktur."
(19.HD 2001/7611 E. 2001/6768 K. 23.10.2001Kararın tam metni YKD Kasım 2002,s.1703)

Kolay gelsin.
Old 17-01-2009, 16:22   #8
Av.Mehmet_Ali

T.C.

YARGITAY

19. HUKUK DAİRESİ

E. 2001/7611

K. 2001/6768

T. 23.10.2001

• İTİRAZIN İPTALİ DAVASI ( Davalıya Basınçlı Soğuk Su Makinası Satılıp Teslim Edilmesine Karşın Bedelinin Tahsil Edilemediğinden Girişilen İcra Takibine Davalının İtiraz Etmesi )

• ÇEK VARKEN TEMEL İLİŞKİYE DAYANILMASI ( Bu Nedenle Dava Açılmasına İleride Tahsilde Tekerrüre Meydan Verilmemesi Kaydiyle Yasal Engel Bulunmaması )

• TAHSİLDE TEKERRÜR ( Çeke Dayalı Takibin Semeresiz Kalması Nedeniyle Temel İlişkiye Dayanılarak Tahsilde Tekerrüre Meydan Verilmemesi Kaydiyle Takip Yapılabilmesi ve Dava Açılabilmesi )

2004/m.67

ÖZET : Taraflar arasındaki ticari ilişkide, mal bedeli karşılığında çek alınmasına rağmen, çeke dayalı takibin semeresiz kalması nedeniyle, temel ilişkiye dayanılarak takip yapılması ve dava açılmasına, ileride tahsilde tekerrüre meydan verilmemesi kaydiyle yasal engel yoktur.
DAVA : Taraflar arasındaki itirazın iptali davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davacı vekilince temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:
KARAR : Davacı şirket vekili, müvekkilinin davalıya Basınçlı Soğuk Su Makinası satıp teslim etmesine karşın bedelini tahsil edemediklerini, bu sebeple girişilen icra takibine davalının itiraz ettiğini bildirerek, haksız itirazın iptali ile takibin devamına ve icra inkar tazminatına hükmedilmesini talep ve dava etmiştir. Davalı davaya cevap vermemiş, yargılamaya katılmamıştır. Mahkemece, mal bedeline karşılık çek alınmış olduğu gerekçe gösterilerek davanın reddine karar verilmiş, hüküm davacı vekili tarafından temyiz edilmiştir.
Taraflar arasında satıma konu olan soğuk su makinasının bedelinin tediyesi amacı ile davalının iş ortaklarından Mehmet tarafından 320.000.000.-TL tutarında hamiline çek keşide edildiği, söz konusu çeke dayanarak davacı şirket vekillerince başlatılan icra takibine, borçlulara ödeme emrinin tebliğ edilmemesi sebebiyle devam edilemediği ve bu kez 12.11.1997 tarihli fatura dayanak gösterilerek alacağın tahsili yoluna gidildiği ve itiraz üzerine görülmekte olan davanın açıldığı anlaşılmaktadır.
Samsun Birinci icra Müdürlüğünün 1998/162 sayılı takip dosyasına konu 30.12.1997 keşide tarihli çekin aynı ticari ilişki sebebiyle düzenlendiği anlaşılmakta ise de söz konusu icra takibinin semeresiz kalması sebebiyle ve ilerde tahsilde tekerrüre meydan verilmemesi kaydıyla temel ilişkiye dayalı olarak takibe geçilmesine yasal bir engel bulunmamaktadır. Bu yön gözetilmeden yazılı şekilde hüküm kurulması doğru görülmemiştir.
SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle yerinde görülen temyiz itirazlarının kabulü ile hükmün ( BOZULMASINA ), peşin harcın istek halinde iadesine, 23.10.2001 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 17-01-2009, 16:44   #9
Av.Suat Ergin

Benim kaçırdığım nedir?
İlk mesajı aşağıya tekrar alıntıladım. Koyulaştırdığım ve altını çizdiğim bölümleri tekrar okudum. Soru sahibinin şu şekilde sorduğunu sanmıştım:

Kambyo senedi ile takip yapılmış fakat icra mahkemesi takip hukuku bakımından takibi iptal etmiştir. Alacaklı kararı temyiz etmiştir. Alacaklı aynı belgeye dayanarak bu defa adi takip yapmak istemektedir.

Soru buysa, sunulan kararın soruyla ilgisi bulunmamaktadır.

Soru şöyle sorulsaydı olabilirdi: takip iptal edildi ama elimizde sözleşme ve faturalar da var. Senete dayanmadan, temel ilişkiye dayanarak alacak davası/adi takip açabilir miyiz?

Alıntı:
Yazan Av.Ş.Mukaddes
Old 17-01-2009, 21:04   #10
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Benim kaçırdığım nedir?
İlk mesajı aşağıya tekrar alıntıladım. Koyulaştırdığım ve altını çizdiğim bölümleri tekrar okudum. Soru sahibinin şu şekilde sorduğunu sanmıştım:

Kambyo senedi ile takip yapılmış fakat icra mahkemesi takip hukuku bakımından takibi iptal etmiştir. Alacaklı kararı temyiz etmiştir. Alacaklı aynı belgeye dayanarak bu defa adi takip yapmak istemektedir.

Soru buysa, sunulan kararın soruyla ilgisi bulunmamaktadır.

Soru şöyle sorulsaydı olabilirdi: takip iptal edildi ama elimizde sözleşme ve faturalar da var. Senete dayanmadan, temel ilişkiye dayanarak alacak davası/adi takip açabilir miyiz?

Sayın ERGİN siz bir şey kaçırmadınız.
Biz, yan soru ile soru sahibi meslektaşımızın asıl meramını öğrenmeye çalıştık.
"genel mahkemede alacak davası açabilirim,ya da gene ilamsız takip deneyebilirim diye düşünmekteyim,evet alt ilişkiye dayanarak.İki ilam olmayacağı kanısındayım.Çünki çıkan karar sadece bononun şekil şartları yönünden iptali yönünde" dediği için bu "ilgisiz" içtihattan alıntı yaptık.
Selam ve saygı ile.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi