Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

BoŞanma Davasi İle Bİrlİkte EŞya Talebİ

Yanıt
Old 24-07-2008, 12:08   #1
Avukat Neslihan

 
Varsayılan BoŞanma Davasi İle Bİrlİkte EŞya Talebİ

İyi günler

müvekkil 10 yıllık evli ve boşanma davası açacağız. İlk defa eşya talepli boşanma davası geldi. Boşanma ile birlikte ortak konutlarında eşinde kalan bir takım ev eşyalarını istiyor. Zira eşi evliliği boyunca doğru düzgün çalışmamış ve bu eşyaların tamamının bedelini müvekkil ödemiş. Bu mallar tamamı müvekkilin parası ile alınmış olsa da kişisel mal sayılamaz yanılmışyorsam. Evlilik birliği içinde ,2002'den de sonra alınmış edinilmiş mallar. Boşanma ile birlikte talep etsem, müvekkil tarafından bedellerinin ödendiğini tanık ve fatura vs. ile ispat etsem aynen veya bedel iadesi istesem diye düşünüyorum ama; Mahkeme eşya ile ilgili davayı ayırıp karar vermek için boşanmanın kesinleşmesini bekler mi ? Edinilmiş mal sayılacağı için tamamının bedelini alabilir miyiz?
Old 24-07-2008, 12:11   #2
cmuk

 
Varsayılan

Bence öncelikle eşya tespiti isteyip müvekkilinizin eşyalarını tespit ettirin (Fatura v.s. delilleri de tespitte sunun) Tspit dilekçesinde malların yediemin olarak kendi tarafınıza bırakılmasını da talep edin .Daha sonra boşanma ve mal rejiminin tasfiyesi davası açıp bu davada tespit dosyanızı delil olarak gösterin.
Old 24-07-2008, 12:14   #3
Avukat Neslihan

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan cmuk
Bence öncelikle eşya tespiti isteyip müvekkilinizin eşyalarını tespit ettirin (Fatura v.s. delilleri de tespitte sunun) Tspit dilekçesinde malların yediemin olarak kendi tarafınıza bırakılmasını da talep edin .Daha sonra boşanma ve mal rejiminin tasfiyesi davası açıp bu davada tespit dosyanızı delil olarak gösterin.

en doğru yol bu haklısınız ama adli yardımdan görevlendirildiğim için sadece boşanma ve velayete ilişkin dava açılmak üzere görevim var. Aynı davada talep edebilirsem edeceğim yoksa ayrı dava açmak gereken konular için tekrar baroya yönlendireceğim.
Old 24-07-2008, 12:39   #4
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

Katkı payı istenmeyip tamamı üzerinde mülkiyet talep edilmesi halinde;
TMK 226/1 maddesi uyarınca eşya davası boşanma davası ile birlikte peşin harcı ödenerek açılabilir.
Saygılarımla.

T.C.
YARGITAY
2. Hukuk Dairesi

E:2005/5282
K:2005/7635
T:10.05.2005

Eşyalar aynen davacıya iade edilmeyip bedellerinin ödenmesi söz konusu olabilecektir. Bu bakımdan kabul edilen eşyaların değerlerinin ayrı ayrı kararda gösterilmesi gerektiği gibi, aynen iadenin mümkün olmaması halinde bedele hükmedilmesi gerekir.

4721s. TMK m.220/1-2,226/1

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

1-Davacı, evliliğin başlangıcında kocasının evine götürdüğü çehiz eşyaları ile kişisel eşyalarını ve düğünde takılan takılarının iadesini talep etmiştir. İstek, kişisel malların (TMK.md. 220/1-2) geri alınmasına ilişkindir. (TMK. md. 226/1) Davacının tasfiye isteği bulunmamaktadır.

Kişisel malların; bu nitelikte oldukları kanıtlanması koşuluyla geri istenebilmesi için, mal rejiminin sona ermiş olması gerekmez. Bu bakımdan kararın gerekçesinde ".... davacının eşya talebinin ayrı yaşamaya imkan verecek ve ihtiyaçlarına yetecek eşyaların kendisine tahsis edilmesi... " olarak nitelendirilmesi ve "... eşyaların boşanma ile beraber istenebileceğinin ... " belirtilmesi doğru değil ise de hüküm, kabul edilen eşyalar yonunden ( "... bu eşyaların davacının kişisel malı" olduğu gerçekleşmiş olmakla) aşağıda belirtilen bozma sebebi dışında sonuc itibarıyla doğru oldugundan gerekcedeki yanlışlık bozma sebebı yapılmamıstır.

2-Dosyadaki yazılara kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre davacının aşağıdaki bent kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yersizdir.

3-Davacı eşyaların aynen iadesini, bunun mümkun olmaması halinde tesbit edilecek bedellerinin davalıdan yasal faiziyle tahsilini
istemiştir. Eşyalar aynen davacıya iade edilmeyip bedellerinin ödenmesi söz konusu olabilecektir. Bu bakımdan kabul edilen esyaların değerlerinin
ayrı ayrı kararda gosterilmesi gerektigi gibı, aynen iadenin mümkün olmaması halinde bedele hükmedilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması doğru görülmemiştir.
SONUÇ: Hükmün yukarıda 3. bentte gösterilen sebeple BOZULMASINA, bozma kapsamı dışında kalan temyize konu bölümlerinin yukarıda
2. bentte gösterilen sebeple gerekçesinin de yukarıda l. bentte gösterilen sebeple değiştirilerek ONANMASINA, istek halinde temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine,işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliğiyle karar verildi.
10.05.2005 sa.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Boşanma-Ziynet Eşyaları ve Eşya Tespiti Talepleri akgnc Meslektaşların Soruları 21 13-07-2018 13:36
Boşanma davasında eşya iadesi erdemlihukukcu Meslektaşların Soruları 12 11-02-2018 17:50
BoŞanma Davasi Av. Zeynep TÜFEKÇİ Meslektaşların Soruları 17 03-04-2009 09:52
BoŞanma Davasi aslıav Meslektaşların Soruları 5 05-06-2008 16:15
BoŞanma Davasi-uzman Raporu AV.SERTANn Meslektaşların Soruları 3 24-04-2007 21:55


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04694104 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.