Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kesin süre mağduriyeti..

Yanıt
Old 24-07-2007, 12:37   #1
av.knel

Mesaj Kesin süre mağduriyeti..

Merhaba!
Dava:İmzaya İtiraz.
Mahkemesi: İcra Hukuk
1- 3 kuruma müzekkere yzılarak imza örneklerinin getirtilmesine müzekkere başına 4,8 ytl pul masrafı verilmesine, delillerini sunması için davacıya 10 gün kesin süre verilmesine,
2- Gelen evraklarla birlikte dosyanın bilirkişiye gönderilmesine,
3- 100,00ytl bilirkişi ücretinin 10 günlük kesin süre içerisinde yatırılmasına,
bu maddeler mahkemenin kesin süre içerisinde yapılmaısnı istediği ara kararlar.

Yüz ytl bilirkişi ücreti süresi içerisinde yatırılmış ve makbuzu dosyaya girmiş.
Delil listesi hazırlanmış hakime havale edilmiş; ama dava dosyasında gözükmüyor.

Duruşmada durumu fark ettik; hakime duruşmada dlil listesini sunduğumuzu ama kalemde kaybedildiğini izah ettim, ardından d.listesinin havaleli örneğini(fotokopi) dosyaya sundum. Fakat hakim kesin süre vermesi ve delil listesindeki pul masrafının yatırılmaması ve delil listesinin aslının dosyada mevcut olmaması sebebiyle davamızı red etti.

Bu davanın reddindeki yanlışlıklar nelrdir; aksine hakim beyimiz haklı mı?
Not: Kesin süre konusunda gerekli açıklamalar yapılmış, ihtar verilmiştir.
Old 24-07-2007, 13:17   #2
Emrah Güler

Sayın Av.knel Yargıtay kararlarıyla da sabit olduğu üzere bir tarafa kesin süre verilmesi o sürenin kesinliğini sağlamamaktadır. Söz konusu ara kararda kesin sürenin hüküm ve sonuçlarını da bildirmek zorundadır. Bu nedenle sadece bu konu nedeniyle bile temyiz yargılamasından lehinize sonuç çıkacağını düşünmekteyim.
Old 24-07-2007, 13:44   #3
avpınar

Bu konuyla ilgili çeşitli Yargıtay kararları mevcut. Bir tanesi aşağıda. Umarım işinize yarar.

-- Hakimin tayin ettiği süreler kural olarak kesin değildir. Ancak;hakim sürenin kesin olduğuna karar verirse,tanıdığı sürede yapılacak işlerin ne olduğunu hiçbir duraksamaya yer vermeyecek biçimde açıklamalı,kesin süreye uymamanın sonuçlarını anlatmalı ve uyulmaması durumunda davanın reddedileceği(mevcut delil durumuna göre karar verileceği)açıkça belirtilerek ilgili taraf uyarılmalıdır."Kesin sürenin sonuçları ihtar edildi" şeklindeki uyarı yeterli ve geçerli olmayıp,bu sonucun ne olduğu,davanın reddedileceği v.s. doğacak hukuki netice açıkça anlatılmalıdır. Uyarı " kesin sürenin sonuçları anlatıldı" denmekle yetinilerek yapıldığına göre ara kararı geçersizdir,HMUK 163.maddesinde öngörülen kesin süre sonuçlarını doğurmayacağı ortadadır.HÜKMÜN BOZULMASINA.
18.HD 2001/11434-11449 11.12.2001
Old 24-07-2007, 13:52   #4
av.knel

"...kesin mehil verilmesine, belirtilen süre içinde belirtilen hususları yerine getirmediği takdirde delil bildirme hususundan vazgeçmiş sayılacağının davacı vekiline ihtarına, ihtar yapıldı." mahekemenin ifadesi bu.

Benim tartışmak istediğim asıl husus bilirkişi masraf makbuzunu ve havaleli dlil listesini dosyaya sunduğum halde , delil listemin red edilmesi. Bunu anlamış değilim.

Saygılarımla...
Old 24-07-2007, 14:23   #5
İsmail Doğan TUNÇBİLEK

Benim öğrenmek istediğim yukarıda belirtmiş olduğunuz husus duruşma tutanağına geçtimi ? Geçtiyse mahkemenin bu hususu araştırması gerekirdi.Aksi halde yani bu hususu araştırmayan mahkeme doğru bir karar vermiş olmayacaktır. Söz konusu dilekçe verildiyse bu dilekçeyi dosyada saklama yükümlülüğü mahkemenindir.Kendi hatasını örtbas edercesine karar veren mahkeme hatalıdır.Eğer bu husus tutanağa geçmediyse en azından durumu tespit eden bir tutanağı temyiz dilekçenize eklemenizde yararı olduğunu düşünüyorum.Yukarıda sayın meslektaşımızın belirttiği gibi kesin süre ile ilgili usul hatası ile birlikte bu hususu da temyiz sebebi olarak gösterebileceğinizi düşünüyorum.Saygılarımızla.
Old 24-07-2007, 14:27   #6
av.knel

[quote=İsmail Doğan TUNÇBİLEK]Benim öğrenmek istediğim yukarıda belirtmiş olduğunuz husus duruşma tutanağına geçtimi ?

Bu hususu aynen tutanağa geçirttim; ama mahkeme inceleme gereği duymadan kararını verdi.
Old 25-07-2007, 18:19   #7
avfatihemir

Bu konu başlığı altında kesin süre ile ilgili olarak şu hususu da bilgilerinize sunmak istiyorum.
Hakim tarafından kesin süre verilmiş ve ihtar edilmiş olsa da süre geçtikten sonra da masraf yatırılabilir. Önemli olan ara karar gereği yerine getirildikten sonra "kesin süreden beklenen amacın hasıl olması" dır.Bu hususu ve mazereti belirterek kesin süre sonrasında da işlem yapıldığında yalnızca bu husutan davanın reddi usule aykırılık teşkil edecektir.
Old 03-08-2012, 11:34   #8
hukukkızı

Sulh hukuk mahkemesinde açtığımız izalei şuyu davasında mirasçıları davaya dahil etmemiz için iki haftalık kesin süre verildi aksi halde davanın açılmamış sayılacağı ihtarı yapıldı.Ancak malumunuz üzre yetki belgesi ile almamız gereken 3 adet veraset ilamını ıkı haftaya vermediler,kararlarda ise 14 haziran ve 20 haziran karar tarihi olarak gözüküyor.en son aldığımız veraset ise 20 temmuz tarihli.

14 haziran ve 20 hazirandakileri ise temmuzun 10'unda alabilmiştik

kesin süreyi kaçırdık mı şimdi
Old 03-08-2012, 16:42   #9
avfatihemir

Sayın meslektaşım.
Hakimler her ara karara otomatik olarak 2 hafta kesin süre verir oldu. Sizin arakararın iki hafta içinde yerine gelemeyeceği ortada. Çünkü elinizde olan bir neden değil. Bu sebeple endişelenmeyiniz. Kesin süre bu şekilde kaçmaz.Siz arakarar gereklerini yapmaya devam ediniz. Duruşmada, karşı taraf itiraz etse dahi bence kesin süre konusu problem olmacaktır. Zira hakim yanılıp da kesin süre yönünden davanın açılmamış sayılmasına karar verse daha Yargıtay' dan kesin dönecektir.
Kolay gelsin...
Old 03-08-2012, 22:37   #10
cikan

Şu anda karar numarası sunamıyorum ancak Yargıtay'ın HUMK döneminde verdiği istikrarlı kararlarında, ilgili tarafa kesin süre verilmiş ve bu süre içerisinde istenilen husus yerine getirilmemiş olsa bile, celse arasında ilgili tarafça kesin sürede istenilen hususların tamamlanmış olması halinde, kesin süreden beklenen amaç gerçekleştiğinden dolayı kesin sürenin aleyhe olan sonuçlarının doğmayacağı sonucuna ulaşılıyordu. Bu hususta birçok karar gördüm.
Hele ki, veraset belgesi sunmak gibi uzun sürebilecek işlemler için hakimlerimizin "davacı/davalı tarafa, ölen kişinin veraset belgesini sunmak ya da en azından açacağı davanın esas numarasını bildirmek veya veraset belgesi başvurusunu mahkememize bildirmek üzere iki haftalık kesin süre verilmesine, kesin sürenin sonuçlarının ....." şeklinde ara karar kurması doğru olacağı görüşündeyim.
Henüz karar verilmeseydi hakimin görüşünü değiştirmesini sağlamanız iyi olurdu. Bahsettiğim şekilde birkaç içtihat sunar ve ara kararından dönmesini isterdiniz.
Ancak şu durumda kararı temyiz edin, kesine yakın bir ihtimalle karar bozulacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi