Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

meslektaşımla yaşadığım bir sorun hakkında yardım

Yanıt
Old 02-03-2007, 17:26   #1
HEATHER

Varsayılan meslektaşımla yaşadığım bir sorun hakkında yardım

sayın meslektaşlarım sevdiğim bir avukat arkadaşımın başına gelen bir sorunla ilgili yardımlarınıza ihtiyacım var olay şöle: x avukat kendi müvekkiline ait bir icra dosyasında şehir dışlarına çıktığı durumlarda dosyayı takip edip işlem yapabilmesi için y avukatı ile ortak bir vekaletmname çıkararakicra dosyasına koyuyor fakat kısa bir süre sonra y avukat ile yaşadığı şahsi bir sorun sebebiyle y avukat x avukatı adeta düşman gibi görmeye ve işlerine taş koymya çalışıyor en son olarak bahsettiğim ortak dosyadan dolayı y avukat x avukatın müvekkili ile görüşüp alacağı noter kanalı ile temlik alıyo ve temliknemeyi icra dosyasına koyuyo ve birde talep açıyor eski alacaklının ve vekilinin artık bu dosya ile ilgili hiç bir işlem yapmaya yetkisi yoktur gelen paraların tarafıma ödenmesi şeklinde ve gelen ilk ve yüklü parayı da kendisi çekiyor . x avukat bu durumu dosyadan para çekildikten sonra icra dosyasını incelerken farkediyor
a)bu durumda x avukat y avukata karşı
b)x avukat kendi müvekkiline karşı ne talep edebilir ve hukuki ve cezai yönden ne yapabilir
şimdiden teşekkür ederim
Old 02-03-2007, 20:30   #2
Av.Fatih KISA

FİKRİMCE:
1-Avukat dava ve takip konusunu temlık alamaz.Hasılı davaya iştirak yasağı diye birşeyler olmaı gerek. Temlık almışşsa cezai ve idari sorumluluğu vardır.
2-Diğer avukat (X) temlık alan avukata (y) karşı maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Tabii söylediğiniz hususların kanıtlanması gerekli
3- (x) avukat temlik eden eski alacakl müvekkiline karşı tam vekalet ücreti talebinde bulunabilir.
Old 02-03-2007, 20:32   #3
recepbarlas

Burda x avukatın müvekkile karşı bir talebi olmaz bence.Çünkü müvekkil ben kendi edimimi y avukatına karşı yerine getirdim diyebilir.
Y avukatı için de icra dosyasında kimin daha çok işlem yaptığı da önemli. Talepleri en çok hangi avukat yapmış mesela.Y karşı vekalet ücretinin kendi payına düşen kısmını isteyebilir .
Old 02-03-2007, 20:40   #4
Av.Fatih KISA

ALINTI:....ortak dosyadan dolayı y avukat x avukatın müvekkili ile görüşüp alacağı noter kanalı ile temlik alıyo ve temliknemeyi icra dosyasına koyuyo ve birde talep açıyor eski alacaklının ve vekilinin artık bu dosya ile ilgili hiç bir işlem yapmaya yetkisi yoktur gelen paraların tarafıma ödenmesi şeklinde....

Lütfen açıklamayı daha dikatli okuyun!
Old 03-03-2007, 10:35   #5
HEATHER

Yanıtlar için teşekkür ediyorum ancak avukat arkadaşım x avukat y yi aynı zamanda baroya da şikayet etmekistiyor buna ilişkin elinizde baro disiplin kurulu kararları varsa ve iletebilirseniz sevinirim.
Old 03-03-2007, 11:06   #6
üye14072

av. y den bahsederken artık EX avukat denebilir.

hiç bir içtihat aramanıza gerek yok,

o artık bir zamanlar avukatken diye anılarını anlatır.

ihtiyati tedbir ile bir şeylerine , ev araba gibi tedbir koymaya çalışın,

ssaygılar
av. m. emin öztürk
kocaeli
Old 03-03-2007, 19:57   #7
Av.Fatih KISA

FİKRİMCE:
Nedense Avukatların en az bildikleri hukuk dalı Avukatlık Hukuku oluyor. Alanyada Biz bu tür davaları 2-3 avukatın bakması konusunda genel bir anlayış içindeyiz.Bu şekilde hiç olmazsa mevzuatımıza hakim 3-5 arkadaş yetişmesini hedefliyoruz.
Saygı ve Dostluk ile...
Old 03-03-2007, 23:41   #8
Vedat74

Öncelikle y avukatın dosyayı kendisinin temlik almış olabileceğine inanmak istemiyorum. Bu resmen beni meslekten ihraç edin beyanı anlamını taşır. Sanırım bir başkası dosyayı temlik alıyor ve y avukatı da işi üstleniyor. Bu halde x avukat bence müvekkiline dava açarak hakkaniyet nispetinde vekalet ücreti isteyebilir. İşin ne kadar büyük bir bölümünü bitirmiş ise o derece tam vekalet ücretine yakın bir vekalet ücreti alacaktır. Tabiki aralarında bir vekalet sözleşmesi yoksa asgari tarifeye göre ücreti hesaplanır. Bunun dışında x avukat y avukat aleyhine görevi kötüye kullanma dan dolayı dava-şikayet hakkını kullanabilir fakat y avukatının amacını ispat etmek güç olacaktır. Böyle bir yola başvurulacaksa meslektaş hakkında dava açarken Av. kanunu gereği Baroya haber vermek gerekecektir. Ayrıca meslek etiğine uymadığından dolayı Baro şikayeti en kolay yapılacak husus olur kannatindeyim.

Saygılarımla..
Old 05-03-2007, 13:50   #9
HEATHER

sayın vedat 74 y avukat dosyayı kendisi temlik almıştırher nekadar buna nsizin gibi bende inanamak istemesemde durum bu bu nedenle avukatı x avukat baroya şikayet etti ancak ben şikayetin neticesini ve maddi olarak x avukatın kayıplarını gidermek için başvuracağı yolları merak ediyorum ama cevaplarınız için teşekkürler
Old 05-03-2007, 15:04   #10
Av.Fatih KISA

FİKRİMCE:
Aramızdan çürük elmaları ayıklamadığımız sürece mesleğimizin onur ve şerefini korumuş sayılmayız.
Avukat dosyayı bizzat temlik almışsa işiniz gayet kolay
1) Cezai sorumluluk: Görevi kötüye kullanma
2) Disiplin Sorumluluğu: Meslekten uzaklaştırmaya kadar gidebilir. Karara falan ihtiyacınız yok.Çok açık bir avukatlık yasası ve meslek kuralı ihlali.
3) Manevi tazminat davası; anlattığınız olay bir avukat için ciddi bir durum olup, temlik alan avukatın tavrı manevi tazminat ödenmesini gerektirir boyuttadır.
4)Maddi tazminat: Temlik eden esas müvekkilden alamadığı veya zararı vekalet ücreti ile karşılanacak gibi değilse maddi tazminat davası açabilir.
5) Vekalet ücreti davası: Temlik eden müvekkiline karşı DOSYANIN TAM VEKALET ÜCRETİ TUTARINDA alacak davası açabilir.

Bence hukuken oldukça güçlü durumdasınız.Kolay gelsin!!!
Old 05-03-2007, 15:20   #11
zeniti

Sayın meslektaşım,avukatın dosyayı temlik alması başlı başına bir meslekten ihraç sebebidir diğe düşünüyorum. Gerek cezai sorumluluk gerekse disiplin sorumluluğu gereği ciddi bir cezalandırılma sonucuna yol açar. vekalet ücreti konusunda ise durumun daha net olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki: Avukatın görevi dosyanın temlik edilmesi ile sona erer. Temlik vekilin vekalet ücretini bertaraf etmez bilakis belirginleştirir. Asgari ücret tarifesine göre hesaplanacak miktar doğrultusunda dosyayı temlik eden müvekkiline başvurmalıdır.
Old 07-03-2007, 09:09   #12
HEATHER

cevapları için tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi