Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Suçlu askere de zorunlu avukat

Yanıt
Old 23-02-2007, 16:07   #1
Av. Esra

 
Varsayılan Suçlu askere de zorunlu avukat

Suçlu askere de zorunlu avukat verilecekZorunlu avukatlık uygulamasından, görevi sırasında işlediği suçlardan dolayı askerî mahkemelerde yargılanan askerler de faydalanmaya başladı.
353 sayılı Askerî Mahkemelerin Kuruluşu ve Yargılama Usul Kanunu'nda yapılan değişikliğin yürürlüğe girmesiyle Ceza Muhakemesi Kanunu'nda (CMK) sivillerin yargılamasında geçerli olan hükümler askerî yargıda da geçerli hale geldi. Hapis cezasının alt sınırı 5 yıldan başlayan suçlardan yargılanan asker kişiler için savcılık ve mahkeme sorgularında avukat bulundurulması zorunlu hale getirildi. Bu çerçevede, haklarında askerî savcılık tarafından soruşturma başlatılan zanlılar, barodan ücretsiz avukat istiyor. Askerî savcılıklar, soruşturma sırasında baroyu arayarak avukat talebinde bulunuyor. Devlet, CMK hükümlerine göre barolar kanalıyla zorunlu olarak avukat atıyor.
Ankara Barosu CMK Kurulu Başkanı Avukat Sami Kahraman, Genelkurmay, Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri Askerî savcılıklarının barodan avukat talep ettiğini söylüyor. Askeri yargıdaki değişikliğin 5 Ekim 2006'dan itibaren yürürlüğe girdiğini anlatan Kahraman, "Subay ya da er fark etmiyor. Avukat tutamayan ve CMK'daki koşullara uyuyorsa bütün askerî kişilere zorunlu müdafi gönderiyoruz." diye konuştu. Kahraman, zorunlu avukatlıktan hem zanlıların hem de askeri hakim ve savcıların memnun olduğunu belirtiyor. Askerî yargıdaki değişikliğin henüz yürürlüğe girmediği dönemde Genelkurmay Askerî Savcılığı, Oğulbey Özel Kuvvetler Komutanlığı inşaatındaki yolsuzluk soruşturması zanlılarını avukatları olmadan sorgulamıştı. Hakkında dava açılan müteahhit Ali Osman Özmen'in avukatları, sorguya alınmamalarının uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu belirterek, Ankara Barosu'na şikâyette bulunmuşlardı. Atabeyler Çetesi davasında ise ordudan ihraç edilen Yüzbaşı Murat Eren, astsubay Erkut Taş, askeri savcılığa ve sivil savcılığa farklı ifadeler vermişti. Eren ve Taş, sivil savcılıktaki ve nöbetçi mahkemedeki sorguları sırasında "Askerî savcılıktaki ifadelerimizi kabul etmiyoruz." demişlerdi.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Şüpheli/Sanığın avukat olması durumunda zorunlu müdafilik. edumlu Meslektaşların Soruları 9 14-01-2008 21:15
zorunlu avukat herkese değil parası olmayanlara gönderilsin PINAR YILMAZ Hukuk Haberleri 4 24-02-2007 17:06
Dijital imzalar ve katılımlı ağ yayıncılığında suçlu Hekimbaşı Fikri Haklar ve Bilişim Hukuku Çalışma Grubu 0 19-02-2007 13:40
Zorunlu avukat eylemi ertelendi PINAR YILMAZ Hukuk Haberleri 0 11-08-2006 22:53
Suçlu Bağımlılar Tedavi Olmadan Serbest Bırakılmayacak Av.Armağan Konyalı Hukuk Haberleri 0 12-12-2003 17:58


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03643394 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.