Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Başkasının Arazisine İzin Alarak Yapılan İnşaat

Yanıt
Old 01-07-2022, 16:03   #1
Av. Can Yıldırım

 
Varsayılan Başkasının Arazisine İzin Alarak Yapılan İnşaat

Merhaba sayın meslektaşlarım.

Müvekkilim, eşinin erkek kardeşinin (A) ve ailesinin köyde bulunan arazisine mağdur durumda olmaları nedeniyle ev, samanlık vb. yapılar yaptırıyor. Müvekkil malzemeleri kendisi aldığı gibi ustaların ücretlerini de kendi cebinden karşılıyor. (A) ile paranın bir dönem sonra ödeneceği konusunda sözlü olarak anlaşıyorlar. İnşaatlar tamamlanıyor ve kısa bir süre sonra (A) vefat ediyor. Bilinmesinde fayda var, (A) olsun, mirasçıları olsun evin müvekkil tarafından yaptırıldığını aile arasında vs. her zaman dile getiriyorlar. Hatta murisin vefatından sonra da ödeneceği hususunda müvekkili yatıştırıyorlar.Diğer yandan murisin vefatı sonrasında da müvekkil ve (A)'nın ailesi bu alacak verecek meselesini 3-4 yıl hiç konuşmuyorlar. Müvekkil ailenin yaşadığı acı sebebiyle iyiniyet gösteriyor. Ne var ki, 2021 yılı içerisinde ödenmeyeceğini belli eden söz ve davranışlar sarf etmeleri üzerine müvekkil dava açmaya karar veriyor. Belediyeye sorulduğunda evin 06.12.2012 tarihinden önce yapıldığından dolayı kaçak yapı sınıfına girmediği söyleniyor.

Hal böyleyken, sözleşmeden doğan sorumluluk ile TMK 723 e dayanmak arasında ne gibi farklar olacaktır? Bu konuyu aklımda bir türlü oturtamadım. Çünkü zamanaşımı bakımından sebepsiz zenginleşmede 2 yıl ile 10 yıllık zamanaşımı süreleri söz konusuyken TMK 723 uygulaması için de sebepsiz zenginleşmeye ilişkin zamanaşımı süreleri uygulanmakta.

Diğer sorum ise, TMK 723 veya sebepsiz zenginleşmeye dayanılarak açılacak davada zamanaşımı süresinin hangi anda başladığını mahkemeye izah etmenin bir faydası olacak mıdır? Diğer bir deyişle yıllardır parasının ödeneceği hususunda bilerek oyalanan müvekkilin lehine bir sonuç elde edilmesi, böyle bir durumda zamanaşımı def'inin ileri sürülmesinin hakkında kötüye kullanılması olarak değerlendirilmesi sizlere göre mümkün müdür?

Son olarak, TMK 723 anlamında açılacak bir davada mahalli bilirkişiler ile tanık dinletmemiz mümkün olacak mıdır? Tanıkla ispat yasağı devreye girecek midir? Zira müvekkilin muris ile ilişkisi güvene dayalı olduğundan aralarında bir belge tanzim etmedikleri gibi malzemelere için kesilen faturalar dahi elimizde mevcut değildir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Başkasının arsasına yapılan inşaat(3):Temliken Tescil Ve Diğer Haksız İnşaat sorunlar halit pamuk Eşya Hukuku Çalışma Grubu 5 29-12-2017 15:43
başkasının arazisine su kuyusu ve bağ evi yapılması babamali Meslektaşların Soruları 2 27-08-2014 11:20
başkasının arazisine inşaat just-ice Meslektaşların Soruları 0 07-04-2014 11:31
Başkasının arazisine tecavüz av.alperdogan Meslektaşların Soruları 3 22-10-2009 10:32
başkasının arazisine inşaat HEATHER Meslektaşların Soruları 5 16-02-2007 10:18


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03611994 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.