Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Sayıştay Yargısında Yargılamanın İadesi Kanun Yolunun İşleyişi

Yanıt
Old 17-08-2021, 17:52   #1
Turgut Aşcı

 
Varsayılan Sayıştay Yargısında Yargılamanın İadesi Kanun Yolunun İşleyişi

1982 Anayasasının 160’ıncı maddesi hükmü ile Sayıştay sorumluların hesap ve işlemlerini kesin hükme bağlamakla görevlendirilmiş olup, bu madde hükmüne istinaden çıkarılmış bulunan Sayıştay Kanunlarında da hesap yargılamakla görevli yargı Dairelerinin hesap mahkemesi olduğu ifade edilmiştir. Sayıştay’ın hesap yargısı ihtisas gerektiren bir yargıdır. Bu özeliği nedeniyle Sayıştay yargısı; anayasa yargısı, adli, idari ve askeri yargı kolları yanında ayrı bir yargı koludur. Böyle olduğu için de yargılama usulleri ile kanun yolları Sayıştay Kanunlarında özel olarak düzenlenmiştir.

Mülga 832 sayılı Sayıştay Kanununun yürürlüğünde bu Kanunun 74’üncü maddesinin birinci fıkrasında sayılan kişi ve kurumlar tarafından aynı maddede sayılan sebeplerin varlığı halinde, ilâmın tebliğinden itibaren beş yıl içerisinde yargılamanın iadesi isteminde bulunmak mümkündü. Bu arada temyize müracaat süresi 60 gün (değişiklik öncesinde 90 gün) gibi kısa bir süre olması nedeniyle ayrıca temyize de başvurulduğu oluyordu. Yargılamanın iadesi kanun yolu hukuk literatüründe olağanüstü kanun yolu olarak kabul edilmiş iken, 832 sayılı Kanunun yürürlüğünde yargılamanın iadesi olağan kanun yolu olarak uygulanmıştır.

6085 sayılı (yeni) Sayıştay Kanununda yargılamalara ilişkin hükümler mülga 832 sayılı Kanunun hesap yargılama hükümleri göz önünde bulundurularak düzenlendiği görülmektedir. Buna karşın Sayıştay’ın yargı görevi yeni Kanunun 5/1-b maddesiyle “sorumluların hesap ve işlemlerinden kamu zararına yol açan hususları kesin hükme bağlama” olarak belirlenmiştir.

Kamu zararı yargılamalarında kamu görevlilerinin kusur sorumlulukları (tazminat sorumluları) yargılanmaktadır. Kusur yargılamaları 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında yapılan hukuk yargılamalarıdır.

6085 sayılı Kanunun “Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun uygulanacağı haller” başlıklı 61’inci maddesinde, “Bu Kanunda yargılama usulüne ve kanun yollarına ilişkin hüküm bulunmayan hallerde 18/6/1927 tarihli ve 1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.” Denilmektedir. Bu hüküm ile yargılamalar sırasında Sayıştay Kanununda hüküm bulunmayan hallerde hangi hükümlerin uygulanacağına işaret edilmiştir. 6085 sayılı Kanunun “Yargılamanın iadesine” ilişkin 56’ncı maddesinde yer alan hükümler hukuk yargılamalarına ilişkin hükümler ile örtüşmediğinden (uyuşmadığından), haliyle kamu zararı (kusur) yargılamalarında 1086 sayılı Kanun (yerine yürürlüğe konulan 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu) hükümleri uygulanacaktır.

6100 sayılı Kanunun 374 ilâ 381’nci maddelerinde; kesinleşmiş hükümlere karşı tarafların, 375’nci maddede sayılan sebeplerle 377’inci maddede sayılan hallerin gerçekleştiği tarihlerden itibaren üç ay ve her hâlde iade talebine konu olan hükmün kesinleşmesinden itibaren on yıl içinde yargılamanın iadesine başvuruda bulunulabilecekleri düzenlenmiştir. Hukuk yargılamaları için geçerli olan bu düzenlemeler yukarıda sözü edilen 61’inci madde uyarınca kamu zararı yargılamaları için de geçerlidir. Uygulamaların 6085 sayılı Kanuna göre yapılmış olması yargılama hukukuna uygun düşmemektedir.

Sonuç olarak; Sayıştay’ın kamu zararı hükümlerine karşı yapılan yargılamanın iadesi başvurularının 6085 sayılı Kanun hükümlerine göre değil, 6100 sayılı Kanun hükümlerine göre sonuçlandırılması gerektiği değerlendirilmektedir.

Turgut AŞCI
E. Sayıştay Uzman Denetçisi

NOT:
-Olağan kanun yolları: Kararın kesinleşmesini engelleyen kanun yolları olup “temyiz” ve “itiraz” olağan kanun yollarıdır.
-Olağanüstü kanun yolları: Kararın kesinleşmesinden sonra gidilebilen kanun yollarıdır. “yargılamanın iadesi” ve “kanun yararına bozma” olağanüstü kanun yollarındandır.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Sayıştay Yargısında Kamuya Verilen Zarar - Kamu Zararı Ayrımının Önemi Turgut Aşcı Anayasa ve İdare Hukuku Çalışma Grubu 0 02-02-2020 21:10
Sayıştay Yargısında Davaların Birleştirilmesi Turgut Aşcı Hukuk Sohbetleri 0 26-11-2019 09:59
Yargılamanın İadesi kadriye uysal Meslektaşların Soruları 0 27-12-2011 13:51
Yargılamanın İadesi saavedra Meslektaşların Soruları 1 28-09-2011 00:44
Yargılamanın İadesi muratcaglar@turkhuku Meslektaşların Soruları 6 18-07-2008 14:43


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04327202 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.