Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Sgk Adli Rucu ve Halefiyet

Yanıt
Old 15-08-2020, 00:02   #1
Mesut Gündüz

 
Varsayılan Sgk Adli Rucu ve Halefiyet

Önümdeki olayda durum şöyle,
Bir kavga gerçekleşiyor, taraflardan birinin ayağı kırılıyor. Ceza davasında kusur tamamen bir tarafa veriliyor ve dava kesinleşiyor. Daha sonra ayağı kırılan tazminat davası açıyor ve aslında ayağı kırılanın kusurlarından dolayı ayağının kırıldığına yargıtay karar veriyor.Dosyalar halen yargıtayda tazminatla ilgili iade tutarı için devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu Sadece ceza davasını görüyor ve tazmin sorumlusu olarak suçsuz tarafı görüyor ve halefiyetlerinin olmadığını ve paranın ödenmesi gerektiğine karar veriyor ve bir yazı yolluyor. Komedi burda başlıyor.
Yazıyı alan yargıtayca suçsuz görülen şahıs, itiraz ediyor yargıtay kararlarını sgkya veriyor. Sgk mali işlere bir yazı yazıyor icranın durudurulmasıyla ilgili mali işler ihtiyati tedbir konulsun diye evrağın üzerine yazıyor. İşgüzar bir memur dosyayı hiç okumadan okusunlar diye sgknın hukuk servisine yazı yazıyor. Hukuk servisi icra konulsun anlıyor ve icra açıyorlar. İcra açıldıktan sonra şahıs icrayı durduruyor ve tekrar yazı yazıyor eyyy sgk ne yapıyorsunuz diye. Aralarında yazışıyorlar ve sgkdan yeni bir yazı geliyor yazıda sgknın hukuk biriminin tazmin sorumluları aleyhine açılan tazminat davasında alınan kusur ve hesap raporu rucu davasında bağlayıcı olmayıp, güçlü delil niteliğinde sayılması gerekmektedir diyor sgknın hukuk servisi. Koskoca devletimizin sgksının hukuk servisinin kendini kurtarmak için böyle dayanaksız bir yazıyı yazmasını nasıl değerlendirirsiniz. Bu şahıs SGKya tazminat davası açsa kazanabilir mi? Yargıtayın birçok kararında Tazminat davasının Kurum yönünden bağlayıcı olduğu belirtilirken, sgknın hukuk servisinin bu yazısını nasıl değerlendirirsiniz. Saygılarımla,
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
2b arazisi-Akdi halefiyet- Diğer mirasçıların durumu av.serpil gölge Meslektaşların Soruları 2 21-11-2018 20:53
Külli halefiyet nedir Sinangil Meslektaşların Soruları 2 15-09-2018 13:22
bankadan alınan rücuu belgesi diğer mirasçılara kulli halefiyet sağlar mı kahramanaynur Meslektaşların Soruları 1 29-03-2013 15:34
2 B Bedelsiz İade- Akdi Halefiyet Av.Gülümser Yavuz Meslektaşların Soruları 0 08-10-2012 15:52


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03395605 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.