Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmanın ilk aşaması

Konuyu Kilitleyin
Old 07-12-2016, 03:15   #1
Konuk

Varsayılan boşanmanın ilk aşaması

iyi günler. eşimden boşanmak istiyorum. avukattan randevumu aldım. fakat eşim psikolojik sorunları olan agresif bir insan. konuyu ona açmaya korkuyorum. uzaklaştırma isteyeceğim istemesine ama ilk aşamada onunla yüzyüze gelmekten ve dava açtığımı söylemekten korkuyorum. boşanma mevzusunu daha önce açmaya çalıştığımda üzerime yürüyüp beni tartakladı, bir kaç kere de vurdu. sonra telefonumu alıp kiler gibi kullandığımız karanlık odaya kapattı. bir gün orada tuttuktan sonra çıkardı. fikrim değişti dedim, inanmadı. bu seferde öldürürüm bir şey yaparsan deyip çocuğu alıp gitti. 2 gün korkudan uyuyamadım. günde bir kez arayıp çocuğumla konuşmama izin verdi. tehditlerle tuttu yanında. ortalığın biraz sakinleşmesini bekledim. haberi yok ama yarın avukata gidip dilekçemi veriyorum. elimde biraz param var, o da ancak karnımı doyurur bir iki gün. kalacak yerim, tanıdığım yanında kalabileceğim kimsem yok. kredi kartım bile yok. eşimin çekip bana koklatmadığı kendime ait iyi bir maaşım var. fakat o maaşı alıncaya kadar da açıktayım. ailem de yok.
dilekçeyi verdikten sonra neler olur anlatır mısınız? evimde kalabilir miyim? yanıma ilk yüzyüze geleceğimiz zaman için polis verirler mi? verirlerse hemen evden çıkmasını sağlarlar mı?
ne olur yardım edin. yoksa hiç gitmeyip avukata ömrüm boyunca çekmek zorunda kalıcam bu adamı. çok korkuyorum.
Old 07-12-2016, 13:34   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'dan yararlanıp eşinizi evden uzaklaştırabilirsiniz. Bu kararı çıkartmak için oturduğunuz yerdeki aile mahkemesine başvurmanız gerekmektedir. Detaylı bir şekilde olayların anlatılması halinde hakim sizin için koruma kararı ve eşiniz için evden uzaklaştırma kararı verecektir. Karara rağmen eşiniz eve gelirse polis tespiti ile hapise girecektir.

-Bunun dışında sürekli evinizin kapısında bekleyen bir polis vermezler. Karardan sonra sizin şikayetiniz halinde eve polis gelip eve gelen eşinizi uzaklaştırır ve hakkında yukarıda anlattığım gibi işlem yapar.

-Eşiniz maaşınızı Bankamatik ile çekiyorsa bankamatiğinizi iptal edip yeni bir bankamatik kartı çıkarıp maaşınızı yeni kartınızla çekebilirsiniz.

-Dava sonunda çocuğun velayetini büyük olasılıkla size verirler. Ancak boşanma davası açtığınızda davanın başında tedbiren velayetin size verilmesini de isteyebilirsiniz.

-Daha ayrıntılı bilgileri avukatınızdan da alabilirsiniz.

-Geçmiş olsun, kolay gelsin.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi