Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Görevsizlik, Davanın Açılmamış sayılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-04-2011, 10:18   #1
hukukcu03

Varsayılan Görevsizlik, Davanın Açılmamış sayılması

10.12.2006 tarihinde, belediyeye ait greyder yol çalışması sırasında müvekkilin oğluna çarparak ölümüne neden olmuştur. Akabinde 09.05.2007 tarihinde Asliye hukuk Mahkemesinde maddi ve manevi tazminat davası açtık. mahkeme davaya yaklasık 3 yıl baktı, tüm işlemler bitti karar aşamasına gelindi ve 23.06.2010 tarihinde İş Mahkemesinin görevine girdiği gerekçesi ile görevsizlik kararı verdi. Kararı temyiz etmedik. Akabinde dosyayı İş mahkemesine gönderdik. İş Mahkemesi 10 gün geçirildiği için davanın açılmamış sayılmasına karar verdi. İş mahkemesi hakimi harici olarak ''süresinde dosya bana gelseydi zaten görevsizlik kararı verirdim'' dedi. Ceza davası halen devam etmektedir. Şuan nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler
Old 25-04-2011, 10:36   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hukukcu03
10.12.2006 tarihinde, belediyeye ait greyder yol çalışması sırasında müvekkilin oğluna çarparak ölümüne neden olmuştur. Akabinde 09.05.2007 tarihinde Asliye hukuk Mahkemesinde maddi ve manevi tazminat davası açtık. mahkeme davaya yaklasık 3 yıl baktı, tüm işlemler bitti karar aşamasına gelindi ve 23.06.2010 tarihinde İş Mahkemesinin görevine girdiği gerekçesi ile görevsizlik kararı verdi. Kararı temyiz etmedik. Akabinde dosyayı İş mahkemesine gönderdik. İş Mahkemesi 10 gün geçirildiği için davanın açılmamış sayılmasına karar verdi. İş mahkemesi hakimi harici olarak ''süresinde dosya bana gelseydi zaten görevsizlik kararı verirdim'' dedi. Ceza davası halen devam etmektedir. Şuan nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler

Asliye hukuk mahkemesi nasıl görevsizlik kararı verip, görevli mahkemenin iş mahkemesi olduğuna kanaat getirir. Müvekkilinizin oğlu belediyede işçi olarak çalışmıyor ki?

Yapılacak iş, asliye hukuk mahkemesine yeni bir dava açmaktır.
Old 25-04-2011, 10:38   #3
hukukcu03

Ancak ortada asliye hukuk mahkemesinin kesinleşmiş bir görevsizlik kararı var
Old 25-04-2011, 11:00   #4
sefir_1_

Sayın Meslektaşım, Asliiye Hukuk Mahkemesi'nde yeni bir dava açmaktansa, İş Mahkemesi'ndeki davayı yenileyin. İş Mahkemesi görevsizlik kararı verirse (ki, hakimle harici görüşmenize göre görevsizlik verecek) bu durumda görev uyuşmazlığı olur ve görevli mahkemeyi Yüksek Mahkeme belirlesin.
Old 25-04-2011, 11:00   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hukukcu03
Ancak ortada asliye hukuk mahkemesinin kesinleşmiş bir görevsizlik kararı var

Olabilir. Yargıtay kararlarıyla beraber bir dava açın . Yine görevsizlik kararı verilirse temyiz edin. Aksi takdirde iş mahkemesine dava açarsanız o da görevsizlik kararı verecek. Daha fazla zaman kaybedeceksiniz.
Old 25-04-2011, 14:40   #6
AV.ARZU KILIÇ

Alıntı:
Yazan sefir_1_
Sayın Meslektaşım, Asliiye Hukuk Mahkemesi'nde yeni bir dava açmaktansa, İş Mahkemesi'ndeki davayı yenileyin. İş Mahkemesi görevsizlik kararı verirse (ki, hakimle harici görüşmenize göre görevsizlik verecek) bu durumda görev uyuşmazlığı olur ve görevli mahkemeyi Yüksek Mahkeme belirlesin.

iş mahkemesindeki dosyanın yenilenemeyeceği kanaatindeyim.. zira burdaki dosya müracaata kalmamış... açılmamış sayılmasına karar verilmiş.. dolayısıyla yeni bir dava açılması veya bu kararın temyizi gündeme gelir ancak temyizden nasıl bir sonuç çıkar onu iyi düşünmek gerekir aksi halde vakit kaybından başka bir anlam ifade etmez ...
Old 26-04-2011, 12:05   #7
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Sayın hukukcu03 , çekinerek bir soru sormak istiyorum ; Asliye Hukuk Mahkemesinin görevsizlik kararı size tebliğ edildi mi ?
Old 26-04-2011, 15:00   #8
hukukcu03

Tabiki tebliğ edildi ve kesinleştiki biz dosyayı iş mahkemesine gönderdik.
Old 26-04-2011, 16:33   #9
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Ben bir an için tebliğ edilmeden sizin görevli mahkemeye başvurduğunuzu ve görevli mahkemenin de tebellüğ şartı aramayıp tefhimi göz önünde bulundurduğunu yani sizin değil de mahkemenin bariz bir hata yapmış olabileceğini düşünmüştüm ve buna inanmak istemiştim ; sorumun sebebi buydu !
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi