Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma sürecinde eşimle mal paylaşımında anlaşamıyoruz

Konuyu Kilitleyin
Old 16-06-2012, 21:50   #1
naimee

Varsayılan boşanma sürecinde eşimle mal paylaşımında anlaşamıyoruz

Merhabalar;
eşimle 1.5 yıldır evliyiz,anlaşmalı boşanma kararı aldık.1aydır ayrı evlerde kalıyoruz.evlenmeden önce değerinin yarısını ödeyerek babam bana ev aldı diğer yarısını ise kresi çektik ve 5 ay sonra evlendim ve o evde ikamet etmeye başladık. ilk sorum eşim bu evden hak talep edebilir mi?yoksa sadece ödediğimiz kredi miktarı kadar mı paylaşımda bulunacağız?
birde babamdan bana kalan; başka şehirde 1 ev,1 araba ve yüklü miktarda ziynet eşyası var.eşim bunlardan hak talep edebilir mi?ben babam vefat ettiğinde bu malların ondan kaldığına dair herhangi resmi birşey doldurmadım,şu anda ev ve araba ispat edilebilir belki ama ziynet eşyalarının babamdan kaldığına ve onlar üzerinde hakkının olmadığını ispatlamak için ne yapabilirim.yoksa babam öldüğünde mi onlar için bir şey yapmalıydım.böyle bir hakkım varmıydı ve şu anda nasıl bir yol izlemeliyim.
çok teşekkürler şimdiden...
Old 17-06-2012, 08:48   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Kredi ile alınan ev için, çekilen kredinin evlilik tarihinden sonra ve boşanma davası tarihine kadar olan ödemelerin yarı miktarı üzerinde eşinizin tasfiye payı alacağı var. Boşanma davasında boşanma kararı verilip kesinleşmesi ile bu alacağı talep ve dava edebilir.Veya açtığı bir dava varsa boşanmanın kesinleşmesi ile karara bağlanır.

Miras kalan mallar kişisel malınızdır. Ev, araba ve ziynetler üzerinde eşinizin hakkı yoktur. Ziynetlerin miras kaldığını veya miras kalan para ile alındığını tanık dahil her tür delille ispat edebilirsiniz.

Boşanma davanızı veya aleyhinize açılabilecek tasfiye/alacak davasını veya olanağı varsa anlaşmalı boşanma protokolünü MUTLAKA bir avukatla birlikte yapınız. Haklarınızı kaybetmemek için profesyonel destek almalısınız.

Saygılar.
Old 17-06-2012, 10:42   #3
Konuk

cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Bir avukatla bu konuyu halletmemiz çok doğru olacak dediğiniz gibi. Eşim ısrarla o ziynetlerden hak sahibi olduğunu iddia ediyor ve anlaşmaya yanaşmıyordu.ayrıca evlendikten sonra alınan malları da (mobilyalar,beyaz eşyalar,tv...) boşanınca götüreceğini beyan ediyor. işte bu noktada anlaşamıyoruz belki de çekişmeli boşanmaya dönecek durumumuz fakat anladığım kadarıyla her türlü kendisi zararlı çıkacak. Peki ben o ziynetleri babamdan kaldığında üzerinde eşimin hakkı yoktur diye herhangi resmi bir işlem uygulatabilirmiydim?
Old 17-06-2012, 11:53   #4
magistra175

Eşlerin boşanma hususunda anlaşmaları, mutlak bir boşanma sebebi olup bu anlaşmanın kapsamında boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumununa ilişkin hususlarda dahil olmak zorundadır. Aksi halde anlaşmaya dayalı bir boşanmadan söz etmek imkansızdır. Siz, ise boşanmanın mali sonuçları bakımından eşinizle anlaşabilmiş değilsiniz. Dolayısıyla anlaşmaya dayalı boşanma davası açma imkanınız yoktur. Bu nedenle kanunda sayılan diğer boşanma sebeplerinden birisine dayalı olarak boşanma davası açmanız gerekecektir. Ziynet eşyalarının size babanızdan kaldığına dair hususa ilişkin uygulatacağınız herhangi bir resmi işlem yoktur. Bunu ancak yargılama esnasında her türlü delille ispat hakkına sahipsiniz.
Old 17-06-2012, 12:31   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

İster düğünde takılsın ister miras olarak kalsın takılar kural olarak kadına aittir,onun kişisel malıdır.

Sizin olan bir mal için sizin bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Eğer eşiniz bir dava açacak olur ise tanık dahil her türlü delille size aidiyetini ispatlayabilirsiniz.
Old 18-06-2012, 17:55   #6
Konuk

hepinize çok teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi