Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Diş Hekimi hizmeti nasıl ödenir

Yanıt
Old 23-01-2012, 21:32   #1
Konuk

 
Önemli Diş Hekimi hizmeti nasıl ödenir

Diş hekimleri baştan bilgilendirmeden bir ücret talep edebilirlermi ?

Benim hekimim daha önce kaplama yapmıştı. sorun çıkınca "garantim altında ücretsiz yeniden yapacağım dedi" ve sonra 700 TL kanal tedavi ücreti istedi. Kaplamadan para almadım ama kanal hakkında bir şey söylemedim dedi.

Bu manipülasyon ve yanıltıcı bilgilendirmeye girmez mi ? Bu durumda hasta kendi haklarını nasıl koruyabilir ?
Old 26-01-2012, 14:52   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.katılımcı

Diş hekimi ile daha önce yapmış olduğunuz sözleşme kapsamında "hizmet konusu olan kaplamanın dışında" çıkacak her türlü sorunun verilen ücretin içinde olacağı kararlaştırılmamış ise,hekimin yeniden ücret talep etmesi doğaldır.

Fakat kanal tedavisi yaparken hekimin bu konuda tarafınızı bilgilendirmesi,bu müdahalenin kapsam dışı ve ayrı ücrete tabi olduğunu size açıklaması gerektiğini düşünüyorum.

Hastaların bu tür beklenmeyen durumlarla karşılaşmamak için yapacakları şey,hekimden müdahale öncesi ayrıntılı bilgi istemeleri ve kararlarını bu bilgiye göre oluşturmalarıdır.

Daha detaylı bilgi için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 27-01-2012, 16:31   #3
Av. Gülgün

 
Varsayılan

Sayın konuk,

Hekimin yükümlülükleri ‘anamnez (hasta öyküsü) alma, muayene, teşhis koyma, uygun tedaviyi seçme,hastayı aydınlatma, reçete yazma, kayıt tutma, sır saklama, kimlik tespiti yapma, organizasyon ve ihbarda bulunma’ dır

Hekimin hastayı aydınlatma yükümlülüğünü
+Teşhis aydınlatması
+Riziko aydınlatması
+Süreç aydınlatması
+İlaç aydınlatması
+Fiyat aydınlatması
başlıkları altında sıralayabiliriz.

Hasta Hakları Yönetmeliği’nin ilgili maddesi de aşağı da alıntılanmıştır.
Alıntı:
Genel Olarak Bilgi İsteme
Madde 15- Hasta; sağlık durumunu, kendisine uygulanacak tıbbi işlemleri, bunların
faydaları ve muhtemel sakıncaları, alternatif tıbbi müdahale usülleri, tedavinin kabul
edilmemesi halinde ortaya çıkabilecek muhtemel sonuçları ve hastalığın seyri ve neticeleri
konusunda sözlü veya yazılı olarak bilgi istemek hakkına sahiptir.
Sağlık durumu ile ilgili gereken bilgiyi, bizzat hasta veya hastanın küçük, temyiz
kudretinden yoksun veya kısıtlı olması halinde velisi veya vasisi isteyebilir. Hasta, sağlık
durumu hakkında bilgi almak üzere bir başkasına da yetki verebilir. Gerek görülen hallerde
yetkinin belgelendirilmesi istenilebilir.
Hasta, tedavisi ile ilgilenen tabip dışında bir başka tabipten de sağlık durumu hakkında
bilgi alabilir.

Buna karşılık hastanın genel yükümlülükleri de ‘işbirliği’ olarak nitelendirilip,
+Kişisel bilgileri doğru verme
+Hekimce verilen talimatlara uyma
+Teşhise yönelik incelemelere uyma/katlanma
+Hizmet veren kurum kurallarına uyma
+Ücret ödeme’dir.

Yukarıdaki açıklamalara dayanarak; hekiminizin kanal tedavisini yapmadan önce sizi bununla ilgili bilgilendirmesi gerekirdi ancak yaptığı işlemin bedelsiz kalması da düşünülemez.
Diş hekiminin hastayla olan hukuki ilişkisini bu durumda vekalet sözleşmesi kapsamında değerlendirip vekaletsiz iş görmeye ilişkin hükümlerin uygulanması gerekir kanaatindeyim.

Ancak yine Hasta Hakları Yönetmeliği’nin hastanın rızası ve iznini düzenleyen 24. Maddesi 1. Fıkra ilk cümlesi
Alıntı:
‘Tıbbi müdahalelerde hastanın rızası gerekir.’
demektedir. Buna dayanarak bilgi vermeyen ve dolayısıyla rızanızı almayan hekimin fiili vücut bütünlüğünün ihlali olarak da nitelendirilebilir.

Saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
aile hekimi sözleşme feshi halinde itiraz usulü ve mercii av.mansur Meslektaşların Soruları 3 18-10-2011 23:41
İşyeri Hekimi avcigdem Meslektaşların Soruları 3 21-01-2011 10:29
Eve Bakmayan Eşin Maaşı Diğer Eşe Ödenir Mi? murattiii Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 08-07-2009 22:12
Aile Hekimi Yanında Çalışan İşçinin Alacaklarında Davalı İşveren Kim olur? Av.Sever Köz Meslektaşların Soruları 1 19-05-2009 14:49
Vekalet Ücreti Kime Ödenir? Devilsadvocate Meslektaşların Soruları 2 01-10-2004 09:42


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03961492 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.