Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

lojmanın taşeron bir firma tarafından yapılan tadilatı ile ilgili idarenin sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-02-2012, 16:26   #1
cynic

Varsayılan lojmanın taşeron bir firma tarafından yapılan tadilatı ile ilgili idarenin sorumluluğu

Arkadaşlar,

Mülkiyeti belediyeye ait bir lojmanda, apartman yönetimi yapılması gereken tadilatlarla ilgili karar alıyor, belediyenin de muvafakati ile ihale açıyor ve en uygun teklifi veren firmaya lojmanın ortak yerlerinin tadilatını yaptırıyor. Firma yaptığı işleri Apartman Yönetimine fatura ediyor, yönetim belediyeye ihtarname çekmesine rağmen, belediye muvafakat vermediği gerekçesiyle ödemeyi yapmıyor.

Müvekkil firma alacağının tahsili için adli mahkemede apartman yönetimine karşı dava açmayı düşünüyorum. Zira fatura yönetimin adına düzenlenmiş..Belediyeye de sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre aynı davada husumet yöneltmeyi düşünüyorum. Sizin fikrinizi almak istiyorum. Müteselsilen her ikisini de davalı olarak gösterebilir miyim? Teşekkürler
Old 18-02-2012, 09:48   #2
Av.Evren Akçay

İhaleyle yapılan işten dolayı apartman yönetimi adına fatura kesilmesi baştan olayı karıştırmış.
Yazdıklarınıza göre; ihaleyle alınmış bir iş var. İhale varsa ihale sözleşmesi de vardır. İhale konusu iş şartnamede belirtildiği şekilde yapılmışsa ve yapılan iş idare tarafından kabul edilmişse, ihale yapan idare sözleşmede belirtilen bedeli ödemekle yükümlüdür. Burada bence idareye karşı ( ihale konusu yapılan işte sözleşmeye veya şartnamelere aykırı bir durum yoksa)açmanız gereken dava alacak davasıdır. Apartman yönetimini de sebepsiz zenginleşmeye göre davaya dahil edebilirsiniz diye düşünüyorum. Kanaatimce; bu olayda idare açısından sebepsiz zenginleşme değil sözleşme Apartman yönetimi açısından ise sebepsiz zenginleşme var.
Old 28-02-2012, 14:39   #3
cynic

Sayın Av.Evren Bey
İlginiz için teşekkür ediyorum. Ortada bir ihale söleşmesi yok. İş şifahen yapılmış. İlgili İmar Müdürü, Apt. yönetimine siz ihale ile işi yaptırın, sonra biz size ödeme yapalım demiş, bunu üzerine yönetim işi en uygun gördüğü müvekkil firmaya vermiş. Firma da işi apartman yönetimine fatura etmiş. Belediye ile müvekkil arasında bir sözleşme ilişkisi bulunmadığından esasen Belediye'yi sorumlu tutmak için hukuki bir gerekçe aramaktayım. Kamu konutları yönetmeliğinde ''ortak yerler için yapılan masraflar, ilgili kurum tarafından (muvafakat aranmaksızın) ödenir'' denmekte. Buna istinaden idareye husumet yöneltebilir miyim? Teşekkürler
Old 29-02-2012, 09:49   #4
Av.Evren Akçay

Benim anlayamadığım apartman yönetiminin nasıl ve hangi mevzuata göre ihale yaptığı. Bu olayda mevzuat bakımından ciddi eksiklikler ve yanlışlıklar var.

Kamu Konutları Yönetmeliği 35. maddeye göre;
634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa tabi olmayan bir ana taşınmaz mal ya da ana yapı üzerinde bulunan ve birden çok kamu kurumu veya kuruluşuna tahsisli kamu konutlarının ve bunlarla ilgili ortak yerlerin, idarelerince yapılması gereken bakım ve onarımları; bağımsız bölümlerin arsa payları toplamının, arsa payları bilinemiyor ise, kira bedeline esas konut alanları toplamının en fazlasına sahip kamu kurumu veya kuruluşunca yaptırılır. Diğer kamu kurumu veya kuruluşları da kendilerine tahsisli bağımsız bölümlerin payına düşen onarım ödeneği tutarını, onarımı üstlenen kamu kurumu veya kuruluşunun bütçesine aktarırlar veya öderler. Bu kapsamda yapılan işlerin ita amirliği, ihale komisyonu, tahakkuk memurluğu ve saymanlık hizmetleri, onarımı yaptırmakla görevli kamu kurumu veya kuruluşunca yerine getirilir.

Ancak bahsettiğiniz şekilde ortak yerler için yapılan masrafların kamu kuruluşunca ödeneceğide aynı yönetmeliğin 26. maddesinde düzenlenmiş. Kanaatimce; İlgili idareyi de bu davaya dahil edebilirsiniz . Çünkü madde gayet açık.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi