Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Tüberküloz hastasıyım malüliyet alabilir miyim?

Yanıt
Old 24-02-2011, 14:46   #1
Konukmetinkutlu

 
Mutlu

1975dogumluyum
tüberkılozhastalıgınedeniyleaskerligeelveşissizrap aroverildişimdidetedavigörüyorumözürlüraporualmaya hakkazanırmıyom
Old 27-02-2011, 15:47   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,

Malullük aylığı konusunda 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 19. maddesine bakılmalıdır, bu madde sürekli iş göremezlik gelirine hak kazanmanın koşullarını düzenlemektedir.

Yasanın 19. maddesine göre “İş kazası veya meslek hastalığı sonucu oluşan hastalık ve özürler nedeniyle Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurulları tarafından verilen raporlara istinaden Kurum Sağlık Kurulunca meslekte kazanma gücü en az % 10 oranında azalmış bulunduğu tespit edilen sigortalı, sürekli iş göremezlik gelirine hak kazanır.

Sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış olan sigortalının yeniden tedavi ettirilmesi halinde meslekte kazanma gücünü ne oranda yitirdiği, birinci fıkrada belirtilen sağlık kurullarından alınacak raporlara göre yeniden tespit olunur.

Sürekli iş göremezlik geliri, sigortalının mesleğinde kazanma gücünün kaybı oranına göre hesaplanır. Sürekli tam iş göremezlikte sigortalıya, 17 nci maddeye göre hesaplanan aylık kazancının % 70'i oranında gelir bağlanır. Sürekli kısmî iş göremezlikte sigortalıya bağlanacak gelir, tam iş göremezlik geliri gibi hesaplanarak bunun iş göremezlik derecesi oranındaki tutarı kendisine ödenir. Sigortalı, başka birinin sürekli bakımına muhtaç ise gelir bağlama oranı % 100 olarak uygulanır.

4'üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanlara, sürekli iş göremezlik geliri bağlanabilmesi için, kendi sigortalılığından dolayı, genel sağlık sigortası dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması zorunludur.”

Dolayısıyla malul sayılarak sürekli iş göremezlik gelirine hak kazanmak için SGK'ye başvurmalısınız, SGK'nin yetkilendirdiği sağlık kurumundan rapor aldığınız takdirde hak kazanırsınız.

Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
boşanmayı düşünmüyorum nafaka alabilir miyim? Velayeti alabilir miyim? Şiddet görüyorum. Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 05-11-2010 22:38
Baskıcı ve kıskanç eşimden boşanabilir miyim? Çocuğumun velayetini alabilir miyim? ileyna Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 24-05-2010 13:56
nafaka/ banka kartımdan çekilen parayı alabilir miyim? şikayetçi olabilir miyim? Konuk 1 Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 02-04-2010 20:11
nafaka alabilir miyim melinda Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 10-12-2009 10:54
velayeti alabilir miyim? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 20-05-2008 13:27


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03584409 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.