Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

5651 S.lı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun MADDE 4 Değişiklik Önerisi

İnternetK. MADDE 4 Mevcut Metin
(1) İçerik sağlayıcı, internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumludur.
(2) İçerik sağlayıcı, bağlantı sağladığı başkasına ait içerikten sorumlu değildir. Ancak, sunuş biçiminden, bağlantı sağladığı içeriği benimsediği ve kullanıcının söz konusu içeriğe ulaşmasını amaçladığı açıkça belli ise genel hükümlere göre sorumludur.
(3) Anayasa Mahkemesi'nin 8.12.2015 T., 2014/87 E. ve 2015/112 K. sayılı kararı ile KARARIN RESMÎ GAZETE'DE YAYIMLANMASINDAN BAŞLAYARAK BİR YIL SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRMEK ÜZERE iptal edilmiştir (Karar; 28.1.2016 tarih ve 29607 sayılı R.G.'de yayımlanmıştır)
İnternetK. MADDE 4 Önerilen Yeni Metin
(1) İçerik sağlayıcı, internet ortamında kullanıma sunduğu ve bilgisi dahilinde olan her türlü içerikten sorumludur.

       (2) İçerik sağlayıcı, bağlantı sağladığı başkasına ait içerikten sorumlu değildir.
Üyemizin Değişiklik Gerekçesi :

Maddenin 1. fıkrasına "bilgisi dahilinde olan" ibaresinin eklenme nedeni çok yüksek katılıma sahip büyük sitelerinin internette sundukları içeriğin tamamını denetleme şansına sahip olmamalarıdır.

Onbinlerce üye tarafından oluşturulan yüzbinlerce madde/konu içeren büyük bir internet sitesinin "içerik sağlayıcı" niteliği olsa dahi, sitedeki her türlü içeriği harfi harfine denetlemesi söz konusu değildir ve bu nitelikte sitelerde içerik sağlayıcının bilgisi olmadan yayında olan içerikler olabilir. İçerik sağlayıcıların bu nitelikteki içeriklerden -kendilerine bilgi verilinceye kadar- sorumlu olmaması ve sorumluluklarının ancak kendileri haberdar edildikten sonra içeriği kaldırmamaları durumunda doğması internetin yapısına uygun bir düzenleme olduğu gibi, dünyadaki benzer yasal uygulamalarla da örtüşür niteliktedir.

Maddenin ikinci fıkrasının ikinci cümlesi ise maddeden tamamen kaldırılmalıdır, zira sağlanan bir bağlantının "kullanıcının söz konusu içeriğe ulaşmasını amaçlamaması" mantıken söz konusu olamaz. Bu nedenle maddenin ikinci cümlesi, birinci cümlesi ile çelişir nitelikte olduğu gibi, sağlanan bağlantıların içerik sorumluluğunun bağlantı sağlayana yıkılması gibi kabul edilemez bir düzenleme de getirmektedir.

Bu maddeyi bu haliyle hazırlayan kanunkoyucu kendine şu soruyu sormalıdır: Bu yasal düzenleme İnternetin doğduğu Amerika'da olsaydı, wikipedia gibi dünyanın en büyük ansiklopedisinin yaratılması mümkün olabilir miydi? Yüzbinlerce kişinin katılımıyla yaratılan içeriğin sorumluluğunun kayıtsız şartsız "içerik sağlayıcının" sırtına yüklenmesi şüphesiz ki, wikipedia'nın ve benzer pekçok büyük internet sitesinin baştan hiç doğmamasına neden olacaktı. 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Sinan ÖZTÜRK
Hukukçu
Şerh Son Güncelleme: 06-11-2009

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02666712 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.