Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 228
(1) Kumar oynanması için yer ve imkan sağlayan kişi, (Değişik ibare: 6763 S.K m.19 - 24.11.2016) "bir yıldan üç yıla kadar hapis ve iki yüz günden aşağı olmamak üzere" adli para cezası ile cezalandırılır.

(2) Çocukların kumar oynaması için yer ve imkan sağlanması halinde, verilecek ceza bir katı oranında artırılır.

(3) (Ek: 7078 S.K m.134- 1.2.2018) Suçun bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle işlenmesi halinde üç yıldan beş yıla kadar hapis ve bin günden onbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

(4) (Ek: 7078 S.K m.134- 1.2.2018) Suçun bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(5) Bu suçtan dolayı, tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.

(6) Ceza Kanununun uygulanmasında kumar, kazanç amacıyla icra edilen ve kar ve zararın talihe bağlı olduğu oyunlardır.

sanal kumar oynanması

Üyemizin Notu: - TCK ' nin 228. maddesinin kumar oynanması için yer ve imkan sağlayan kişiler hakkındaki cezanın uygulanmasına esas 1. maddesine ek bir madde getirilerek, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında belirtilen ve ön ödemeye tabi olan kumar oynayanlara uygulanan para cezası kapsamının genişletilerek ve caydırıcı nitelik kazanması açısından kumar oynayanlara da aynı şekilde hapis cezası ve uyuşturucu bağımlılığından farksız olan bu alışkanlık karşısında tedavi v.s. güvenlik tedbirlerinin uygulanmasının sağlanması;
- Günümüz bilgisayar ve internet teknolojisi çağında toplumumuzu kumar gibi kötü alışkanlıkların batağına sürükleyen, yabancı devletlerde faaliyet gösterip Türkiye' ye sanal alemde bir şekilde sızan kumar oynatan sitelere karşı daha etkin ve caydırıcı mücadelelerin yapılmasının sağlanması,


 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Mehmet EFE
Hukuk Profesyoneli
Hukuk Çalışanı
Şerh Son Güncelleme: 14-03-2012

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02512598 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.