Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

BiyotıpS. MADDE 31

     
 
Biyoloji ve Tıbbın Uygulanması Bakımından İnsan Hakları ve İnsan Haysiyetinin Korunması Sözleşmesi MADDE 31
Bölüm XII – Protokoller

Protokoller
Belirli özel alanlarda, bu Sözleşmede yer alan ilkelerin geliştirilmesi amacıyla, 32’nci Madde uyarınca protokoller akdedilebilir.

Protokoller, Sözleşmeyi imzalayan devletlerin imzasına açılacaktır. Protokoller, onay, kabul veya uygun bulmaya tâbi olacaklardır. İmzacı devlet, önceden veya aynı anda Sözleşmeyi onaylamaksızın, kabul etmeksizin ya da uygun görüş belirtmeden, Protokolleri onaylayamaz, kabul edemez ya da uygunluk veremez.
 1 Bilgi    (Madde son güncelleme Doç. Dr. Özge Yücel, 01-11-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

BiyotıpS. MADDE 31 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

BiyotıpS. MADDE 31 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Protokollere taraf olabilme açısında çeviri karışıklığı
Sözleşmenin Türkçe resmi çevirisinde de "The Protocols shall be open for signature by Signatories of Convention" ibaresi sözleşmeye sadece devletlerin üye olabileceği şekilde yer almıştır. Oysa ibare sözleşmenin "İmzacılar" tarafından imzaya açık olması ile sadece devletler değil uluslararası örgütler de sözlemeye taraf olabilir. Örneğin Avrupa Birliği Konu ile ilgili açıklama için bkz: Gemalmaz, Mehmet Semih; Ulusalüstü İnsan Hakları Hukuku Belgeleri, I.Cilt Bölgesel Sistemler, Beta Yayınlar...
(Şerh No: 11411 - Ekleyen: Doğukan Bora SAVAŞ - Tarih : 24-04-2011)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

BiyotıpS. MADDE 31 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

BiyotıpS. MADDE 31 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

BiyotıpS. MADDE 31 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,04253292 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.