Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

HastaYön. MADDE 38

     
 
Hasta Hakları Yönetmeliği MADDE 38
Dini Vecibeleri Yerine Getirebilme ve Dini Hizmetlerden Faydalanma
Sağlık kurum ve kuruluşlarının imkanları ölçüsünde hastalara dini vecibelerini serbestçe yerine getirebilmeleri için gereken tedbirler alınır.

Kurum hizmetlerinde aksamalara sebebiyet verilmemek, başkalarını rahatsız etmemek ve personelce düzenlenip yürütülen tıbbi tedaviye hiç bir şekilde müdahalede bulunulmamak şartı ile hastalara dini telkinde bulunmak ve onları manevi yönden desteklemek üzere talepleri halinde, dini inançlarına uygun olan din görevlisi davet edilir. Bunun için, sağlık kurum ve kuruluşlarında uygun zaman ve mekan belirlenir.

İfadeye muktedir olmayıp da dini inancı bilinen ve kimsesiz olan agoni halindeki hastalar için de, talep şartı aranmaksızın, dini inançlarına uygun olan din görevlisi çağrılır.

Bu hakların nasıl ve ne zaman kullanılacağı ve bu konuda alınacak tedbirler, sağlık kuruluşunun çalışma usul ve esaslarını gösteren mevzuatta ayrıca düzenlenir.
 1  Türkçe    (Madde son güncelleme Av.Habibe YILMAZ KAYAR, 01-11-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

HastaYön. MADDE 38 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

HastaYön. MADDE 38 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

HastaYön. MADDE 38 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

HastaYön. MADDE 38 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

HastaYön. MADDE 38 Türkçeleştirme Önerileri

Sağlık kurum ve kuruluşlarının olanakları ölçüsünde hastalara din ödevlerini özgürce yerine getirebilmeleri için gereken önlemler alınır. Kurum hizmetlerinde aksamalara yol açmamak, başkalarını rahatsız etmemek ve çalışanlarca düzenlenip yürütülen sağaltıma hiçbir biçimde karışılmaması koşulu ile hastalara dinsel aşılamada bulunmak ve onları ruhsal yönden desteklemek üzere, istemeleri durumunda, dinsel inançlarına uygun olan din görevlisi çağrılır. Bunun için sağlık kurum ve kuruluşlarında uygun zaman ve yer belirlenir. İfade gücü bulunmayıp da dinsel inancı bilinen ve kimsesiz olan can çekişen hastalar için de istem koşulu aranmaksızın dinsel inançlarına uygun olan din görevlisi çağrılır. Bu hakların nasıl, ne zaman kullanılacağı ve bu konuda alınacak önlemler, sağlık kuruluşunun çalışma yöntem ve temellerini gösteren yasal düzenlemelerde ayrıca belirlenir.
(Şerh No: 14438 - Türkçeleştiren: Özge YÜCEL - Tarih : 30-03-2013)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03128505 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.