Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

HastaYön. MADDE 29

     
 
Hasta Hakları Yönetmeliği MADDE 29
Organ ve Doku Alınmasında Rıza
18 yaşından küçük ve mümeyyiz olmayanlardan organ ve doku alınamaz. Bu şartları tamam olanlardan teşhis, tedavi ve bilimsel amaçlar ile organ veya doku alınması, 2238 sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında Kanun'un 6 ncı maddesinde öngörülen yazılı şekil şartına tabidir. Ölüden organ ve doku alınma şartı ve cesetlerin bilimsel araştırma için muhafazası hususunda 2238 sayılı Kanun'un 14 üncü maddesi hükümleri saklıdır.
 1  Türkçe    (Madde son güncelleme Av.Habibe YILMAZ KAYAR, 01-11-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

HastaYön. MADDE 29 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

HastaYön. MADDE 29 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

HastaYön. MADDE 29 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

HastaYön. MADDE 29 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

HastaYön. MADDE 29 Türkçeleştirme Önerileri

18 yaşından küçük ve ayırt etme gücü yerinde olmayanlardan organ ve doku alınamaz. 18 yaşından küçük olmayan ve ayırt etme gücü yerinde olanlardan tanı, sağaltım ve bilimsel amaçlar ile organ ya da doku alınması, 2238 sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Aktarılmasına İlişkin Yasa'nın 6. maddesinde öngörülen yazılı biçim koşuluna bağlıdır. Ölüden organ ve doku alınma koşulu ve ölü vücutların bilimsel araştırma için saklanması konusunda 2238 sayılı yasanın 14. maddesi saklıdır.
(Şerh No: 14431 - Türkçeleştiren: Özge YÜCEL - Tarih : 30-03-2013)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,02849507 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.