Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

K.İhale.Söz.K. MADDE 4

     
 
4735 S.lı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu MADDE 4
İlkeler
Bu Kanuna göre düzenlenecek sözleşmelerde, ihale dokümanında yer alan şartlara aykırı hükümlere yer verilemez.

Bu Kanunda belirtilen haller dışında sözleşme hükümlerinde değişiklik yapılamaz ve ek sözleşme düzenlenemez.

Bu Kanun kapsamında yapılan kamu sözleşmelerinin tarafları, sözleşme hükümlerinin uygulanmasında eşit hak ve yükümlülüklere sahiptir. İhale dokümanı ve sözleşme hükümlerinde bu prensibe aykırı maddelere yer verilemez. Kanunun yorum ve uygulanmasında bu prensip göz önünde bulundurulur.
 1  İçtihat    1 Bilgi    (Madde son güncelleme Av.Nevra Öksüz, 31-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

K.İhale.Söz.K. MADDE 4 İçtihatları

4734 S.K. uyarınca yapılan ihale sonucunda, idare ile ihale sözleşmesi akdeden yüklenicinin, sözleşmesinin, sözleşmeye aykırı hareket ettiği ve işi süresinde bitirmediği gerekçesiyle feshi ve teminatlarının irad kaydedilmesi akabinde işbu feshin iptali ve irad kaydedilen teminatların iadesi istemli ikame ettiği davada görevli yargı yeri (yargı yolu) adli yargıdır. Çünkü; 4735 S.K. m.4 e göre ihale sözleşmesinin hükümlerinin uygulanmasında idare ve yüklenici eşit hak ve yükümlülüklere sahiptir ve...
(Şerh No: 4335 - Ekleyen: Av.Nevra ÖKSÜZ - Tarih : 12-02-2010)

Bu Maddeye Not Girin

K.İhale.Söz.K. MADDE 4 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Madde Gerekçesi: Kanunun hazırlanma amacının gerçekleştirilebilmesi için, taraflar arasında ihtilaflara neden olunmaması açısından düzenlenecek sözleşmelerde ihale dokümanında bulunan şartlara aykırı hükümlere yer verilmemesi, Kanunda belirtilen haller dışında sözleşme hükümlerinde değişiklik yapılmaması ve ek sözleşme düzenlenmemesi ilke olarak benimsenmiştir.
(Şerh No: 434 - Ekleyen: Av.Nevra ÖKSÜZ - Tarih : 02-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

K.İhale.Söz.K. MADDE 4 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

K.İhale.Söz.K. MADDE 4 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

K.İhale.Söz.K. MADDE 4 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03363204 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.