Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

TCK. MADDE 129

     
 
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 129
Haksız fiil nedeniyle veya karşılıklı hakaret
(1) Hakaret suçunun haksız bir fiile tepki olarak işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir.

(2) Bu suçun, kasten yaralama suçuna tepki olarak işlenmesi halinde, kişiye ceza verilmez.

(3) Hakaret suçunun karşılıklı olarak işlenmesi halinde, olayın mahiyetine göre, taraflardan her ikisi veya biri hakkında verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir.
 1  İçtihat    1 Bilgi    1  Çeviri    (Madde son güncelleme Av.Cengiz Aladağ, 07-02-2010 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

TCK. MADDE 129 İçtihatları

Hakaret suçunun karşılıklı işlenmesi halinde 765 sayılı TCY.nın 485/2. madde ve fıkrasındaki -cezanın ıskatı- biçimindeki düzenlemeye karşın, 5237 sayılı TCY.nın 129/3. madde ve fıkrasında "ceza vermekten vazgeçilebileceği" belirtilmesi karşısında; anılan düzenlenenin sanık lehine olup olmadığının tartışılıp değerlendirilmemesi,BOZMAYI gerektirmiştir.
(Şerh No: 9530 - Ekleyen: Av.Bülent AKÇADAĞ - Tarih : 11-01-2011)

Bu Maddeye Not Girin

TCK. MADDE 129 Şerhler, Notlar, Yorumlar

MADDE GEREKÇESİ
MADDE 129.– Madde metninde, hakaret suçundan dolayı cezanın kaldırılması ve azaltılması bakımından üç ayrı duruma ilişkin hüküm bulunmaktadır. Birinci fıkraya göre, mağdur kendi haksız hareketleriyle hakarete neden olmuş ise, haksız hareketinin ağırlığını göz önüne almak suretiyle hâkim, failin cezasını azaltabileceği gibi gerektiğinde tümüyle kaldırabilecektir. İkinci fıkraya göre, kişi kendisine karşı işlenen kasten yaralama suçuna tepki olarak işlediği hakaret suçu dolayısıyla cezalandırı...
(Şerh No: 1216 - Ekleyen: Av.Cengiz ALADAĞ - Tarih : 21-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

TCK. MADDE 129 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

TCK. MADDE 129 Yabancı Dil Çevirileri

1) Where the insult is committed as a response to a civil tort, a penalty may be reduced by up to one third or it may not be imposed at all. 2) Where the offence is committed in response to an intentional injury, not penalty shall be imposed. 3) Where an insult is committed reciprocally, depending upon the nature of the case, the penalty to be imposed on one or both of them may be reduced by up to one third or it may not be imposed at all.
(Şerh No: 5813 - Çeviren: Av.Duygu ŞİMŞEK - Tarih : 24-05-2010)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

TCK. MADDE 129 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03624010 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.