Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

EskiBK. MADDE 265

     
 
818 S.lı Borçlar Kanunu (Eski) MADDE 265
2 - MÜSTECİRİN ÖLÜMÜ
Müstecirin vefatı halinde gerek mirasçıları gerek mucir, bir sene veya daha uzun müddetli icarlarda kanuni mehillere riayet şartiyle, en yakın vakit için tazminat vermeksizin akdin feshini ihbar edebilirler.
EskiBK. MADDE 265 ile İlgili Diğer Mevzuat Hükümleri : KiraK.13
 2 Bilgi    (Madde son güncelleme Av. Can DOĞANEL, 26-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

EskiBK. MADDE 265 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

EskiBK. MADDE 265 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Borçlar Kanunu Tasarısı m.332 ve Gerekçesi
3. Kiracının ölümü MADDE 332- Kiracının ölmesi durumunda mirasçıları, yasal fesih bildirim süresine uyarak en yakın fesih dönemi sonu için sözleşmeyi feshedebilirler. T.C. TBMM Adalet Komisyonunun Kabul Ettiği Metin: 3. Kiracının ölümü MADDE 333- Kiracının ölmesi durumunda mirasçıları, yasal fesih bildirim süresine uyarak en yakın fesih dönemi sonu için sözleşmeyi feshedebilirler. GEREKÇESİ: MADDE 332- 818 sayılı Borçlar Kanununun 265 inci maddesini karşılamaktadır. Tasa...
(Şerh No: 9031 - Ekleyen: Av.Nevra ÖKSÜZ - Tarih : 18-12-2010)

Kiracının ölümü halinde kira sözleşmesinin sonlandırılması
Borçlar Kanunu md.265 kira sözleşmesi devam ederken kiracının ölümü durumunda kiralayana kira sözleşmesini fesih hakkı vermekteyse de, bu madde 6570 sayılı yasanın uygulama alanı bulduğu kira sözleşmeleri için uygulanamaz. 6570.sayılı yasanın 13. maddesi kiracının ölümü halinde mirasçılarının tahliyesini engelleyen bir hüküm getirmektedir: http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=24
(Şerh No: 1993 - Ekleyen: Sinan ÖZTÜRK - Tarih : 24-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

EskiBK. MADDE 265 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

EskiBK. MADDE 265 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

EskiBK. MADDE 265 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]

EskiBK. MADDE 265 İle İlişkili Diğer Mevzuat Hükümleri

KiraK. MADDE 13.
Kira mukavelelerinin ve Borçlar Kanununun bu kanuna mugayir olmayan vecibelerine kiracılar veya ortaklariyle sanat, meslek ve ihtısasları dolayısiyle aynı meslek veya sanatı idame ettirecek olan mirasçıları ve meskenlerde ölen kiracı ile birlikte ikamet edenler tarafından tamamen riayet edildiği müddetçe bu kanunun yürürlükten kaldırılmasından üç ay sonraya kadar aleyhlerine tahliye davası açılamaz.
 1  Türkçe    1  Ses Dosyası   
THS Sunucusu bu sayfayı 0,04096198 saniyede 11 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.