Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

TCK. MADDE 44

     
 
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 44
Fikri içtima
(1) İşlediği bir fiil ile birden fazla farklı suçun oluşmasına sebebiyet veren kişi, bunlardan en ağır cezayı gerektiren suçtan dolayı cezalandırılır.
TCK. MADDE 44 ile İlgili Diğer Mevzuat Hükümleri : MülgaTCK.79
 3  İçtihat    1 Bilgi    1  Çeviri    (Madde son güncelleme Av.Cengiz Aladağ, 07-02-2010 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

TCK. MADDE 44 İçtihatları

Sanık hakkında, farklı hareketlerle gerçekleştirilen her iki eylem nedeniyle ayrı ayrı her iki suçtan da mahkumiyet hükmü kurulması gerekirken, hukuki anlamda birden fazla “hareket” bulunmaması nedeniyle olayımızda uygulama yeri bulunmayan TCK'nın 44. maddesi gerekçe gösterilmek suretiyle; başkasına ait kimlik veya kimlik bilgilerinin kullanılması” suçundan mahkumiyet, resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan" suçundan ise “ ceza verilmesine yer olmadığına” karar veril...
(Şerh No: 16426 - Ekleyen: Av.Bülent AKÇADAĞ - Tarih : 09-02-2016)

Tehdit suçunu düzenleyen TCK. M. 106/3: "Tehdit amacıyla kasten öldürme, kasten yaralama veya malvarlığına zarar verme suçunun işlenmesi halinde, ayrıca bu suçlardan dolayı ceza verilir." hükmü gereğince izlenecek içtima yolu, genel hükümle özel hükümlerin karşılaştırıp değerlendirilmesi ve fikri içtimanın ne şeklide olacağına öyle karar verilmesi gerekir.
(Şerh No: 8467 - Ekleyen: Raşit TAVUS - Tarih : 29-10-2010)

Adli Tıp Kurumunun raporuna göre, sanığın keserin kunt kısmıyla mağdura vurmasıyla, hem kafa kemiğinde kırık meydana gelmiş hem de mağdur iyileşmesi mümkün olmayan bir hastalığa yakalanmıştır. Bu durumda 5237 sayılı Tck gereğince en ağır cezayı gerektiren suçtan dolayı bir kez cezalandırılmalıdır.
(Şerh No: 8323 - Ekleyen: Raşit TAVUS - Tarih : 22-10-2010)

Bu Maddeye Not Girin

TCK. MADDE 44 Şerhler, Notlar, Yorumlar

MADDE GEREKÇESİ
MADDE 44.– Madde metninde, farklı neviden fikri içtima düzenlenmiştir. Kişi, işlediği bir fiil ile birden fazla farklı suçun oluşumuna neden olabilir; ancak non bis in idem kuralı gereğince bu fiilden dolayı ancak bir defa cezalandırılabilir. Gerçekleştirdiği fiilin birden fazla farklı suçun oluşumuna neden olması durumunda, failin bu suçlardan en ağır cezayı gerektiren suç nedeniyle cezalandırılması yoluna gidilmelidir. Böylece, bir fiilden dolayı kişinin birden fazla cezalandırılmasının önün...
(Şerh No: 1061 - Ekleyen: Av.Cengiz ALADAĞ - Tarih : 20-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

TCK. MADDE 44 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

TCK. MADDE 44 Yabancı Dil Çevirileri

Article 44- A person who commits more than one offence through a single act, can solely be punished for the offence with the heaviest penalty.
(Şerh No: 13167 - Çeviren: Av.M.Serdar DEMİRTAŞ - Tarih : 06-03-2012)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

TCK. MADDE 44 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]

TCK. MADDE 44 İle İlişkili Diğer Mevzuat Hükümleri

MülgaTCK. MADDE 79.
İşlediği bir fiil ile kanunun muhtelif ahkamını ihlal eden kimse o ahkamdan en şedit cezayı tazammun eden maddeye göre cezalandırılır.
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03860688 saniyede 11 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.