Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Av.Mes.Kur. MADDE 4

     
 
Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Meslek Kuralları MADDE 4
Avukat, mesleğin itibarını zedeleyecek her türlü tutum ve davranıştan kaçınmak zorundadır. Avukat özel yaşantısında da buna özenmekle yükümlüdür.
 4  İçtihat    1  Çeviri    (Madde son güncelleme Admin, 09-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

Av.Mes.Kur. MADDE 4 İçtihatları

müvekkille eş zamanlı olarak hasım tarafın vekâletnamesinin üstlenilmesinde, bu vekâletname kime karşı ve ne sebeple kullanılırsa kullanılsın, yasaya ve meslek kurallarına aykırılık kabul edilmelidir. Salt “ aynı iş ” kavramıyla dar yorumlama, Avukatlık mesleğine olan güveni sarsacak, kamuoyunda itibarını azaltacaktır.
(Şerh No: 3704 - Ekleyen: Armağan KONYALI - Tarih : 26-01-2010)

Bir avukatın oturduğu konutun apartman aidat borcunu ödemeyerek icra takibine sebebiyet vermesi mesleğin itibarını zedeleyecek tutum kabul edilir ve disiplin cezasını gerektirir.
(Şerh No: 713 - Ekleyen: Sinan ÖZTÜRK - Tarih : 13-11-2009)

Bir avukatın serviste otomobilinin kaporta boya işlemlerini yaptırdığı, ödemesini sonra yapacağını bildirdiği ve servisin onun avukat olmasına güvenerek ödemeyi almadan aracı kendisine teslim etmesinden sonra ödeme yapmaktan kaçınması, mesleğin itibarını zedeleyecek davranış olup disiplin cezasını gerektirir.
(Şerh No: 710 - Ekleyen: Sinan ÖZTÜRK - Tarih : 13-11-2009)

Avukatın meslekle ilgili olmayan (kendi özel hayatıyla ilgili) bir etkinlik sırasında bir kişiye karşı hakaret niteliğinde sözler sarfetmesi, meslek kurallarının 4. maddesine aykırıdır ve disiplin cezasını gerektirir.
(Şerh No: 699 - Ekleyen: Sinan ÖZTÜRK - Tarih : 13-11-2009)

Bu Maddeye Not Girin

Av.Mes.Kur. MADDE 4 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

Av.Mes.Kur. MADDE 4 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

Av.Mes.Kur. MADDE 4 Yabancı Dil Çevirileri

The attorney has to refrain from all attitudes and conduct that would blemish the respectability of the profession. The attorney is obligated to be attentive at this in his or her private life, as well.
(Şerh No: 16719 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 21-12-2017)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

Av.Mes.Kur. MADDE 4 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03765297 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.