Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yanıt Bekleyen Hukukçu Meslektaşların Soruları
Kanallar : Lütfen Seçiniz

Hukuk Haberleri :
Şu anda yeni bir haber yok. Dilerseniz siz ekleyebilirsiniz.

Yazan : guney1988, Tarih : Bugün 02:43
Merhaba
Müvekkilin boş arsasının bir kısmına belediye asfalt yol yapmış ancak daha sonra öğrendik ki son imar planında arsanın neredeyse tamamı kavsak ve yol olarak düzenlenmiş. Şu an yapılan asfalt yolun da imar planındaki yolla alakası yok. Kamulaştırmasız el atmanın hukuki/fiili olmasına göre mahkeme ve yargılama değişeceğinden tereddütte kaldım. Tecrübesi olan meslektaşlarımın yorumunu rica ederim. Böyle bir uyuşmazlıkta nelere bakmalıyım, nelere dikkat etmeliyim?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :73, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : VERİTAS, Tarih : Dün 23:11
Müvekkil bir müteahhhit ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi düzenletiyor.Müteahhit inşaatın büyük bir bölümünü bitirdikten sonra asansör, çevre düzenlemesi vs gibi eksiklikleri tamamlamadan inşaatı bırakıyor.Müteahhit kendi payına düşen daireleri 3.kişilere satıyor.İnşaat tam olarak bitmediği için anlaşma gereği müvekkilin müteahhite teslim etmesi gereken 3 daireyi müvekkil teslim etmiyor.Meslektaşlara sorum şu: Sözleşmeden dönme veya fesih yönünden arsa sahibi müvekkil için lehe olacak durum ne olabilir? Müvekkil geri kalan işler için başka bir müteahhit ile geriye kalan 3 daire karşılığı anlaşabilir mi? Şimdiden teşekkürler
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :71, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av. Esma Şengüler, Tarih : Dün 11:33
Herkese merhabalar..
A ve B (her ikisi de gerçek kişi) 2016 yılında bir adi ortaklık kuruyorlar ve bu ortaklık kapsamında bir bina inşaatı yapıyorlar. Ortaklardan B hiçbir sorumluluğunu yerine getirmiyor, inşaatı A tek başına bitirmek zorunda kalıyor. Sonrasında 2018 yılında inşaat tamamlanıyor, B tüm haklarını alarak ayrılıyor. A ve B yapılan tüm bu işlemlerden birçok şirket ve şahsa borçlu.
2019 yılında B ortaklıktan çıkarak tüm payını C'ye devrediyor.

B'nin özellikle 2016-2018 yılları arasındaki borçlarını C'ye devretme durumu gündeme gelir mi?
Şimdiden teşekkür ederim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :86, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : ekinheval, Tarih : 26-07-2021 15:04
Tazminat davası davalıları olan işleten sürücü kasko ve trafik sigortacısına karşı kurulan hükme ilişkin olarak sadece işleten aleyhine ilamlı icra takibi açılması halinde şikayet konusu olabilecek bir husus olur mu?

Müşterek müteselsil borçlular arasında ihtiyari takip arkadaşlığı olduğundan alacaklı olarak dilediğimiz borçluya müracaat hakkımız olduğunu düşünüyorum.

(5 ek dava ile biten bir hüküm var elimde , sigorta şirketleri yönünden faiz başlangıç tarihleri, sorumluluk tutarları farklı farklı olduğundan icra müdürlüğünde hesap karmaşası yaşanmaması adına sadece ödeme gücü bulunan işletenden talepte bulunmak, sigorta şirketlerini takipte taraf göstermemek olayı benim açımdan oldukça sadeleştiriyor. İşleten de sigorta şirketlerine rücu edeceğinden bir sakınca olmaz diye düşünüyorum.)
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :122, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Mgul, Tarih : 26-07-2021 08:56
Merhaba meslektaşlarım,
Müvekkilimin babası yabancı ülkede emekli olmadan 2000 li yılların başında vefat etmiştir. Müvekkil ise eşinden boşandı ve babasından ölüm aylığı almak istemektedir. E devlet sisteminde müracaatta müvekkil, vefat edenin ülkemizde bir hizmet kaydı olmadığından ilgili kuruma başvurması gerektiği uyarısı alınca kuruma müracaat etmiş , kuruma müracaatta ölüm aylığı alamayacağı yönünde bilgi verilmiştir. Bu konuda değerli meslektaşlarımın bilgi ve tecrübelerine ihtiyacım var. Nitekim yapmış olduğum araştırmalardan bir sonuç elde edemedim.
Müvekkilim yurtdışında vefat eden babasından ölüm aylığı alabilir mi? Alabilir ise hukuki prosedürü hakkında bilgi verir misiniz?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :139, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Mr. Kök, Tarih : 26-07-2021 08:50
Saygıdeğer meslektaşlarım öncelikle merhabalar anonim şirketlerde huzur hakkıyla alakalı olarak, bir yönetim kurulu üyesi huzur hakkı istemiyorum derse bunun yasal alt yapısı nasıl olmalıdır? Yani bununla ilgili genel kurul ya da yönetim kurulu kararı mı olmalı yoksa kendisi direkt istemiyorum derse yeterli midir?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :139, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Yurdanur Yıldız, Tarih : 24-07-2021 15:14
Müvekkilin babası 2015 yılında vefat etmiş, taşınmaz mallar için ortaklığın giderilmesi davası 2020 yılında açtım. Dava devam ediyor. Ancak sonradan öğrendik ki murisin 120 keçisi varmış ve üvey anne ve iki çocuğu satıp, diğer mirasçı iki kardeşin(Müvekkiller) haberi olmadan keçilerin parası ile ev alınmış, tanıklar var. Asliye Hukuk'da belirsiz alacak davası mı açmalıyım, dikkat etmem gereken hususlar nelerdir? Zaman ayırıp cevap yazan meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :230, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : av.md, Tarih : 23-07-2021 20:49
Merhabalar,

Müvekkil aleyhine kambiyo senetlerine mahsus haciz yolu ile takip başlatılmış olup takip kesinleşmiş.

Takibe konu senette tanzim tarihi yok. İtiraz ve şikayet süreleri geçmiş. Menfi tespit davası açıp tanzim tarihinin olmaması sebebiyle senedin geçersizliğini ileri sürebilir miyiz?

Şimdiden teşekkürler
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :264, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : vayvayva, Tarih : 18-07-2021 22:39
Meslektaşlarım merhaba,
Uygulamada sıkça görülen, emlakçının alıcıya, satıcı şu miktardan daha da düşme dedi diyerek bir meblağ karşılığında evi satması ve aslında satıcının o meblağdan daha düşük bir miktar istemesi karşısında bu şekilde aldığı fazladan parayı kendisi alması ya da satıcı evi şu fiyattan satıyor deyip tapu satış kaydına da o miktarı yazdırıp aslında fiyatın daha düşük olduğunun sonradan öğrenildiği durumlarda emlakçının cezai bir sorumluluğu doğar mı?
Bir müvekkil x miktara bir taşınmaz aldı. Emlakçı şu miktara satıyor satıcı dedi. Müvekkil inandı, tapuya da o miktar yazıldı. Sonra satıcının aslında daha düşük fiyata sattığı aradaki parayı da emlakçının aldığı ortaya çıktı. Bu nedenle tapuya da daha fazla harç ödendi ve emlak vergisi de daha yüksek çıktı. Müvekkil şikayetçi olmak istiyor ancak cezai karşılığı kısmında kafam biraz karışık. Uygulamada şikayet ne üzerinden yapılıyor ve kovuşturmaya geçiliyor mu? Teşekkürler
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :524, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : av.okan yıldız, Tarih : 17-07-2021 09:16
Herkese merhabalar. Bir kimse mirastan feragat ediyor noter sözleşmesiyle. İvazsız ve alt soyu da kapsar şeklinde geçmemişler sözleşmede. Bu nedenle 2 adet çocuğunun miras hakkının devam ettiğini düşünüyorum. Sulh hukuktan veraset ilamı aldık feragat eden ilamda yer almakta. Miras bırakanın taşınmazları var. Feragat sonrası bizim müvekkil taşınmazların veraset intikalini kendi adına yapsa yeni ortaklı tapu çıkarsa sorun olacak. Peki müvekkilin hakları devam eden alt soyunun kendi adına bu şekilde veraset intikal ile tapu çıkarması için ne yapması nasıl bir yol izlemesi gerekir pratikte? Herkese teşekkür ederim şimdiden.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :596, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : boran79, Tarih : 15-07-2021 10:13
Merhaba değerli meslektaşlarım. Devam eden bir icra takibi esnasında alacaklı vefat ediyor. Takip devam ederken borçlunun malvarlığına haciz işlemi uygulanıyor. Alacaklının mirasçıları ise mirası reddediyorlar. Bu durumda borçlu, malvarlığına konulan hacizlerin alacaklının ölümü ve mirasın reddi nedeniyle kaldırılmasını talep edebilir mi? Edebilirse nasıl bir süreç takip etmek gerekir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :661, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : seyitsonmez, Tarih : 13-07-2021 12:29
Merhaba Meslektaşlarım.

İşten çıkarmalarla ilgili açılan iptal davasını kazandık. Hüküm kısmı Şöyle:

"Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline, işlem nedeniyle yoksun kalınan parasal hakların dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davacıya ödenmesine"

Bunun icrası nasıl olacak? Hesaplamaları neye göre yapacağız? İdareye başvurduk 4 ay geçti işlem yapmıyor. Suç duyurusu yaptık.

Sevgiler.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :712, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : moner7, Tarih : 12-07-2021 15:17
Herkese iyi günler dilerim. Müvekkilin alacaklı olduğu dosyada 2016 yılında 1900 USD asıl alacak ve 620 USD takip öncesi işlemiş faiz olmak üzere borçlu aleyhine icra takibi başlatılıyor. Borçluya tebligat yapıldıktan sonra asıl alacağa ve takip öncesi işlemiş faize herhangi bir şikayet edilmiyor. Bir kaç ay önce müvekkile ödeme yapılıyor ancak borçlu tarafından takip öncesi işlemiş faiz yanlış hesaplanmıştır ve faiz kamu düzeninden olduğundan dolayı süresiz şikayete tabidir şeklinde gerekçe ile şikayet ediliyor.
1- Takip öncesi işlemiş faiz açısında icra takibi kesinleştikten sonra herhangi bir değişiklik söz konusu olabilir mi?
2- Takip öncesi işlemiş faiz memur işlemi şikayetinin konusu olabilir mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :690, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : _M.CAN_, Tarih : 12-07-2021 13:59
Merhaba ;

İşçi alacağımız kapsamında bilirkişi raporu dosyaya eklenir eklenmez karşı taraf, müvekkilimizin hesabına raporda belirtilen kıdem tazminatının tamamını haricen yatırmıştır. Özetle, 3.000-TL olarak kısmi davada talep ettiğimiz kıdem tazminatı, raporda 32.000-TL olarak hesaplanmış ve henüz biz ıslah etmeden davalı tarafından ödenmiştir. Diğer taleplerimiz için ise raporda yine hesaplamalar yapılmışsa da (fazla mesai, yıllık izin vb.) onlarla ilgili herhangi bir ödeme yapılmamıştır.

Bu kapsamda, kıdem tazminatının yaklaşık 4 yıllık faizi konusunda nasıl bir karar verilmelidir, henüz ıslah edilemediğinden dava başında kısmi talep edilen 3.000-TL üzerinden mi faize hükmedilir yoksa rapordaki tespit ve kabul hükmündeki ödeme baz alınarak 32.000-TL üzerinden mi faiz işlemelidir ?

Ödenen kalemler için "karar verilmesine yer olmadığına" hükmedildiğinde işlemiş faiz alacaklarımız yönünden ilamsız takip veya ek dava açılabilir mi ?

Cevap için şimdiden teşekkür eder, herkese iyi çalışmalar dileriz.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :695, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : StjAvukat94, Tarih : 10-07-2021 09:05
Merhaba,
Müvekkil ayıplı bir araç satın alıyor gerekli ihtarlar gönderildiği halde karşı taraf onarım masraflarını karşılamıyor. Bunun üzerine delil tespiti isteminde bulunduk. Rapor alındı ancak karşı tarafın itiraz hakkı var henüz süre dolmadı. Bu süre dolmadan rapora dayanarak dava açabilir miyim. Bir de direkt olarak dava açmak mı daha lehimize olur rapora dayanarak icra takibinde bulunmak mı? Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız İçin
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :572, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : HakiMavi, Tarih : 08-07-2021 15:20
Değerli meslektaşlarım,

Bir icra mahkemesi davasında dava kısmen lehimize sonuçlanmış ve vekalet ücretine hükmedilmiştir. Tarafımızdan takibe konu edilen vekalet ücreti ve yargılama giderleri tahsil edilmiştir.

Daha sonra tarafımızca da istinaf yoluna başvurulduktan sonra yine lehimize olacak şekilde istinaf kararı verilmiş ve icra mahkemesi kararı kaldırılmış, yeni bir karar tesis edilmiştir.

Yeni kararda lehimize hükmedilen vekalet ücreti ve yargılama giderleri ile ilgili yerel mahkemenin vermiş olduğu karar arasında bir miktar fark vardır.

Yerel Mahkemenin vermiş olduğu karar sonrası bunu tahsil ettiğimizde göz önünde bulundurulduğunda, aradaki farkı önce açmış olduğumuz takip üzerinden talep edebilir miyiz?

Görüşleriniz için teşekkür ederim...
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :900, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av.Dilay, Tarih : 08-07-2021 11:53
Müvekkil Otomotiv Mühendisi Bir Esnaf Isletmesine Iş Başvurusunda Bulunuyor Bilgileri Diplomasi Isteniyor Ama Işe çağirilmiyor. Daha Sonra Da Başka Bir Işe Girdiği Için Açikçasi çok Umursamiyor. Bu Esnaf Işletmesi Müvekkili Yilda Bir Kere (arka Arkaya 2 Yil Boyunca Bir Kaç Günlük Girdi çiktilar Yaparak) Müvekkil Başka Bir Işte çalişirken Sigortali Gösteriyor. Sebebini Tam Bilmesek De Müvekkilin Diplomsiyla Iş Yaptiğini (herhangi Bir Makinanin Denetlenemesi, Kontrolü Olabilir) Düşünüyorum.

Bu Durumda Gerçek Olmayan Vekaletsiz Iş Görme Yoluna Gidip Menfaat Devri Talepli Dava Açilabilir Mi? Sonuçta Müvekkilin Imzasini Kullanarak Iş Yapti Ve Bundan Kazanç Elde Etti.

Not: Müvekkil Bunu Pandemide çalişma Belgesi Düzenlerken Fark Ediyor.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :861, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av. NCAU, Tarih : 07-07-2021 13:43
müvekkil 2007 yılında alt işverenin işçisi sıfatıyla x firmasında şoförlük yaparken ölümlü bir trafik kazasına sebebiyet veriyor. x firması tazminatı ödüyor ve müvekkile rücuen tazminat davası açıyor. Aracın zorunlu mali mesuliyet sigortası yok. 75 binlik tazminat bedelinin 40 bin tl sini alt işverenden tahsil etmesine rağmen müvekkilden yani altişverenin işçisinden istiyor. Zmms olmaması ne gibi durumlara yol açar ? Müteselsil sorumluluk kapsamında tamamını müvekkilden isteme hakkı var fakat bir kısmını tahsil etmiş olmasına rağmen tamamını müvekkilden tekrar istemesi sebepsiz zenginleşmeye mi yol açar? Yargıtay kusur oranında sorumluluk kabul etmiyor. Aksi bir karar var mı bilinen? Müvekkil %25 oranında kusurlu tutulmuştur. Şimdiden teşekkür ederim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :964, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : imsel, Tarih : 06-07-2021 19:12
müvekkil ilçede yaylaya prefabrik ev yaptırmak için il merkezindeki bir müteahhit ile internet üzerinden haberleşerek 40 m2 lik bir ev yapımı için anlaşıyor.33.000 tl.aralarında watsapp yazışmaları da var.evin yerine bakılıyor.3 gün içinde bitireceğini söylüyor.mart ayı içinde.malzeme için para istiyor ve iban nosu olarak da yanında çalışan taşıma işini yapan şoförün hesabını veriyor.müvekkil 4 defada "konteynır ev ve masraflar için " şerhini düşerek 26.500 tl ödeme yapıyor .dekontlarda açıklama var.ama müteahhit sözünde durup evi yapmıyor müvekkili oyalıyor,sadece bir çerçeve profil demir atmış.şimdi paranın iadesi için dekontlarla icra takibi yapmak istiyoruz.önce ihtar çektik cevap yok.ihtarda hem müteahhite hem de şoförü muhatap aldık.iş bu halde icra takibinde ikisinide mi borçlu göstereceğiz yoksa iban şoföre ait olduğundan sadece şoföre karşı mı icra takibi yapılabilir?burada iban şofere ait olduğundan dolandırıcılık ile bir ilgisi olabilir mi?çünkü benzer işleri 5-10 kişiye daha yapmış diye duyduk.saygılar.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :1096, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : av.okado, Tarih : 06-07-2021 18:24
Müvekkil kiracı kira sözleşmesine erken fesih halinde cezai şart ödeneceğine dair hüküm koymuş. Kiralayan 2016 haziran ayında çıkmasını istemiş ve buna dair yazı vermiş kiracıya. Bu durumda cezai şartı ve verilmemiş depozitoyu talep etmek için zamanaşına takılır mıyız
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :1072, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]


THS Sunucusu bu sayfayı 0,06530094 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.