Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Haberleri Türk Hukuk Sitesi duyuru, ilan ve haberleri.

Ths Sohbet Ve Toplantı Odaları : Yeni Site 'kongre' Merkezimiz

Yanıt
Old 18-11-2006, 23:42   #1
Admin

 
Varsayılan Ths Sohbet Ve Toplantı Odaları : Yeni Site 'kongre' Merkezimiz

Sayın Üyeler,

Bilindiği üzere sitemizde bir sohbet (chat) odamız vardı ancak bu platform deneme amaçlı olarak kurulmuştu ve bu odadan çok yüksek verim de alamıyorduk. Odaya çok üye girdiği zaman sunucuda yavaşlamaya oluyor, bunun sonucu olarak tüm site bu yavaşlıktan etkileniyordu. Aynı şekilde site sunucusundaki yavaşlamalar da sohbet ortamında problemlere yol açıyordu.

Bu odayı siteden kaldırıp, profesyonel bir şirketten 1 yıllığına sohbet (chat) sunucusu kiraladık. Bu yeni platformun özellikleri ve eski platforma göre farklılıkları şöyle:
  • Yeni sohbet platformu artık siteden ayrı bir sunucuda barındırılıyor, böylece sohbet edenler siteyi etkilemediği gibi, site yoğunluğu da sohbet platformumuzu etkilemiyor.
  • Eski sohbet odası "Flash" ortamında kodlanmışken, yeni oda sohbet ortamına daha uygun olan "JAVA" teknolojisi kullanıyor.
  • Yeni odada sohbet çok daha hızlı ve akıcı, yavaşlamalar, teknik problemler eski odaya kıyasla son derece az.
  • Yeni platformumuzda 50 kişilik kapasitemiz var ve 50 kişiye kadar üyemiz aynı anda sohbet ve toplantı odalarını kullanabiliyor.
Bu yeni platformunun kuruluş amaçlarından biri de, THS içinde "sanal bir kongre merkezi" oluşturmak ve üyelerimizin katılacağı düzenli sosyal ve hukuki etkinlikler ve konuşmalar düzenlemek. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerdeki üyelerimiz şehirlerinde bu tip etkinliklerden faydalanma olanağına sahipken, Anadolu'nun diğer şehirlerindeki ve özellikle de küçük merkezlerdeki meslektaşlarımız bu tip imkanlardan mahrum kalıyor. THS içindeki bu yeni platformla internet aracılığıyla sanal etkinlik, konferanslar ve toplantılar düzenleyebileceğimize ve dünyanın her yerinden üyelerimizi bu etkinliklerden faydalandırabileceğimizi düşünüyoruz.

Elbette bu tip etkinlikleri düzenlemek için site içinde de bazı organizasyonlar yapmamız ve bu işi organize edecek yapıları kurmamız gerek ve önümüzdeki haftalarda bu işlere yoğunlaşacağız ancak bu platformun kuruluşu ile en azından şu aşamada teknik altyapımızı hazır hale getirdik.

Bu organizasyonlarla ilgili detaylı bilgileri ilerki zaman içinde aktaracağım, o zamana kadar site sohbet odalarımızı sosyal amaçlarla ve Hukuk Çalışma Gruplarımızın Toplantılarını organize etmek için kullanmak mümkün.

Şu aşamada sohbet platformu içinde 3 adet oda oluşturuldu : THS_Lokali sosyal buluşmalar için, Toplanti_Odasi_1 ve Toplanti_Odasi_2 ise HÇG toplantıları ve hukuki etkinlikler için ayrıldı.

Sohbet Odalarımıza giriş eskiden olduğu gibi yeni platformda da sadece aktif üyelerimize tanınan bir ayrıcalıktır. Site üyesi sayımızın 8700, sohbet sunucusu kapasitemizin ise şu anda 50 kişi olması nedeniyle, tüm üyelerimizi bu ortamdan faydalandırma imkanımız yoktur. Bu açıdan odaları kullanma önceliği sitemize aktif olarak katılımda bulunan, forumda düzenli yazışan, site kurallarımız konusunda hassas, diğer üyelere faydalı olacak mesajlar gönderen, bu mesajları diğer üyelerden "teşekkür" alan, HÇG'lerde faal olarak görev alan üyelerimize verilmiştir.

Eğer aktif üyemizseniz her sayfanın EN ÜSTÜNDE göreceğiniz "Sohbet ve Toplantı Odaları" linkine (E-Posta Grubu Linkinin sağında) veya Forum Ana Sayfasında göreceğiniz "Sohbet Odasına Girin" bağlantısına tıklayarak sohbet platformlarımıza girebilirsiniz. Eğer aktif üyemiz değilseniz, bu linkler size görünür olmayacaktır. Bu durumda lütfen site içinde daha fazla aktif olunuz.

Forum ana sayfamızda da "Sohbet ve Toplantı Odalarındaki Üyelerimiz" başlığı altında o sırada sohbet platformunu kullanan üyelerimizin isimlerini görebilirsiniz.

İyi sohbetler!
Old 18-11-2006, 23:43   #2
Admin

 
Varsayılan

THS Sohbet Platformu İle ilgili Genel Hatırlatma ve Notlar:

* Sohbet platformumuzu kullanabilmek için bilgisayarınızda "JAVA" kurulu olması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi için lütfen bir aşağıdaki mesajı okuyunuz.

* Site kurallarımız ve ilkelerimiz genel olarak sohbet odalarımız için de geçerli olmakla birlikte ortamın doğasından kaynaklanan istisnalar bakiidir (örneğin doğal olarak sohbet odasında "chat dili", "renkli yazılmış mesajlar" vs. kullanabilirsiniz) . Ancak sohbet ve üyeler arası iletişimin sitemizdeki genel çizgi ve düzeye uygun olması da beklenmektedir.

* Sohbet servisindeki yazışmalar birkaç gün boyunca veritabanında saklanmakla birlikle, bu yazışmalar forum mesajlarının aksine, site yönetimi tarafından takip EDİLMEMEKTEDİR. Bu nedenle sohbet ortamında bir üyemizin yazışmalarından rahatsız olduğunuz taktirde gerekeni yapabilmemiz için lütfen yazışmaların bir kopyasını alarak, üye ismi ile birlikte site yönetimine bildiriniz.

* Sohbet platformumuzu şu anda aynı anda 50 üyemiz kullanabilir. 50 üye platforma giriş yaptığında, bir sonra gelecek üyemiz, en az bir kişi çıkış yapıncaya kadar platforma giremeyecektir. Kalabalık saatlerde, sohbet ortamına katılmayan (sohbet etmeyen ve konuşmayan) katılımcıların platformu işgal etmemeleri rica olunur.

* Üye isminiz içinde alfabede olmayan karakterler kullandıysanız, sohbet odasına giriş sırasında problem yaşayabilirsiniz. Bu durumda bizimle iletişim kurarak, üye ismi değişikliği talep ediniz.

* Platform arabirimi Türkçe tasarlanmıştır. Ancak nadir durumlarda çıkan hata ve uyarı mesajları İngilizce olabilir.

* HÇG toplantılarının düzenlendiği saatlerde platformun kullanılma önceliği HÇG üyelerine aittir. Bu durumlarda HÇG üyesi olmayan üyelerin sohbet odasından çıkış yaparak, toplantı sonuna kadar platformu HÇG üyelerimize bırakmaları rica olunur. Toplantı saatlerinde HÇG koordinatörlerimizin platformun kullanılması ile ilgili talimatlarına tüm üyelerimiz uymalıdır.

* Keza etkinlik, konferans ve konuşmaların düzenlendiği saatlerde de, sosyal sohbet amaçlı giriş yapan üyeler platformu kullanma önceliğini konferansı düzenleyen üyelerimize bırakmalıdırlar. Bu durumlarda da konferans konuşmacısının talimatları her üye için bağlayıcı olacaktır.

* HÇG toplantıları ile konferans ve konuşmalar "Toplanti_Odasi_1" ve "Toplanti_Odasi_2" isimli odalarda yapılacaktır. Bu odaların sosyal amaçlı sohbetler için kullanılmaması rica olunur. Sosyal sohbetler "THS_Lokali" odamızda yapılabilir.
Old 18-11-2006, 23:43   #3
Admin

 
Varsayılan

THS Sohbet Platformu İle ilgili Teknik Bilgiler:

* Sohbet platformumuzu kullanabilmek için bilgisayarınızda "JAVA" kurulu olması gerekmektedir. Bilgisayarınızda JAVA kurulu olup olmadığı öğrenmek için bu adresi ziyaret ediniz:
http://java.com/en/download/installed.jsp
(VERIFY INSTALLATION düğmesine basınız.)

* Eğer JAVA kurulu değilse, bu linke tıklayarak hemen kurabilirsiniz:
http://java.com/en/download/index.jsp
(DOWNLOAD NOW düğmesine basınız)

* Java kurulumu yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

* Eğer bilgisayarınızda bulunan JAVA sürümü güncel değilse, sohbet platformuna giriş yapabilirsiniz ancak giriş sırasında ingilizce bir uyarı ile bu durum size hatırlatılacak ve güncel sürümü yüklemeniz istenecektir. Güncel sürümü yükleyinceye kadar platform içinde bazı fonksiyonlar sınırlı olabilir. (Örneğin bir üyemiz mesaj yazıyorsa, en güncel sürümü kullandığınızda, üye mesajı göndermeden önce mesaj yazdığı bilgisini görebilirsiniz ancak kullandığınız sürüm güncel değilse bu bilgiyi göremezsiniz).

* Eğer JAVA yüklediğiniz halde, tarayıcı programınız halen JAVA yüklü olmadığı söylüyorsa, Internet Explorer tarayıcı programı için Tools (Araçlar), Internet Options (İnternet Ayarları), Advanced (Gelişmiş) menüsüne girerek
JAVA (Sun)
Use JRE ........
satırındaki kutunun işaretli olduğundan emin olun, işaretli değilse, işaretleyin KAYDET'e tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

* Internet Explorer yerine başka bir tarayıcı program kullanıyorsanız, bu tarayıcı programda da benzer bir ayar yapmanız (ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanız) gerekebilir.
Old 24-11-2006, 00:37   #4
zekeriya.gunal

 
Varsayılan

Sayın admin değişiklik yerinde ve çok güzel olmuş.Emeğiniz için teşekkürler..Tüm hukuksitesi üyelerine faydalı olması dileğiyle..
Old 24-11-2006, 14:57   #5
yağmurdamlası

 
Varsayılan

İlk aşamada alışılmadı görüntü olarak ama eski sıkıntılar kalmadı en azından.Teşekkürler....
Old 17-11-2007, 15:45   #6
Admin

 
Varsayılan

Geçen yıl 17. Kasım'da yenilenen sohbet ve toplantı platformumuzu 1 yıllık sözleşme süremiz dolduktan sonra bu yıl şu aşamada yenilememeye karar vererek kapattık.

Üyelerimizin hemen hemen tamamı MSN/ICQ/AIM gibi iletişim araçları ile zaten kolaylıkla ve herzaman sohbet etme imkanına sahip. Sohbet ve Toplantı platformumuzu açarken öncelikli amacımız sosyal bir iletişim ortamı sağlamaktan ziyade, Hukuk Çalışma Gruplarımızın düzenli toplantılarını yapacakları ve gerekirse internet üzerinden konferans ve seminer gibi etkinlikler düzenleyecekleri bir iletişim platformu kurmaktı, ancak 1 yıl içinde bu aktivitelerin sayısı platformun kira sözleşmesinin 1 yıl daha uzatılmasına değecek rakamlara ulaşmadı.

Bu açıdan en azından HÇG'lerimizde bu konuda yeni bir ihtiyaç olduğunu gösterir çalışmalar yapılıncaya kadar sohbet platformumuzu kapatma kararı verdik. İlerde böyle bir ihtiyaç hasıl olursa, her zaman ilgili şirket ile yeni bir sözleşme yaparak platformu tekrar aktif hale getirmemiz mümkün.

Anlayışınız için teşekkürler.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Sohbet Odası Admin Site Haberleri 18 28-02-2008 18:55
Yeni Sohbet Odası Admin Hukuk Haberleri 18 19-01-2003 20:04


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03635192 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.